FABRİKA İŞÇİLİĞİNDEN İLETİŞİM PATRONLUĞUNA

16 Temmuz 2017 08:00
FABRİKA İŞÇİLİĞİNDEN  İLETİŞİM PATRONLUĞUNA

Bugünkü konuğumuz fabrika işçiliğinden iletişim patronluğuna uzanan başarı öyküsünün sahibi Emin Çokaygil. 12 yıl fabrikada işçi olarak çalıştıktan sonra kendi işini kuran Çokaygil'in şimdi 22 şubesi bulunan 3 şirketi var. Yanında ise 236 kişi çalışıyor.

Sakarya Pazar Sohbetlerinin bugünkü konuğu fabrika işçiliğinden iletişim patronluğuna uzanan başarı öyküsünün sahibi Emin Çokaygil. 1982 yılında İnönü ilçesindeki Ford-Otosan'da 12 yıl çalıştıktan sonra kendi işinin patronluğuna soyunan Çokaygil'in şu anda bünyesinde 22 şubesi bulunan 3 şirketi var. Yanında ise 236 kişi çalışıyor...

SAKARYA: 11 yıl işçi olarak çalışmışsınız. Nasıl başladı, o yıllarda neler yaşandı?

ÇOKAYGİL: 1981 yılında motor meslek lisesinden mezun oldum. Bir yıl geçmeden İnönü İlçesi'nde yeni açılan Ford-Otosan fabrikasına işçi olarak girdim. Önce montaj bölümünde çalıştım. 6 ay sonra motor test operatörü oldum. O zamanlar yeni çıkan Ford Tanus otomobillerin motorlarının son kontrollerini yapıyordum. Bu bölümde 5 yıl çalıştım. Aynı zamanda üniversite eğitimimi devam ettiriyordum. Ancak askerliğimi bitirmeden kariyer yapmam mümkün değildi. Askere gidince üniversite öğrenimim yarıda kaldı. Askerden dönünce tekrar fabrika da çalışmaya başladım.

ÖNCE SENDİKA SONRA KOPERATİF

İki yıl sonrada kendimi sendikacılığın içinde buldum. Daha 25 yaşındayken fabrika baştemsilcisi oldum. Şube yönetim kurulu üyeliği derken, fabrika çalışanlarımızın ihtiyacı olan Otosan Tüketim Koperatifi'nin kurucu üyeliğini yaptım. Bir yıl sonra da Eskişehir ve Civarı Koperatifler Birliği İkinci Başkanlığına seçildim. 30 yaşıma geldiğimde tüm bu görevlerimden istifa edip, kendi işimi kurdum.

SAKARYA: İş hayatına nasıl başladınız?

ÇOKAYGİL: İsmet İnönü caddesinde 60m2 bir dükkan kiraladım. BEKO Bayiliği talebinde bulundum. Aslında dükkanım küçüktü, teminat kriterlerim uygun değildi. Ancak 12 yıllık Koç geçmişim buna bu bayiliği sağladı. 2 yıl sonra şu anki Atatürk Caddesi'ndeki mağazaya taşındım.

SAKARYA: Peki burası kaç m2

ÇOKAYGİL: Burası 850 m2. Evet ilk mağazamın 14 katı büyüklüğünde. İlk başlarda zaten perde ile bölüp 1'4'ni kullanabiliyorduk. Tabi yıllar sonra orası da yetmemeye başladı. Daha sonra da iletişim sektörüne girdik. Bu alanda kendimizi çok geliştirdik. Öyleki 8 kere Türkiye Satış Şampiyonu olduk. 584 firma arasında düzenlenen 'İnsana Değer Veririz Yarışması'nda birinci olduk.

SAKARYA: Bu yarışmanın kriterleri neydi? Neye göre belirleniyor?

ÇOKAYGİL: Çalıştırdığın personelin memnuniyeti, maaşlarının, primlerinin aksamamadan ödenmesi, onlar için sosyal projeler üretilmesi gibi kriterlere bakıp veriyorlar.

SAKARYA: O zaman siz iyi bir patronsunuz?

ÇOKAYGİL: Ben patron kelimesini sevmem ve kullanmam. Biz bir aileyiz. Bu ailenin sorumluluğu benim üzerimde. Şu anda biz başarılıysak kesinlikle bu arkadaşlarınmın özveri, hoşgörü ve çalışkanlığı sayesindedir. Ben pırıl pırıl insanlarla çalışmaktan ve onlara liderlik etmekten gurur duyuyorum.

SAKARYA: Bu başarı kolay olmamıştır. O yıllara ait olumsuz bir anınız var mı?

ÇOKAYGİL: İlk mağazamızı 9 Nisan 1994 tarihinde açacaktık. Davetiyelerimiz basıldı ve dağıtıldı. Son hazırlıklar yapılırken Cumhuriyet tarihinin en büyük 5 Nisan krizi, diğer adıyla Çiller krizi patladı. Sudan çıkmış balığa dönmüştüm. Zatın bir atımlık barutum vardı, neredeyse açılış yapmadan batıp tarihe geçecektim. Açılışı erteledik. Suların durulmasını bekledik. 18 Mayıs 1994 tarihinde kontağı çevirdik.

SAKARYA:Peki şu anda kaç şirket , şube va çalışanınız var.

ÇOKAYGİL: Şu anda 3 şirket, Eskişehir'de 10, Bursa, Konya, Balıkesir, Kütahya, Bilecik ve Uşak illerinde de 12 tane olmak üzere toplam 22 şubemiz var. Çalışan sayımız ise 236.

SAKARYA: Peki patron olmanızın olumsuz yanları var mı?
ÇOKAYGİL: Şu anda fabrikadaki işçilik yıllarımdan daha çok çalışıyorum. Çünkü sorumluluklarım fazla. Ben sorumluluk derken, sadece kendi ailemi değil, 236 çalışanımın ailesini de düşünüyorum. Gemi her yıl büyüyor ve onu rotasında düzgün yürütmek için daha çok çalışmak gerekiyor.

SAKARYA: Peki sizce başarınızın sırrı ne?

ÇOKAYGİL: Bizim işimizde pazarlama ve müşteri memnuniyeti çok önemli. Bu nedenle biz başka yerde çalışmış eleman yerine sıfır eleman alıp, onu kendi iş ahlakı ve modelimizle yetiştiriyoruz. Personelimizin eğitimine önem veriyoruz. Başarımızın altında bunun yattığını düşünüyorum.

SAKARYA: Bir ara siyasete girdiniz, sonra bıraktınız. Ara mı verdiniz, nokta mı koydunuz?

ÇOKAYGİL: Evet bir önceki dönem 5 yıl İl Genel Meclis Üyeliği yaptım. Her ay toplantılara içerisinde ihtiyacım olabilecek kanunlar, yönetmelikler, konu notları v.s olan 15 kiloluk çantamla gittim. Bunca yıl bilgi birikimimden birşeyler vermek umuduyla çalıştım. Takdir tabiiki kamoyunundur. Ancak çok şey veremediğimi düşünüyorum. Çünkü insanlarımız siyaseti seçildikten sonrada devam ettiriyorlar. Yani siyaset hizmetin önüne geçiyor. Şu anda tekrar siyaseti düşünmüyorum. İleride daha düzgün bir zemine oturur ve ben olumlu bir şeyler verebileceğimi hissedersem olabilir.

SAKARYA: Peki Eskişehir iş dünyası ile ilgili görüşleriniz nedir?

ÇOKAYGİL: Eskişehir bireysel başarı hikayelerinin çok olduğu bir kent. Ancak bu kişisel başarıları bir türlü birleşik başarı haline getiremiyoruz. Bu biraz da bizim genimizden kaynaklanıyor galiba. 'Az olsun, benim olsun' mantığı ağır basıyor. Ancak yeni gelen jenerasyon daha eğitimli ve bilinçli.

SAKARYA : Son olarak Eskişehir halkına vermek istediğiniz mesaj nedir?

ÇOKAYGİL: Dünyanın yarısını gezdim. 'Nerede yaşamak istersin?' diye sorsalar, 'Eskişehir' derim. Bizim kentimizde hoşgörü, özgürlük ve güzel kültürümüz var. Bir çok kentin sahip olamadığı sosyal yaşantı var. Bunların değerlerini bilmeliyiz. Bu güzeliklekleri gelecek nesillere üzerine koyarak devretmeliyiz.

SAKARYA: Teşekkürler...

ÖZGEÇMİŞ: 1964 Eskişehir doğumlu. Çiftçi baba, ev hanımı annenin 6 çocuğunun en küçüğü olarak dünyaya geldi. Meslek lisesi mezunu, evli 3 çocuk babası.

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (3)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Aras

21 Temmuz 2017 11:22
Suan daki zamanda böyle sıfırdan gelip büyümek zor hatta imkansız

Sezayi goceli

04 Ağustos 2017 22:12
..iyi biri
BÜROKRATLARLA SİZİN ARANIZDA BİRER KÖPRÜYÜZ
BÜROKRATLARLA SİZİN ARANIZDA BİRER KÖPRÜYÜZ
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, Eskişehir'deki sendika, oda ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.
İKTİDAR SAMİMİ BULMUYORUM
İKTİDAR SAMİMİ BULMUYORUM
CHP Parti Meclis Üyesi ve Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer, “Öğretmenlerin meslek yasasını oluşturmadan, yaşam koşullarını sağlıklı hale getirmeden onların bu özel gününü kutlayan iktidarı samimi bulmuyorum” dedi.
KOMİK SAVUNMA
KOMİK SAVUNMA
Eskişehir'de uyuşturucu madde ticareti yapmak suçundan tutuklu olarak yargılanan sanık "Ben kalp ve şeker hastasıyım, tedavi olmak amacıyla kullanıyordum" şeklinde ilginç bir savunma yaptı.
POLİSTEN HUZUR DENETİMİ
POLİSTEN HUZUR DENETİMİ
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından çocuklar için umuma açık yerlerin denetlendiği uygulamada, bıçak, tabanca ve dal sigaralar ele geçirildi.
MALATYA'DAKİ ÇİRKİN EYLEMİ KINIYORUZ
MALATYA'DAKİ ÇİRKİN EYLEMİ KINIYORUZ
Eskişehir Hacı Bektaş Veli Derneği Başkanı Kamer Ali Durur, Malatya’da Alevi vatandaşların evlerine kırmızı boya ile çarpı işareti yapılması ile ilgili konuştu.
Öğretmenler Parkı açılıyor
Öğretmenler Parkı açılıyor
Odunpazarı Belediyesi’nin öğretmenlere 24 Kasım Öğretmenler Günü hediyesi olan ‘Öğretmenler Parkı açılıyor.
ESKİŞEHİR'E GÜNÜ BİRLİK TEDAVİYE GELİNİYOR
61 MİLYON HAYALİ
61 MİLYON HAYALİ
Milli Piyango İdaresi’nin 61 Milyon TL olarak belirlenen yılbaşı ikramiyesini açıklamasının ardından vatandaşları büyük ikramiye heyecanı sardı.
FETÖ'CÜ ÖĞRETMENLERE 65 YIL HAPİS
FETÖ'CÜ ÖĞRETMENLERE 65 YIL HAPİS
Eskişehir’de Fetullahçı terör örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında yargılanan sanıklara çeşitli hapis cezaları verildi.