FABRİKA İŞÇİLİĞİNDEN İLETİŞİM PATRONLUĞUNA

16 Temmuz 2017 08:00
FABRİKA İŞÇİLİĞİNDEN  İLETİŞİM PATRONLUĞUNA

Bugünkü konuğumuz fabrika işçiliğinden iletişim patronluğuna uzanan başarı öyküsünün sahibi Emin Çokaygil. 12 yıl fabrikada işçi olarak çalıştıktan sonra kendi işini kuran Çokaygil'in şimdi 22 şubesi bulunan 3 şirketi var. Yanında ise 236 kişi çalışıyor.

Sakarya Pazar Sohbetlerinin bugünkü konuğu fabrika işçiliğinden iletişim patronluğuna uzanan başarı öyküsünün sahibi Emin Çokaygil. 1982 yılında İnönü ilçesindeki Ford-Otosan'da 12 yıl çalıştıktan sonra kendi işinin patronluğuna soyunan Çokaygil'in şu anda bünyesinde 22 şubesi bulunan 3 şirketi var. Yanında ise 236 kişi çalışıyor...

SAKARYA: 11 yıl işçi olarak çalışmışsınız. Nasıl başladı, o yıllarda neler yaşandı?

ÇOKAYGİL: 1981 yılında motor meslek lisesinden mezun oldum. Bir yıl geçmeden İnönü İlçesi'nde yeni açılan Ford-Otosan fabrikasına işçi olarak girdim. Önce montaj bölümünde çalıştım. 6 ay sonra motor test operatörü oldum. O zamanlar yeni çıkan Ford Tanus otomobillerin motorlarının son kontrollerini yapıyordum. Bu bölümde 5 yıl çalıştım. Aynı zamanda üniversite eğitimimi devam ettiriyordum. Ancak askerliğimi bitirmeden kariyer yapmam mümkün değildi. Askere gidince üniversite öğrenimim yarıda kaldı. Askerden dönünce tekrar fabrika da çalışmaya başladım.

ÖNCE SENDİKA SONRA KOPERATİF

İki yıl sonrada kendimi sendikacılığın içinde buldum. Daha 25 yaşındayken fabrika baştemsilcisi oldum. Şube yönetim kurulu üyeliği derken, fabrika çalışanlarımızın ihtiyacı olan Otosan Tüketim Koperatifi'nin kurucu üyeliğini yaptım. Bir yıl sonra da Eskişehir ve Civarı Koperatifler Birliği İkinci Başkanlığına seçildim. 30 yaşıma geldiğimde tüm bu görevlerimden istifa edip, kendi işimi kurdum.

SAKARYA: İş hayatına nasıl başladınız?

ÇOKAYGİL: İsmet İnönü caddesinde 60m2 bir dükkan kiraladım. BEKO Bayiliği talebinde bulundum. Aslında dükkanım küçüktü, teminat kriterlerim uygun değildi. Ancak 12 yıllık Koç geçmişim buna bu bayiliği sağladı. 2 yıl sonra şu anki Atatürk Caddesi'ndeki mağazaya taşındım.

SAKARYA: Peki burası kaç m2

ÇOKAYGİL: Burası 850 m2. Evet ilk mağazamın 14 katı büyüklüğünde. İlk başlarda zaten perde ile bölüp 1'4'ni kullanabiliyorduk. Tabi yıllar sonra orası da yetmemeye başladı. Daha sonra da iletişim sektörüne girdik. Bu alanda kendimizi çok geliştirdik. Öyleki 8 kere Türkiye Satış Şampiyonu olduk. 584 firma arasında düzenlenen 'İnsana Değer Veririz Yarışması'nda birinci olduk.

SAKARYA: Bu yarışmanın kriterleri neydi? Neye göre belirleniyor?

ÇOKAYGİL: Çalıştırdığın personelin memnuniyeti, maaşlarının, primlerinin aksamamadan ödenmesi, onlar için sosyal projeler üretilmesi gibi kriterlere bakıp veriyorlar.

SAKARYA: O zaman siz iyi bir patronsunuz?

ÇOKAYGİL: Ben patron kelimesini sevmem ve kullanmam. Biz bir aileyiz. Bu ailenin sorumluluğu benim üzerimde. Şu anda biz başarılıysak kesinlikle bu arkadaşlarınmın özveri, hoşgörü ve çalışkanlığı sayesindedir. Ben pırıl pırıl insanlarla çalışmaktan ve onlara liderlik etmekten gurur duyuyorum.

SAKARYA: Bu başarı kolay olmamıştır. O yıllara ait olumsuz bir anınız var mı?

ÇOKAYGİL: İlk mağazamızı 9 Nisan 1994 tarihinde açacaktık. Davetiyelerimiz basıldı ve dağıtıldı. Son hazırlıklar yapılırken Cumhuriyet tarihinin en büyük 5 Nisan krizi, diğer adıyla Çiller krizi patladı. Sudan çıkmış balığa dönmüştüm. Zatın bir atımlık barutum vardı, neredeyse açılış yapmadan batıp tarihe geçecektim. Açılışı erteledik. Suların durulmasını bekledik. 18 Mayıs 1994 tarihinde kontağı çevirdik.

SAKARYA:Peki şu anda kaç şirket , şube va çalışanınız var.

ÇOKAYGİL: Şu anda 3 şirket, Eskişehir'de 10, Bursa, Konya, Balıkesir, Kütahya, Bilecik ve Uşak illerinde de 12 tane olmak üzere toplam 22 şubemiz var. Çalışan sayımız ise 236.

SAKARYA: Peki patron olmanızın olumsuz yanları var mı?
ÇOKAYGİL: Şu anda fabrikadaki işçilik yıllarımdan daha çok çalışıyorum. Çünkü sorumluluklarım fazla. Ben sorumluluk derken, sadece kendi ailemi değil, 236 çalışanımın ailesini de düşünüyorum. Gemi her yıl büyüyor ve onu rotasında düzgün yürütmek için daha çok çalışmak gerekiyor.

SAKARYA: Peki sizce başarınızın sırrı ne?

ÇOKAYGİL: Bizim işimizde pazarlama ve müşteri memnuniyeti çok önemli. Bu nedenle biz başka yerde çalışmış eleman yerine sıfır eleman alıp, onu kendi iş ahlakı ve modelimizle yetiştiriyoruz. Personelimizin eğitimine önem veriyoruz. Başarımızın altında bunun yattığını düşünüyorum.

SAKARYA: Bir ara siyasete girdiniz, sonra bıraktınız. Ara mı verdiniz, nokta mı koydunuz?

ÇOKAYGİL: Evet bir önceki dönem 5 yıl İl Genel Meclis Üyeliği yaptım. Her ay toplantılara içerisinde ihtiyacım olabilecek kanunlar, yönetmelikler, konu notları v.s olan 15 kiloluk çantamla gittim. Bunca yıl bilgi birikimimden birşeyler vermek umuduyla çalıştım. Takdir tabiiki kamoyunundur. Ancak çok şey veremediğimi düşünüyorum. Çünkü insanlarımız siyaseti seçildikten sonrada devam ettiriyorlar. Yani siyaset hizmetin önüne geçiyor. Şu anda tekrar siyaseti düşünmüyorum. İleride daha düzgün bir zemine oturur ve ben olumlu bir şeyler verebileceğimi hissedersem olabilir.

SAKARYA: Peki Eskişehir iş dünyası ile ilgili görüşleriniz nedir?

ÇOKAYGİL: Eskişehir bireysel başarı hikayelerinin çok olduğu bir kent. Ancak bu kişisel başarıları bir türlü birleşik başarı haline getiremiyoruz. Bu biraz da bizim genimizden kaynaklanıyor galiba. 'Az olsun, benim olsun' mantığı ağır basıyor. Ancak yeni gelen jenerasyon daha eğitimli ve bilinçli.

SAKARYA : Son olarak Eskişehir halkına vermek istediğiniz mesaj nedir?

ÇOKAYGİL: Dünyanın yarısını gezdim. 'Nerede yaşamak istersin?' diye sorsalar, 'Eskişehir' derim. Bizim kentimizde hoşgörü, özgürlük ve güzel kültürümüz var. Bir çok kentin sahip olamadığı sosyal yaşantı var. Bunların değerlerini bilmeliyiz. Bu güzeliklekleri gelecek nesillere üzerine koyarak devretmeliyiz.

SAKARYA: Teşekkürler...

ÖZGEÇMİŞ: 1964 Eskişehir doğumlu. Çiftçi baba, ev hanımı annenin 6 çocuğunun en küçüğü olarak dünyaya geldi. Meslek lisesi mezunu, evli 3 çocuk babası.

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (3)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Aras

21 Temmuz 2017 11:22
Suan daki zamanda böyle sıfırdan gelip büyümek zor hatta imkansız

Sezayi goceli

04 Ağustos 2017 22:12
..iyi biri
FETÖ'cü mühendis yakalandı
FETÖ'cü mühendis yakalandı
Yol kontrolü sırasında yakalanan şüpheli, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı
ESİN YİĞİTCAN TOPRAĞA VERİLDİ
ESİN YİĞİTCAN TOPRAĞA VERİLDİ
Şirketimizin kurucularından ve Sakarya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Üstün Ünügür'ün ablası Esin Yiğitcan (79), ebediyete uğurlandı.
ESKİŞEHİR'DE ORMAN YANGINI!
ESKİŞEHİR'DE ORMAN YANGINI!
Eskişehir’de öğle saatlerinde başlayan yangın kontrol altına alınamıyor.
AKILLANMIYORUZ!
AKILLANMIYORUZ!
Eskişehir'de telefon dolandırıcıları yine iş başındaydı. 3 farklı olayda vatandaşları kandıran dolandırıcılar için yakalama çalışması başlatıldı.
MUHTARLAR KÖPRÜ VAZİFESİ GÖRÜYOR
MUHTARLAR KÖPRÜ VAZİFESİ GÖRÜYOR
Vali Özdemir Çakacak, Eskişehir Valiliği tarafından düzenlenen toplantıda mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi.
SEÇİM HEYECANI DEVAM EDİYOR
SEÇİM HEYECANI DEVAM EDİYOR
CHP Eskişehir İl Örgütü’nün 10 Eylül’de başlayan mahalle delegesi seçim süreci devam ediyor.
VELİLERİN OKUL İSYANI
VELİLERİN OKUL İSYANI
Süleyman Havva Kamışlı İlkokulu velileri okul binasının yıkılacağını öğreninde dün sabah okul önünde tepki gösterdi. Çocuklarını derslere sokmayan veliler okul önünde nöbet tutmaya başladı. 
3 KADIN HIRSIZ YAKALANDI
3 KADIN HIRSIZ YAKALANDI
Düzce ve çevre illerde hırsızlık olayına karışan 3 kadın, polis ekipleri tarafından yakalandı.
FETÖ'YE 1 TUTUKLAMA
FETÖ'YE 1 TUTUKLAMA
Eskişehir'de yapılan FETÖ/PDY soruşturması kapsamında bir kadın tutuklandı.