FABRİKA İŞÇİLİĞİNDEN İLETİŞİM PATRONLUĞUNA

16 Temmuz 2017 08:00
FABRİKA İŞÇİLİĞİNDEN  İLETİŞİM PATRONLUĞUNA

Bugünkü konuğumuz fabrika işçiliğinden iletişim patronluğuna uzanan başarı öyküsünün sahibi Emin Çokaygil. 12 yıl fabrikada işçi olarak çalıştıktan sonra kendi işini kuran Çokaygil'in şimdi 22 şubesi bulunan 3 şirketi var. Yanında ise 236 kişi çalışıyor.

Sakarya Pazar Sohbetlerinin bugünkü konuğu fabrika işçiliğinden iletişim patronluğuna uzanan başarı öyküsünün sahibi Emin Çokaygil. 1982 yılında İnönü ilçesindeki Ford-Otosan'da 12 yıl çalıştıktan sonra kendi işinin patronluğuna soyunan Çokaygil'in şu anda bünyesinde 22 şubesi bulunan 3 şirketi var. Yanında ise 236 kişi çalışıyor...

SAKARYA: 11 yıl işçi olarak çalışmışsınız. Nasıl başladı, o yıllarda neler yaşandı?

ÇOKAYGİL: 1981 yılında motor meslek lisesinden mezun oldum. Bir yıl geçmeden İnönü İlçesi'nde yeni açılan Ford-Otosan fabrikasına işçi olarak girdim. Önce montaj bölümünde çalıştım. 6 ay sonra motor test operatörü oldum. O zamanlar yeni çıkan Ford Tanus otomobillerin motorlarının son kontrollerini yapıyordum. Bu bölümde 5 yıl çalıştım. Aynı zamanda üniversite eğitimimi devam ettiriyordum. Ancak askerliğimi bitirmeden kariyer yapmam mümkün değildi. Askere gidince üniversite öğrenimim yarıda kaldı. Askerden dönünce tekrar fabrika da çalışmaya başladım.

ÖNCE SENDİKA SONRA KOPERATİF

İki yıl sonrada kendimi sendikacılığın içinde buldum. Daha 25 yaşındayken fabrika baştemsilcisi oldum. Şube yönetim kurulu üyeliği derken, fabrika çalışanlarımızın ihtiyacı olan Otosan Tüketim Koperatifi'nin kurucu üyeliğini yaptım. Bir yıl sonra da Eskişehir ve Civarı Koperatifler Birliği İkinci Başkanlığına seçildim. 30 yaşıma geldiğimde tüm bu görevlerimden istifa edip, kendi işimi kurdum.

SAKARYA: İş hayatına nasıl başladınız?

ÇOKAYGİL: İsmet İnönü caddesinde 60m2 bir dükkan kiraladım. BEKO Bayiliği talebinde bulundum. Aslında dükkanım küçüktü, teminat kriterlerim uygun değildi. Ancak 12 yıllık Koç geçmişim buna bu bayiliği sağladı. 2 yıl sonra şu anki Atatürk Caddesi'ndeki mağazaya taşındım.

SAKARYA: Peki burası kaç m2

ÇOKAYGİL: Burası 850 m2. Evet ilk mağazamın 14 katı büyüklüğünde. İlk başlarda zaten perde ile bölüp 1'4'ni kullanabiliyorduk. Tabi yıllar sonra orası da yetmemeye başladı. Daha sonra da iletişim sektörüne girdik. Bu alanda kendimizi çok geliştirdik. Öyleki 8 kere Türkiye Satış Şampiyonu olduk. 584 firma arasında düzenlenen 'İnsana Değer Veririz Yarışması'nda birinci olduk.

SAKARYA: Bu yarışmanın kriterleri neydi? Neye göre belirleniyor?

ÇOKAYGİL: Çalıştırdığın personelin memnuniyeti, maaşlarının, primlerinin aksamamadan ödenmesi, onlar için sosyal projeler üretilmesi gibi kriterlere bakıp veriyorlar.

SAKARYA: O zaman siz iyi bir patronsunuz?

ÇOKAYGİL: Ben patron kelimesini sevmem ve kullanmam. Biz bir aileyiz. Bu ailenin sorumluluğu benim üzerimde. Şu anda biz başarılıysak kesinlikle bu arkadaşlarınmın özveri, hoşgörü ve çalışkanlığı sayesindedir. Ben pırıl pırıl insanlarla çalışmaktan ve onlara liderlik etmekten gurur duyuyorum.

SAKARYA: Bu başarı kolay olmamıştır. O yıllara ait olumsuz bir anınız var mı?

ÇOKAYGİL: İlk mağazamızı 9 Nisan 1994 tarihinde açacaktık. Davetiyelerimiz basıldı ve dağıtıldı. Son hazırlıklar yapılırken Cumhuriyet tarihinin en büyük 5 Nisan krizi, diğer adıyla Çiller krizi patladı. Sudan çıkmış balığa dönmüştüm. Zatın bir atımlık barutum vardı, neredeyse açılış yapmadan batıp tarihe geçecektim. Açılışı erteledik. Suların durulmasını bekledik. 18 Mayıs 1994 tarihinde kontağı çevirdik.

SAKARYA:Peki şu anda kaç şirket , şube va çalışanınız var.

ÇOKAYGİL: Şu anda 3 şirket, Eskişehir'de 10, Bursa, Konya, Balıkesir, Kütahya, Bilecik ve Uşak illerinde de 12 tane olmak üzere toplam 22 şubemiz var. Çalışan sayımız ise 236.

SAKARYA: Peki patron olmanızın olumsuz yanları var mı?
ÇOKAYGİL: Şu anda fabrikadaki işçilik yıllarımdan daha çok çalışıyorum. Çünkü sorumluluklarım fazla. Ben sorumluluk derken, sadece kendi ailemi değil, 236 çalışanımın ailesini de düşünüyorum. Gemi her yıl büyüyor ve onu rotasında düzgün yürütmek için daha çok çalışmak gerekiyor.

SAKARYA: Peki sizce başarınızın sırrı ne?

ÇOKAYGİL: Bizim işimizde pazarlama ve müşteri memnuniyeti çok önemli. Bu nedenle biz başka yerde çalışmış eleman yerine sıfır eleman alıp, onu kendi iş ahlakı ve modelimizle yetiştiriyoruz. Personelimizin eğitimine önem veriyoruz. Başarımızın altında bunun yattığını düşünüyorum.

SAKARYA: Bir ara siyasete girdiniz, sonra bıraktınız. Ara mı verdiniz, nokta mı koydunuz?

ÇOKAYGİL: Evet bir önceki dönem 5 yıl İl Genel Meclis Üyeliği yaptım. Her ay toplantılara içerisinde ihtiyacım olabilecek kanunlar, yönetmelikler, konu notları v.s olan 15 kiloluk çantamla gittim. Bunca yıl bilgi birikimimden birşeyler vermek umuduyla çalıştım. Takdir tabiiki kamoyunundur. Ancak çok şey veremediğimi düşünüyorum. Çünkü insanlarımız siyaseti seçildikten sonrada devam ettiriyorlar. Yani siyaset hizmetin önüne geçiyor. Şu anda tekrar siyaseti düşünmüyorum. İleride daha düzgün bir zemine oturur ve ben olumlu bir şeyler verebileceğimi hissedersem olabilir.

SAKARYA: Peki Eskişehir iş dünyası ile ilgili görüşleriniz nedir?

ÇOKAYGİL: Eskişehir bireysel başarı hikayelerinin çok olduğu bir kent. Ancak bu kişisel başarıları bir türlü birleşik başarı haline getiremiyoruz. Bu biraz da bizim genimizden kaynaklanıyor galiba. 'Az olsun, benim olsun' mantığı ağır basıyor. Ancak yeni gelen jenerasyon daha eğitimli ve bilinçli.

SAKARYA : Son olarak Eskişehir halkına vermek istediğiniz mesaj nedir?

ÇOKAYGİL: Dünyanın yarısını gezdim. 'Nerede yaşamak istersin?' diye sorsalar, 'Eskişehir' derim. Bizim kentimizde hoşgörü, özgürlük ve güzel kültürümüz var. Bir çok kentin sahip olamadığı sosyal yaşantı var. Bunların değerlerini bilmeliyiz. Bu güzeliklekleri gelecek nesillere üzerine koyarak devretmeliyiz.

SAKARYA: Teşekkürler...

ÖZGEÇMİŞ: 1964 Eskişehir doğumlu. Çiftçi baba, ev hanımı annenin 6 çocuğunun en küçüğü olarak dünyaya geldi. Meslek lisesi mezunu, evli 3 çocuk babası.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

ÇİFTELER'E HİZMET SÖZÜ
ÇİFTELER'E HİZMET SÖZÜ
Çifteler Eminekin ve Mandıra kavşağında meydana gelen kazalar sonrası ilçe halkının yaptığı eylem yetkilileri harekete geçirdi.
KUZENLERİ ÖLÜM AYIRDI
KUZENLERİ ÖLÜM AYIRDI
Eskişehir'de iki grup arasında çıkan bıçaklı kavgada 1 kişi öldü, 1 kişi ağır yaralandı.
Cumhurbaşkanı'na hakaretten tutuklandı
Cumhurbaşkanı'na hakaretten tutuklandı
Eskişehir’de sosyal medyada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla adliyeye sevk edilen şüpheli tutuklandı.
FETÖ OPERASYONU 6 GÖZALTI
FETÖ OPERASYONU 6 GÖZALTI
Eskişehir’de başlatılan soruşturma kapsamında FETÖ/PDY üyesi oldukları ileri sürülen Vergi Dairesi eski 6 çalışanı gözaltına alındı.
Uyuşturucu tacirleri Adalet önünde
Uyuşturucu tacirleri Adalet önünde
Eskişehir'de, 60 ekipten oluşan 750 emniyet görevlisinin katıldığı önceki günkü uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınan 44 zanlı adliyeye sevk edilirken, polisin hazırlıkları, baskını ve operasyonun helikopter görüntüleri basınla paylaşıldı.
ÇİFTELER CİNAYETİ'NDE TAHLİYE YOK
ÇİFTELER CİNAYETİ'NDE TAHLİYE YOK
Çifteler ilçesinde çıkan kavgada iki kardeşten birini öldürdükleri diğerini yaraladıkları iddiasıyla yargılanan 5 tutuklu sanığın tahliye talebi reddedildi
Sarıcakaya'ya kadın eli değdi
Sarıcakaya'ya kadın eli değdi
Sarıcakaya Belediyesi'nde Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında görevlendirilen kadınlar, park, bahçe, cami ve bazı sokaklarda yaptıkları temizlik çalışmalarıyla büyük takdir toplarken Belediye Başkanı Faruk Güler, ilçenin son günlerde daha da güzelleşmesinde kadın elinin farkı yaşandığını söyledi
EVLERİNİ YANGINDA KAYBETTİLER
EVLERİNİ YANGINDA KAYBETTİLER
Eskişehir’in Seyitgazi ilçesi Çukurca mahallesinde yaşayan 75 yaşındaki Hamdi Arslangiray ile 67 yaşındaki Hatice Arslangiray, iki katlı evlerinde elektrik kontağı sebebi ile çıkan yangında bir ömür boyu biriktirdikleri bütün varlıklarını kaybettiler.
Görmeyen gözleriyle şifa dağıtıyor
Görmeyen gözleriyle şifa dağıtıyor
Görme engeline rağmen yaklaşık 30 yıldır masörlük yapan 55 yaşındaki Celal Yıldıran, hayatını müşterilerine dokunarak kazanıyor. Henüz 1 yaşında yakalandığı hastalık sonucunda görme yetisini tamamen kaybeden iki çocuk sahibi Yıldıran, 20 yaşında görme engellilere yönelik verilen masör eğitimlerine katılarak meslek sahibi oldu.