EZBERLERİ BOZDUM

08 Mayıs 2018 14:06
EZBERLERİ BOZDUM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu.

İşte Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları:

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan… 6 Mayıs 1972’de bu üç güzel fidanımızı dar ağacında kaybettik. Onları kalbimizdeki yerine havale ettik. Onların yeri kalbimiz. Onlar idam sehpasına giderken ailelerine mektup yazdılar. Deniz Gezmiş babasına “oğlun ölüm karşısında aciz ve çaresiz kalmış değildir”. Yusuf Aslan babasına “Yıllarca emek verip yetiştirdiğin bir oğlun bir günde öldürülmesi kolay göğüslenecek bir olay değildir. fakat siz benim ne için mücadele verdiğimi biliyorsunuz.” Hüseyin İnan da “Yazılacak çok şey var. Hem mümkün değil, hem sırası değil. Candan selamlar” Ve onlar darağacında hayatlarını kaybettiler. Siyasal idamların toplumların belleğinde derin yer ettiğini kabul etmek gerekiyor.

Ecevit’in idamları kaldırması konusundaki çabası çok ama çok değerlidir. Bugün siyasal idamların olmaması toplumda derin yarılmaların engellenmesi açısından önemlidir. Günlük kızgınlıklarımızla hareket edebiliriz. Ama bir süre geçtikten sonra, yani yara soğuduktan sonra yapılan işin doğru mu eğri mi olduğunu daha sağlıklı düşünüp karar verebiliyoruz.

Dün bir gazetemiz 94’üncü yılını kutladı, çınar gibi bir gazete Cumhuriyet Gazetesi. Cumhuriyet’in adını Gazi Mustafa Kemal Atatürk koymuştur. Her dönemde baskılara karşı direnmiştir. Darbelere karşı direnmiştir. Direndiği için ağır bedeller ödenmiştir. Yazarları katledilmiştir, gazetecileri hapse atılmıştır. 20 Temmuz darbesinden sonra olan olaylar, 12 Eylül ve 12 Mart askeri darbeler döneminde aynen yaşandı. Bugün cumhuriyet gazetesi bütün baskılara rağmen yoluna devam etmektedir. Demokrasiyi, özgürlüğü savunan, tek adam ve dikteye karşı olan her kesimin Cumhuriyet’e sahip çıkması lazım. 20 Temmuz darbesine karşı en onurlu duran gazetelerden birisidir. Gazeteciliğin yerlerde süründüğü bir süreçte, Cumhuriyet Gazetesi onurlu duruşunu hiç bozmamıştır. Gazeteyi de yazarları da yürekten kutluyoruz.

FRANSA TEPKİSİ

Fransa’da aralarında geçmişte devlet yöneticisi olanlar da dahil bir grup sanatçı “efendim Kuran-ı Kerimden bazı ayetlerin çıkarılması gerektiğini söylüyorlar. Neymiş? Çağ dışı kalmış o ayetler. Çağ dışı kalan Kuran-ı kerim değil, çağ dışı kalan sizlersiniz. Ve onlara bir kez daha sesleniyorum. Sizin bu tavrınız, El Kaide, El Nusra, IŞİD desteğidir. Bütün kitaplara saygımız vardır. Son kitap Kuran-ı Kerim'dir. Siz inançları kullanarak terör estiren İŞİD’e destek vermek istiyorsanız, bu söylemlerinize devam ediniz. İslamiyet’in barış dini olduğunu bütün dünya kabule diyor. İslamiyet’te kavga yoktur, kin yoktur. Barış vardır, huzur vardır İslamiyet’te. Siz İslamiyet’i nasıl böyle tanımlarsınız? İnsanların inancına saygı göstermek, insanoğlunun varlık nedenidir. Bunlara söylemek isterim. Öyle anlaşıyor ki bu açıklamayı yapanlar İslamiyet’in ne olduğunu bilmiyorlar. Onlara bir tavsiyem var. Sevgili peygamberimizin, veda hutbesini okuyunuz. 

Geçen Cuma ezberleri bozduk. CHPolarak cumhurbaşkanı adayımızı açıkladık sayın Muharrem İnce’yi. Beklemiyorlardı, kendileri gibi sanıyorlar CHP’yi. Niye mahvedelim? Yıllardır beraberiz. Aynı kavgayı veriyoruz, aynı havayı teneffüs ediyoruz. Kaldı ki sayın Muharrem İnce, hem Türkiye’nin sorunlarını hem kaynağını çok iyi bilen bir kişidir. Bizim cumhurbaşkanı adayımız onların düşündüğü gibi değil. Demokrasiye bağlı bir kişidir, insan haklarının ne olduğunu bilir. Sen ben ayrımı yapmaz. Nitekim kürsüye davet ettiğimde geldi, CHP rozetini çıkarttı ve bana emanet etti. Ben de Türk bayrağı rozetini onun göğsüne taktım.

Akılları ermedi. Biz en başından beri cumhurbaşkanının tarafsız olması gerektiğini söyledik. Cumhurbaşkanı sadece CHP üyelerinin cumhurbaşkanı değil, CHP’nin önerdiği kişi 80 milyonun cumhurbaşkanı olmalı.

Yorumlar (3) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

goll

09 Mayıs 2018 11:07
bas bas bağırıyordu şarkı dinlemek istemiyorum söylemek istiyorum diyordu, kırk gün kim çekecek tavukçunun sesini

Ziay

10 Mayıs 2018 13:32
Eğlence partisi var mı? Tabi ki var! Zamansız ve mekansız bir eğlencemiz var! Tabi ki partisi de olacak. Yahu kim bunların hangi fikrine ya da projesine oy verecek? Tabi ki eğer tutarsızlık ve çelişkiler puan olarak toplansaydı en yüksek puanı alacağınızdan kimsenin şüphesi yok. Eğer Cumhuriyet tarihinde Atatürk dönemi hariç bunların bir hizmeti ya da olumlu icraatı olmuş olsaydı zaten kendi medyası onu göklere çıkarırdı! Ancak yok ki de yok! Sadece olanı durdurmak ve engellemek. Herhalde Millet daha kafayı peynir ekmekle yemedi ki size oy verecek olsun.

Ali

08 Mayıs 2018 17:40
Bunlar satıra ozaman hangi parti milletvekili evet demiş hangisi Hayır demiş birde bunu açıklar iyi olur
TRAMVAYDA GASP İDDİASI
TRAMVAYDA GASP İDDİASI
Eskişehir'de, tramvayda Türkmenistan uyruklu bir kişinin saatini gasbettiği öne sürülen şüpheli gözaltına alındı.
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
 Şeker Mahallesi TOKİ Sıraevler sakinleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Opera-Otogar tramvay hattından bölgeye bir bağlantı hattı çekilmesini istedi. 
 YOLLAR YENİLENİYOR
YOLLAR YENİLENİYOR
Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım Onarım Dairesi’ne bağlı ekipler iş programları kapsamında üstyapı çalışmalarını sürdürüyor.
NESİLLER ARASI  KÖPRÜ KURUYORLAR
NESİLLER ARASI KÖPRÜ KURUYORLAR
Üç yıl önce kurulan Eskişehir Kayı Boyu Derneği; kültürel, sanatsal ve tarihi organizasyonları ile geçmiş ve gelecek nesiller arasında köprü oluyor.
METALE HAYAT KATANLAR
METALE HAYAT KATANLAR
Eskişehir Sanayi Odası'nın (ESO) sanayicilerin birbirleri daha çok tanımasına ve birlikte iş yapma kültürünün gelişmesine yönelik gerçekleştirilen fuarların ikincisi gerçekleştirildi.
İYİ PARTİ'DEN  ETB'YE ZİYARET
İYİ PARTİ'DEN ETB'YE ZİYARET
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Berna Sukas, Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu ve İl Başkanı Ramis Tunca Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan ve Yönetim Kuruluna ziyarette bulundular.
SORUNLARI ELE ALDIK
SORUNLARI ELE ALDIK
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ndeki görevi için yurtdışına çıkmadan önce önemli temaslarda bulundu.
ESKİŞEHİR'E AYRI  ÖNEM VERİYORUZ
ESKİŞEHİR'E AYRI ÖNEM VERİYORUZ
AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, Eskişehir'de parti teşkilatını ziyaret ederek, tanışma ve istişare toplantılarına katıldı.
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
Eskişehir’de 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen etkinlik ile kutlandı.