EV SICAKLIĞINDA HİSSETTİREN İŞLETME: DEREN YEMEK

Son Güncelleme : 15 Aralık 2018 10:12
EV SICAKLIĞINDA HİSSETTİREN İŞLETME: DEREN YEMEK

Gastro gezginler olarak yine bu hafta Eskişehir’in lezzet duraklarının keşfindeydik. Birbirinden lezzetli yemekleri ve çorbaları ile meşhur ve tam bir esnaf lokantası olan Deren Yemek’deydik.İçeri adımınızı atar atmaz, tüm dokusu ile size ev sıcaklığını hatırlatan bu işletme sizi hemen etkisi altına almayı başarıyor. Samimi ve güleryüzlü işletmecisi Nermin Hanım’ın karşılamaları ile mekana ziyaretimizi yaptık.

Söyleşi - Ferit Oktaş-Sevcan Demircan:

DEREN YEMEK

Çocuk yaşlardan itibaren mutfakla iç içe Nermin Hanım’ın başarısının aslında tesadüf olmadığını hikayesi esnasında kendisinden dinledik. Kültürümüzde önemli yer tutan düğün yemekleri ile büyümüş olan Nermin Hanım’ın el lezzetinin aileden gelen bir miras olduğunu anlıyoruz böylece. 24 seneye sığdırdığı engin yemek tecrübesini şimdi kendi işletmesinde lezzet severlere sunuyor Nermin Hanım.

İşini özen ve titizlilikle yapan Nermin Hanım; kahvaltıdan, çorbaya, sulu yemeklerden, etli yemeklere ve balık çeşitlerine kadar geniş yelpazedeki menüsü ile diğer esnaf lokantalarından ayrıştığını belli ediyor adeta. Sabah 04:00’de menüyü hazırlamak için güne başlayan Nermin Hanım, 05:30’da çorbaları ve kahvaltısı ile servise hazır halde müşterilerine hizmet vermeye başlamaktadır. Yöresel olarak hazırladığı düğün çorbası, göçeli yayla çorbası ve arap aşı çorbası gibi menüsünde farklı lezzetler de yer almaktadır. Günün ilerleyen saatlerine eşlik eden yine özenle hazırlanan ana yemekleri ile de akşam 21:30’a kadar hizmet vermektedir.

GEZGİNİN YORUMU

Un kullanılmadan tamamen ilikli kemiklerden kendi suyu ile uzun saatler kaynatılarak hazırlanan kelle paça çorbası ile tadımımıza başlıyoruz. Kelle paça sevmeyenlere bile bu lezzeti sevdirebilecek özellikte olduğunu düşünüyoruz tadarken. Kış aylarının şifası tavuk suyu ile hazırlanmış arap aşı çorbasının da damakları şenlendirdiğini söylemeliyiz. Mandıradan alınan sütle mayaladığı ev yapımı enfes yoğurdunun eşlik ettiği, salçalı köfte ve patates oturtmasının da çok başarılı olduğunu söylemeden geçmeyelim dedik. Tüm bu lezzetleri taçlandıran şekerparesini de ayrıca çok beğendik. Birbirinden lezzetli bu tatları denemeniz için yolunuzun şiddetle buraya düşmesini öneririz.

FİYATLARI NASIL ?

Çorbalar ve sebze yemekleri ortalama 7 TL

Etli yemekler 9 TL

El yapımı mantı 12 TL

Kavurma 18 TL

Tatlı çeşitleri 5 TL

NASIL GİDİLİR?

Gökmeydan Mah. Sarper Cad. No:16 Telefon : 0222 240 60 00

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

UÇUCU MADDE UYARISI
UÇUCU MADDE UYARISI
Kimya Mühendisleri Odası Eskişehir Bölge Temsilciliği Başkanı Kenan Çalışır, piyasada rahatlıkla temin edilebilen uçucu maddelerin satışlarına sıkı denetimlerin getirilmesi ve madde bağımlılığıyla ilgili rehabilitasyon merkezlerinin artması gerektiğini belirtti.
TEKNİSYENLER ÖLÜMDEN DÖNDÜ
TEKNİSYENLER ÖLÜMDEN DÖNDÜ
Kütahya'da ormanlık alanda yollarını kaybeden 4 elektrik dağıtım şirketi görevlisi teknisyen, mahsur kaldıkları bölgeden Eskişehir 1. Ana Jet Üstü Kotutanlığı'ndan bölgeye gönderilen helikopterle kurtarıldı. 
KAPANAN YOLLAR ULAŞIMA AÇILDI
KAPANAN YOLLAR ULAŞIMA AÇILDI
Eskişehir'de etkili olan yoğun kar yağışı sonucu kapanan yollar arasında bulunan Eskişehir-Sarıcakaya karayolu, Karayolları ve Sarıcakaya Belediyesi ekiplerinin yoğun çalışmasıyla tekrar ulaşıma açıldı. 
ÇAKIRÖZER DESTEK İSTEDİ
ÇAKIRÖZER DESTEK İSTEDİ
CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Çağlan Kayapınar Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği’ni ziyaret etti. Çakırözer, hem partisinin belediye başkan adayları için destek istedi.
GENÇLER GELECEĞİMİZİN TEMİNATI
GENÇLER GELECEĞİMİZİN TEMİNATI
Vali Özdemir Çakacak, TBMM ve Millî Eğitim Bakanlığı 16. Dönem İl Öğrenci Meclisi Başkanı Anıl İhsan Uslu ve çalışma grubu arkadaşlarını makamında kabul etti.
ODUNPAZARI'NDAN KAR MESAİSİ
ODUNPAZARI'NDAN KAR MESAİSİ
Önceki gün yoğunlaşan kar yağışına etkili ve yerinde müdahale etmek isteyen Odunpazarı Belediyesi Fen İşleri, Temizlik İşleri ve Park Bahçeler Müdürlüğü personel ve araçlarını seferber ederek karla mücadele ekibi oluşturdu.
MEMURLAR BORDRO YAKTI
MEMURLAR BORDRO YAKTI
Enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını savunan memurlar dün bordro yaktı. Memurlar “Maaşlarımıza yapılan zamlar cebimize girmeden eriyecek” diyerek tepkilerini dile getirdiler.
ESKİŞEHİR-BURSA YOLUNDA O ANLAR
ESKİŞEHİR-BURSA YOLUNDA O ANLAR
Eskişehir'de yoğun kar yağışı nedeniyle araçlar yollarda kaldı. Karayolu üzerinde mahsur kalan İbrahim Ölçer isimli sürücü ise, yol durumunu anlattığı görüntüyü sosyal medyada paylaştı. 
O YOL ULAŞIMA KAPANDI
O YOL ULAŞIMA KAPANDI
Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Eskişehir-Bozüyük karayolunun Bozüyük istikameti ulaşıma kapandı.