ETİKETLERE YERLİ MALI LOGOSU

18 Eylül 2018 11:28
ETİKETLERE YERLİ MALI LOGOSU

Ticaret Bakanlığınca Türkiye'de üretilen mallar için etiketlere yerli olduğunu belirtir nitelikte ayırt edici işaret konulması zorunluluğu getirildi.

Ticaret Bakanlığının "Fiyat Etiketi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"i Resmi Gazete'de yayımlandı. Düzenlemeyle Türkiye'de üretilen malların etiketlerinde Bakanlıkça tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaretleri kullanma zorunluluğu getirildi. Etikette, malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başlandığı tarihin de bulunması gerekecek. Ayrıca, etiketlerin tarife ve fiyat listelerinin üzerindeki rakam ve harflerin okunabilir, düzgün, eksiksiz, gerçeğe uygun, yeterli büyüklükte ve başka rakam, kelime ve işaretlerle karışıklığa sebebiyet vermeyecek şekilde olması, yanıltıcı ve aldatıcı bilgiler içermemesi zorunlu tutuldu. 

Uygulama 15 gün sonra başlayacak

Kullanılacak etiketlerin tarife ve fiyat listeleri tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilecek, okunabilecek ve hangi mala ait olduğu açıkça belli olacak. 

Yönetmelik 15 gün sonra yürürlüğe girecek.

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

servet

18 Eylül 2018 22:43
AKP ye benim tavsiyem hastanelerde,iş yerlerinde,hava alanlarında,deniz taşıtlarında,kara taşıtlarında velhasıl bütün yabancı üretimleri kullanmayı yasaklamaz ise neticeye varmış sayılmaz.

salih akın

01 Ekim 2018 08:57
Habere bir şekil koysaydınız iyi olmaz mıydı?