ETİ SOSYAL BİLİMLER'İN ÖDÜL GURURU

06 Mayıs 2018 16:46
ETİ SOSYAL BİLİMLER'İN ÖDÜL GURURU

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından düzenlenen "49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması"nda Eskişehir Eti Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri, hayal ettikleri okul binası projesiyle hem alanlarında birincilik ödülü hem de çevre bilinci tematik ödülüne layık görüldü.

Kendi enerjisini üretiyor

Kendi enerjisini üreten ve ihtiyacı kadarını kullandıktan sonra kalan enerjiyi paraya çevirebilme özelliğine sahip okul binası projesiyle, TÜBİTAK tarafından ilk kez verilen çevre bilinci tematik özel ödülünü alıp okullarına dönen 10. sınıf öğrencileri Öykü Simay Şağban ve Melike Nur Dumlupınar, projelerinin kağıt üzerinde kalmaması için çalışmalarına devam ediyor.

Geleceğin teknolojisi

Proje ortaklarından 16 yaşındaki Dumlupınar ise projelerinin hayata geçmesi adına çalışmalarına devam edeceklerini vurguladı. Dumlupınar, "Kendi enerjisini kendisi üreten bir okul tasarladık. Bu enerji üreten okul, bir zaman sonra enerji depolamaya başlıyor ve enerjisini satabiliyor. Kendisinin ihtiyacı olan enerjiyi bedava halletti. Sonra başkaları için de enerji üretti ve oradan bir de gelir elde etti. Para kazanır, ihtiyaçlarını kendi içinde çözebilir hale geldi. Aslında dünyanın geleceğini planladık" dedi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

BORSA ÜYELERİNE KREDİ FIRSATI
BORSA ÜYELERİNE KREDİ FIRSATI
Eskişehir Ticaret Borsası (ETB) Başkanı Ömer Zeydan'ın girişimi sonucu üyelere düşük faizli yeni bir kredi kullanma fırsatı kazandırıldı.
HAMAMYOLU'NDA AŞURE DAĞITILDI
HAMAMYOLU'NDA AŞURE DAĞITILDI
Odunpazarı Belediyesi, Muharrem Ayı nedeniyle Hamamyolu Caddesi’nde aşure dağıttı.
İHALE AK PARTİLİLERE Mİ VERİLDİ?
İHALE AK PARTİLİLERE Mİ VERİLDİ?
CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Akın Sallarel, Şehir Hastanesinin kantin ihalesinin AK Partili bir yöneticiye verildiği iddialarının doğru olup olmadığını sordu.
BU ÇOCUKLARI GÖREN YOK MU?
BU ÇOCUKLARI GÖREN YOK MU?
Yeni eğitim öğretim yılının başlamasının üzerinden bir hafta geçmesine rağmen Eskişehir’de onlarca öğrenci hala okullarına başlayamadı.
15 YAŞINDA SUÇ MAKİNESİ
15 YAŞINDA SUÇ MAKİNESİ
Eskişehir'de, hırsızlık sonucu elde ettikleri ziynet eşyası ve paraların listesini yaptıkları tespit edilen ve yaklaşık 700 suç kaydı bulunan çocuk eğitimevi firarisi iki kardeş ile çalıntı malları satın aldığı iddia edilen zanlı yakalandı.
BÜTÜN ZALİMLERİ LANETLİYORUZ
BÜTÜN ZALİMLERİ LANETLİYORUZ
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Hacı Bektaş Veli derneğini belediyelerin de katkılarıyla 19. Geleneksel Aşura ve Yemek Günü etkinliği düzenlendi.
EL ELE GÜVENLİ GELECEĞE
EL ELE GÜVENLİ GELECEĞE
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 'El ele güvenli geleceğe' projesi kapsamında 10 bin kişiye uyarıcı el broşürü dağıttı.
FETÖ ABLASI TUTUKLANDI
FETÖ ABLASI TUTUKLANDI
 Eskişehir'de Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)'ye yönelik düzenlenen operasyonda bir kadın tutuklandı. 
DEPREM UZMANINDAN KORKUTAN UYARI
DEPREM UZMANINDAN KORKUTAN UYARI
Deprem uzmanı Kadir Sütçü, 2019 yılı için Türkiye’de 7 büyüklüğünde depremler olabileceğini söyledi.