ESOGÜ'DE BAŞARILI AMELİYAT

09 Ekim 2017 13:19
ESOGÜ'DE BAŞARILI AMELİYAT

ESOGÜ Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tünerir, 90 yaşındaki Mürüvvet Şahin’e uyguladığı başarılı ameliyat ile hastayı sağlığına kavuşturdu.

Hastanın konuşma bozukluğu ile nöroloji kliniğine başvurduğunu ve geçici bir konuşma bozukluğu yaşadığını anlatan Prof. Tünerir, “Mürüvvet Şahin’in yapılan tetkiklerinde şah damarında bir tıkanıklık, daralma gördük ve oradan beyine gitme olasılığı yüksek olan bir pıhtı nedeniyle bu rahatsızlığı geçirmiş olduğunu saptadık. Nöroloji kliniği ile birlikte hastanın bu şah damarındaki tıkanıklığın damar ameliyatı ile açılmasının uygun olacağına karar verdik. Hastamız 90 yaşında. Ameliyat olma konusunda biraz tereddüt etti, ama hastanın genel durumu ile ilgili kontrolleri yapıldı ve anesteziye uygun olduğuna karar verdik ve ameliyatını başarıyla gerçekleştirdik. Hastamızın şu an konuşması ve şuur durumu gayet iyi" dedi.

Ne tür şikayetler beliriyor


Bu tür rahatsızlıklarda hastaların yaşayabileceği şikayetler hakkında bilgi veren Dr. Bülent Tünerir, “Konuşma bozuklukları, denge bozuklukları, ani bayılma atakları,kısmi veya tam felç, kol ve bacak tutmaması, görme ve işitme kayıpları gibi bulgularla hastalarımız karşılaşabilir” diye konuştu. 
Nöroloji veya kalp damar kliniğine başvurduklarında hastaların boyun damarlarının mutlaka ultrasonla incelendiğini ve ilaçlı damar filmi çekildiğini aktaran Dr. Tünerir, “Yapılan tetkiklerde boyun damarlarının yüzde 70 ve daha fazlası tıkalıysa bu durumda müdahale kararı vermekteyiz. Bu müdahale tıkanıklığın yapısına, yerine ve özelliğine göre stent koyma gibi kapalı müdahale veya açık ameliyat şeklinde olabilmekte” ifadelerini kullandı.


‘Yaşımız ileri tedavi olmayalım’ diye düşünmeyin!


Hastanın 90 yaşında olmasına karşın rahatlıkla böyle bir ameliyatı kaldırabildiğine dikkat çeken Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tünerir, “Mürüvvet Şahin,başarıyla tedavisini oldu. Damarındaki pıhtıları ve tıkayıcı aterom plaklarını temizledik. Operasyon 1 saat sürdü. Ameliyattan sonra genellikle hastalarımızı bir gün yoğun bakımda tutup ertesi gün kliniğe odasına almaktayız. Hastalarımızı iki üç gün içinde taburcu etmekteyiz” şeklinde konuştu. Tünerir, hastaların genel durumu uygunsa bu tarz ameliyatlardan -yaşları ileri de olsa da- kaçınmamaları gerektiğini vurgulayarak, “Günümüzde anestezi ve cerrahi teknikler oldukça ilerledi. Hastalarımızın çekinmemeleri, ‘Yaşımız ileri tedavi olmayalım’ diye düşünmemeleri gerekiyor, hangi yaşta olurlarsa olsunlar gerekli ve uygulanabilecek tedavileri olmalarını öneriyoruz” dedi.


Sigaradan uzak durun!


Hastalara tekrar pıhtı oluşmaması için pıhtı önleyici ilaçlar verdiklerini sözlerine ekleyen Prof. Dr. Bülent Tünerir, sözlerini şöyle sürdürdü:“Bu hastalığın en büyük sebebi ateroskleroz dediğimiz damar sertliğidir. Ameliyat sonrası hastalarımıza, damar sertliğini arttırıcı kolesterol ve yağlı gıdalardan uzak kalmalarını söylüyoruz. Hipertansiyon ve diyabet de damar sertliğini hızlandırıcı hastalıklar.Hastaların kan şekeri ve tansiyonlarının düzenli tutulması en önemli dikkat edilecek noktalar. Hastaların damar sertliğini arttırıp, pıhtı oluşumuna sebep olan sigaradan uzak kalmalarını öneriyoruz.”

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Ahmet Türk

15 Ekim 2017 13:36
Prof.Dr.Bülent Tünenir hocam ;Şifalı ellerinizden hayata tutunmuş bir hastanız olarak bu haber vesilesiyle tekrar selam ve muhabbetlerimi iletiyorum .İyiki varsınız hocam ...

Ali Ay

12 Ekim 2017 12:54
Prof. Dr. Sayın Bülent Tünerir'in Damar Sertliği uzmanlığı yanında hastalarına karşı gösterdiği yakınlığının da başarısında önemli rol oynadığına inanıyorum. Saygı ve sevgi ile...
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında biri çocuk 2 kişi hayatını kaybederken, 2'si ağır 5 kişi de yaralandı. 
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay ilçe gezilerine Beylikova ile devam etti. Günay’ın ilk durağı Batman’da şehit düşen Jand. Uzm. Çvş. Neşet Gök’ün baba ocağı oldu.
KRİZ VATANDAŞIN MİDESİNDE
KRİZ VATANDAŞIN MİDESİNDE
Demokrat Parti (DP) haftalık toplantısı dün DP İl Başkanı Nazım Dölekçekiç başkanlığında gerçekleştirildi. Ekonomi hakkında konuşan Dölekçekiç, “Ekonomik kriz vatandaşın midesinde” dedi.
TERÖR EN BÜYÜK SORUN
TERÖR EN BÜYÜK SORUN
Saadet Parti(SP) haftalık toplantısı dün SP Mali İşler Başkanı Hikmet Çakır başkanlığında gerçekleştirildi.
ESKİŞEHİR'DEN ZAFERLE ÇIKACAĞIZ
ESKİŞEHİR'DEN ZAFERLE ÇIKACAĞIZ
Büyük Birlik Partisi Eskişehir 8. Olağan Kongresi,dün BBP Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici'nin katılımıyla gerçekleşti. Yerel seçimlerde kendi partilerinden aday çıkaracaklarını söyleyen Destici, “ Eskişehir'de zaferle çıkacağız” dedi.
TÜRK MİLLETİYLE DALGA GEÇİLİYOR
TÜRK MİLLETİYLE DALGA GEÇİLİYOR
İYİ Parti İl Başkanı Ramis Tunca “Et fiyatlarındaki artış zenginlikten çok et yememizden kaynaklanıyor olarak açıklanıp Türk Milleti ile dalga geçilmiştir” dedi.
ESERLERİNİ TANITIYOR
ESERLERİNİ TANITIYOR
İstanbul’da atölyesi bulunan ve 18 yıldır ürettiği el sanatları eserleri ile 11 sergi açan Gelengül Filiz, şehir şehir gezerek el emeği ürünlerini vatandaşlara tanıtıyor.
SOSYAL PROJELERE DESTEK VERECEĞİZ
SOSYAL PROJELERE DESTEK VERECEĞİZ
Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi “Alzheimer’in Hastalık ve Sosyal Boyutu” konulu etkinliğe ev sahipliği yaptı.
YABANCI ÖĞRENCİLERE İKAMET SEMİNERİ
YABANCI ÖĞRENCİLERE İKAMET SEMİNERİ
Yunus Emre Uluslararası Öğrenci Derneği (YUDER) tarafından düzenlenen kardeşlik sohbetinde yabancı öğrencilere bazı bilgiler verildi.