ESOGÜ'DE BAŞARILI AMELİYAT

09 Ekim 2017 13:19
ESOGÜ'DE BAŞARILI AMELİYAT

ESOGÜ Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tünerir, 90 yaşındaki Mürüvvet Şahin’e uyguladığı başarılı ameliyat ile hastayı sağlığına kavuşturdu.

Hastanın konuşma bozukluğu ile nöroloji kliniğine başvurduğunu ve geçici bir konuşma bozukluğu yaşadığını anlatan Prof. Tünerir, “Mürüvvet Şahin’in yapılan tetkiklerinde şah damarında bir tıkanıklık, daralma gördük ve oradan beyine gitme olasılığı yüksek olan bir pıhtı nedeniyle bu rahatsızlığı geçirmiş olduğunu saptadık. Nöroloji kliniği ile birlikte hastanın bu şah damarındaki tıkanıklığın damar ameliyatı ile açılmasının uygun olacağına karar verdik. Hastamız 90 yaşında. Ameliyat olma konusunda biraz tereddüt etti, ama hastanın genel durumu ile ilgili kontrolleri yapıldı ve anesteziye uygun olduğuna karar verdik ve ameliyatını başarıyla gerçekleştirdik. Hastamızın şu an konuşması ve şuur durumu gayet iyi" dedi.

Ne tür şikayetler beliriyor


Bu tür rahatsızlıklarda hastaların yaşayabileceği şikayetler hakkında bilgi veren Dr. Bülent Tünerir, “Konuşma bozuklukları, denge bozuklukları, ani bayılma atakları,kısmi veya tam felç, kol ve bacak tutmaması, görme ve işitme kayıpları gibi bulgularla hastalarımız karşılaşabilir” diye konuştu. 
Nöroloji veya kalp damar kliniğine başvurduklarında hastaların boyun damarlarının mutlaka ultrasonla incelendiğini ve ilaçlı damar filmi çekildiğini aktaran Dr. Tünerir, “Yapılan tetkiklerde boyun damarlarının yüzde 70 ve daha fazlası tıkalıysa bu durumda müdahale kararı vermekteyiz. Bu müdahale tıkanıklığın yapısına, yerine ve özelliğine göre stent koyma gibi kapalı müdahale veya açık ameliyat şeklinde olabilmekte” ifadelerini kullandı.


‘Yaşımız ileri tedavi olmayalım’ diye düşünmeyin!


Hastanın 90 yaşında olmasına karşın rahatlıkla böyle bir ameliyatı kaldırabildiğine dikkat çeken Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tünerir, “Mürüvvet Şahin,başarıyla tedavisini oldu. Damarındaki pıhtıları ve tıkayıcı aterom plaklarını temizledik. Operasyon 1 saat sürdü. Ameliyattan sonra genellikle hastalarımızı bir gün yoğun bakımda tutup ertesi gün kliniğe odasına almaktayız. Hastalarımızı iki üç gün içinde taburcu etmekteyiz” şeklinde konuştu. Tünerir, hastaların genel durumu uygunsa bu tarz ameliyatlardan -yaşları ileri de olsa da- kaçınmamaları gerektiğini vurgulayarak, “Günümüzde anestezi ve cerrahi teknikler oldukça ilerledi. Hastalarımızın çekinmemeleri, ‘Yaşımız ileri tedavi olmayalım’ diye düşünmemeleri gerekiyor, hangi yaşta olurlarsa olsunlar gerekli ve uygulanabilecek tedavileri olmalarını öneriyoruz” dedi.


Sigaradan uzak durun!


Hastalara tekrar pıhtı oluşmaması için pıhtı önleyici ilaçlar verdiklerini sözlerine ekleyen Prof. Dr. Bülent Tünerir, sözlerini şöyle sürdürdü:“Bu hastalığın en büyük sebebi ateroskleroz dediğimiz damar sertliğidir. Ameliyat sonrası hastalarımıza, damar sertliğini arttırıcı kolesterol ve yağlı gıdalardan uzak kalmalarını söylüyoruz. Hipertansiyon ve diyabet de damar sertliğini hızlandırıcı hastalıklar.Hastaların kan şekeri ve tansiyonlarının düzenli tutulması en önemli dikkat edilecek noktalar. Hastaların damar sertliğini arttırıp, pıhtı oluşumuna sebep olan sigaradan uzak kalmalarını öneriyoruz.”

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Ahmet Türk

15 Ekim 2017 13:36
Prof.Dr.Bülent Tünenir hocam ;Şifalı ellerinizden hayata tutunmuş bir hastanız olarak bu haber vesilesiyle tekrar selam ve muhabbetlerimi iletiyorum .İyiki varsınız hocam ...

Ali Ay

12 Ekim 2017 12:54
Prof. Dr. Sayın Bülent Tünerir'in Damar Sertliği uzmanlığı yanında hastalarına karşı gösterdiği yakınlığının da başarısında önemli rol oynadığına inanıyorum. Saygı ve sevgi ile...
CİNAYET ZANLILARI ADLİYE'DE
CİNAYET ZANLILARI ADLİYE'DE
Eskişehir'de tartıştıkları madde bağımlısı kişiyi tiner döküp yakarak ölümüne neden oldukları ileri sürülen 4 kişi Adliye'ye sevk edildi.
KÖPEĞE VELAYET DAVASINDA YENİ GELİŞME
KÖPEĞE VELAYET DAVASINDA YENİ GELİŞME
 Eskişehir’de, ayrıldıktan sonra sahip oldukları köpeği paylaşamayan eski sevgililerin davasında, davacı taraf davalı tarafın belgede sahtecilik yaptığını iddia etti. 
AVUKAT BÜROSUNA SİLAHLI SALDIRI
AVUKAT BÜROSUNA SİLAHLI SALDIRI
Avukat Heval Yıldız Karasu'nun bürosuna dün sabah silahlı saldırı gerçekleştirildi. Baro, yazaılı bir açıklama yaparak konunun takipçisi olacaklarını söyledi.
DUYGU SÖMÜRÜSÜ YAPMA
DUYGU SÖMÜRÜSÜ YAPMA
 Eskişehir'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi olduğu iddia edilen tutuklu sanığın yargılanmasına devam edildi.
ESKİŞEHİR'DE VAHŞET
ESKİŞEHİR'DE VAHŞET
Eskişehir'de yanarak feci şekilde can veren şahsın olayının arkasında cinayet çıktı.
MHP'DE DEVİR-TESLİM
MHP'DE DEVİR-TESLİM
Milliyetçi Haraket Partisi (MHP) Odunpazarı İlçe Başkanı Ali Rıza Kahveci, görevini İlçe Başkanı Sekreteri Mustafa Komar ’a teslim etti. 
JANDARMADAN UYUŞTURUCU BASKINI
JANDARMADAN UYUŞTURUCU BASKINI
Eskişehir’de jandarma ekipleri tarafından bir barakaya düzenlenen baskında çok miktarda uyuşturucu madde ele geçirilirken, olayla ilgili yakalanan şüpheli çıkartıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. 
ALMANYA ÇIKARMASI
ALMANYA ÇIKARMASI
Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve ekibi ile geçtiğmiz hafta Almanya'nın Berlin kentine çıkarma yaptık. Zira 60 ülkeden 3 bin firmanın katıldığı Raylı Sistemler Fuarı vardı. Ayrıca Berlin gezisi yapıldı. Peki neler yaşandı?
ESKİŞEHİR'DE FECİ OLAY
ESKİŞEHİR'DE FECİ OLAY
Eskişehir’de, bir şahıs üzerine dökülen tinerin alev alması sonucu feci şekilde can verdi.