ESMEK'TEN HAYRAN BIRAKAN SERGİ

Son Güncelleme : 25 Şubat 2019 08:02
ESMEK'TEN HAYRAN BIRAKAN SERGİ

Geçtiğimiz günlerde açılan ESMEK öğrencilerinin eserlerinden oluşan, Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde açılan Geleneksel Türk El Sanatları Sergisi büyük beğeni topladı. Tüm detayları ustalıkla işlenmiş eserler, sanatseverleri hayran bıraktı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce ile ESMEK'i ve bu özel sergiyi konuştuk.

SÖYLEŞİ: SELİN UZ

Sergi hakkında sizden bilgi alabilir miyim?


ESMEK eğitmenlerimizin ve kursiyerimizin eserlerinden oluşan bir sergi. Burada kursiyerlerimizin ebru, seramik, çini ve hüsn-ü hat sanatıyla yarattıkları eserler sergileniyor. 3-4 aylık çalışma sonucu orta çıktı, büyük emek verildi bu sergi için. 100'den fazla kursiyerimizin 300'e yakın eseri yer alıyor. Sergi, 28 Şubat'a kadar gezilebilecek.


Sergi, açıldığı günden bu yana yoğun ilgi gördü. Bunu neye bağlıyorsunuz?


Biraz önce sergiyi gezerken sizinde gördüğünüz gibi bütün eserler ustalıkla yapılmış. Bu sergide geleneksel Türk el sanatları bazı eserlerde modern çizgilerle hayat bulmuş. Çok farklı ve kıymetli eserler var. Hayranlık duymamak mümkün değil, bazı eserler var ki; önünden uzun süre ayrılamıyorsunuz. Tüm hemşehrilerimizi sergimize bekliyoruz.

ESMEK nedir, ne zaman kuruldu?


ESMEK'in tam adı Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları. ESMEK Eğitim Merkezleri 2001 yılında 'Her ev bir atölye olacak' sloganıyla hizmete başladı. Kadınlar ve çocuklar başta olmak üzere tüm Eskişehirlilerin el becerilerini geliştirebilmeleri, kişisel gelişim sağlayabilmeleri ve meslek sahibi olmaları amacıyla kuruldu. Geçtiğimiz 18 yılda ESMEK aracılığıyla binlerce kişinin hayatına dokunduk. 2001 yılından bu yana halk eğitim merkezleri, üniversiteler ve STK'ların desteği ile birçok kurs açıldı ve bu kurslara 500'e yakın gönüllü öğretmen destek verdi.

ESMEK'te hangi kurslar bulunuyor?


Kurs yelpazemiz çok geniş. 93 farklı alanda kurslarımız mevcut. 2018 yılında 5 merkezde el sanatları ve beceri kursları, enstrüman ve müzik, bilişim teknolojileri, yabancı dil, kişisel gelişim, eğitime destek, mesleki ve teknik kurslar ve çocuklar için yaz okulu adı altında 154 branşta eğitim verildi.


Bir yılda bu kurslardan kaç kişi faydalandı?


2018-2019 döneminde açtığımız 150’den fazla kurs ile 15 bine yakın kursiyere hizmet veriyoruz. Açıldığı günden bugüne 150 binin üzerinde hemşehrimize bir çok alanda eğitim verdik.
ESMEK merkezleri seçilirken hangi kriterler dikkate alınıyor? Yeni merkezler açılacak mı?
Merkezlerimizin yerleri seçilirken dikkate aldığımız en önemli kriter ulaşım. Kurslarımızı herkesin rahatlıkla ulaşabilmesi için tramvay güzergahlarında açmaya özen gösteriyoruz. Yeni dönemde de Emek, 71 Evler, Erenköy, Fevzi Çakmak gibi mahallelerimizde ESMEK merkezleri açacağız. Ayrıca önümüzdeki dönemde ilçe merkezlerimize de kurslarımızı taşımayı planlıyoruz.


Kurslardan sadece kadınlar mı faydalanıyor?


Bu aslında kurslar hakkında doğru bilinen bir yanlış. Çoğu kişi ESMEK sadece kadınlar için diye bilse de, kursiyerlerimizin 3'te 1'i erkek.


Bu kursların Büyükşehir Belediyesi için önemi nedir?


Belediye başkanımız Yılmaz Büyükerşen Hocamız, kurulduğu günden bugüne Esmek kurslarına çok önem verir ve tüm etkinliklerini yakından takip eder. Belediye olarak bu kurslara çok kıymet veriyoruz. Çünkü hemşehrilerimizin bir şeyler üretmesini ve ürünlerini satarak aile ekonomilerine katkı sağlamasın çok önemsiyoruz. Öte yandan kurslar psikolojik olarak da kursiyerlerimizi olumlu etkiliyor. Kursiyerlerimiz buralarda sosyalleşiyor, üretmenin verdiği mutlulukla öz güvenleri gelişiyor. Birlikte, yan yana, omuz omuza, yardımlaşarak üretmenin güzelliğini yaşıyorlar. Dayanışma kültürümüzü besliyor ve geliştiriyoruz.


ESMEK'te üretilen eserler nelerde satılıyor?


ESMEK kurslarında üreten kadınlarımızın,yapmış oldukları ürünleri satabilmeleri için belediyemiz desteği ile 2017'de 'Her Ev bir Atölye Olacak' Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi kurulmuştur. Şu an 103 üyesi var. Kooperatifin aynı zamanda Odunpazarı ve Haller Gençlik Merkezinde satış mağazası bulunuyor. Böylelikle kursiyerlerimiz emeğine ve göznuruna sahip çıkıyor, yaptıkları ürün ve eserleri hakettiği değeriyle satışa sunuyorlar. Sizin aracılığınızla Esmek kurslarına büyük emek veren, yaşatan, büyüten ve dev bir organizasyona dönüştüren; başta sosyal hizmetler daire başkanlığımız olmak üzere tüm çalışanlarımıza, eğitmenlerimize, gönüllülerimize ve kursiyerlerimize teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunmak istiyorum.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle