Eskişehir'in satranç ustası!

22 Eylül 2017 13:56
Eskişehir'in satranç ustası!

Eskişehir’de genç milli satranç sporcusu, küçük yaşta babasından öğrendiği satranç sporu ile çeşitli kupalar ve madalyalar kazandı


Ana sınıfına giderken ailesinin yazdırdığı kurslar arasından satranç sporunu tercih eden Milli Satranç Sporcusu Onur Taşçı, kısa sürede başarılar elde etmeye başladı. Çalışmalarına babası ile başlayan Taşçı, çalışmalarının ilk meyvesini 9 yaşında kazandığı madalya ile aldı. Küçük yaşta satranç sporuna başlayan Onur Taşçı, kendisini babasının yetiştirdiğini söyledi. Taşçı, konuşmasına şu şekilde devam etti: 
“Ana sınıfında ailem beni 3 tane kursa yazdırdı. İstediğime devam ederim diye. Halk oyunları, masa tenisi, satranç. Bende satrança devam etmek istedim. 9 yaşımda ilk madalyamı aldım. Ondan sonrada zaten devamı geldi. Eskişehir’de çok iyi hocalar olmadığından dolayı babamla satranç kitabı alıp, kitaplardan çalışıyorduk. Bu şekilde babam yetiştirmiş oldu. Türkiye şampiyonluğu kupalarım var 2 tane. 2.’lik, 3.’lük kupam var. Avrupa’da 4. oldum. Madalyam var. İlk 3’e kupa verildiği için kupa alamamıştım orada. Satranç benim için hayatın küçük bir kısmı gibi. Çünkü aynı hayat gibi. Orada da ne yapıyorsanız karşılığını alıyorsunuz. Benim bütün hayatım gibi aslında. Bundan sonra başarılarımı artırmak istiyorum.”
Milli Satranç Sporcusu Onur Taşçı’ya desteklerini eksik etmeyen babası Tayfun Taşçı, oğlunun küçükken satranç sporuna çok fazla ilgisinin olduğunu söyledi. Baba Taşçı, “Annesi ilkokula yeni başladığı zaman satranç, masa tenisi, halk oyunlarına verdi. Bir süre halk oyunları yaptı ben yapmayacağım baba dedi. Bir süre masa tenisini yaptı ben yapmayacağım dedi. Baktım ki satrançta devam ediyor. Çok fazla ilgisi var. Bir süre devam etti ve Türkiye’de 5 puan alıp derece yapma ihtimalini yarım puanla kaçırıyordu. Haydi oğlum biraz kitap alıp çalışalım dedik ve o şekilde başladık. Tabi sonrasında bayağı ciddi gelişmeler kaydetti. Onur’u gelecekte tabi Türkiye şampiyonlukları var ama benim istediğim, Avrupa şampiyonluklarına ve dünya şampiyonluklarına çıkabilmesi. Fakat şu anda üniversiteye gittiği için ve gerekli çalışmaları yapamadığı için bu anlamda biraz gecikecek gibi ama çalışmaya tekrar başlarsa Avrupa ve dünya şampiyonluğu bekliyorum. Baba olarak gurur duyuyoruz. Ailecek gurur duyuyoruz. Ablası var, annesi var. Onlar da çok seviyorlar. Çok iyi, çok güzel bir şey” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

TRAMVAYDA GASP İDDİASI
TRAMVAYDA GASP İDDİASI
Eskişehir'de, tramvayda Türkmenistan uyruklu bir kişinin saatini gasbettiği öne sürülen şüpheli gözaltına alındı.
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
 Şeker Mahallesi TOKİ Sıraevler sakinleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Opera-Otogar tramvay hattından bölgeye bir bağlantı hattı çekilmesini istedi. 
 YOLLAR YENİLENİYOR
YOLLAR YENİLENİYOR
Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım Onarım Dairesi’ne bağlı ekipler iş programları kapsamında üstyapı çalışmalarını sürdürüyor.
NESİLLER ARASI  KÖPRÜ KURUYORLAR
NESİLLER ARASI KÖPRÜ KURUYORLAR
Üç yıl önce kurulan Eskişehir Kayı Boyu Derneği; kültürel, sanatsal ve tarihi organizasyonları ile geçmiş ve gelecek nesiller arasında köprü oluyor.
METALE HAYAT KATANLAR
METALE HAYAT KATANLAR
Eskişehir Sanayi Odası'nın (ESO) sanayicilerin birbirleri daha çok tanımasına ve birlikte iş yapma kültürünün gelişmesine yönelik gerçekleştirilen fuarların ikincisi gerçekleştirildi.
İYİ PARTİ'DEN  ETB'YE ZİYARET
İYİ PARTİ'DEN ETB'YE ZİYARET
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Berna Sukas, Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu ve İl Başkanı Ramis Tunca Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan ve Yönetim Kuruluna ziyarette bulundular.
SORUNLARI ELE ALDIK
SORUNLARI ELE ALDIK
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ndeki görevi için yurtdışına çıkmadan önce önemli temaslarda bulundu.
ESKİŞEHİR'E AYRI  ÖNEM VERİYORUZ
ESKİŞEHİR'E AYRI ÖNEM VERİYORUZ
AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, Eskişehir'de parti teşkilatını ziyaret ederek, tanışma ve istişare toplantılarına katıldı.
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
Eskişehir’de 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen etkinlik ile kutlandı.