ESKİŞEHİR’İN GELENEKSEL TADI KARAKEDİ BOZACISI

07 Şubat 2016 12:10
ESKİŞEHİR’İN GELENEKSEL TADI KARAKEDİ BOZACISI

Kış aylarının vazgeçilmezi boza,en eski Türk içeceklerinden biri olarak biliniyor. Bozanın, eski Osmanlı coğrafyası yörelerinde yapılıp tüketildiği tarihi kayıtlarda belirtiliyor.

SÖYLEŞİ: FERİT OKTAŞ

Yapılışı:yöreye göre de değiebiliyor. Türkiye’de genelde darıdan yapılan boza,o yörenin başlıca ürününe göre mısır,arpa,kara buğday,bulgur, bazen de pirinç ve ekmekten mayalandırılarak da yapılıyor. Su ve şeker ayrıca mamul mayalı boza ilavesi ile kaynatılmış soğumuş tahıl lapası belli bir kıvamda mayalandırılmaya bırakılıyor. Belli bir sıcaklıkta bekletilen boza içindeki canlı bakterileri harekete geçiriyor. Sıcaklığa bağlı olarak süre uzadıkça mayalanma da hızlanıyor ve ekşimesi de artıyor. Onun için muhafaza şartları çok önemli. Bakterilerin fermantasyonu devam eden bu bozanın çok hızlı tüketilmesi gerekiyor. Bozanın bünyesinde tüm B vitaminleri kompleks olarak mevcut. Bunun yanında laktik asit de bulunmakta.

Boza hazmettirici özelliğinin yanı sıra vitamin kaynağı olarak sporculara, sınava giren öğrencilere özellikle süt yapıcı özelliğinden dolayı hamile hanımlara da tavsiye ediliyor. Ayrıca antibakteriyel özelliğinden dolayı soğuk algınlığı hastalığı tedavisinde , boğaz hastalığı enfeksiyonlarında ve bağırsak düzenleyici olarak iyileştirici etkisi var. Yaşı kemele ermiş olanlar bilirler. Eski kış gecelerin de sokaklarımız da elinde güğümleri ile dolaşan seyyar bozacılar vardı. Aynı tonda çıkan gevrek sesi ile sokakta yankılanırdı, bozacının bağırışı.. “Boazaa, eyi boozaa...” Bu sesi duyduğumuzda pencerelere koşardık çocukken. Katmerli sesiyle gelen bozacı uzaklaşırken de bir hüzün çökerdi içimize. Ama iyi gününde olan ebeveynimiz elinde tasla bozacıyı çağırdığında ise ayrı bir mutluluk sarardı evimizin içini.

60 YILLIK AYNI DOĞAL LEZZET

Eskişehir’de en köklü boza imalathanesi 1955’den bugüne süre gelen Karakedi Bozacısı bu şehrin bir lezzet simgesi olmuş artık. Lezzet gezimizin rotasını Karakedi Bozacısı'na yönlendirmek şart olmuştu. Merhaba diyerek ziyaret ediyoruz bu lezzet mekanını. Çocukluğumuzdan beri iyi tanıdığımız Karakedi Bozacısı’nın işletmecisi Vedat Ürersoy ile ayaküstü boza sohbetimizi sürdürüyoruz. O arada müşterilerin kendi mekanı olarak benimsedikleri bu nostaljik mekanda,mermer masaların üzerine sıralanmış bardaklardaki bozaları tarçınlayıp hemen oracıkta ayakta ve taburelerde içerken dibinde kalanı kaşıklarken görebilirsiniz. Vedat bey kardeşimiz,60 yıldır bozadaki aynı lezzet ve standardı korumak için titizlikle uğraş verdiğini iyi biliyoruz. Özellikle ham maddesi olan yerli mısırın (hibrit) yani “genetiği değiştirilmemiş mısır” olanını Eskişehir yöresinde özel olarak yetiştiren üreticiden temin ediyor. Üretimde yerli mısır yanında Eskişehir Şeker Fabrikasının şeker pancarından elde edilen şekeri ve bu şehrin has Kalabak suyu kullanılıyor. Öyle;tatlandırıcı,katkı maddesi veya mısır şurubu glikoz veya genetiğiyle oynanmış mısır bu mekana asla girmiyor.60 sene önce ne kullanılıyorsa aynen sürdürmesi, bu doğal bozayı,aynı lezzetiyle müşterilerinin daha çok tercih etmesini sağlıyor.

NASIL GİDİLİR :

Sıcaksular (çarşı) Değirmen Sokak'ta 5/B. Ayrıca Yediler yolunda ve Köprübaşı caddesinde birer şubesi daha var. TEL:0222 231 1231

FİYATI NEDİR :

Bardak Boza :1,5 TL

Kilo Boza : 6 TL

GEZGİNİN YORUMU

Hafif mayhoş,tatlı ve oldukça kıvamlı Karakedi bozası aslında içilmekten daha çok muhallebi gibi de yeniliyor. Çocukluğumdan beri Karakedi’nin bozasını tadarım. Diyebilirim ki Türkiye’nin en iyi bozacılarının en önünde yer alır. Başka bozalarda damağıma hitap eden bu tadı bulamadım. Eskişehir’de Karakedi bozası içilir ve şehir dışındaki dostlar memnun etmek için kiloyla boza götürülür. Doğal ve bağışıklığı güçlendirici bu bozayı çarşıya geldiğinizde içmenizi öneririm.

Yorumlar (3) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

AHMET BÜTÜN

24 Şubat 2016 11:12
KARAKEDİ BOZASI MUTHIS KALITELI VE TEMIZDIR YILLARIN GÜVENCESIYLE YERINI HICBIR BOZA TUTAMAZ

Erdinç akçın

20 Şubat 2016 10:52
Sabah sabah canım ıstedi. Haftaya İnşallah memlekete gelip, işkembe_kaplıca_boza üçlüsünü yapmak. Atatürk Stadı'nda da Bursa yıl yenip ESKİŞEHİR'ımızden ayrılmak.

enver solim

07 Şubat 2016 14:34
ferit güğümleride anlatsaydınya
BORSA ÜYELERİNE KREDİ FIRSATI
BORSA ÜYELERİNE KREDİ FIRSATI
Eskişehir Ticaret Borsası (ETB) Başkanı Ömer Zeydan'ın girişimi sonucu üyelere düşük faizli yeni bir kredi kullanma fırsatı kazandırıldı.
HAMAMYOLU'NDA AŞURE DAĞITILDI
HAMAMYOLU'NDA AŞURE DAĞITILDI
Odunpazarı Belediyesi, Muharrem Ayı nedeniyle Hamamyolu Caddesi’nde aşure dağıttı.
İHALE AK PARTİLİLERE Mİ VERİLDİ?
İHALE AK PARTİLİLERE Mİ VERİLDİ?
CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Akın Sallarel, Şehir Hastanesinin kantin ihalesinin AK Partili bir yöneticiye verildiği iddialarının doğru olup olmadığını sordu.
BU ÇOCUKLARI GÖREN YOK MU?
BU ÇOCUKLARI GÖREN YOK MU?
Yeni eğitim öğretim yılının başlamasının üzerinden bir hafta geçmesine rağmen Eskişehir’de onlarca öğrenci hala okullarına başlayamadı.
15 YAŞINDA SUÇ MAKİNESİ
15 YAŞINDA SUÇ MAKİNESİ
Eskişehir'de, hırsızlık sonucu elde ettikleri ziynet eşyası ve paraların listesini yaptıkları tespit edilen ve yaklaşık 700 suç kaydı bulunan çocuk eğitimevi firarisi iki kardeş ile çalıntı malları satın aldığı iddia edilen zanlı yakalandı.
BÜTÜN ZALİMLERİ LANETLİYORUZ
BÜTÜN ZALİMLERİ LANETLİYORUZ
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Hacı Bektaş Veli derneğini belediyelerin de katkılarıyla 19. Geleneksel Aşura ve Yemek Günü etkinliği düzenlendi.
EL ELE GÜVENLİ GELECEĞE
EL ELE GÜVENLİ GELECEĞE
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 'El ele güvenli geleceğe' projesi kapsamında 10 bin kişiye uyarıcı el broşürü dağıttı.
FETÖ ABLASI TUTUKLANDI
FETÖ ABLASI TUTUKLANDI
 Eskişehir'de Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)'ye yönelik düzenlenen operasyonda bir kadın tutuklandı. 
DEPREM UZMANINDAN KORKUTAN UYARI
DEPREM UZMANINDAN KORKUTAN UYARI
Deprem uzmanı Kadir Sütçü, 2019 yılı için Türkiye’de 7 büyüklüğünde depremler olabileceğini söyledi.