ESKİŞEHİR'İN ACI KAYBI

Son Güncelleme : 18 Ekim 2017 21:10
ESKİŞEHİR'İN ACI KAYBI

ETİ Şirketler Grubu Onursal Başkanı ve ETİ Makine Yönetim Kurulu Başkan Firuz Kanatlı, tedavi altında tutulduğu Eskişehir Acıbadem Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

85 yaşında hayata gözlerini yuman Kanatlı, Cumartesi günü Gümülcine Camii'nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından, Asri Mezarlık'taki aile kabristanında son yolculuğuna uğurlanacak.

Firuz Kanatlı kimdir?

Firuz Kanatlı ETİ'nin kurucusu ve ETİ Şirketler Grubu Onursal Başkanıdır. Firuz Kanatlı, 1932 tarihinde Eskişehir‘de doğmuştur. Babası Ahmet beydir. Ailesi Gümülcine‘den 1924 yılında Türkiye’ye göç ederek önce Adapazarı‘na sonra Eskişehir‘e göç etmiştir. Mehmet adında bir amcası vardır. İlkokul üçüncü sınıfa kadar Eskişehir’de okudu. Daha sonra da Galatasaray Lisesi‘nde liseyi bitirene kadar okudu. Üniversite eğitiminde İsviçre Cenevre Üniversitesi’nde işletme eğitimi aldı. İsviçre’den dönüşünde babasına ait olan Gümülcineli Un Fabrikası’nda çalışmaya başlamıştır. Fabrikanın ismi sonradan Kanatlı Un Fabrikası olmuştur. Fakat amcasının çocukları da orada oldukları için herkese yetmeyeceğinden yeni iş arayışına girdi.

Bu arada askerliğini 1957 – 1958 yıllarında İstanbul, Terkos’a yakın Yassıviran’da yaptı. Askerde Kantin sorumlusuyken aklına bisküvi yapma fikri girdi. Askerlik dönüşü de bunu gerçekleştirdi. Bu arada askerliğinin son günlerinde evlendi. Firuz Kanatlı, o dönemde “Bal” markası ile çıkarmak istediği bisküviyi başka birttirememiş, Eti markasını seçerek 1962 yılında Eskişehir’de üretime başlamıştır. ‘Eti Bisküvi Fabrikası‘, bir yıl sonra 22 çalışanıyla üretime geçmiş. Fabrikanın ilk ürünleri arasında, ‘Finger’, ‘Marie’, ‘Kremalı’, ‘Sable’ ve ‘Bademli’ yer almış. 1965 yılına gelindiğinde Eti artık Türk mühendislerin de katılımıyla otomasyona geçişi tamamlamış. 1972’de ticari ünvanı ‘Eti Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ olarak değişmiş. İlk ihracatını 1974’te Kıbrıs’a gerçekleştiren Eti, beş yıl sonra grup şirketlerinin tüm makine ve tesis ihtiyaçlarını kendisi karşılamaya başlamış.

1980’de ‘Tam Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ olarak Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulmuş. Bisküvi, çubuk kraker ve kek üretimine başlayan firma, bir yıl sonra ürünlerin pazarlaması ve satışını etkin olarak yürütebilmek için Eskişehir merkezli ‘Eti Pazarlama ve Sanayi A.Ş.’yi kurmuş. 1983’te ilk kez ‘sanayi tipi kek’ üretimine başlayan Eti, aynı yıl İngiltere Alimentacion Europe ve Golden Mercury International Ödülleri’ni almaya hak kazanmış. 1988 yılında, Türk Standartları Enstitüsü, ambalajlarıyla da beğenilen Eti ürünlerini, birinciliğe layık görmüş. 1992’de Eti Gıda A.Ş. Organize Tesisleri hayata geçirilmiş. Türkiye’nin bisküvi sektöründeki ilk ISO 9002 belgesini alan firma, Kasım 2001 – Mart 2002 arasında yapılan ‘Tüketicinin En Güvendiği Marka‘ anketi sonucunda 2002 Kalite Ödülü’nü almış.

Bugün Eti’nin kraker, kek, turta, gofret, çikolata kaplamalı ürünler, çikolata, sağlık ve çocuk ürünleri kategorilerinde 150 çeşidi aşkın ürünü bulunuyor. ETİ’yi kuran ve büyük bir marka haline getiren Firuz Kanatlı, işi çocuklarına devrettikten sonra şirketin yönetimine karışmamayı tercih ediyor.

Firuz Kanatlı, 1958 yılında Gülay hanım ile evlendi. “Ahmet Firuzhan”, Gülden ve Aydan adlarında 3 çocuğu vardır.

Yorumlar (28) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Tuncay tezgöçen

18 Ekim 2017 17:45
Hacı baba yattığım yer nur mekanın cennet olsun allah kanatlı ailesine ve bizler ETII ailesi olarak başımız sağolsun

Fikret

18 Ekim 2017 17:35
Şehrimizin ismini tüm Türkiye ye duyuran Eti nin kurucusu olan Kânatlı yı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun

İMDAT GÖÇ

18 Ekim 2017 17:52
Allah gani gani rahmet eylesin. Hepimizin başı sağolsun...

Ziya

18 Ekim 2017 17:20
Allah rahmet eylesin! Şehrimizin saygıdeğer insanlarındandı.

daimi özdemir

18 Ekim 2017 17:17
allah rahmet eylesin eskişehir için gercekden çok büyük bir kayıp allah ailesine ve sevdiklerine sabır versin

hamdi

18 Ekim 2017 17:25
ekmeginizi yedim. suyunuzu ictim. ALLAH RAHMET EYLESIN. TUM KANATLI AILESININ BASI SAGOLSUN. NUR ICINDE YAT

hacı babam yattığım yer nur mekanı cennet olsun allahım kanatlı ailesine bizleri eti emekli oldum al

18 Ekim 2017 18:02
hacı babamız allahtan rahmet eylesin eti ailesine bas salı dilerim

havacı

18 Ekim 2017 18:52
Allah mekanınızı cennet eylesin.. sizin önderlik ettiğiniz Ahmet Kanatlı Lisesinden mezun oldum.Açtığınız yolda geleceğimi size borçluyum.Allah rahmet eylesin. Eskişehir çok değerli bir insanını kaybetmiştir. Çok üzgünüm.. Eskişehir in evladı olarak sizlerle gurur duyuyorum. Nurlar içinde uyu...

Nazım

18 Ekim 2017 19:19
ALLAH rahmet etsin mekanı cennet olsun. Ailesine sabırlar dilerim. Şehrimiz ve ülkemiz değerli bir insanı kaybetti üzgünüz fakat unutulmayacak eserleriyle hep hatırlanacak.

Mehmet tekin

18 Ekim 2017 19:17
Şehrimizin gururu, allah rahmet etsin

H.B.

18 Ekim 2017 21:17
Efendiliği, kültürü, vizyonu ve binlerce insana sağladığı ekmek parasına vesile olan işletmesiyle herkes tarafından sevilen, saygı duyulan büyüğümüzün mekanı cennet olsun.

Bülent KAZAN

18 Ekim 2017 20:45
Firuz Amcam ; Mekanın cennet olsun. Keşke,senin gibi Türkiye'nin her yerinde, binlercesi olsaydı.

Mustafa Erdir

18 Ekim 2017 23:18
İzmirde ikamet ediyorum lezzetli ürünleri üreten bu güzel insana Allah rahmet eylesin yattığı yer nur olsun.

Türk Yılmaz

19 Ekim 2017 04:36
Allah nur içinde yatırsın

Fazlı Duran

19 Ekim 2017 00:12
Bir zamanlar bir parçası olduğum Eti ailesinin başı sağ olsun. Gerçekten biz çalışanlarına azmi, çok çalışmayı ve asla vaz geçmemeyi öğreten büyüğümüze Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun.

Mustafa Şimşek

19 Ekim 2017 11:20
Allah rahmet eylesin. Şehrimizin gurur kaynağıydı. Mekanı cennet olsun.

Ümit

19 Ekim 2017 09:38
İlkelerinle bize ışık tuttun. Ruhun şad olsun, mekanın cennet olsun güzel insan. Kederli Kanatlı ailesine sabırlar dilerim. Eskişehir'in başı sağ olsun..

sivrihisarlı ali

19 Ekim 2017 09:20
Allah rahmet eylesin.mekanı cennet olsun .Eskişehire hizmeti çok oldu.Çok kişi ekmek yedi

Adem Yalçın

19 Ekim 2017 07:04
Ülke ekonomisine çok şey katan ,kurulduğu günden beri bir çok insana direkt .bir çok insana da dolaylı yönden para kazandıran ,şehrimizi ve ülkemizi yurt dışında tanıtan aile efradı olarak ta çalışkanlıkları ve toplumun değerlerine sıkı bir şekilde bağlı olan Kanatlı ailesinin , çalışanlarının ,Eskişehir in ve tüm ülkemizin başı sağ olsun yüce rabbim mekanını cennet eylesin.

esesli bülent.

19 Ekim 2017 11:54
rahmetli babam etiden emekli oldu..sizin sayenizde ekmek yidik su içtik allah rahmet eylesin.işallah arkanızdakilerde sizin gibi olurlar.yattıgınız yer cennet olsun işallah.

Erkanbektas1969@gmail.com

19 Ekim 2017 10:15
Eski bir ETİ çalışanıydım ve o kapıda 11 yıl ekmeğini çok memnundum ve sosyal ağda duydum ki onursal başkan vefat etmiş ALLAH RAHMET EYLESİN diyorum mekanı cennet olsun.Bütün eti ailesinin başı sağolsun

hasan

19 Ekim 2017 09:23
Allah rahmet eylesin. Herkesin sülalesinde muhakkak eti çalışanı olmuştur. İyi insandı.

Serhat PEHLİVAN

19 Ekim 2017 08:31
Allah gani gani rahmet eylesin. Yeri mekanı cennet olsun inşallah..

Mehmet

19 Ekim 2017 12:49
Allah rahmet etsin. Ailesine sabır versin. Eskişehirimizin ve Türkiyenin medarı iftiharı, kişiliği ve yardımseverliği ile şehrimize örnek bir insan olmuştur. Yine şehrimize ve ülkemize kattığı katmadeğer inşallah çocukları tarafından da yapılır. İyi insanlar hem bu dünyada hem ahirette mükafatlarını alırlar. Eskişehir seni hiçbir zaman unutmayacak. Mekanın cennet olsun.

İsmets26@

19 Ekim 2017 12:40
Allah rahmet eylesin iyi ve hayırsever insan.Eti camiasının başı sağ olsun.

başol

08 Kasım 2017 07:08
allah rahmet eylesin.mekanı cennet olsun

Caner ışıksoy

19 Ekim 2017 21:03
Allah rahmet eylesin. Tüm Kanatlı ailesinin başı sağolsun Allah mekanını cennet eylesin

Adnan dalgic

19 Ekim 2017 19:07
Hacı baba Allah nur içind e yatırsın cennet mekânın olsun ailesine baş sağlığı dilerim
Sıcaklık 13 derece! Kendimizi dışarı attık
Sıcaklık 13 derece! Kendimizi dışarı attık
Eskişehir'de, aralık ayına girilmesine rağmen bugün 13 dereceye çıkan hava sıcaklığı ile yazdan kalma bir gün yaşayanlar, bu fırsatla kendilerini park, bahçe ve sokaklara attı.
Eskişehir yaban hayatı büyük tehlike altında
Eskişehir yaban hayatı büyük tehlike altında
Eskişehir Merkez Avcılar Kulüp Başkanı Rıdvan Batır, kınalı keklik, çil gibi yabani hayvanlarda bilinçsiz kaçak avcılık ve zirai ilaçlamalar nedeni ile Eskişehir’de yüzde 90 azalma olduğunu söyledi.
BİRGÜN yazarı Termik Santrali yazdı
BİRGÜN yazarı Termik Santrali yazdı
Birgün Gazetesi yazarı Ümit Alan, Eskişehir'e yapılmak istenen Termik Santral konusu yazdı. Yerel medyanın önemine dikkat çeken Alan, gazetemiz koordinatörü Ali Baş'ın yazısını da örnek gösterdi.
Eskişehir'de hayvan sevgisi bir başka
Eskişehir'de hayvan sevgisi bir başka
Eskişehir’in en işlek yerlerinden olan İki Eylül Caddesindeki iki sokak köpeğinin tüm bakım masrafları, bölge esnafı tarafından karşılanıyor.
Polis otomobilde uyuşturucu buldu
Polis otomobilde uyuşturucu buldu
Eskişehir'de uyuşturucu madde ticareti yaptığı öne sürülen zanlı, gözaltına alındı.
HAVACI 22 FETÖCÜ ADLİYE'DE
HAVACI 22 FETÖCÜ ADLİYE'DE
Eskişehir merkezli 12 ilde düzenlenen operasyon kapsamında Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi oldukları iddiası ile gözaltına alınan şüphelilerden 22 kişi adliyeye sevk edildi.
BÜYÜKŞEHİR MECLİS'İNDE GERGİNLİK
BÜYÜKŞEHİR MECLİS'İNDE GERGİNLİK
Dün akşam gerçekleşen Büyükşehir Belediye meclisinde gergin anlar ve sert diyaloglar yaşandı. Bizim Şehir Bülteni'nde çıkan "Baraj yatırımını 2018 programından çıkarmanın adı engelleme değil de nedir" başlıklı habere AK Partili meclis üyeleri tepki gösterdi.
DSİ'DEN BÜYÜKŞEHİR'E ŞOK CEVAP
DSİ'DEN BÜYÜKŞEHİR'E ŞOK CEVAP
Büyükşehir Belediyesi Eskişehir'de bulunan DSİ 3. Bölge Müdürlüğü'ne yazı yazarak, termik santralin kurulacağı alanlarla ilgili teknik bilgi istedi. Müdürlükten şok bir cevap geldi. Belediyeye gönderilen cevap yazısında adeta 'Sizi ilgilendirmez' denildi...
1 MİLYONLUK  ATM VURGUNU
1 MİLYONLUK ATM VURGUNU
Aralarında Eskişehir'in de yer aldığı 6 farklı ilde ATM’lere taktıkları düzeneklerle kopyaladıkları hesap kartlarından yaklaşık 1 milyonluk vurgun yapan 5 kişilik Romanya uyruklu çete 11 aylık takibin sonunda yakalandı.