ESKİŞEHİR'E YENİ MÜZE

Son Güncelleme : 26 Nisan 2019 16:04
ESKİŞEHİR'E YENİ MÜZE

Anadolu şehirleri arasında bu ölçekte kurulacak ilk modern müze olan Odunpazarı Modern Müze, Kurucusu Mimar ve Koleksiyoner Erol Tabanca tarafından basın mensuplarına tanıtıldı.

HABER:MELEK EKİZ

Malzeme odaklı tasarım

Haziran ayında açılışı gerçekleştirilecek müzenin mimarlığını dünyaca ünlü Japon Mimarlar Kengo Kuma ve Yuki Ikeguchi üstlendi. Malzeme odaklı çalışan mimar Kengo Kuma'nin tasarımını yaparken bugünün çağını yakalamak ama dokuya da zarar vermemek adına ahşap malzeme tercih ettiği belirtildi. Müzenin iç mimarisinde ise geri kalan bütün tasarımlar sade ve beyaz tutularak; eserlerin ve ahşap dokusunun vurgulanması amaçlandığı görülüyor. Dış mekan ekleme kolonlar ve sütunlarla Odunpazarı'nın ruhuyla kaynaştırılmaya çalışılırken; iç mekanda performans sanatı, dijital sanat, çok sayıda eser alacak sergi duvarları, hazırlık ve tasarım odalarından oluşuyor. En alt kattaki depoda ise eserlerin zarar görmeden muhafaza edilmesi için her türlü imkan sağlanmış durumda.

Gençlerin kültür alanı olacak

Erol Tabanca müzeyi sadece sanat eserlerinin sergilendiği bir alan olarak değil de; kültür-sanat severlerin ve özellikle gençlerin bir buluşma alanı olarak kullanması için dizayn ettiklerini belirtti. Tabanca Anadolu'da bu ölçekte ilk kez bir müze açıldığını belirterek şunları ekledi; “Bizim amacımız burayı bir dünya müzesi yapmak. O yüzden bu mimarı ve bu sanatçıları seçtik. Yine de ilk sergimiz Türk sanatçıların eserlerinden seçkilerle oluşacak. İlk seçkimizin küratörlüğünü Galeri Nev'in sahibi Haldun Dostoğlu yapacak. Eskişehir müzesine, sanat severler de eserlerine kavuşuyor. Bu nedenle ilk seçkimizin adını 'Vuslat' olarak düşündük. Umuyoruz ki bu müze ile Odunpazarı gençlerin kültür-sanat alanı olacak.”

Yorumlar (8) / Onay bekleyen (1)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Osman K.

26 Nisan 2019 21:10
Odunpazarı esnafına ticari faydası olacağını düşünüyorum. Odunpazarı eskiden bu kadar popüler değildi, şimdi özellikle gençlerin haftasonu gezmeleri için seçeneklerden birisi oldu. Müze karlı olur umarım. İç Anadolu'da iç turizmde bu kadar atak başka bir il yok zaten.

cemal

26 Nisan 2019 17:29
Şahlanmış dört nala giden önder kent Eskişehir'le gurur duyuyorum. Yolun açık olsun. Müze kent Eskişehir...

Nazlı

27 Nisan 2019 15:47
Yılmaz Büyükerşen gerçekten büyük adam. Allah başımızdan eksik etmesin böyle yaratıcı, üretici, paylaşıcı insanları.

mehmet ali

27 Nisan 2019 12:54
odunpazarında, odunların istiflendiği bir ardiye görünümünde . ilçeye uyum sağlamış

Berk

28 Nisan 2019 01:36
En çok üzüldüğüm, bu eseri yapabilecek bir mimar yetiştirememişiz.

Cengizhan ERSOY

11 Mayıs 2019 15:09
Mimarlar odası,ülkede binlerce mimar ve Üniversiteler varken 2 Japon mimara projenin yaptırılmasına ne dediler acaba....

eses

28 Nisan 2019 15:46
eser yılmaz büyükerşen tarafından yaptırılmadı.

Zafer

26 Nisan 2019 17:42
Tarihi odunpazarı evleri içersinde, tarihten uzak bir yapı, bu yabancı mimarlar bizim kulturumuzu anlamamışlar.

istanbul escort

depolama ?ehirler aras? nakliyat

evden eve nakliyat eviri ?ehirler aras? nakliyat ofis ta??ma uluslararas? evden eve nakliyat istanbul e?ya depolama