ESKİŞEHİR'E 'SERAKENT' KURULUYOR

03 Temmuz 2018 14:00
ESKİŞEHİR'E 'SERAKENT' KURULUYOR

Eskişehir’de 200 dekar alanda topraksız tarım yapılan “serakent” kuruluyor.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı 9. etabında, yüzde 50 hibe desteğinden yararlanan “Nata Tarım, Üretim ve Ticaret A.Ş.’ye” ait, Mahmudiye ilçesi İsmetpaşa Mahallesinde yapımı biten jeotermal sera tesisi; Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erkan Alkan ve şube müdürleri tarafından ziyaret edildi. 2 milyon 57 bin 900 liralık yatırımla 14 dekar alanda kurulan seranın, yüzde 50’sine karşılık gelen 1 milyon 28 bin 950 lirası Bakanlıkça hibe şeklinde karşılandı. Söz konusu serada, Eskişehir’de bir ilk olan su kültüründe üretim yapılarak 20 kişiye istihdam sağlanırken yılda ortalama dekara 80 ton kadar domates alınabiliyor. 

Ayrıca aynı bölgede, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı 11. etabında Bakanlıkça uygun bulunan ve programa alınan 3 adet seranın yapım çalışmalarının devam etmekte olduğu öğrenildi. Bakanlıkça toplam 2 milyon 872 bin 798 liralık hibe ödenerek yıl sonuna kadar 36 dekar jeotermal sera Eskişehir’e kazandırılacak. Tüm yatırımların tamamlanması halinde aynı bölgede 200 dekar teknolojik seranın yapımı planlandığı aktarıldı. Şirket yetkilileri, Eskişehir’in, İstanbul ve Ankara gibi büyük pazarlara olan pozitif yakınlığı ve yılın 12 ayında da üretim yapılabilen bir iklime sahip olmasının büyük bir avantaj sağladığını, bu nedenle şehirde yatırım yapmaya devam edeceklerini belirtti. 

İl Müdürü Erkan Alkan, Şehirdeki modern sera yatırımları için şirket yetkililerine teşekkür ederek, benzeri yatırımların Eskişehir’de yaygınlaşması için gerekli çalışmaların artarak devam edeceğini belirtti. 

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Pamuk Prens

03 Temmuz 2018 20:22
Afyon sicak suyunu son damlasina kadar degerlendirdi bizimkiler konusunu bile acmiyor.

ömer

04 Temmuz 2018 09:20
Böyle haberler almak çok güzel.Yok Alpu Ovası yok olacak tarım bitecek diyen çığırtkanlar görsün.Artık bu millet topraksız tarıma geçti.
 ESKİŞEHİR'İ  ALACAĞIZ
ESKİŞEHİR'İ ALACAĞIZ
Yerel seçimlerde yeni belediyeler kazanmak isteyen CHP'de hareketlilik başladı. Eskişehir'in kaybedileceği iddiası hakkında konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun "Eskişehir'i kesin alacağız" dedi.
YENİBAĞLAR'DA KANLI KAVGA
YENİBAĞLAR'DA KANLI KAVGA
Eskişehir’de aralarında husumet olduğu iddia edilen iki grup arasında çıkan bıçaklı kavgada 1 kişi yaralandı. 
İNÖNÜ'DE ÖLÜMLÜ KAZA
İNÖNÜ'DE ÖLÜMLÜ KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında 1 çocuk öldü, 6 kişi yaralandı. 
ÜSTÜNDEN 620 LİRA ÇIKTI
ÜSTÜNDEN 620 LİRA ÇIKTI
Vatandaşların duygularını sömüren dilencinin üzerinden tam 620 lira çıktı.
SARICAKAYA'DA  PALMİYE GÜZELLİĞİ
SARICAKAYA'DA PALMİYE GÜZELLİĞİ
Eskişehir'in Sarıcakaya ilçesine giren vatandaşları palmiye ağaçları karşılıyor.
SAĞLIK SOKAĞI İLGİ GÖRDÜ
SAĞLIK SOKAĞI İLGİ GÖRDÜ
Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğünce 3-7 Eylül 2018 tarihleri arasında Porsuk Bulvarı Adalar mevkiinde düzenlenen, bazı genel sağlık hizmetlerinin ücretsiz olarak verildiği Halk Sağlığı Sokağı etkinliğine vatandaşların ilgisi büyük oldu.
LAİK EĞİTİM SİSTEMİ  SAVUNULMALI
LAİK EĞİTİM SİSTEMİ SAVUNULMALI
Eğit – Der Eskişehir Şubesi eğitim öğretim yılının başlamasının ardından basın açıklaması gerçekleştirdi. Şube Başkanı Emin Dağlı, Laik eğitim sisteminin savunulması gerektiğini söyledi.
KÖY ENSTİTÜLERİNDEN YARARLANILMALI
KÖY ENSTİTÜLERİNDEN YARARLANILMALI
Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği (YKKED Eskişehir Şube Başkanı İlyas Küçükcan yeni eğitim öğretim yılı ile ilgili basın açıklaması yaptı. Küçükcan "Nitelikli-işlevsel bir eğitim sistemi için, Köy Enstitüleri deneyiminden yararlanılmalı" dedi.
KERBELA ANILDI
KERBELA ANILDI
Odunpazarı Belediyesi, Aleviler için kutsal olan Muharrem Ayı nedeniyle Sahra-i Kerbela Yas-ı Matem etkinliği düzenledi.