ESKİŞEHİR'E 'SERAKENT' KURULUYOR

03 Temmuz 2018 14:00
ESKİŞEHİR'E 'SERAKENT' KURULUYOR

Eskişehir’de 200 dekar alanda topraksız tarım yapılan “serakent” kuruluyor.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı 9. etabında, yüzde 50 hibe desteğinden yararlanan “Nata Tarım, Üretim ve Ticaret A.Ş.’ye” ait, Mahmudiye ilçesi İsmetpaşa Mahallesinde yapımı biten jeotermal sera tesisi; Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erkan Alkan ve şube müdürleri tarafından ziyaret edildi. 2 milyon 57 bin 900 liralık yatırımla 14 dekar alanda kurulan seranın, yüzde 50’sine karşılık gelen 1 milyon 28 bin 950 lirası Bakanlıkça hibe şeklinde karşılandı. Söz konusu serada, Eskişehir’de bir ilk olan su kültüründe üretim yapılarak 20 kişiye istihdam sağlanırken yılda ortalama dekara 80 ton kadar domates alınabiliyor. 

Ayrıca aynı bölgede, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı 11. etabında Bakanlıkça uygun bulunan ve programa alınan 3 adet seranın yapım çalışmalarının devam etmekte olduğu öğrenildi. Bakanlıkça toplam 2 milyon 872 bin 798 liralık hibe ödenerek yıl sonuna kadar 36 dekar jeotermal sera Eskişehir’e kazandırılacak. Tüm yatırımların tamamlanması halinde aynı bölgede 200 dekar teknolojik seranın yapımı planlandığı aktarıldı. Şirket yetkilileri, Eskişehir’in, İstanbul ve Ankara gibi büyük pazarlara olan pozitif yakınlığı ve yılın 12 ayında da üretim yapılabilen bir iklime sahip olmasının büyük bir avantaj sağladığını, bu nedenle şehirde yatırım yapmaya devam edeceklerini belirtti. 

İl Müdürü Erkan Alkan, Şehirdeki modern sera yatırımları için şirket yetkililerine teşekkür ederek, benzeri yatırımların Eskişehir’de yaygınlaşması için gerekli çalışmaların artarak devam edeceğini belirtti. 

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Pamuk Prens

03 Temmuz 2018 20:22
Afyon sicak suyunu son damlasina kadar degerlendirdi bizimkiler konusunu bile acmiyor.

ömer

04 Temmuz 2018 09:20
Böyle haberler almak çok güzel.Yok Alpu Ovası yok olacak tarım bitecek diyen çığırtkanlar görsün.Artık bu millet topraksız tarıma geçti.
UYUŞTURUCU OPERASYONU
UYUŞTURUCU OPERASYONU
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği uyuşturucu operasyonunda yakalanan 3 şüpheliden biri 'Uyuşturucu madde ticareti yapmak' suçundan adliyeye sevk edildi.
YAKIT HIRSIZLARI TUTUKLANDI
YAKIT HIRSIZLARI TUTUKLANDI
Park halindeki araçlardan yakıt çaldıkları iddiasıyla adliyeye sevk edilen 4 şüpheli tutuklandı.
REKTÖR ÇOMAKLI MARDİN'DE
REKTÖR ÇOMAKLI MARDİN'DE
Anadolu Üniversitesi Rektörü Şafak Ertan Çomaklı, Mardin’de bir dizi ziyaretlerde bulundu.
GÖZ ARDI EDİLMESİNLER
GÖZ ARDI EDİLMESİNLER
CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon toplantısında eşi cezaevinde olan kadınların ve ailelerin birçok sorunla mücadele etmek zorunda bırakıldığını söyledi.
TEŞEKKÜR ZİYERETİ
TEŞEKKÜR ZİYERETİ
Büyükşehir Belediyesi’nin kırsalda hayata geçirdiği alt yapı ve üst yapı çalışmaları nedeniyle Danişment, Kızılcaören, Yakakayı, Gündüzler ve Beyazaltın Mahalle sakinleri Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e teşekkür ziyareti gerçekleştirdi.
HEMŞEHRİ DERNEKLERİNİ ÖNEMSİYORUZ
HEMŞEHRİ DERNEKLERİNİ ÖNEMSİYORUZ
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt Eskişehir Malatyalılar Derneği’ni ziyaret etti.
TUĞLA FABRİKASINA TOMBALA BASKINI
TUĞLA FABRİKASINA TOMBALA BASKINI
Eskişehir İl Jandarma Komutanlığınca, eski bir tuğla fabrikasına kumar operasyonu düzenlendi. Gerçekleşen operasyonda 3 kişi gözaltına alınırken, 74 kişiye 259'ar lira ceza kesildi. 
SAĞLIKSIZ EKMEKLERE EL KONULDU
SAĞLIKSIZ EKMEKLERE EL KONULDU
Eskişehir’de, açıkta uygunsuz bir şekilde satışı yapılan toplam 59 ekmeğe zabıta ekipleri el koyup imha etti. 
MİNİK AZRA YARDIM BEKLİYOR
MİNİK AZRA YARDIM BEKLİYOR
Eskişehir’de, doğuştan hidrosefali hastası olan 2 yaşındaki Azra bebek, ameliyat masraflarının karşılanması için yardım ellerinin uzanmasını bekliyor.