ESKİŞEHİR'E ÇOK YAKIŞTI

02 Eylül 2019 09:32
ESKİŞEHİR'E ÇOK YAKIŞTI

Odunpazarı Belediyesi tarafından Eskişehir'e kazandırılan Ataol Behramoğlu Kitaplığı’nın açılışı adına yakışır bir törenle gerçekleşti.

Eskişehir Odunpazarı Belediyesi, Türk Edebiyatı’nın önemli isimlerinden şair-yazar Prof. Dr. Ataol Behramoğlu’nun kitapları ve kütüphanesindeki önemli eserlerin yer aldığı Ataol Behramoğlu Kitaplığı’nın açılışını gerçekleştirdi. Odunpazarı Tarihi Bölgesi’nde yer alan 265 yıllık tarihi Yağcızade Konağı’nın Odunpazarı Belediyesi tarafından restore edilmesi ile oluşturulan Ataol Behramoğlu Kitaplığı’nda, Behramoğlu’nun Odunpazarı Belediyesi’ne armağan ettiği yaklaşık 7 bin kitap bulunuyor.

ŞARKILAR SESLENDİRİLDİ

Etkinlik, Haluk Çetin’in müzik dinletisi ile başladı. Çetin, Behramoğlu’nun şiirlerinden bestelenen şarkıları seslendirdi. Çetin’in müzik dinletisinin ardından Dilek Türker, Gülşen Tuncer, Orhan Kurtuldu, Orhan Aydın tarafından Ataol Behramoğlu’nun çevirisini yaptığı Yannis Ritsos tarafından yazılan Barış adlı şiiri okudu.

KALPLERE BİNA YAPIYORUZ

Etkinliğin açılış konuşmasını Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, ‘Yurtta sulh cihanda sulh’ diyen bir felsefenin takipçisi olarak, 1 Eylül Dünya Barış Gününü barışın şairi ile kutlamak istediklerini söyledi. Başkan Kurt, “Onun bize armağan ettiği kitapları sırada bir yere koyamazdık. Ona, Eskişehirlilere ve Odunpazarlılara yaraşır Yağcızade Konağını tahsis etmekle çok büyük bir onur ve gurur duyuyoruz.Şuan, 7 bin katlı bir bina yapıyoruz. Büyük büyük betonlarla, kulelerle değil insanların beyinlerine, kalplerine bina yapıyoruz. ” dedi.

ESKİŞEHİR İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS”

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ise “ Ataol Behramoğlu gibi çok değerli, mücadeleci şairimiz bundan sonra yazacağı eserlerde toplumun bu yönlerine yer vermeli. Şiirler, edebiyatlar, kitaplar ders verir. Bu güzel eserin Eskişehir’de kurulması Eskişehir için büyük bir şans. Minnettarız. Eskişehir’in sanat yönüne çok önemli ve yeni bir eser kazandırılmış durumda. ” şeklinde konuştu.

BU BİR RÜYA”

Bu bir rüya” olmalı ifadesini kullanan Ataol Behramoğlu, “ Bu olağan üstü bir şey. Dünyanın pek çok yerinde müzeler gördüm. Ülkemizde ne yazık ki sayıları çok az. Birçok yerde sanatçıların, şairlerin yaşamları ile ilgili müzeler var. Evleri müzeye dönüştürülmüş, ama böyle bir şey ilk defa yapılmakta. Ben böyle bir şey görmedim” yorumunda bulundu.

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (1)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

esk26

03 Eylül 2019 09:56
Şehir gibi şehir! Başkan gibi başkan!