ESKİŞEHİR'DEN ÇIKIYOR ÇİNLİLERE SATILIYOR

Son Güncelleme : 08 Eylül 2017 16:09
ESKİŞEHİR'DEN ÇIKIYOR ÇİNLİLERE SATILIYOR

Eskişehir’den çıkarılan değerli taşlar ve mineralleri Çinliler alarak kendi ülkelerinde işliyor. 

Eskişehir ve çevre şehirlerinde çıkarılan ve aralarında en çok rağbet gören mavi kalsedon, Çinliler tarafından işlenerek dünya pazarına sunuluyor. 14 senedir Eskişehir’den ve değişik şehirlerden topladığı yarı değerli mineralli taşlardan değişik takılar, ürünler yapan Kayhan Numral, Anadolu topraklarından çıkarılan taşları kendimizin işleyip, Türkiye’ye de bu sektörde daha çok değer kazandırmak istiyor.

“22 mineral çıkarıp 14 tanesini işleyebiliyoruz”


Eskişehir’den 22 mineral çıktığını ve bu minerallerden 14 tanesinin işlendiğini belirten Numral, “Bu sektörün İngilizce ismi Lepideri diye geçiyor. Türkçe karşılığı da süs taşı işleme sanatıdır. Ama maalesef bizim. Türkiyemizde bu sektör gelişmemiş ve bilinmiyor. Ama ne gariptir ki 22’ye yakın üniversitemizde Gemoloji çatısı altında bölüm itibariyle okutuluyor. Kendimiz bu yarı değerli mineralleri jeolojik yapı itibariyle araştırmalarımızı yapıyoruz. Belirli bölgelerdeki o lokasyonları tespit ettikten sonra ham olarak numune topluyoruz. Atölyemize getirip kesim yapıyoruz. İçerisindeki desen çeşitliliğine göre ayırım yapıp farklı çeşitlerde işliyoruz. Eskişehir'den takribi 22’ye yakın mineral çıkarıyoruz. Tabi bunların hepsi işlenmiyor. Bunların içinden 14 tanesini işleyebildik. Çünkü diğerleri çok kırılgan olabiliyor yada çok iyi mikro kristalize olmadıysa kesim yapmak mümkün olmuyor. İşlenebilecek olanları, süs kalitesinde olanları da takı veya farklı amaçlarla işliyoruz” şeklinde konuştu.

“Çinliler bizim taşlarımızı ham olarak alıyor, işliyor ve dünya pazarında satıyor”


Çinlilerin taş süsleme sanatında çok geliştiğini ve Eskişehir’den çıkarılan taşları ham şekilde aldıklarını açıklamalarına ekleyen Numral, “Eskişehir ve çevresinde, takribi 150-200 kilometre çevresinde, bir çember içinde çıkıyor. Gerekirse Kütahya’ya, Afyon’a, Polatlı’ya, Ankara’ya kadar gidiyoruz. Bozdağ tarafları bu yönden biraz daha zengin. Mesela kalsedon yatakları genelde Sarıcakaya’nın Mayıslar Mahallesi'nden çıkıyor. Lokasyon bölgesi orasıdır. Kalsedonların da buz mavisi olanlarına genelde Çinliler çok rağbet gösteriyor. Çünkü Çinlilerde bu sektör o kadar gelişmiş ki bizim taşlarımızı genelde ham olarak almak istiyorlar. Onlarda bu sektörde bu aldıkları mavi kalsedonları nakış gibi işleyerek dünya pazarına koleksiyonluk ürün olarak satışlarını yapıyorlar. Ama gönül ister ki bu sektör Türkiye’de gelişsin, Anadolu’nun taşını, kendi taşlarımızı biz kendimiz işleyelim ve bu sektöre artı bir değer kazandıralım. Ben bu işi meslekten ziyade hobi amaçlı yapıyorum. Çevremizde de meraklı olan arkadaşlarımızı bu yönde teşvik ediyoruz. Mesela emekli olmuş kişiler geliyor. Daha çok bu işe gönül vermiş, bir nebze de olsa bilgi sahibi olan kişilerle de biz burada fikirlerimizi paylaşıyoruz. Çünkü bu sektör muazzam bir sektör. Çin’de Hindistan’da, Uzak doğunun bir kaç ülkesinde milyarlarca kişi çalışmaktadır. Ama bizler hala serbest piyasada Türkiye çapında atölyeci olarak çalışan 35-40 kişiyi geçmez” dedi.
(BRK-HA-Y)

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (1)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Hasan Atsız

22 Eylül 2017 01:37
Çinliler işliyor misli misli kazanıyor, bizde ağzımızı açıp laf üretiyoruz.Yazık.
ESKİŞEHİR’E HAYRAN KALDILAR
ESKİŞEHİR’E HAYRAN KALDILAR
Türkiye Kent Konseyleri Birliği Buluşması için Eskişehir’e gelen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Balıkesir Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Eskişehir'e hayran kaldılar.
KADINLAR SİYASETTE OLMALI
KADINLAR SİYASETTE OLMALI
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir İl Kadın ve Gençlik Kollarını ziyaret etti.
PROTOKOLÜ YENİLEDİLER
PROTOKOLÜ YENİLEDİLER
ESOGÜ ile İl Sağlık Müdürlüğü arasında Eskişehir’de sığınmacı ve mevsimlik tarım işçisi olarak bulunan kadın ve kız çocukları için yürütülen ortak çalışmaların önümüzdeki yıl da devam etmesi konusunda işbirliği protokolü imzalandı.
MİTİNG ÇAĞRISI
MİTİNG ÇAĞRISI
Alpu Ovası'na kurulması planlanan termik santrale tepki karşı 24 Şubat'ta düzenlenecek mitinge çağrı yapıldı. Miting tertip komitesi adına konuşan ÇYDD Başkanı Sevgi Akmen "Kentimizin geleceğine sahip çıkan duyarlı Eskişehirlileri mitinge bekliyoruz" dedi.
KARACAN: KAPAK OLDU
KARACAN: KAPAK OLDU
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, Eskişehir 6. Olağan Kongresi'ne ilişkin mesajlarını dün sosyal medya hesabından paylaştı. Karacan yerel yönetimlere gönderme yaparak "Engelleniyoruz propagandası ile çirkef algı yönetimi yapanlara Modern Sanat Müzesi kapak oldu" dedi.
OKUL DEĞİL SERSERİ YATAĞI
OKUL DEĞİL SERSERİ YATAĞI
Huzur Mahallesinde132 kişinin arsası olması nedeniyle tadilat yapılamayan Şehit Serkan Özaydın İlköğretim Okulu serseri yatağı haline geldi. 6 yıldır eğitim-öğretime açılamayan okul mahalleliyi mağdur ediyor.
ÖRNEK İŞBİRLİĞİ
ÖRNEK İŞBİRLİĞİ
Odunpazarı Belediyesi ve Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Osmangazi Üniversitesi Öğrenci Topluluğu ile birlikte ihtiyaç sahibi öğrencilere kırtasiye yardımı yapacak.
GÜVENLİK ÖNLEMİ ÇİLEYE DÖNÜŞTÜ
GÜVENLİK ÖNLEMİ ÇİLEYE DÖNÜŞTÜ
Demokrat Parti İl Başkanı Nazım Dölekçekiç,  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katıldığı, AK Parti İl Kongresi için alınan güvenlik önlemlerini eleştirdi. Alınan önlemler trafik yaşamını felç etti diyen Dölekçekiç, önemlerin çileye fönüştüğünü belirtti.
OLCAY GÜVEN TAZELEDİ
OLCAY GÜVEN TAZELEDİ
Eskişehir Kırım Türkleri Kültür Yardımlaşma ve Spor Kulübü Derneği 22. Olağan Genel Kurulu Toplantısı gerçekleşti. Kongrede iki aday yarıştı. Metin Gündoğan 572 oy alırken, Evren Olcay 642 oy alarak güven tazeledi.