ESKİŞEHİR'DEN ÇIKIYOR ÇİNLİLERE SATILIYOR

Son Güncelleme : 08 Eylül 2017 16:09
ESKİŞEHİR'DEN ÇIKIYOR ÇİNLİLERE SATILIYOR

Eskişehir’den çıkarılan değerli taşlar ve mineralleri Çinliler alarak kendi ülkelerinde işliyor. 

Eskişehir ve çevre şehirlerinde çıkarılan ve aralarında en çok rağbet gören mavi kalsedon, Çinliler tarafından işlenerek dünya pazarına sunuluyor. 14 senedir Eskişehir’den ve değişik şehirlerden topladığı yarı değerli mineralli taşlardan değişik takılar, ürünler yapan Kayhan Numral, Anadolu topraklarından çıkarılan taşları kendimizin işleyip, Türkiye’ye de bu sektörde daha çok değer kazandırmak istiyor.

“22 mineral çıkarıp 14 tanesini işleyebiliyoruz”


Eskişehir’den 22 mineral çıktığını ve bu minerallerden 14 tanesinin işlendiğini belirten Numral, “Bu sektörün İngilizce ismi Lepideri diye geçiyor. Türkçe karşılığı da süs taşı işleme sanatıdır. Ama maalesef bizim. Türkiyemizde bu sektör gelişmemiş ve bilinmiyor. Ama ne gariptir ki 22’ye yakın üniversitemizde Gemoloji çatısı altında bölüm itibariyle okutuluyor. Kendimiz bu yarı değerli mineralleri jeolojik yapı itibariyle araştırmalarımızı yapıyoruz. Belirli bölgelerdeki o lokasyonları tespit ettikten sonra ham olarak numune topluyoruz. Atölyemize getirip kesim yapıyoruz. İçerisindeki desen çeşitliliğine göre ayırım yapıp farklı çeşitlerde işliyoruz. Eskişehir'den takribi 22’ye yakın mineral çıkarıyoruz. Tabi bunların hepsi işlenmiyor. Bunların içinden 14 tanesini işleyebildik. Çünkü diğerleri çok kırılgan olabiliyor yada çok iyi mikro kristalize olmadıysa kesim yapmak mümkün olmuyor. İşlenebilecek olanları, süs kalitesinde olanları da takı veya farklı amaçlarla işliyoruz” şeklinde konuştu.

“Çinliler bizim taşlarımızı ham olarak alıyor, işliyor ve dünya pazarında satıyor”


Çinlilerin taş süsleme sanatında çok geliştiğini ve Eskişehir’den çıkarılan taşları ham şekilde aldıklarını açıklamalarına ekleyen Numral, “Eskişehir ve çevresinde, takribi 150-200 kilometre çevresinde, bir çember içinde çıkıyor. Gerekirse Kütahya’ya, Afyon’a, Polatlı’ya, Ankara’ya kadar gidiyoruz. Bozdağ tarafları bu yönden biraz daha zengin. Mesela kalsedon yatakları genelde Sarıcakaya’nın Mayıslar Mahallesi'nden çıkıyor. Lokasyon bölgesi orasıdır. Kalsedonların da buz mavisi olanlarına genelde Çinliler çok rağbet gösteriyor. Çünkü Çinlilerde bu sektör o kadar gelişmiş ki bizim taşlarımızı genelde ham olarak almak istiyorlar. Onlarda bu sektörde bu aldıkları mavi kalsedonları nakış gibi işleyerek dünya pazarına koleksiyonluk ürün olarak satışlarını yapıyorlar. Ama gönül ister ki bu sektör Türkiye’de gelişsin, Anadolu’nun taşını, kendi taşlarımızı biz kendimiz işleyelim ve bu sektöre artı bir değer kazandıralım. Ben bu işi meslekten ziyade hobi amaçlı yapıyorum. Çevremizde de meraklı olan arkadaşlarımızı bu yönde teşvik ediyoruz. Mesela emekli olmuş kişiler geliyor. Daha çok bu işe gönül vermiş, bir nebze de olsa bilgi sahibi olan kişilerle de biz burada fikirlerimizi paylaşıyoruz. Çünkü bu sektör muazzam bir sektör. Çin’de Hindistan’da, Uzak doğunun bir kaç ülkesinde milyarlarca kişi çalışmaktadır. Ama bizler hala serbest piyasada Türkiye çapında atölyeci olarak çalışan 35-40 kişiyi geçmez” dedi.
(BRK-HA-Y)

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (1)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

KİTLE ÖRGÜTLERİ ÖNEMLİDİR
KİTLE ÖRGÜTLERİ ÖNEMLİDİR
Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, demokratik kitle örgütleri ve hemşehri dernekleri ile bir araya gelmeye devam ediyor.
HER ZAMAN YANINIZDAYIZ
HER ZAMAN YANINIZDAYIZ
'19 Eylül Gaziler Günü' münasebetiyle, Eskişehir Valiliği ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından gaziler onuruna yemek programı düzenlendi.
Herhangi bir adaya desteğim söz konusu değil
Herhangi bir adaya desteğim söz konusu değil
AK Parti Genel Başkan yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Harun Karacan’dan Oda seçimlerine ilişkin açıklama: “Ne mevcut yönetimlere ne de herhangi bir adaya desteğim söz konusu değil” “Konumum, Oda seçimlerinin çok üzerinde bir görev anlayışı gerektiriyor” “İsmimi kullanıp, üyeleri etki altına alma çabaları var”
YENİ BELEDİYE BİNASI YAPILMADAN MAHKEMELİK
YENİ BELEDİYE BİNASI YAPILMADAN MAHKEMELİK
Büyükşehir Belediye meclisinde yeni belediye binası tartışması vardı. AK Partili meclis üyeleri ile CHP'li meclis üyeleri yeni belediye binasının nereye yapılması konusunda ve kime yaptırılması konusunda anlaşamadı.
PLATONİK AŞIĞA 18 YIL İSTEMİ
PLATONİK AŞIĞA 18 YIL İSTEMİ
Eskişehir'e konser vermek için gelen ünlü besteci ve aranjör Emrah Karaduman'ı bıçaklayan şahıs hakkında mütaala veren mahkeme savcısı, 18 yıl hapis cezası istedi. Sanık E.D., ifadesinde, "Aleyna Tilki’ye ilgim vardı. Onun arkadaşı olan Emrah Karaduman’ın Eskişehir’e geleceğini öğrendim. Emrah Karaduman’ı kıskandığım için olayı yaptım" dedi.
MİNNETTARIZ
GÜNAY RAPOR SUNDU
VALİ'YE KAFTAN HEDİYESİ
VALİ'YE KAFTAN HEDİYESİ
Eskişehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen ve beraberindekiler, Vali Özdemir Çakacak’ı makamında ziyaret etti.
15 KİŞİ FETÖ'DEN TUTUKLANDI
15 KİŞİ FETÖ'DEN TUTUKLANDI
Eskişehir'de FETÖ/PDY operasyonunda gözaltına alınan 15 kişi adliyeye sevk edildi.