ESKİŞEHİR'DEN ÇIKIYOR ÇİNLİLERE SATILIYOR

Son Güncelleme : 08 Eylül 2017 16:09
ESKİŞEHİR'DEN ÇIKIYOR ÇİNLİLERE SATILIYOR

Eskişehir’den çıkarılan değerli taşlar ve mineralleri Çinliler alarak kendi ülkelerinde işliyor. 

Eskişehir ve çevre şehirlerinde çıkarılan ve aralarında en çok rağbet gören mavi kalsedon, Çinliler tarafından işlenerek dünya pazarına sunuluyor. 14 senedir Eskişehir’den ve değişik şehirlerden topladığı yarı değerli mineralli taşlardan değişik takılar, ürünler yapan Kayhan Numral, Anadolu topraklarından çıkarılan taşları kendimizin işleyip, Türkiye’ye de bu sektörde daha çok değer kazandırmak istiyor.

“22 mineral çıkarıp 14 tanesini işleyebiliyoruz”


Eskişehir’den 22 mineral çıktığını ve bu minerallerden 14 tanesinin işlendiğini belirten Numral, “Bu sektörün İngilizce ismi Lepideri diye geçiyor. Türkçe karşılığı da süs taşı işleme sanatıdır. Ama maalesef bizim. Türkiyemizde bu sektör gelişmemiş ve bilinmiyor. Ama ne gariptir ki 22’ye yakın üniversitemizde Gemoloji çatısı altında bölüm itibariyle okutuluyor. Kendimiz bu yarı değerli mineralleri jeolojik yapı itibariyle araştırmalarımızı yapıyoruz. Belirli bölgelerdeki o lokasyonları tespit ettikten sonra ham olarak numune topluyoruz. Atölyemize getirip kesim yapıyoruz. İçerisindeki desen çeşitliliğine göre ayırım yapıp farklı çeşitlerde işliyoruz. Eskişehir'den takribi 22’ye yakın mineral çıkarıyoruz. Tabi bunların hepsi işlenmiyor. Bunların içinden 14 tanesini işleyebildik. Çünkü diğerleri çok kırılgan olabiliyor yada çok iyi mikro kristalize olmadıysa kesim yapmak mümkün olmuyor. İşlenebilecek olanları, süs kalitesinde olanları da takı veya farklı amaçlarla işliyoruz” şeklinde konuştu.

“Çinliler bizim taşlarımızı ham olarak alıyor, işliyor ve dünya pazarında satıyor”


Çinlilerin taş süsleme sanatında çok geliştiğini ve Eskişehir’den çıkarılan taşları ham şekilde aldıklarını açıklamalarına ekleyen Numral, “Eskişehir ve çevresinde, takribi 150-200 kilometre çevresinde, bir çember içinde çıkıyor. Gerekirse Kütahya’ya, Afyon’a, Polatlı’ya, Ankara’ya kadar gidiyoruz. Bozdağ tarafları bu yönden biraz daha zengin. Mesela kalsedon yatakları genelde Sarıcakaya’nın Mayıslar Mahallesi'nden çıkıyor. Lokasyon bölgesi orasıdır. Kalsedonların da buz mavisi olanlarına genelde Çinliler çok rağbet gösteriyor. Çünkü Çinlilerde bu sektör o kadar gelişmiş ki bizim taşlarımızı genelde ham olarak almak istiyorlar. Onlarda bu sektörde bu aldıkları mavi kalsedonları nakış gibi işleyerek dünya pazarına koleksiyonluk ürün olarak satışlarını yapıyorlar. Ama gönül ister ki bu sektör Türkiye’de gelişsin, Anadolu’nun taşını, kendi taşlarımızı biz kendimiz işleyelim ve bu sektöre artı bir değer kazandıralım. Ben bu işi meslekten ziyade hobi amaçlı yapıyorum. Çevremizde de meraklı olan arkadaşlarımızı bu yönde teşvik ediyoruz. Mesela emekli olmuş kişiler geliyor. Daha çok bu işe gönül vermiş, bir nebze de olsa bilgi sahibi olan kişilerle de biz burada fikirlerimizi paylaşıyoruz. Çünkü bu sektör muazzam bir sektör. Çin’de Hindistan’da, Uzak doğunun bir kaç ülkesinde milyarlarca kişi çalışmaktadır. Ama bizler hala serbest piyasada Türkiye çapında atölyeci olarak çalışan 35-40 kişiyi geçmez” dedi.
(BRK-HA-Y)

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (1)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Hasan Atsız

22 Eylül 2017 01:37
Çinliler işliyor misli misli kazanıyor, bizde ağzımızı açıp laf üretiyoruz.Yazık.
ZEHİR SANTRALİNİ YAPTIRMAYACAĞIZ
ZEHİR SANTRALİNİ YAPTIRMAYACAĞIZ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni dönemin ilk grup toplantısı sonrasında Eskişehirli kadınları makamında ağırladı. Termik santralin gündeme geldiği ziyarette konuşan Kılıçdaroğlu, “Bu zehir santralini yaptırmayacağız” dedi.
KOBİ'LERE MÜJDE
KOBİ'LERE MÜJDE
Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu yakın zamanda KOBİ Bölgesindeki firmaların enerji kapasitelerinin artışı yönündeki talepleri göz önünde bulundurarak büyük bir yatırıma imza attı.
İLÇELERE İNCELEME ZİYARETİ
İLÇELERE İNCELEME ZİYARETİ
Eskişehir İl Sağlık Müdürü Uğur Bilge İlçelerdeki Sağlık Kuruluşlarında inceleme yaptı.
SÖZLER ANLAMSIZ KALIYOR
SÖZLER ANLAMSIZ KALIYOR
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, Çorlu’daki tren kazasında 2 kızını ve 2 torununu kaybeden Remzi Güvenç’i ziyaret etti. Karacan “Sözlerin anlamsız kaldığı noktadayız” dedi.
YOLLAR BAKIMDA
YOLLAR BAKIMDA
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı’na bağlı ekipler, merkez ve kırsal bölgelerde bulunan cadde ve bulvarlarda asfalt kaplama çalışmalarına devam ediyor.
GIDA SEKTÖRÜNE EĞİTİM MÜJDESİ
GIDA SEKTÖRÜNE EĞİTİM MÜJDESİ
Eskişehir Lokantacılar Odası Başkanı Bahar Bilen gıda sektöründe çalışanlara ve işyeri sahiplerine mesleki eğitim ve belge vereceklerini belirtti.
KARDEŞ DESTEĞİ
KARDEŞ DESTEĞİ
Mihalgazi Belediyesinin kardeş belediyesi İstanbul Ümraniye Belediyesince Mihalgazi ilçe merkezinde bulunan İstanbul ve Atatürk caddelerinde yenileme çalışmalarına başlandı.
BİLİMSEL ÇALIŞMALARA ÖNEM VERİYORUZ
BİLİMSEL ÇALIŞMALARA ÖNEM VERİYORUZ
Vali Özdemir Çakacak, Elektrik Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Ender Kelleci ve yönetim kurulu üyelerini makamında kabul etti.
KIBRIS'TA FACİA: ÖLÜ VE KAYIPLAR VAR
KIBRIS'TA FACİA: ÖLÜ VE KAYIPLAR VAR
KKTC Yeni Erenköy sahiline 16 mil uzaklıkta bir mülteci gemisi battı. İlk belirlemelere göre 16 mültecinin cansız bedenin ulaşıldı.

EN SON HABERLER