ESKİŞEHİR'DE TİCARET DEĞİŞİMLE GELİŞİR

Son Güncelleme : 24 Eylül 2017 22:09
ESKİŞEHİR'DE TİCARET  DEĞİŞİMLE GELİŞİR

Eskişehir Ticaret Odası başkan adayı Erdoğan Tekgöz, başkanlığa neden aday olduğunu, hedeflerini, projelerini Sakarya Gazetesi koordinatörü Ali Baş'a anlattı. Tekgöz, Eskişehir'deki ticareti canlandırmak için projeler hazırladıklarını, Eskişehir'i bu konuda hak ettiği yere getirmeyi hedeflediklerini dile getirdi Tekgöz, “ Üyelerimiz bizim için aidat kaynağı değil, varlık kaynağımızdır.” diyor.

Eskişehir 'de iş dünyası sizi yakından tanıyor. Adaylığınız en azından 6 ay önce gündemde değildi. Sizi aday olmaya iten sebepler nelerdi?

Tabandan gelen hiçbir soruna çözüm üretilmediğini görüyoruz. Üyelerin öyle çok sıkıntıları var ki, mevcut yönetimin bunların hiçbirinde inisiyatif almadığını görüyoruz. Bana dokunmayan bin yıl yaşasın mantığıyla hareket edildiğini görüyoruz. Üyeler ne komitelere ulaşabiliyor, ne yönetime ne de başkana. Üyeler sorunlarıyla ilgili muhatap bulamıyorlar. Hamamyolu esnafı şunu söylüyor, biz halen sürmekte olan bu projeyi Ticaret Odamızla paylaşamıyoruz, bizi toplayıp da fikir alışverişi yapmadı. Biz bu süreçten sonra daha çok üyelerimize gidip, onlarla kucaklaşıp, sorunlarına çözüm ortağı olacağız. Üyemizin yüzlerce sorunu var. Sadece belli bir azınlıkla yönetilen bir oda olduğunu görüyoruz. Tabanı dinleyen hizmetlerini göremedik. Sadece aidat veren ama hizmet alamayan bir üye profili var ortada. Üyelerimiz bizim için aidat kaynağı değil, varlık kaynağımızdır. Bu sıkıntıları çözmek için aday olduk.

-----------------------

PAZARLANAN DEĞİL

PAZARLAYAN OLMALIYIZ!

Fuar alanı inşaatı başladı. Daha önce defalarca Fuar alanına gerek olmadığını söylediniz? Aynı görüşte misiniz?

Ben oraya fuar alanı yerine Ticaret Üniversitesi'nin bir fakültesini yapardım. Ben fuar alanına karşı değilim. Türkiye'deki bütün fuar alanlarına bakın, hava alanı olmadan çok verimli çalışmıyor. Bunun yerine keşke üniversitenin temelleri ile ilgili bir fakülte başlayıp açabilseydik. Ama şu yanlış anlaşılmasın, ben fuar alanına karşıyım yapmayacağım demek değil. Hiçbir işe karşı değiliz. Göreve geldiğimizde Fuar alanını tamamlayacağız. Bundan sonra onu daha verimli kullanmayı düşüneceğiz.

Biz Oda olarak ne yapıyoruz, otobüs kaldırıyoruz. Gelin üyeler, Bursa'da, Antalya'da, İstanbul'da fuar var. Herkesin elinde defter gidiyor. “Sen ne satıyorsun, kaça veriyorsun iyi alalım”. Bu böyle olmaması lazım. Biz o fuarlara pazarlanan değil pazarlayan olarak katılmamız lazım. Yani biz katıldığımızda oraya sadece oradan mal alan insan olmamalıyız. Biz o fuarlarda satan olmamız lazım. İşlerimiz ancak bu şekilde geliştirilebilir. Ben fuara karşı değilim bu saatten sonra burayı yıkacak halim yok. Ama o güne geri dönsek ben oturur düşünürdüm. Buraya fuar alanı mı yapılsa daha iyi olur, yoksa üniversite mi. Bacasız bir üniversite 30 tane fabrikadır. Bir öğrenci en kötü 1500 lira para harcar. Fuar alanında alacağın paranın daha fazlasını alabilirsin.

Eskişehir'in ticareti istenilen düzeyde değil. Ticareti canlandırmak için neler yapmayı düşünüyorsunuz?

Ticaretin gelişmesi için alt yapıların çözülmesi lazım. Caddelerin hareketlenmesi lazım. Bu caddelere ilgileri arttırmak lazım. Şehirdeki birçok cadde ölüm noktasında. Bunları canlandıracak şenlikler, alışveriş günleri yapılmalı. Turistlerin biraz daha bu caddelere getirilmesi gerekiyor. Turist ne yapıyor. Odunpazarı'nı geziyor, Sazova'yı geziyor ve gidiyor. Ticaret Odası bu işleri yönlendiren olacak. Eskişehir'e gelen turlar esnafa dokunmalı, para kazandırmalı. Çarşı toplantıları yapacağız. Sorunları hızlı bir şekilde tespit edip çözüm üreteceğiz. Bunları da bölge bölge yapacağız. Bunları yaparken esnaf ve tüccarımızı da geliştireceğiz. İşlerini nasıl verimli yapabilirler bu konuda eğitimler vereceğiz.

KARACAN'IN İSMİNİ

BİLEREK ÇIKARIYORLAR!

Sizin için Harun Karacan'ın

desteklediği aday deniyor.

Bu konuda ne diyeceksiniz?

Ticaret Odası siyaset dışıdır. Siyasetin bulaşmaması gereken bir yerdir. Ben hiçbir şekilde, hiçbir kimseden cesaret alarak destek alarak aday olmadım. Kendi adımla çıktım. Çünkü benim ne bir siyasi geçmişim var ne de böyle bir beklentim var. Ama inşallah Allah nasip kısmet ederse, seçildikten sonra da siyasetçilerin desteğine ihtiyacımız var. Bir üst kuruluşuyla veya siyasilerle kavgalı bir oda olursam bu şehre hizmet getiremem. Biz herkesi kucaklayacağız, herkesle barışık olacağız ki bu şehre hizmet gelecek. Bazı arkadaşlar bu söylentileri bilerek çıkarıyor ve yayıyorlar. Gittikleri bazı noktalarda 'biz Karacan'ın ekibinin devamıyız' diyen aynı kişiler başka bir yerde de benim için 'Harun Karacan'ın adamı bu' diyebiliyorlar. Harun başkanım da Ticaret Odası'nda çok değerli hizmetler yapmış, bir yeniliği yakalayıp, odaya büyük katkılar sağlamış bir insandır. Ben hiçbir şekilde destek istemedim, istemiyorum da. Şahsi anlamda bir oyu var. O oyuna talibim. O anlamda destek herkesten istiyorum.

Çok sayıda iş adamı derneği var. SİAD'lara bakış açınız nasıl?

Bütün SİAD'lar bir hizmet için varlar. Toplumda bir kanaat önderi gibiler. Tabi her birinin bakış açıları farklı. Her görüşten insan var. İçindeki arkadaşların bazıları bize çok sıcak bakıyor, aynı derneğin içindeki belli bir gurup da diğer arkadaşlarımıza sıcak bakıyor. Bu çok yadırganacak bir şey değil. Bütün SİAD'ları kucaklamalıyız. Onun dışında ESO ve Borsa ile el elel kol kola olmamız lazım. Aynı masaya birlikte oturmamız lazım, sorunları tartışabilmeliyiz. Her kesimin önerisine ihtiyacımız var bizim.

TİCARET ÜNİVERSİTESİ İÇİN

GÖRÜŞMELERİ YAPTIK!

Seçimin bir “baskın seçim” olduğu yönünde iddialarınız var. Kasım ayında olması gerekirken, Ekim ayında yapııyor. Bu konuyu biraz açar mısınız?

Normalde ilk planları Kasım'ın ikinci haftasıydı. Bu her yerde böyledir. Türkiye'deki bir çok odada seçim Kasım ayındadır. Benim tahminimce, aday olacağım öğrenilince, “yönetim kurulu seçimi Ekim ayına alalım, bu süreçte kim aday olursa yeteri kadar çalışamasın” dediler. Bizim için zaman bir dezavantaj gibi gözükse de, biz kendi gayretimizle çok hızlı bir şekilde yol aldık. Beklentilerimizin üzerinde durumdayız, büyük bir teveccüh var.

Ticaret Üniversite kağıt üzerinde bir proje mi yoksa çalışmasını yaptınız mı?

Bununla ilgili olarak, odamızın bütçesi bunu yapmak için yeterli değil. Yapacaksa TOBB önderliğinde yapmamız mümkün veya mevcut büyük bir üniversite ile işbirliği yapılmalı. Bu konuda da çalışmalarımız, görüşmelerimiz var. İki tane üniversite biz bu işe varız dediler. Ama Öncelikli hedefimiz TOBB'a yaptırmak.

-----------------------------------

TEKGÖZ'ÜN BAŞLICA PROJELERİ:

Caddeler Hareketlenecek: Çarşı esnafının büyük AVM’ler karşısında ayakta kalabilmesi için halkın ilgisini alışveriş caddelerine çekeceğiz.

Çarşı Toplantıları Yapılacak: Yeni dönemde kent esnafının sorunları, beklentileri ve ihtiyaçlarını daha hızlı tespit etmek ve çözüm bulmak adına düzenli olarak bölge bölge esnaf toplantıları düzenleyeceğiz.

Turist Para Harcayacak: Eskişehir, turizm kenti olarak anılmasına karşın turizmde sahibi olduğu potansiyeli yeterince kullanamıyor, yeterince turist çekemiyor. Gelen turist ise çarşı esnafına uğramadan gidiyor.

Üye Temsilciliği Sistemi: ETO üyelerinin odayla ilgili meselelerini zaman kaybetmeden, zorlanmadan, engellerle karşılaşmadan halledebilmeleri için üye temsilciliği sistemi başlatacağız.

İş Geliştirme Bürosu: Yeni dönemde Eskişehir Ticaret Odası bünyesinde oluşturacağımız iş geliştirme bürosu ile odaya bağlı meslek komitelerinin proje danışmanlığını yapacağız.

Bölgeler Arası ve Küresel İşbirliği: Eskişehir Ticaret Odası üyelerinin ve kentimizin ekonomik gücünün artması, zenginleşmesi, halkımızın refah seviyesinin yükselmesi için bölgesel ve ülkeler arası işbirliklerine çok önem vereceğiz.

İhracat Hayali Gerçek Oluyor: ETO üyelerinden hiç ihracat yapmamış firmaları uluslararası pazarla buluşturmayı amaçlayan bu çalışmamızda hem üyelerimizin ihracat hayalini gerçekleştireceğiz.

Ekibini ETO ile Kur: Eskişehir Ticaret Odası bünyesinde oluşturulacak insan kaynakları veri tabanı sayesinde üyelerimizin, personel ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılamalarını sağlayacağız.

Bereket Toprakla Başlar: Tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımız da Eskişehir Ticaret Odası’nın ilgi alanında olacak.

Seni Dinliyorum: Sadece üyelerimizi değil, herkesi dinleyeceğiz.

ETO Dinlenme ve Yaşam Evi: İş hayatlarına son noktayı koyan değerli üyelerimizin, emekliliklerini ikinci bahar tadında huzur içinde geçirebilmeleri için ETO Dinlenme ve Yaşam Evi’ni inşa edeceğiz.

Çocukları Topluma Kazandıracağız: Dezavantajlı kesimlerin özellikle okul çağındaki çocuklarının eğitimi, sosyal yaşama kazandırılması yeni dönem çalışmalarımızdan biri olacak.

OTURMAYACAĞIZ

SAHADA OLACAĞIZ

Erdoğan Tekgöz, seçim kampanyası sırasında geleneksel çarşılarda esnaflarla da birebir görüşmeler yapıyor. Tekgöz bu ziyaretlerinde “ Biz odada oturan değil sahada olan, dinleyen, sorun çözen bir yönetim istiyoruz.  Çözüm için, sorunu yaşayan insanla kucaklaşmak, onu iyi dinlemek, iyi algılamak lazım. Esnaftan, tüccardan, işadamından toplanan para hizmet olarak geri dönmüyor, ilgisiz yerlerde belli azınlığa hizmet etmek için kullanıyorsa, bunun adil olduğunu kimse iddia edemez.” diyor.

Yorumlar (5) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Osman

08 Ekim 2017 10:17
Bir önceki yorumu beğenmeyenler olmuş doğru bildikleri varsa yazsalarda bizde öğrensek yoruma aynen katılıyorum bu başkanda esnafla alakalı bir proje bile görmedik yüzünü bile görmedik desem doğru

yıldırım

25 Eylül 2017 10:26
üyeler bizim için aidat kaynağı değil demiş Eğer ciddi ise tebrik ediyorum şu an görevdeki Başkanın hiçbir iş yaptığını görmedim meydandaki köprü çalışmasında bir gün esnafın yanında değildi Harun Karacan bile sabahın altı buçuğunda geldi beyefendi bir kere bile gelmedi Başkanın biraz insanlara esnafa yakın olması lazım Umarım yeni bir Başkan seçilir biraz esnafın insanların sorunların içinde olur

hava

28 Ekim 2017 08:11
arkadaş fazla havaya girmiş. sovyetler birliğinin dağılmasıyla oluşan fırsattan yararlan o bölgelere sebze meyve ihracatı yap karşılığında ucuz kalitesiz malları yurda getir sat. aşırı kar et bu mu ticaret . bakkal malzemeleri satmakla tüccar olunmaz. yap bir malın üretimini ve onu pazarla da görelim senin tüccarlığını. hiç kimse babasındankalan sermaye ile mal alıp satmayla tüccarım diye hava atmasın. ticaret odasının çoğu üyeleri babaservetiyle baba işine devam edip kendinin bir şey sananlar

fren26

03 Kasım 2017 20:44
bırak bu ayakları gazeteci herkes biliyo seni......

Alphan İnan

23 Şubat 2018 17:19
Eskişehir coşuyor.Büyük ufuklara koşuyor.Ya Allah Bismillah Allahu Ekber.
konya bayan escort eskisehir bayan escort samsun bayan escort aydin bayan escort gaziantep bayan escort