ESKİŞEHİR'DE NEVRUZ COŞKUSU

Son Güncelleme : 22 Mart 2019 11:03
ESKİŞEHİR'DE NEVRUZ COŞKUSU

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ve Anadolu Üniversitesi (AÜ) iş birliğiyle üniversitenin Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen Nevruz Bayramı etkinliğine katıldı. Oktay, daha sonra alandaki çadıra gelerek, kazanda pişen keşkeği karıştırdı, örs üzerinde demir dövdü.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Eskişehir’de yapılan Nevruz kutlamaları Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, YTB Başkanı Abdullah Eren, Eskişehir Milletvekilleri Nabi Avcı, Harun Karacan ve Emine Nur Günay, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, TRT Genel Müdürü İbrahim Eren ile Türk dünyasından temsilciler ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti. Mehteran takımının marşlarıyla başlayan program; Nevruz ateşinin yakılması, geleneksel keşkek kazanının karıştırılması, örste çekiçle demir dövülmesi ve Türk dünyasından öğrencilerin hediyeleşmesi gibi etkinliklerle devam etti. 

Nevruz programına katılan öğrencilere hitap eden Oktay, şöyle devam etti:

"Bu salonda geleceğin bakanlarını, başbakanlarını, siyasetçilerini, sanayicilerini ve inşallah Nobel ödülü alacak bilim insanlarını görüyorum. Bu salonda eserleriyle, çalışmalarıyla hem kendi ülkelerine hem de tüm insanlığa hizmet edecek gönül neferlerini görüyorum. Başta bu salonda yer alan kardeşlerim olmak üzere milletimizin ve Türk dünyasının Nevruz Bayramı'nı kutluyorum. Orta Asya'dan Balkanlar'a kadar çok geniş bir coğrafyada kutlanan Nevruz'un tüm insanlık için hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Nevruz, asırlardır birliğin, beraberliğin ve kardeşliğin sembolü olmuştur. Orta Asya'dan Avrupa içlerine uzanan geniş bir coğrafyada toprağın uyandığı gün olarak kutlanmaktadır. Nevruz, ata yadigarı Türkistan'dan doğan bir bereket ve sevgi bayramıdır. Nevruz, Türk dünyasının kültürel ortak mirasıdır. Ne mutlu bizlere ki bugün, dünyanın farklı ülkelerinden siz genç kardeşlerimizle bir arada, böyle muhteşem bir atmosferde Nevruz Bayramı'nı kutluyoruz."

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Cey cey

22 Mart 2019 10:40
Güzel olmuş.