ESKİŞEHİR'DE İLGİNÇ EYLEM

Son Güncelleme : 21 Ocak 2020 08:01
ESKİŞEHİR'DE İLGİNÇ EYLEM

Eskişehir’in Mihalıççık ilçesinde kurulan Gürleyik Doğal ve Tarihi Varlıkları Koruma ve Geliştirme Derneği yönetici ve üyeleri, hazırladıkları özel kıyafet ve dekorla Avustralya’daki orman yangınlarından etkilenen hayvanlara dikkat çekti.

Avustralya’da 2019’un Eylül ayında başlayan orman yangınları hâlâ devam ediyor. Kıta genelinde meydana gelen yangınlarda 28 kişi hayatını kaybederken, alınan son bilgilere göre; içerisinde kanguru ve koalaların yoğunlukta olduğu yaklaşık yarım milyar hayvan da telef oldu. Küresel ısınma ve aşırı sıcaklıkların sebep gösterildiği yangınlarda çok sayıda hayvan ise yaralı olarak kurtarıldı. Yangınları söndürme çalışmaları hâlâ devam ederken, dünya genelinde ise çeşitli yardım kampanyaları ve protestolar düzenlendi.

“Yangınların söndürülmesi için yeterli tedbirler alınmadı”

Söndürme çalışmalarının yetersiz kaldığı yangınlara bir tepki de Eskişehir’den geldi. Eskişehir’in Mihalıççık ilçesine bağlı Gürleyik mahallesinde kurulan Gürleyik Doğal ve Tarihi Varlıkları Koruma ve Geliştirme Derneği yönetici ve üyeleri, hazırladıkları dikkat çekici etkinlik ile yangınların söndürülememesini protesto etti. Katılımcılar, Odunpazarı Belediyesi Hicri Sezen Parkı'nda düzenledikleri protesto gösterisinde, koala, ayı, panda, fil gibi çeşitli hayvan oyuncuklarını dekor olarak kullandı. Dernek Yöneticisi Halit Gürsoy ise üzerinde yırtık kıyafetlerle ve yüzünü boyayarak eylemi daha ilginç bir hale getirdi. Ayrıca Gürsoy, orman yangını fotoğraflarının bulunduğu pankartın önünde bir basın açıklaması yaptı. Yangından etkilenen bir insanı canlandıran Dernek Başkanı Halit Gürsoy, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Dernek yöneticisi olarak uzak kıta Avustralya’daki yangınların devam etmesi canımızı acıtmaktadır. Yangının söndürülmesi için tedbirlerin alınmasında aciz kalınması sonucu azımsanmayacak büyüklükte ormanların ve buralarda barınan çeşitli hayvanların yanarak yok olmaları bizi üzmektedir. Bunun adı vahşet değil de nedir? Süper devletler uzaya çıkmakta, küçük devletler savaş çığırtkanlığı yapmakta, dünya ekonomik ve teknolojik gelişmeleriyle ilerlemekte. Ancak haftalardır, aylardır artarak devam eden orman yangınlarına insanların bu kadar aciz ve çağrısız kalmamaları gerekir” ifadelerine yer verdi.
Türkiye'de zaman zaman görülen yangınlara da dikkati çeken Başkan Halit Gürsoy, açıklamasını şu sözlerle noktaladı:
“Ülkemizdeki orman yangınlarına da karşı duyarlı olmalıyız, orman varlığı doğadaki eko-sistemi korunmasında büyük pay sahibidirler. Bu nedenle gelin ele ele birlikte toplumun tüm katmanlarıyla çevreye, doğaya, ormanlara ve tüm hayvan ve bitkilere kucak açalım.”

Yorumlar (14) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Cafer

20 Ocak 2020 21:47
Halit başkan abartmış. Fil olmasaydı iyiydi :)

esk

21 Ocak 2020 07:38
Pandanın ne işi var Avustralyada

ercan

21 Ocak 2020 08:56
avusturalya nerede bilmiyorum ama söndürmek o devletin görevi biz ne yapabiliriz orayamı gidelim kendi geçim yangınını söndüremiyoruz

Evet güzel de;

21 Ocak 2020 00:24
Canım ülkemizin ormanları yakılırken neredeydiniz acaba? Teröristlerin yaktığı ormanlar. ve bunu biz yaptık diyen pkk içinde eylem yaptınız mı? Ya da Bodrum Marmaris vs. sahillerdeki ormanlara villalar yapılırken neredeydiniz? Önce kendi vatanımıza sahip çıkın. Bırakın Avustralya'yı.

kenan

21 Ocak 2020 07:15
siz zaten içimizdeki avustralyalılarsınız.türkiyede neler oluyor eylem yapmıyorsunuz

Tuhaf yorumlar

22 Ocak 2020 06:51
Ortada bir felaket var .Kimi az gelişmiş kişiler kendi geçim derdini ileri sürmüş kimisi karadeniz yanarken nerdeydin demiş.Onuda sen söndürde bir işe yara .Sonuçta bu felaketlere dikkat çeken bu insanları tebrik ediyorum .

Vatandaş

21 Ocak 2020 13:28
Bu showman kim yaa. Ara ara ortalıkta gözüküp palyaçoluk yapıyor.

Mehmet

21 Ocak 2020 10:04
Bu tür felaketler herkesi derinden yaralıyor. Arkadaşlar güzel bir farkındalık yaratmışlar. Yalnız orada hayvanların su tükediyor diye katledilmesi vicdanları sızlatıyor. Allah büyüktür. Onlar hayvanları katletmeye başlayınca Allah öyle bir yağmur verdi ki kendileri suda boğulmaya başladılar. Allahın ayetlerine birazcık kulak verseler,ne olur.

mustafa

21 Ocak 2020 07:45
İşi gücü olmayan insanların yaptığı bişey. Siz gürleyik şelalesine bakın ortalık pislik içinde yolu yok. Avustralya da Eskişehir sorsan bilen yok. Şimdi ateşler söndü, ama sel geldi. Develeri öldüren bir ülke için mi üzüleceğiz.

tatar

22 Ocak 2020 12:13
eskişehirde sokaklarda birsürü yoksul aç insna var onlar içinde bi eylem yap işiniz gücünüz şhow yapmak

Ukab UKABE

21 Ocak 2020 13:54
Karadeniz de ormanlar yanarken neredeydiniz...hamamyolundaki yeşil alan plastik ile kaplanirken asırlık ağaçlar kesilirken neredeydiniz...şimdi ne yapalım Avustralya dakiler sizin kadar üzülmedi,ha sahi Avustralya da keskin nisancilarla vurulan atlar ve develer içinde bir eylem yapacak mısınız?Bırakın beyler bu şovu küresel argüman olmaktan vaz geçin...

bestami

21 Ocak 2020 07:49
yaman adamsın halit gürsoy ama şu gözlüklü arkadaş hiç olmamış. hem de hiç.

??

21 Ocak 2020 08:00
Millet ekmek alamıyor.. İşi gücü yok, onları mı düşünecek

ok

21 Ocak 2020 07:03
çok iyi