ESKİŞEHİR'DE İLGİNÇ EYLEM

Son Güncelleme : 26 Eylül 2018 13:09
ESKİŞEHİR'DE İLGİNÇ EYLEM

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Eskişehir Şubesi, sağlık çalışanlarının döner sermaye problemini ve taleplerini konu alan bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında döner sermaye için temsili cenaze töreni düzenlendi. Eskişehir Sağlık-Sen İl Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, açıklamayı temsili imam olarak okudu. 

Eskişehir Devlet Hastanesi önünde gerçekleşen basın açıklamasına çok sayıda sağlık çalışanı katıldı. Çeşitli pankartlarla beklentiler dile getirildi. Yapılan basın açıklamasında başta Eskişehir Devlet Hastanesi olmak üzere tüm sağlık kuruluşlarında hekim dışı personelin ek ödeme almadığı vurgulandı. Yunus Emre Devlet Hastanesinde ise sadece yoğun bakımlar acil servis ve özellikli birimlerin ek ödeme aldığı ifade edildi. 


Devlet Hastanesinde birçok yatağın boş olduğunu ve görev yapan yaklaşık 30 hekimin devletten aldığı sabit ücreti dahi karşılayacak kadar hasta bakamadığını dile getiren Eskişehir Sağlık-Sen İl Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, "Yaklaşık 50 hekim ise sabit ücreti karşılayacak kadar performans katkısı yapmaktadır. Bu ay dağıtılan 4 milyon lira dağıtılabilir döner sermaye payının yaklaşık 3 milyon lirası sabit ücretlilere aktarılmıştır. Ağustos ayı bayram tatili ve izinler sebebiyle birçok klinikte gelir düşüklüğü olmuştur. Sabit ücretlilere ve temmuzda toplamda 800 bin lira ele geçen sabit dışı döner sermaye rakamı düşmüştür. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), temmuz ayında indirime giderken sağlık çalışanlarının cebinden tasarrufa gitmiştir" şeklinde konuştu. 

Şubenin faaliyetleri hakkında bilgilendirme 


'Diş Hastanesinde sabit ücrete çalışırım' mantığı ile çalışmayan hekim sayının arttığını vurgulayan Başkan Köksal, "Şubemiz bu dönemde ne yaptı? Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Yaşar Bildirici ile görüşüldü. Sıkıntılar anlatıldı. Başhekim her birimin sorumlusu ile hekimler ile birebir görüşmeler yapmaktadır. Gelir arttırımı, servis doluluk oranları ile çalışmalar yapılmaktadır. Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Yöneticisi ile performans sıkıntısı olan hekimler ile görüşmeler yapıldı. İlimizde başta Tepebaşı Bölgesi, Emek Semt Polikliniği, Zübeyde Hanım Yerleşkesi olmak üzere diş üniteleri açılarak hizmet üretmeye ve fatura artırmaya yönelik çalışmalar yapılıyor" ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (12) / Onay bekleyen (2)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Şarlak

27 Eylül 2018 08:58
İmamın yanındaki ve arkasındaki tiplere bakılırsa, olay çok komik gelmiş. Bu başkan hala görevde ya ona şaşırıyorum.

Ayse

26 Eylül 2018 23:56
Vatandas olarak kiniyorum .Arkadas Hastane kumas fabrikasi mi? Hastalar bu durumda fatura artirmak icin bir araci? Boyle bir sistem bir politika olarak benimsenmis ve uygulaniyorsa bunu gormezden gelen butun yetkililer suc işlemektedir.

yirmialtı

27 Eylül 2018 09:59
sağlık çalışanları önce yaptıkları görevi iyi yapsınlar. bir reçete için ya da sağlı raporu için neler yapılması gereken şeyleri bilmiyorlar. vatandaş dolaşıp duruyor. tomografi çektirmeye gidiyorsun tomografideki git muayene olduğun yerden kağıt getir. . muayene olduğun yere gidiyorsun neden önce vermedin diyorsun bir sürü laf yiyorsun. yani vatandaş dolaşıp duruyo. polikinikteki sekreterlerin ağzından cımbız ile laf alıyorsun.

döner kebap mı

27 Eylül 2018 11:46
devlet işine girene kadar her yere adam koyarsınız - işe bir girdimi kral siz siniz . ( beğenmiyorsan bırak işi o zaman )

mustafa

27 Eylül 2018 09:28
bu adamlar maaş almıyormu ne döner sermayesi. Hastanede ne satıyorlar da döner sermaye oluşuyor. Döner sermaye diye bişey olmamalı devletin yaptıkları iş için ödediği para neyse onu alsınlar.

FATİH K .

27 Eylül 2018 09:23
kerkez birgün ölecek ve o tabuta girecek ,okumuş eğitimli insanalar soytarılıkla mı çözecekler bu sorunları .hem bu ülkede asgari ücretle çalışan yüzbinlerce insan var onlar ne yapsın ? şov yapmaktan başka işiniz yok . Allah gözünüzü doyursun

bekir yıldırım

27 Eylül 2018 13:18
şov hareketler

ercan

26 Eylül 2018 18:17
biz vatandaşlar kendimizi zor düşünüyoz

Döner Sermaye Diye Bişey Olamaz

27 Eylül 2018 22:50
İşsiz, asgari ücretli insanlar geçinmeye uğraşsın. 657'ye tabi sırtınız devlette. Daha bir de döner sermaye. Evet, vatandaş hasta olduğunda devletin malını kullansın ama gelirini siz paylaşın! oldu. İnsafa gelin. Hasta sevicilik bu.

Nazan Aksaray

26 Eylül 2018 22:05
Hekimleri yaşanılan ekonomik sorunun nedeniymiş gibi gösteren açıklamamızı kınıyorum.

Mehtap

27 Eylül 2018 00:20
Bu açılacak diyon uzdanezaman

Eses

26 Eylül 2018 15:07
Başkanım teşekkürler biz ekstra birşey istemiyoruz hakkımız olan parayı istiyoruz