ESKİŞEHİR'DE İLGİNÇ EYLEM

Son Güncelleme : 26 Eylül 2018 13:09
ESKİŞEHİR'DE İLGİNÇ EYLEM

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Eskişehir Şubesi, sağlık çalışanlarının döner sermaye problemini ve taleplerini konu alan bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında döner sermaye için temsili cenaze töreni düzenlendi. Eskişehir Sağlık-Sen İl Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, açıklamayı temsili imam olarak okudu. 

Eskişehir Devlet Hastanesi önünde gerçekleşen basın açıklamasına çok sayıda sağlık çalışanı katıldı. Çeşitli pankartlarla beklentiler dile getirildi. Yapılan basın açıklamasında başta Eskişehir Devlet Hastanesi olmak üzere tüm sağlık kuruluşlarında hekim dışı personelin ek ödeme almadığı vurgulandı. Yunus Emre Devlet Hastanesinde ise sadece yoğun bakımlar acil servis ve özellikli birimlerin ek ödeme aldığı ifade edildi. 


Devlet Hastanesinde birçok yatağın boş olduğunu ve görev yapan yaklaşık 30 hekimin devletten aldığı sabit ücreti dahi karşılayacak kadar hasta bakamadığını dile getiren Eskişehir Sağlık-Sen İl Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, "Yaklaşık 50 hekim ise sabit ücreti karşılayacak kadar performans katkısı yapmaktadır. Bu ay dağıtılan 4 milyon lira dağıtılabilir döner sermaye payının yaklaşık 3 milyon lirası sabit ücretlilere aktarılmıştır. Ağustos ayı bayram tatili ve izinler sebebiyle birçok klinikte gelir düşüklüğü olmuştur. Sabit ücretlilere ve temmuzda toplamda 800 bin lira ele geçen sabit dışı döner sermaye rakamı düşmüştür. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), temmuz ayında indirime giderken sağlık çalışanlarının cebinden tasarrufa gitmiştir" şeklinde konuştu. 

Şubenin faaliyetleri hakkında bilgilendirme 


'Diş Hastanesinde sabit ücrete çalışırım' mantığı ile çalışmayan hekim sayının arttığını vurgulayan Başkan Köksal, "Şubemiz bu dönemde ne yaptı? Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Yaşar Bildirici ile görüşüldü. Sıkıntılar anlatıldı. Başhekim her birimin sorumlusu ile hekimler ile birebir görüşmeler yapmaktadır. Gelir arttırımı, servis doluluk oranları ile çalışmalar yapılmaktadır. Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Yöneticisi ile performans sıkıntısı olan hekimler ile görüşmeler yapıldı. İlimizde başta Tepebaşı Bölgesi, Emek Semt Polikliniği, Zübeyde Hanım Yerleşkesi olmak üzere diş üniteleri açılarak hizmet üretmeye ve fatura artırmaya yönelik çalışmalar yapılıyor" ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (12) / Onay bekleyen (2)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Ayse

26 Eylül 2018 23:56
Vatandas olarak kiniyorum .Arkadas Hastane kumas fabrikasi mi? Hastalar bu durumda fatura artirmak icin bir araci? Boyle bir sistem bir politika olarak benimsenmis ve uygulaniyorsa bunu gormezden gelen butun yetkililer suc işlemektedir.

Şarlak

27 Eylül 2018 08:58
İmamın yanındaki ve arkasındaki tiplere bakılırsa, olay çok komik gelmiş. Bu başkan hala görevde ya ona şaşırıyorum.

yirmialtı

27 Eylül 2018 09:59
sağlık çalışanları önce yaptıkları görevi iyi yapsınlar. bir reçete için ya da sağlı raporu için neler yapılması gereken şeyleri bilmiyorlar. vatandaş dolaşıp duruyor. tomografi çektirmeye gidiyorsun tomografideki git muayene olduğun yerden kağıt getir. . muayene olduğun yere gidiyorsun neden önce vermedin diyorsun bir sürü laf yiyorsun. yani vatandaş dolaşıp duruyo. polikinikteki sekreterlerin ağzından cımbız ile laf alıyorsun.

FATİH K .

27 Eylül 2018 09:23
kerkez birgün ölecek ve o tabuta girecek ,okumuş eğitimli insanalar soytarılıkla mı çözecekler bu sorunları .hem bu ülkede asgari ücretle çalışan yüzbinlerce insan var onlar ne yapsın ? şov yapmaktan başka işiniz yok . Allah gözünüzü doyursun

döner kebap mı

27 Eylül 2018 11:46
devlet işine girene kadar her yere adam koyarsınız - işe bir girdimi kral siz siniz . ( beğenmiyorsan bırak işi o zaman )

mustafa

27 Eylül 2018 09:28
bu adamlar maaş almıyormu ne döner sermayesi. Hastanede ne satıyorlar da döner sermaye oluşuyor. Döner sermaye diye bişey olmamalı devletin yaptıkları iş için ödediği para neyse onu alsınlar.

bekir yıldırım

27 Eylül 2018 13:18
şov hareketler

ercan

26 Eylül 2018 18:17
biz vatandaşlar kendimizi zor düşünüyoz

Döner Sermaye Diye Bişey Olamaz

27 Eylül 2018 22:50
İşsiz, asgari ücretli insanlar geçinmeye uğraşsın. 657'ye tabi sırtınız devlette. Daha bir de döner sermaye. Evet, vatandaş hasta olduğunda devletin malını kullansın ama gelirini siz paylaşın! oldu. İnsafa gelin. Hasta sevicilik bu.

Nazan Aksaray

26 Eylül 2018 22:05
Hekimleri yaşanılan ekonomik sorunun nedeniymiş gibi gösteren açıklamamızı kınıyorum.

Mehtap

27 Eylül 2018 00:20
Bu açılacak diyon uzdanezaman

Eses

26 Eylül 2018 15:07
Başkanım teşekkürler biz ekstra birşey istemiyoruz hakkımız olan parayı istiyoruz
EKONOMİDE SIKINTI BÜYÜK
EKONOMİDE SIKINTI BÜYÜK
Kristal İş Şube Başkanı Erdal Akyazı, sahte enflasyon rakamlarına karşı gerçek enflasyonu göstermek istediğini belirterek alışverişe çıktı. Alışverişi 102 lira tutan Akyazı “Aldığım ürünler 2 kişiye 2 gün zor yeter” dedi.
ESKİŞEHİR ANİMASYON MERKEZİ OLACAK
ESKİŞEHİR ANİMASYON MERKEZİ OLACAK
Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) Genel Sekreteri İsmail Gerim, öncelikli amaçlarının Eskişehir'i animasyon merkezi yapmak olduğunu belirtti.
PERSONELE YANGIN EĞİTİMİ
PERSONELE YANGIN EĞİTİMİ
Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, okullar başta olmak üzere resmi ve özel kuruluşlardaki yangın eğitimlerine devam ediyor.
ŞANS ODUNPAZARI'NA GÜLDÜ
ŞANS ODUNPAZARI'NA GÜLDÜ
On Numara oyununun bu haftaki çekilişinde Odunpazarı'ndab bir kişiye ikramiye çıktı. Şahıs 85 bin 659 lira 25'er kuruş ikramiyenin sahibi oldu.
DAYANIŞMA VURGUSU
DAYANIŞMA VURGUSU
Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan, enflasyonla mücadelede de oda ve borsaların dayanışma içinde hareket edeceğinin altını çizdi.
HALK MARKET 3 YAŞINDA
HALK MARKET 3 YAŞINDA
Odunpazarı Belediyesi'nin ihtiyaç sahibi vatandaşlara erzak kolisi göndermek yerine, ihtiyaç duydukları ürünleri kendilerinin seçmesini sağladığı sosyal yardım modeli olan Halk Market, 3 yılı geride bıraktı.
GASP ZANLISI YAKALANDI
GASP ZANLISI YAKALANDI
Eskişehir'de silahlı gasp ve hırsızlık suçundan aranan şüpheli, tren garında uygulama yapan polis ekipleri tarafından yakalandı.
PROJELERE HAYRAN KALDILAR
PROJELERE HAYRAN KALDILAR
Tekirdağ’dan Eskişehir’i gezmek için gelen Cumhuriyet Kadınları Derneği üyeleri ve CHP Kadın Kolları üyeleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret etti.
ÇAKACAK'TAN FIRSATÇILIK UYARISI
ÇAKACAK'TAN FIRSATÇILIK UYARISI
 Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, esnaf, firma ve her türlü işletmeyi, sunulan mal ve hizmetlerin haklı bir neden olmaksızın fiyatlarının yükseltilmemesi, stokçuluk yapılmaması, üretim yeri Türkiye olan mallar için Ticaret Bakanlığınca tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret şartlarına uyulması hususlarına riayet edilmesi konusunda uyardı.