ESKİŞEHİR'DE FIKRA GİBİ OLAY!

Son Güncelleme : 30 Nisan 2019 12:04
ESKİŞEHİR'DE FIKRA GİBİ OLAY!

Sosyal Güvenlik Kurumu, Tepebaşı Sosyal Güvenlik Merkezi'nin hizmet verdiği bina büyük risk oluşturuyor. Üst katları deprem riski nedeniyle boş olan binanın giriş katında, merkezin çalışmaları halen devam ediyor.

Diğer bloklar yıkıldı

Uluönder Mahallesi'nde bulunan eski SGK Lojmanlarından 5 blok geçtiğimiz aylarda deprem riski nedeniyle boşaltıldı ve ardından yıkıldı. Tepebaşı Sosyal Güvenlik Merkezi'nin içinde yer aldığı 3 ve 4'ncü bloklarda ise şu ana kadar bir çalışma yok.

Yeni bir hizmet binasının projesi hazır. Ama bir türlü çalışmalar başlamıyor. Binada çalışan memurlar tedirgin bir şekilde görevlerini yapıyor.

Risk oluşturuyor

Yaklaşık 50 personelin çalıştığı ve günde çok sayıda insanın gelip işlem yaptırdığı bina korkutuyor. Riskli olduğu raporlanan binanın yıkılıp yeni bir hizmet binası yapılması planlandı, ancak şu ana kadar bir çalışma yapılmadı.

Haber: Çağlar Özyazıcı

Yorumlar (8) / Onay bekleyen (2)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Osman

30 Nisan 2019 12:12
Binanın 1980'lerde yapıldığı, zaralı olduğu anlamına gelmez. Zararlı olan, depreme dayanıklı olmamasıdır. Betonun 100 yıla yakın dayanım ömrü vardır. Avrupa'da çok eski binalar, zamanında doğru yapıldığı için sağlam şekilde ayaktadır. Uluönder blokları için yaşına bakıp, sağlam değil denemez, ölçüm yapılır. Eski binalar sağlamsa, eleştirebileceğimiz tek konu odaların darlığı, asansör eksikliği, yangın merdiveni olmayışı, tesisatın eskimiş ve çürümüş olma ihtimali gibi konulardır. Türkiye'de bütün mahalleler Yenikent'in ilk etabındaki gibi prefabrik, geniş bahçeli olmalı. Zaten Yenikent Türkiye'nin en büyük 2. yapı kooperatifi. Yeşille iç içe olduğu için havası bile güzel. Bu tür doğru yapılaşmaları yapmak zor değil. Yeni dönüşüm yaşayan mahallelerde gram ağaç yok. Çok yazık. Yani iş binaları eski diye yıkmakla bitmiyor.

mustafa

30 Nisan 2019 11:25
o binayla birlikte yüzlerce daha aynı zamanda yapılmış ve insanların oturduğu binalar var o mahallede. Uluönder mahallesinde benim bildiğim 1980 de insanlar SSK bloklarında yaşamaya başladı. Eğer bu bina sağlam değilse hepsi için aynı tehlike vardır. Kentsel dönüşüme girmeli bu haliyle.

haber??

30 Nisan 2019 13:46
fıkra desem fıkra değil haber desem haber değil. SAKARYA, yapacaksan lütfen haber yap. ne yapalım yani şimdi? Gülelim ve o işyerine gitmeyelim mi?

esnaf

30 Nisan 2019 13:06
birileri ölünceye kadar rısk yok şaka gibi

Yıldırım

07 Mayıs 2019 14:36
Madem SGK bina arıyor neden odunpazarina tasinmiyorlar tek merkezden komple hizmet verilir en azından SGK de yapılacak tüm işlemler de vatandaş mağdur olmaz hem ulaşımı sa çok kolay çalışanların ve gelen vatandaşların korkusu olmaz sadece bir tavsiye yetkililer ne düşünür bilmem

akif

01 Mayıs 2019 14:35
halil kardeş, uluönder binalarının altı gevşek kumsa, niye yıkıp yeniden ev yapıyorsun, hayırdır? milletin yapım masrafını cebinden sen mi ödeyeceksin?

halil

01 Mayıs 2019 11:03
Binaların altı gevşek kum. Uluönderde herkes biliyor. Ev sahipleri mağdur edilmeden kentsel dönüşüm kapsamında yıkılıp asansörlü bir şekilde tekrar yapılmalı. Merkeze yakın 4000 bin konut dile kolay. Ülke kazanır.

misafir

30 Nisan 2019 12:01
SGK'nın nesi düzgün de bu tür olaylar anormal olsun, siz siz olun bu tür olayları normal karşılayın.