paykasa astropay astropay astropay ankara travesti sakarya travesti istanbul evden eve nakliyat nakliyat fiyatları

ESKİŞEHİR'DE BULUŞTULAR

Son Güncelleme : 09 Aralık 2018 01:12
ESKİŞEHİR'DE BULUŞTULAR

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin ekonomi müsteşarları ve AB Türkiye Delegasyonu yetkilileri, Eskişehir Ticaret Odası (ETO) bünyesindeki AB Bilgi Merkezi'nin ev sahipliğinde, bir dizi temas ve ziyaret gerçekleştirmek üzere kente geldi.

ETO Başkanı Metin Güler, AB üyesi 13 ülkeden 19 ekonomi müsteşarı ve bürokratın katımıyla ETO Yunus Emre Toplantı Salonu'nda düzenlenen "Avrupa Birliği Ekonomi Müsteşarları Toplantısı"nda, Eskişehir’in AB üyesi ülkeler ile ekonomik ve kültürel iş birliğine değinerek, her iki taraf arasındaki bağların güçlendirilmesi için çaba gösterdiklerinin altını çizdi.

Eskişehir’in 2017 yılında gerçekleştirdiği 2,2 milyar dolar ihracatın yüzde  43’ünü AB üyesi ülkelere yaptığını belirten Güler, şehrin ihracat yelpazesinde ilk 10 sırada 9 AB üyesi ülkenin yer aldığını kaydetti.

Güler, Eskişehir'in sadece bölgenin değil ülkenin de adeta yükselen yıldızı olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

"Eskişehir aynı zamanda yüksek teknolojik ürün üreten bir şehirdir. Havacılık, raylı sistemler, beyaz eşya... Türkiye'deki üretim yelpazesine baktığımızda uçak moturu, dizel lokomotif ve kompresör Eskişehir'de üretilmektedir. Beyaz eşyada, buzdolabı ve kurutma makinesinin yüzde 60'ı burada üretilmektedir. Eskişehir turizm noktasında da önemli kazanımlar içindedir. Dünyanın birçok otel zincirinin kentimize yatırım yaptığını görmekteyiz. Şu an itibarıyla başta AB olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinden kentimize inanılmaz yatırım talebi var. Avrupa'daki yatırımcıları da yatırım için Eskişehir'e davet ediyoruz. Bu temasların kazan kazan anlayışıyla ülkeler adına önemli iş birlikleri yaratacağına da inanıyoruz."

AB tarafından Türk iş insanları ve vatandaşlarına uygulanan vize zorunluluğunun ticareti zorlaştırdığına da değinen Güler, "Zorunlu vize uygulamasını, oda olarak yaptığımız vize kolaylığı anlaşmalarıyla çözmeye çalıştık. İtalya, Fransa ve Macaristan büyükelçilikleri aracılığıyla Eskişehir'deki tüccar ve sanayicilere uzun süreli Schengen vizesi sağladık. Türk iş insanları ve vatandaşlarına vize muafiyeti sağlanmalıdır. Uygulanan çifte standardın geri kabul anlaşması çerçevesinde sona erdirilmesini umuyoruz." ifadesini kullandı.

- "Saha ziyaretleriyle ekonomi ve sektörlerin durumunu değerlendiriyoruz"

AB Delegasyonu Ticaret Birimi Başkanı Bartosz Przywara da sanayisi, üniversiteleri, eğitimli nüfusu ve iyi altyapısıyla turistleri çeken Eskişehir'de olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Ankara'da konuşlanmış AB delegasyonunun, üye ülkelerin büyükelçilikleriyle yakın temas içinde bulunduğuna işaret eden Przywara, şunları söyledi:

"Buradaki personel her ay toplanıp ticari ilişkileri değerlendirmektedir. Bizler de zaman zaman saha ziyaretleri yaparak ekonomi ve sektörlerin durumunu değerlendiriyoruz. Eskişehir ziyareti de bu çalışma ziyaretlerinden biri. Bazı sanayi bölgelerini ve fabrikaları dolaşacağız. Önemli bir enerji entegrasyon projesi TANAP ile TÜLOMSAŞ, TEI ve çeşitli potansiyel iş ortaklarımızla görüşmeler gerçekleştireceğiz. Türkiye AB arasındaki çeşitli siyasi dalgalanmalara rağmen ekonomik ilişkiler halen güçlü bir şekilde devam etmekte. Türkiye AB'nin 5. ticaret ortağı olmayı sürdürmektedir."

Przywara, AB, AB üyesi ülkeler ve Türkiye arasında, delegasyonlarının da destek olmaya çalıştığı büyük bir ilişkiler yelpazesi bulunduğunu belirterek, "ETO da bu ilişkilerin gelişmesinde 2010 yılında kurdukları AB Bilgi Ofisi ile katkı sağlıyor. Türkiye çapında bu tür bilgi merkezlerinden 20 tane var. AB ve Türkiye arasında ekonomik ve kültürel işbirliğinin gelişmesine destek oluyorlar." ifadesini kullandı.

Kaynak : https://www.teknosayfa.com/

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Doğa Sever

06 Aralık 2018 18:49
Yatırımda yapacaklar mı acaba?
ÇİLEĞİN KİLOSU 16 TL!
ÇİLEĞİN KİLOSU 16 TL!
Yaz aylarının vazgeçilmezlerinden çilek, kış aylarında kilosu 16 liraya da olsa tezgahlarda satılmaya devam ediliyor. 
SİYASETİ GENÇLEŞTİRECEĞİZ
SİYASETİ GENÇLEŞTİRECEĞİZ
Eskişehir Gençlik Kolları Danışma Meclisi Toplantısına katılan Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Burhan Sakallı, “Eskişehir'de siyaseti gençleştireceğiz” dedi. Rahibi Yılmaz Büyükerşen için ise, “Onun adaylığı da yeni kesinleşti. Bende memnun oldum. Hayırlı uğurlu olsun. Henüz yeni başlıyoruz yola. Eskişehir ne yapacak göreceğiz bakalım”
DAĞ BAŞI DEĞİL  71 EVLER!
DAĞ BAŞI DEĞİL 71 EVLER!
Eskişehir'in merkeze yakın mahallelerinden 71 Evler'de büyük mağduriyet yaşanıyor. Yaklaşık 23 bin kişinin yaşadığı mahallenin bazı sokaklarında ne internet çekiyor ne de telefon.
MART SONUNDA BAHAR GELECEK
MART SONUNDA BAHAR GELECEK
CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü, ilçe ziyaretlerine İnönü’de devam etti. Jale Nur Süllü yerel seçimlere vurgu yaparak “İnanıyoruz ki Mart'ın sonunda bahar gelecek” dedi.
KİMSENİN ARKA BAHÇESİ DEĞİLİZ
KİMSENİN ARKA BAHÇESİ DEĞİLİZ
Eskişehir Barosu Başkanı Mustafa Elagöz, “Hukuksuzluk gelirse iktidarlardan gelir. Biz her zaman hukuksuzluğun karşısındayız. Kimsenin arka bahçesi değiliz” dedi.
GERÇEK TARİHİ ÖĞRENİLMELİ
GERÇEK TARİHİ ÖĞRENİLMELİ
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt geçtiğimiz Kayı Boyu Derneği’ni ziyaret etti. Kurt “Türk tarihini kulaktan dolma değil, gerçekleriyle öğrenmemiz, bilmemiz gerekir” dedi.
ESKİŞEHİR'DE SİLAHLI KAVGA
ESKİŞEHİR'DE SİLAHLI KAVGA
Uluönder Mahallesi'nde yaşayan ve aralarında husumet bulunan iki aile arasında tartışma çıktı. Tartışmada 2'sdi ağır olmak üzere 4 kişi yaralandı.
NİTELİKLİ ADAYLARA YER VERECEĞİZ
NİTELİKLİ ADAYLARA YER VERECEĞİZ
Demokrat Parti (DP) haftalık toplantısı dün gerçekleştirildi. DP İl Başkanı Nazım Dölekçekiç, “Yerel seçimlerde nitelikli adaylara yer vereceğiz” dedi.
ÖRNEK DESTEK
ÖRNEK DESTEK
EOSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili, Boyplast Yönetim Kurulu Başkanı Metin Saraç; Kızılay’ın “Bağışlanan Her Kan Kurtarılan 3 Can” kampanyasını işyerinde başlattı.