ESKİŞEHİR TATİLDE ÇOCUKLARI BEKLİYOR

Son Güncelleme : 13 Ocak 2018 16:01
ESKİŞEHİR TATİLDE  ÇOCUKLARI BEKLİYOR

Turizmciler tarafından yurt içindeki önemli destinasyonlar arasına alınan Eskişehir, müzeleri, eğlence, oyun alanları ve parkları ile sömestir tatili geçirmek isteyen çocuklu aileler için önemli bir alternatif haline geldi.

Keyifli vakit


Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan 2017-2018 eğitim öğretim yılı çalışma takvimine göre 19 Ocak Cuma günü kapanacak okullar, 5 Şubat'a kadar 15 günlük ara tatile girecek. Eskişehir, kolay ulaşım imkanlarıyla da yerli turistlerce tercih ediliyor. Turizm şirketlerince yurt içindeki önemli destinasyon merkezleri arasında gösterilen Eskişehir'deki müzeler, eğlence ve oyun alanları ile parklar, tatillerini değerlendirmek isteyen öğrenci ve veliler için keyifli vakit geçirmeleri konusunda farklı olanaklar sunuyor.

Balmumu müzesi

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in bağışladığı, Mustafa Kemal Atatürk'ün çeşitli dönemlerini yansıtan heykelleri ile Atatürk'ün aile fertlerinin yanı sıra yerli ve yabancı devlet adamları, sanatçılar, medya mensupları ve sporcuların adeta canlı hissi veren 160 bal mumu heykelinin bulunduğu müze, çocuklar ve velileri için farklı bir gezi deneyimi sunuyor.

Masal Şatosu

Büyükşehir Belediyesi Sazova Kültür Sanat ve Bilim Parkı'nda bulunan "Masal Şatosu"nda ünlü masal kahramanlarının üç boyutlu animasyonları, optik ışık canlandırmaları, özel yaşam alanları gibi birçok farklı mekan yer alıyor. Birbirinden farklı 26 kulesiyle ilgi çeken şatoya gelen çocuklar, Türk ve dünya masal kahramanlarını bir arada görüp, onlardan masallar dinleyebiliyor.

Esminyatürk

Esminyatürk'te Türk Dünyası Vakfı tarafından inşa edilen, Afganistan'dan Özbekistan'a, Kazakistan'dan Balkanlar'a kadar Türk coğrafyasındaki yaklaşık 30 mimari eserin minyatürü bulunuyor. İstanbul'daki Miniatürk'ün benzeri olan alanda, Türkiye'den Selimiye Camisi, Çifte Minareli Medrese, Divriği Ulu Cami, Diyarbakır Ulu Cami ile Ahlat Ulu Kümbet'in minyatürleri yer alıyor.

Bilim Deney Merkezi

Ses, deney, optik, denge-mekanik deneyleri, el becerisi ve dikkat oyunları ile deneysel gösterilerin yapıldığı merkezde çocuklar, uzmanlar eşliğinde diledikleri deneyleri yapabiliyor. Sömestir tatili için çocuklara özel atölyeler düzenlenen merkezde uzmanlar eşliğinde çeşitli bilimsel faaliyetler düzenlenecek.

Hayvanat Bahçesi ve Eti Sualtı Dünyası

Büyükşehir Belediyesince geçen yıl hizmete açılan Hayvanat Bahçesi, 243 türde bin 665 hayvana ev sahipliği yapıyor. Penguenden foka, geyikten tropikal iklim hayvanlarına kadar birçok canlının barındığı hayvanat bahçesine gelenler, hoş vakit geçiriyor.Hayvanat bahçesi bünyesinde yer alan Eti Su Altı Dünyası da Kuzey Ege, Atlas Okyanusu, Kızıldeniz, Güney Amerika gölleri ve Amazon Nehri'nden getirilen 84 farklı türden toplam 2 bin 500 balığı barındırıyor.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

İNÖNÜ'DE ÖLÜMLÜ KAZA
İNÖNÜ'DE ÖLÜMLÜ KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında 1 çocuk öldü, 6 kişi yaralandı. 
ÜSTÜNDEN 620 LİRA ÇIKTI
ÜSTÜNDEN 620 LİRA ÇIKTI
Vatandaşların duygularını sömüren dilencinin üzerinden tam 620 lira çıktı.
SARICAKAYA'DA  PALMİYE GÜZELLİĞİ
SARICAKAYA'DA PALMİYE GÜZELLİĞİ
Eskişehir'in Sarıcakaya ilçesine giren vatandaşları palmiye ağaçları karşılıyor.
SAĞLIK SOKAĞI İLGİ GÖRDÜ
SAĞLIK SOKAĞI İLGİ GÖRDÜ
Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğünce 3-7 Eylül 2018 tarihleri arasında Porsuk Bulvarı Adalar mevkiinde düzenlenen, bazı genel sağlık hizmetlerinin ücretsiz olarak verildiği Halk Sağlığı Sokağı etkinliğine vatandaşların ilgisi büyük oldu.
LAİK EĞİTİM SİSTEMİ  SAVUNULMALI
LAİK EĞİTİM SİSTEMİ SAVUNULMALI
Eğit – Der Eskişehir Şubesi eğitim öğretim yılının başlamasının ardından basın açıklaması gerçekleştirdi. Şube Başkanı Emin Dağlı, Laik eğitim sisteminin savunulması gerektiğini söyledi.
KÖY ENSTİTÜLERİNDEN YARARLANILMALI
KÖY ENSTİTÜLERİNDEN YARARLANILMALI
Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği (YKKED Eskişehir Şube Başkanı İlyas Küçükcan yeni eğitim öğretim yılı ile ilgili basın açıklaması yaptı. Küçükcan "Nitelikli-işlevsel bir eğitim sistemi için, Köy Enstitüleri deneyiminden yararlanılmalı" dedi.
KERBELA ANILDI
KERBELA ANILDI
Odunpazarı Belediyesi, Aleviler için kutsal olan Muharrem Ayı nedeniyle Sahra-i Kerbela Yas-ı Matem etkinliği düzenledi.
GÖÇMEN AİLEYE YARDIM ELİ
GÖÇMEN AİLEYE YARDIM ELİ
Geçen sene zihinsel engelli çocuğu ile birlikte savaştan kaçarak Irak’tan gelen Türkmen annenin yokluk içinde yaşadığını tespit eden Eskişehir Havacılar Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği, ailenin evine yaklaşık 15 bin liralık eşya bağışladı.
DESTİCİ'DEN DESTEK SÖZÜ
DESTİCİ'DEN DESTEK SÖZÜ
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli ve Yönetim Kurulu üyelerini ziyaret etti.