ESKİŞEHİR İÇİN SU UYARISI

Son Güncelleme : 24 Ekim 2018 10:10
ESKİŞEHİR İÇİN SU UYARISI

Porsuk Çayı'nda su seviyesinin düştüğü, barajların alarm verdiği bu günlerde bir uyarı da ESKİ Genel Müdürü Suat Balcı'dan geldi. Sakaryabaşı'ndan bir an önce su getirme projesine başlanması gerektiğini belirten Balcı "Bu işin şakası yok" dedi.

Hayati öneme sahip

Küresel ısınma ve kuraklık tahlikesi tüm dünyayı tehdit eder boyutlara ulaştı. Eskişehir'in barajlarında ve Porsuk Çayı'nda azalan su seviyesi tehlikenin boyutunu gözler önüne seriyor. Muhabirimiz Selin Uz konu ile ilgili Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Suat Balcı ile görüştü. Kuraklığın dünyada etkisini gösterdiğine dikkat çeken Balcı, Eskişehirlilerin su sıkıntısı yaşamamaları Sakaryabaşı'ndan Eskişehir'e içme suyu sağlayacak büyük bir proje hazırladıklarını söyledi. Fakat hükümetin desteği ve izni olmadan bu projenin gerçekleşemeyeceğini belirten Balcı, projenin Eskişehirliler için hayati öneme sahip olduğunu vurguladı.

Muhabirimiz Selin Uz, ESKİ Genel Müdürü ile görüşerek bu önemli konu hakkında bilgi aldı.

Başvurulara olumsuz cevap

Sakaryabaşı'ndan su getirme projesini çok önemsediklerini belirten Balcı bunun için yaklarık 60 kilometrelik isale hattının yapılması gerektiğini ifade etti. Balçı, Proje için 2 defa DSİ'nin genel müdürlüğü ve bölge müdürlüğüne başvuruda bulunduklarını fakat ikisinden de olumsuz sonuç aldıklarını belirtti. Balcı "Kanunlara göre içme suyu sulama suyundan daha önceliklidir ama başvurularımız sonuçsuz kaldı. O su bize tahsis edilmedi. Yinede biz bunun mücadelesine devam edeceğiz. Sakaryabaşı'ndan su getirerek Eskişehirimize içme suyu olarak kazandırmak istiyoruz" diye konuştu.

Yarından tezi yok

Sakaryabaşı'ndan gelecek suyun Eskişehirliler için önemli oluş sebebine de değinen Balcı "Oradan gelecek su temiz ve çok fazla kimyasal kullanmadan arıtılabilecek nitelikte olduğu için bu suyu istiyoruz. Porsuk Kütahya'nın kirine maruz kalan bir nehir, Porsuk Barajı da yılların kirliliğiyle yıpranmış durumda. Artık ekonomik ömrü de sona doğru yaklaşmakta. Sakarbaşı'ndaki temiz kaynak suyunun mutlaka Eskişehir'e içme suyu olarak kazandırılması gerekiyor. Eskişehir bu çok önemli. Yoksa su sıkıntısı yaşanır. Şuanda 2019 yılını bile göremiyoruz. İklim değişikliği bu şekilde devam ederse 2019 yılında susuz kalma tehlikesiyle karşı karşıyayız. Bu yatırıma bu günden başlanması gerekiyor" dedi.

Yorumlar (13) / Onay bekleyen (4)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

meçhul

24 Ekim 2018 10:06
bu şehirde yaşayanlar ve siyasiler siyasi çıkarı bir kenara bırakıp şehrimiz için çalışmaları gerek bazı gerekli işleri engellemek şehrimize ihanet etmektir

çifteler li

24 Ekim 2018 09:24
çifteler den doğan sakaryabaşı suyunu getirin iyi olur

bırakın siyaseti icraat yapın

24 Ekim 2018 13:14
burada bile muhalefet yapmaya çalışan patates kafalılar olduğu sürece bu şehre hizmet gelmez. a parti b parti c parti varlık içinde vatandaşa yokluk çektirir. vatandaş cefa çekerken onlar sefa sürer ama hala bizim vatandaş siyaset derdinde değiştirin artık bu kafaları. siyaset yapmak siyasetçinin işi gerçi günümüzde herkes siyasetçi olmuş sallayan sallayana yok size hizmet falan sürünün çünkü hakediyorsunuz

Eses

24 Ekim 2018 16:19
Bu proje 30 yıldır var. Sadece bu gün ortaya çıkmadı. İller Bankasının Sakarbaşından tek terfi ile suyu Eskişehire getirmek için hazırladığı proje Çiftelerdeki 3-5 kasaba politikacısının Ankaraya gidip baskı yapması sonucu yapılamadı. Bu gün görüyorum ki hala aynı kafa faaliyette. Sakarya nehrinin kaynağında çıkış debisi belli ve bu su Adapazarından Karadenize akıyor. Eskişehirin alacağı su bu debinin onda biri ancaktır. Kalan su da hem sulamaya, hem canlı hayatına yeter.

Eskisehirteftis

22 Aralık 2018 11:26
Eskişehir'in en büyük bütçesine ve en fazla personeline sahip kurumun yönetiminin acizligine her ortamda defalarca şahit olduk. Burada personel sayısının çokluğu değil liyakat dayalı görevini yerine getiren az sayıda personelin önemi yine ortada. Sabahtan akşama kadar kaju yemekle elinde sosyal medya takibi yapmakla maalesef olmuyor bu işler.

ismailce

11 Aralık 2018 14:23
Sanki memnuniyet verici bir haber verilmişcesine fotoğraf verilmiş.

ESKİ .su

24 Ekim 2018 11:31
son zamanlarda bazen musluklardan " sarı ve çamurlu su akıyor .yetkililere .

İŞİ YOKUŞA SÜRMEK

24 Ekim 2018 15:41
" ESKİŞEHİR İN ALTI KOMPLE SU , 2 -3 METREDEN SU ÇIKIYOR 2 MOTOR TAKIPTA TAKVİYE SU ÇEKEÇEK GÜCÜ YOKMU BU BELEDİYENİN . su tesisatcı getirelim o bali yapsın

mustafa şimşek

24 Ekim 2018 12:10
Her yer bitti gözü sakaryabaşının suyunun diktiler. orayı kurutun tam olsun. Sivrihisar da çeşmelerden günlerdir çamur akıyor ESKİ sadece seyrediyor. Burda damı su bitti. Her yer su ama ESKİ malesef temiz suyu evlere vermekten aciz.

.tcddy.

24 Ekim 2018 15:50
yolu köprüyü kaldırımı stadı yapmazsınız , kanalı , porsuğu , barajı temizlemezsiniz , demiryollarına temizlik yaptırırsınız , ya siz ne işe yararsınız .

Fatih

24 Ekim 2018 14:21
Allahın yardımıyla şimdilik kör topal gidiyoruz.Ama o yağmur eninde sonunda yağacak.Şehiri 20 yıldır makyajla,festivalle avutanlar o zaman AKP engelledi deyip kurtulamayacaklar.

Onur ŞENER

24 Ekim 2018 09:44
Birazda altyapıdan bahset, her şiddetli yağmurda vişne evleri hariç her taraf göle dönüyor, evleri su basıyor. Bizde size en az 10 yıldır sorunumuzu dile getiriyoruz çözmüyorsunuz

Recep

24 Ekim 2018 10:21
Şehrin pisliğini ne zaman yazacaksınız.