ESKİŞEHİR BÜYÜYEN BİR ŞEHİR

14 Aralık 2017 15:04
ESKİŞEHİR BÜYÜYEN BİR ŞEHİR

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen “Eskişehir Turizm Destinasyon Yönetimi Projesi” çalıştayı Eskişehir’de bir otelde düzenlendi.


Çalıştayın açılış bölümüne; Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, Kamu-özel sektör, yerel yönetimler, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler katıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, yaptığı açılış konuşmasında, “Eskişehir Destinasyon Yönetimi projesinde yazın başladığımız projenin 2’inci ayağında birlikteyiz. Bu ayak çok önemli, çünkü arkadaşlarımız Ağustos ayı boyunca ilimizde çeşitli ilgili genel müdürlükleri Eskişehir Valiliği, belediyeler, STKlar, üniversiteler, sektörümüzün Eskişehir ili özelinde temsilcilikleri ve ilgili tüm kuruluşlar bir saha çalışması yaptık hep birlikte. Burada amacımız, bir kültür, bir turizm destinasyonu olarak Eskişehir’in potansiyelini keşfetmek ve destinasyonun turizm gelişimiyle ilgili bir yol haritası çıkarıp Bakanlıkla desteğiyle kamu özel sektör işbirliğini tesisi ederek daha sonraki stratejimizi belirleyip yol haritasını birlikte ortaya çıkarmaktı. Bugün burada çalışmamızın 2’inci safhasını birlikte yapacağız. Asıl iş ise bundan sonra bugün belirlediğimiz yol haritasını fiiliyata dökerken gerçekleştirirken göstereceğimiz çabalar ve alacağımız aksiyonlarda. İşimiz aslında bugün başlıyor” ifadelerini kullandı.
Vali Çakacak ise konuşmasında, Eskişehir'in, karayollarının, raylı sistemlerin, hızlı trenin kesişmesi dolayısıyla ülke içerisinde ulaşımın kolay noktada bulunduğunu belirtti. Çakacak, "Raylı sistemleriyle, havacılık sektörüyle, seramik sektörüyle, sanayisiyle, ticaretiyle, tarımıyla ve turizmiyle her geçen gün gelişen büyüyen bir kentimizdir Eskişehir. Ülkemiz gelişiyor büyüyor. 30 milyonun üzerinde turist çekebilen bir ülkeyiz ve daha da katlanarak büyüyecek potansiyele sahibiz. Ülkemizdeki turizm hareketliliğine baktığımız zaman adeta deniz ve kum turizmi hareketliliğini görmekteyiz. Tabii ki kültür turizmi var bunun içerisinde, ama diğerine kıyasla daha az bir oranda. Ancak Bakanlığımızın çalışmalarıyla bu her geçen yıl daha da artmaktadır” şeklinde konuştu.
Gün boyu devam edeceği açıklanan çalıştay, kültür ve turizm ile ilgili çeşitli oturumların yapılmasıyla devam etti.

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Doğa Sever

14 Aralık 2017 16:56
Çalıştayda ; Eskişehir'in İnönü ilçesinde ki (ülkemizin görünür)fay hattı turizmiyle başlayan , Kanlıtaş höyük - Kızılinler - Gökçekısık - Yazılıkaya Frigya Turu , Osmanlının kurulduğu Karacaşehir , Seyit Battal Gazi Külliyesi , Han ilçesi Yer Altı Şehri ziyaretleri.Sonra Sakarya Nehrinin doğduğu yer olan ve tesisleri ile hizmete hazır Sakaryabaşın da verilen mola da , arzu edenler yeni keşfedilen ve Anadolu'nun Dalış Turizmi Merkezi olmaya aday Karaburgu Mevkinde tüplü dalış yapabilirler. Devamında Mahmudiye Yarış Atları ve Atlı Terapi Merkezi ziyaret edilebilinir. Sonrasında ise ; Yunus Emre Külliyesi - Balıkdamı Damı Kuş Cenneti , Pessinus(Ballıhisar) gezisi yapılır.Buradan Sivrihisar merkezinde Selçukludan kalma Anadolu'nun en büyük (67 adet)ahşap direkli cami olmak üzere tarihi evler ve kilise ziyaret edilir , Nasrettin Hoca(Hortu) köyü-evi ziyareti ve Sivrihisar çardak kaplıcalarıyla tur tamamlanır.Eskişehir merkeze dönülür ve Tarihi Odunpazarı Bölgesinden merkezde ki ziyarete başlanır Turizm Rotası , gündeme geldi mi acaba?
KAPIMIZ HERKESE AÇIK OLACAK
KAPIMIZ HERKESE AÇIK OLACAK
Hasan Tuç Tepebaşı Belediye Başkanlığı için AK Parti'den aday adaylığını açıkladı. Tuç "Seçimlerden sonra Tepebaşı'nı herkese kapısı ve gönlü açık yönetim anlayışına kavuşturacağız" dedi.
ESKİŞEHİR'E HAYRAN KALDILAR
ESKİŞEHİR'E HAYRAN KALDILAR
Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Almanya’nın çeşitli kentlerinden Türkiye’ye gelen gazeteciler, Eskişehir’e hayran kaldı. Kent gezisi sonrası Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret eden gazeteciler, hayata geçirdiği başarılı projelerden dolayı Başkan Büyükerşen’i tebrik ettiler.
VALİ ÇAKACAK ŞEHİR HASTANESİ'NDE
VALİ ÇAKACAK ŞEHİR HASTANESİ'NDE
Vali Özdemir Çakacak, tüm poliklinikleriyle hasta kabulüne başlayan Eskişehir Şehir Hastanesini gezerek, yapılan çalışmalar hakkında İl Sağlık Müdürü Uğur Bilge’den bilgi aldı.
VEZNELER HAFTA SONLARI AÇIK
VEZNELER HAFTA SONLARI AÇIK
Odunpazarı Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü, hafta sonunda da mesai yapacak. Hizmet almak isteyen vatandaşlar, 09.00-16.00 saatleri arasında vezneleri kullanabilecek.
ZEHİR TACİRİ YARGI ÖNÜNDE
ZEHİR TACİRİ YARGI ÖNÜNDE
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından uyuşturucuyla mücadele kapsamında yürütülen çalışmalarda yakalanan İran uyruklu uyuşturucu satıcısı adliyeye sevk edildi.
HAMİLE KADIN HIRSIZLIK YAPARKEN...
HAMİLE KADIN HIRSIZLIK YAPARKEN...
Eskişehir'de, bir kadının çantasından yankesicilik yöntemiyle bin 40 lira çaldığı öne sürülen, kadın hükümlü, polis ekipleri tarafından suçüstü yakalandı. 
ARTIK İLACA ULAŞABİLECEKLER
ARTIK İLACA ULAŞABİLECEKLER
Eskişehir'de yaşayan Spinal Muskuler Atrofi (SMA) tip-1 hastası 2,5 yaşındaki Çağan Meriç Demir'in ailesi, Sağlık Bakanlığı tarafından tüm SMA hastalarına ilaç temini için süreç başlatılmasını mutlulukla karşıladı.
ÖRNEK UYGULAMA
ÖRNEK UYGULAMA
Eskişehir'de bir işletme sahibi, sokak hayvanları için mama getiren müşterilerine yüzde 50 indirim yapmasının yanı sıra kafedeki oyun konsollarında biriken paralarla aldığı mamaları, sokak hayvanlarını besleyenlere ücretsiz temin ediyor.
UYUŞTURUCU OPERASYONU
UYUŞTURUCU OPERASYONU
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği uyuşturucu operasyonunda yakalanan 3 şüpheliden biri 'Uyuşturucu madde ticareti yapmak' suçundan adliyeye sevk edildi.