ESKİŞEHİR BÜYÜYEN BİR ŞEHİR

14 Aralık 2017 15:04
ESKİŞEHİR BÜYÜYEN BİR ŞEHİR

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen “Eskişehir Turizm Destinasyon Yönetimi Projesi” çalıştayı Eskişehir’de bir otelde düzenlendi.


Çalıştayın açılış bölümüne; Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, Kamu-özel sektör, yerel yönetimler, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler katıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, yaptığı açılış konuşmasında, “Eskişehir Destinasyon Yönetimi projesinde yazın başladığımız projenin 2’inci ayağında birlikteyiz. Bu ayak çok önemli, çünkü arkadaşlarımız Ağustos ayı boyunca ilimizde çeşitli ilgili genel müdürlükleri Eskişehir Valiliği, belediyeler, STKlar, üniversiteler, sektörümüzün Eskişehir ili özelinde temsilcilikleri ve ilgili tüm kuruluşlar bir saha çalışması yaptık hep birlikte. Burada amacımız, bir kültür, bir turizm destinasyonu olarak Eskişehir’in potansiyelini keşfetmek ve destinasyonun turizm gelişimiyle ilgili bir yol haritası çıkarıp Bakanlıkla desteğiyle kamu özel sektör işbirliğini tesisi ederek daha sonraki stratejimizi belirleyip yol haritasını birlikte ortaya çıkarmaktı. Bugün burada çalışmamızın 2’inci safhasını birlikte yapacağız. Asıl iş ise bundan sonra bugün belirlediğimiz yol haritasını fiiliyata dökerken gerçekleştirirken göstereceğimiz çabalar ve alacağımız aksiyonlarda. İşimiz aslında bugün başlıyor” ifadelerini kullandı.
Vali Çakacak ise konuşmasında, Eskişehir'in, karayollarının, raylı sistemlerin, hızlı trenin kesişmesi dolayısıyla ülke içerisinde ulaşımın kolay noktada bulunduğunu belirtti. Çakacak, "Raylı sistemleriyle, havacılık sektörüyle, seramik sektörüyle, sanayisiyle, ticaretiyle, tarımıyla ve turizmiyle her geçen gün gelişen büyüyen bir kentimizdir Eskişehir. Ülkemiz gelişiyor büyüyor. 30 milyonun üzerinde turist çekebilen bir ülkeyiz ve daha da katlanarak büyüyecek potansiyele sahibiz. Ülkemizdeki turizm hareketliliğine baktığımız zaman adeta deniz ve kum turizmi hareketliliğini görmekteyiz. Tabii ki kültür turizmi var bunun içerisinde, ama diğerine kıyasla daha az bir oranda. Ancak Bakanlığımızın çalışmalarıyla bu her geçen yıl daha da artmaktadır” şeklinde konuştu.
Gün boyu devam edeceği açıklanan çalıştay, kültür ve turizm ile ilgili çeşitli oturumların yapılmasıyla devam etti.

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Doğa Sever

14 Aralık 2017 16:56
Çalıştayda ; Eskişehir'in İnönü ilçesinde ki (ülkemizin görünür)fay hattı turizmiyle başlayan , Kanlıtaş höyük - Kızılinler - Gökçekısık - Yazılıkaya Frigya Turu , Osmanlının kurulduğu Karacaşehir , Seyit Battal Gazi Külliyesi , Han ilçesi Yer Altı Şehri ziyaretleri.Sonra Sakarya Nehrinin doğduğu yer olan ve tesisleri ile hizmete hazır Sakaryabaşın da verilen mola da , arzu edenler yeni keşfedilen ve Anadolu'nun Dalış Turizmi Merkezi olmaya aday Karaburgu Mevkinde tüplü dalış yapabilirler. Devamında Mahmudiye Yarış Atları ve Atlı Terapi Merkezi ziyaret edilebilinir. Sonrasında ise ; Yunus Emre Külliyesi - Balıkdamı Damı Kuş Cenneti , Pessinus(Ballıhisar) gezisi yapılır.Buradan Sivrihisar merkezinde Selçukludan kalma Anadolu'nun en büyük (67 adet)ahşap direkli cami olmak üzere tarihi evler ve kilise ziyaret edilir , Nasrettin Hoca(Hortu) köyü-evi ziyareti ve Sivrihisar çardak kaplıcalarıyla tur tamamlanır.Eskişehir merkeze dönülür ve Tarihi Odunpazarı Bölgesinden merkezde ki ziyarete başlanır Turizm Rotası , gündeme geldi mi acaba?
TRAMVAYDA GASP İDDİASI
TRAMVAYDA GASP İDDİASI
Eskişehir'de, tramvayda Türkmenistan uyruklu bir kişinin saatini gasbettiği öne sürülen şüpheli gözaltına alındı.
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
 Şeker Mahallesi TOKİ Sıraevler sakinleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Opera-Otogar tramvay hattından bölgeye bir bağlantı hattı çekilmesini istedi. 
 YOLLAR YENİLENİYOR
YOLLAR YENİLENİYOR
Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım Onarım Dairesi’ne bağlı ekipler iş programları kapsamında üstyapı çalışmalarını sürdürüyor.
NESİLLER ARASI  KÖPRÜ KURUYORLAR
NESİLLER ARASI KÖPRÜ KURUYORLAR
Üç yıl önce kurulan Eskişehir Kayı Boyu Derneği; kültürel, sanatsal ve tarihi organizasyonları ile geçmiş ve gelecek nesiller arasında köprü oluyor.
METALE HAYAT KATANLAR
METALE HAYAT KATANLAR
Eskişehir Sanayi Odası'nın (ESO) sanayicilerin birbirleri daha çok tanımasına ve birlikte iş yapma kültürünün gelişmesine yönelik gerçekleştirilen fuarların ikincisi gerçekleştirildi.
İYİ PARTİ'DEN  ETB'YE ZİYARET
İYİ PARTİ'DEN ETB'YE ZİYARET
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Berna Sukas, Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu ve İl Başkanı Ramis Tunca Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan ve Yönetim Kuruluna ziyarette bulundular.
SORUNLARI ELE ALDIK
SORUNLARI ELE ALDIK
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ndeki görevi için yurtdışına çıkmadan önce önemli temaslarda bulundu.
ESKİŞEHİR'E AYRI  ÖNEM VERİYORUZ
ESKİŞEHİR'E AYRI ÖNEM VERİYORUZ
AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, Eskişehir'de parti teşkilatını ziyaret ederek, tanışma ve istişare toplantılarına katıldı.
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
Eskişehir’de 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen etkinlik ile kutlandı.