Eşi benzeri görülmemiş erime

Son Güncelleme : 08 Aralık 2018 11:12
Eşi benzeri görülmemiş erime

Yapılan bir araştırma Grönland'daki erimenin yüzde 33 arttığını ortaya koydu. Uzmanlara göre, "eşi benzeri görülmemiş" erimenin devam etmesi durumunda deniz suyu 7 metre yükselebilir.

Grönland'da büyük buz tabakalarının erimeye devam etmesi nedeniyle deniz suyu seviyesinin 7 metreye kadar yükselebileceği tespit edildi.  Woods Hole Oşinografi Enstitüsünden araştırmacılar, Grönland'daki buzulların 20. yüzyıl ortalamasına göre yüzde 33 daha fazla eridiğini saptadı.  Araştırmacı Sarah Das, Grönland'daki buz tabakalarının oldukça hızlı ve "eşi benzeri görülmemiş" şekilde erimeye devam ettiğini belirtti.  Çalışmada Grönland'daki büyük buz tabakalarının bu hızla erimeye devam etmesi halinde deniz suyu seviyelerinin 7 metreye kadar yükselebileceği ortaya konuldu. Dünya'da kıyılara yakın yerde bulunan 10 büyük kentten 8'inin yükselen deniz seviyesinden etkilenebileceğine işaret edildi. Araştırmanın sonuçları "Nature" dergisinde yayımlandı.

Kaynak : Yalın Haberler

Kaynak : https://www.yalinhaberler.com/

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Trump

07 Aralık 2018 16:29
Trump efendi hala dünyanın cevreye verdiği zararı amreika karşılayamaz diyor. tek bir dunya var eger sen kaçacak baska bir gezegen bulmadıysan mr trumph