paykasa astropay astropay astropay seo ankara travesti sakarya travesti istanbul evden eve nakliyat nakliyat fiyatları

EŞ DEĞER İLAÇLARIN FARKI YOK

Son Güncelleme : 29 Temmuz 2018 13:07
EŞ DEĞER İLAÇLARIN FARKI YOK

Son yıllarda giderek artan muadil (eş değer) ilaç tartışmaları yaygın bir sorun haline geldi.

Mersin'in Tarsus ilçesinde geçen haftalarda meydana gelen kavga sonrasında ülke genelinde daha fazla merak uyandıran eş değer ilaçlar, birçok vatandaş için halen soru işaretleri barındırıyor. 9. Bölge Eskişehir Eczacı Odası Başkanı Yüksel Yenilmez yaptığı açıklamada muadil ilaçların orijinal ilaçtan hiçbir farkının olmadığını, eczacının vatandaşın bütçesine daha uygun muadilleri önerdiklerini belirtti. 

“Eş değer ilaçlar cebinize dosttur” 
Muadil yani diğer bir adıyla eş değer ilaçların vatandaşların cebine kâr ettiren bir uygulama olduğunu, eş değer ilaç alındığında ücret ödenmediğini ya da çok düşük bir miktar ödendiğini söyleyen Yenilmez, “Biz sağlık meslek mensubuyuz. Bizim önceliğimiz hastanın sağlığının düzene girmesi ve kavuşması. Onun için biz hem hastamızın sağlığını hem de cebini düşündüğümüz için eş değer ilaç veriyoruz. Eş değer ilaçlar hem ülkenin yerlileşme politikasına hem de Sağlık Bakanlığı’nın ilaç kullanma politikasına destek olan bir şey. Bu konu bundan sonra da gündemde olacaktır, artarak da kullanılmaya devam edecektir” şeklinde konuştu. 

"Hekim eş değer ilaca karşı çıkmaz" 
Sağlık Bakanlığı’nın genelgesinde 'Eşdeğer ilaca aykırı davranışta bulunan hekim ya bilgisizlikten ya da art niyetten bunu yapıyordur' diye bir cümle olduğunu, normal bir hekimin kesinlikle eş değer ilacın kullanılmasına karşı çıkmayacağını söyleyen Eskişehir Eczacı Odası Başkanı Yüksel Yenilmez, “Eczacının görev tanımı içerisinde yapacağı bir uygulama bu. Hiçbir vatandaşın, eczacının da bir sağlık meslek mensubu olduğunu unutmaması gerekir” şeklindeki açıklamalarıyla vatandaşın kafalarındaki soru işaretlerini gidermeleri gerektiğini ve eczacılara güvenmeleri gerektiğini belirtti. 

“Eş değer ilaçlar bilgisizlik yüzünden yanlış anlaşılıyor” 
Eşdeğer ilaçların halkın bilinçsizliğinden dolayı yanlış anlaşıldığını belirten Yenilmez, “Türkiye’de hasta okur-yazarlığı çok düşük. Halk bilmediği için eş değer ilaçları yanlış anlıyor bu yüzden de ne yazık ki bu tür sorunlar yaşanıyor. Eczacılar hastalara bunu anlatabilirler ama eczanelerinde çok fazla iş yüküne, bürokrasiye boğulmuş durumdalar. Hastaya ayıracak vakitleri kısıtlı olabiliyor. Eczacılar eş değer ilaçları hastaya anlattığında hasta da gönül rahatlığıyla kullanabilir duruma gelecektir. Eşdeğer ilacın doğru olmadığıyla ilgili söylemler duyuyoruz maalesef. Dış etkenler ne yazık ki vatandaşları etkiliyor” dedi. 

Yorumlar (9) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Aras

29 Temmuz 2018 15:27
hadi ya o zaman doktor niye reçete yazıyor

Hasan GÜL

31 Temmuz 2018 15:27
Vatandaş olarak doktorun YAZMIŞ OLDUĞU ilacı almakta bizim hakkımızdır, değil mi? Eczacılık ticaret işi artık sonuçta. Serbest piyasa da mevcut. Biri olmazsa diğer eczaneden alınır. Çokta kasıntıya vurmayın kendinizi derim

Vatandaş

29 Temmuz 2018 14:15
Göz göre göre yanlış bilgi verip halkı kandırmak nasıl bir iştir. Etken madde ismi aynı olabilir ama kalitesi farklı. Nasıl Kastamonu sarımsağı ile Çin sarımsağı aynı kalitede değilse diğer etken madde bitkileri içinde bu durum söz konusu.

Eczacı kalfası

30 Temmuz 2018 15:29
Doktor muadil olanı yazabilir, neden reçetede yazan verilmez ki? Eczacıların muadil ilaç verme dertleri stoklarını eritmek sadece. Piyasaya sürülen ilaçların kimi, doktorlar tarafından tercih edilmeyince eczacılar da (kendilerince) tercih edilmeyip de ellerine kalan ilaçları hastalara veriyorlar. Bu davranış, eczanelere olan güveni zedeliyor.

man

30 Temmuz 2018 10:56
sade vatandaş orijinal hangisi muadil hangisi bilicek mi?? eczacıya güvenmektan başka çare yok!doktorun muadil yazmadığını nereden bileceksin ki...öyle bilmiş cahil var ki...

SefaUluturk

02 Ağustos 2018 14:07
Eczaci devlet memuru yada doktor olmayip sonucta ticarethanedir hangi ilac cok kar birakirsa muadil olarak onu verir sonucta is yukunun cok yogun olmasi hastaya aciklama icin zaman ayirmamasi onun kotu ticarethane oldugunu gosterir o zaman baska bir eczaneyede gitmekte hasta icin fayda vardir

hayda

09 Ağustos 2018 12:36
sefa ulutürk muadil yazan doktordur gelmiş eczanelere laf söylüyor

cemali

06 Ağustos 2018 10:14
Doktorlar 2-3 değişik marka yazsa bizde her girdiğimiz eczaneden boş çíkmasak daha iyi değil mi? Tekrardan doktora ulaşıp doğru mu diye õğrenmeye çalışıyoruz.boşuna zaman kaybı

Osman Nuri Türkmen

05 Ağustos 2018 10:51
Eczacı pahalı olan ilacı satar daha fazla kazanç elde etmek için vatandaşı düşünmez
ESKİŞEHİR'İN FİNAL GURURU
ESKİŞEHİR'İN FİNAL GURURU
Eskişehir, Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen şehircilik projeleri ile Dünya’nın dört bir yanından 115 kentin yaklaşık 200 projeyle yarıştığı WRI Ross Ödülü’nde finale kaldı.
DEMOKRAT VE GÜVELİ ŞEHİR
DEMOKRAT VE GÜVELİ ŞEHİR
Erasmus Plus Öğrencileri, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’u ziyaret etti. Odunpazarı Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşen ziyarette 6 ülkeden 42 katılımcı yer aldı.
MUHTARLARDAN  BÜYÜKERŞEN’E TEŞEKKÜR
MUHTARLARDAN BÜYÜKERŞEN’E TEŞEKKÜR
Tepebaşı İlçesi Gazipaşa Mahalle Muhtarı Gülnazik Yüksel ve Mihalıççık İlçesi Kayı Mahalle Muhtarı Hüseyin Geren Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e, gerçekleştirilen altyapı çalışmalarından dolayı teşekkür ziyaretinde bulundu.
CAN DOSTLARINA GÜZEL DESTEK
CAN DOSTLARINA GÜZEL DESTEK
Edebali Anadolu Lisesi öğrencileri, soğuyan hava ile birlikte yemek bulmakta zorlanan sokak canlıları için gönüllü öğretmenlerinin de desteği ile bir farkındalık çalışması başlattı.
AHMET SİVRİ'NİN ACI GÜNÜ
AHMET SİVRİ'NİN ACI GÜNÜ
AK Parti Tepebaşı Belediye Başkan aday adayı Ahmet Sivri’nin annesi Hafize Sivri son yolculuğuna uğurlandı.
SIKINTILARI BİLİYORUZ
SIKINTILARI BİLİYORUZ
AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan esnaf ziyaretlerine devam ediyor. Geçtiğimiz gün Asarcıklı Caddesi’nde bulunan esnafları ziyaret eden Çalışkan, vatandaşlarla sohbet etti.
SARAR'I GEZDİLER
SARAR'I GEZDİLER
Ankara Merkezli İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik, Sosyal Araştırmalar ve Eğitim Merkezi Genel Müdürü Büyük Elçi Musa Kulaklıkaya, BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim ve Mehmet Fatih Serenli Sarar'ı ziyaret etti.
İÇİMDEKİ KADINLAR BEĞENİ TOPLADI
İÇİMDEKİ KADINLAR BEĞENİ TOPLADI
Ressam Eda Baran’ın İçimdeki Kadınlar Resim Sergisi, Büyükşehir Belediyesi Kent Müzeleri Kompleksi Sergi Salonu’nda açıldı.
DENEYİMLERİNİ PAYLAŞTI
DENEYİMLERİNİ PAYLAŞTI
2017 Yılın Dünya Basın Fotoğrafı Ödülü’nü kazanan usta gazeteci Burhan Özbilici, Anadolu Üniversitesi’nde genç gazeteci adayları ile buluştu.