EŞ DEĞER İLAÇLARIN FARKI YOK

Son Güncelleme : 29 Temmuz 2018 13:07
EŞ DEĞER İLAÇLARIN FARKI YOK

Son yıllarda giderek artan muadil (eş değer) ilaç tartışmaları yaygın bir sorun haline geldi.

Mersin'in Tarsus ilçesinde geçen haftalarda meydana gelen kavga sonrasında ülke genelinde daha fazla merak uyandıran eş değer ilaçlar, birçok vatandaş için halen soru işaretleri barındırıyor. 9. Bölge Eskişehir Eczacı Odası Başkanı Yüksel Yenilmez yaptığı açıklamada muadil ilaçların orijinal ilaçtan hiçbir farkının olmadığını, eczacının vatandaşın bütçesine daha uygun muadilleri önerdiklerini belirtti. 

“Eş değer ilaçlar cebinize dosttur” 
Muadil yani diğer bir adıyla eş değer ilaçların vatandaşların cebine kâr ettiren bir uygulama olduğunu, eş değer ilaç alındığında ücret ödenmediğini ya da çok düşük bir miktar ödendiğini söyleyen Yenilmez, “Biz sağlık meslek mensubuyuz. Bizim önceliğimiz hastanın sağlığının düzene girmesi ve kavuşması. Onun için biz hem hastamızın sağlığını hem de cebini düşündüğümüz için eş değer ilaç veriyoruz. Eş değer ilaçlar hem ülkenin yerlileşme politikasına hem de Sağlık Bakanlığı’nın ilaç kullanma politikasına destek olan bir şey. Bu konu bundan sonra da gündemde olacaktır, artarak da kullanılmaya devam edecektir” şeklinde konuştu. 

"Hekim eş değer ilaca karşı çıkmaz" 
Sağlık Bakanlığı’nın genelgesinde 'Eşdeğer ilaca aykırı davranışta bulunan hekim ya bilgisizlikten ya da art niyetten bunu yapıyordur' diye bir cümle olduğunu, normal bir hekimin kesinlikle eş değer ilacın kullanılmasına karşı çıkmayacağını söyleyen Eskişehir Eczacı Odası Başkanı Yüksel Yenilmez, “Eczacının görev tanımı içerisinde yapacağı bir uygulama bu. Hiçbir vatandaşın, eczacının da bir sağlık meslek mensubu olduğunu unutmaması gerekir” şeklindeki açıklamalarıyla vatandaşın kafalarındaki soru işaretlerini gidermeleri gerektiğini ve eczacılara güvenmeleri gerektiğini belirtti. 

“Eş değer ilaçlar bilgisizlik yüzünden yanlış anlaşılıyor” 
Eşdeğer ilaçların halkın bilinçsizliğinden dolayı yanlış anlaşıldığını belirten Yenilmez, “Türkiye’de hasta okur-yazarlığı çok düşük. Halk bilmediği için eş değer ilaçları yanlış anlıyor bu yüzden de ne yazık ki bu tür sorunlar yaşanıyor. Eczacılar hastalara bunu anlatabilirler ama eczanelerinde çok fazla iş yüküne, bürokrasiye boğulmuş durumdalar. Hastaya ayıracak vakitleri kısıtlı olabiliyor. Eczacılar eş değer ilaçları hastaya anlattığında hasta da gönül rahatlığıyla kullanabilir duruma gelecektir. Eşdeğer ilacın doğru olmadığıyla ilgili söylemler duyuyoruz maalesef. Dış etkenler ne yazık ki vatandaşları etkiliyor” dedi. 

Yorumlar (9) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Aras

29 Temmuz 2018 15:27
hadi ya o zaman doktor niye reçete yazıyor

Hasan GÜL

31 Temmuz 2018 15:27
Vatandaş olarak doktorun YAZMIŞ OLDUĞU ilacı almakta bizim hakkımızdır, değil mi? Eczacılık ticaret işi artık sonuçta. Serbest piyasa da mevcut. Biri olmazsa diğer eczaneden alınır. Çokta kasıntıya vurmayın kendinizi derim

Vatandaş

29 Temmuz 2018 14:15
Göz göre göre yanlış bilgi verip halkı kandırmak nasıl bir iştir. Etken madde ismi aynı olabilir ama kalitesi farklı. Nasıl Kastamonu sarımsağı ile Çin sarımsağı aynı kalitede değilse diğer etken madde bitkileri içinde bu durum söz konusu.

Eczacı kalfası

30 Temmuz 2018 15:29
Doktor muadil olanı yazabilir, neden reçetede yazan verilmez ki? Eczacıların muadil ilaç verme dertleri stoklarını eritmek sadece. Piyasaya sürülen ilaçların kimi, doktorlar tarafından tercih edilmeyince eczacılar da (kendilerince) tercih edilmeyip de ellerine kalan ilaçları hastalara veriyorlar. Bu davranış, eczanelere olan güveni zedeliyor.

man

30 Temmuz 2018 10:56
sade vatandaş orijinal hangisi muadil hangisi bilicek mi?? eczacıya güvenmektan başka çare yok!doktorun muadil yazmadığını nereden bileceksin ki...öyle bilmiş cahil var ki...

SefaUluturk

02 Ağustos 2018 14:07
Eczaci devlet memuru yada doktor olmayip sonucta ticarethanedir hangi ilac cok kar birakirsa muadil olarak onu verir sonucta is yukunun cok yogun olmasi hastaya aciklama icin zaman ayirmamasi onun kotu ticarethane oldugunu gosterir o zaman baska bir eczaneyede gitmekte hasta icin fayda vardir

hayda

09 Ağustos 2018 12:36
sefa ulutürk muadil yazan doktordur gelmiş eczanelere laf söylüyor

cemali

06 Ağustos 2018 10:14
Doktorlar 2-3 değişik marka yazsa bizde her girdiğimiz eczaneden boş çíkmasak daha iyi değil mi? Tekrardan doktora ulaşıp doğru mu diye õğrenmeye çalışıyoruz.boşuna zaman kaybı

Osman Nuri Türkmen

05 Ağustos 2018 10:51
Eczacı pahalı olan ilacı satar daha fazla kazanç elde etmek için vatandaşı düşünmez
YAKA PAÇA GÖZALTI
YAKA PAÇA GÖZALTI
Eskişehir'de, FETÖ/PDY’ye yönelik düzenlenen operasyonda, birçok suçtan aranan ve hakkında yakalama kararı bulunan şüpheli gözaltına yakalandı.
ESKİŞEHİR'E YAKIŞMIYOR
ESKİŞEHİR'E YAKIŞMIYOR
Yunusemre Caddesi üzerinde bulunan Eski Otogar, uzun yıllardır atıl durumda. 13 yıldır beklenen projenin hayata geçmemesi sonucu ortaya çıkan kötü görüntü Eskişehir'e yakışmıyor.
BÜYÜKERŞEN'E DESTEK MESAJI
BÜYÜKERŞEN'E DESTEK MESAJI
Emekli Başbakanlık Başmüfettişi Bülent Tarhan, Başkan Yılmaz Büyükerşen'e Eskişehirspor konusunda destek mesajı gönderdi.
VALİ DENETİMİ
VALİ DENETİMİ
81 ilde hayata geçirilen, taleplerinin etkin ve hızlı bir şekilde alınarak takip edilmesini hedefleyen vatandaş odaklı ‘Açık Kapı’ hizmetlerini yerinde inceleyen Vali Özdemir Çakacak, yapılan iş ve işlemler hakkında bilgi aldı.
AK PARTİ YEREL SEÇİMDE İDDİALI
AK PARTİ YEREL SEÇİMDE İDDİALI
AK Parti Eskişehir İl Başkanı Zihni Çalışkan, Eskişehir'de özellikle yaklaşmakta olan yerel seçimleri kazanma adına görevlendirildiklerini belirtti.
BAYRAM ÖNCESİ GIDA DENETİMİ
BAYRAM ÖNCESİ GIDA DENETİMİ
​İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, vatandaşın güvenilir gıdaya ulaşarak sağlıklı ve mutlu bir Kurban Bayramı geçirmesi amacıyla rutin gıda denetimlerimize hız verdi.
ÇÖZÜM PROJELERİMİZİ  OLUŞTURUYORUZ
ÇÖZÜM PROJELERİMİZİ OLUŞTURUYORUZ
İYİ Parti Tepebaşı İlçe Başkanı Av. Mehmet Ektaş, parti binasında düzenlediği basın açıklamasında Kentsel Sorunlara Çözüm Atölyesi'nde çözüm projelerini oluşturduklarını duyurdu.
İHMALLERİ MECLİSE TAŞIDI
İHMALLERİ MECLİSE TAŞIDI
Cumhuriyet Halk Partisi 17 Ağustos büyük Marmara depreminin yıl dönümünde aradan geçen 19 yıllık süreçte hiçbir önlem alınmadığını belirterek, yaşanan ihmalleri Meclis gündemine taşıdı.
HATALI SÜRÜCÜYE KIRMIZI DÜDÜK
HATALI SÜRÜCÜYE KIRMIZI DÜDÜK
Eskişehir’de, ‘Bu Bayramda Ben de Trafik Polisiyim, Hatalı Sürücüye Kırmızı Düdük’ projesi kapsamında, çocuklar trafik kurallarına uymayan şoförleri kırmızı düdük çalarak uyaracak.