EŞ DEĞER İLAÇLARIN FARKI YOK

Son Güncelleme : 29 Temmuz 2018 13:07
EŞ DEĞER İLAÇLARIN FARKI YOK

Son yıllarda giderek artan muadil (eş değer) ilaç tartışmaları yaygın bir sorun haline geldi.

Mersin'in Tarsus ilçesinde geçen haftalarda meydana gelen kavga sonrasında ülke genelinde daha fazla merak uyandıran eş değer ilaçlar, birçok vatandaş için halen soru işaretleri barındırıyor. 9. Bölge Eskişehir Eczacı Odası Başkanı Yüksel Yenilmez yaptığı açıklamada muadil ilaçların orijinal ilaçtan hiçbir farkının olmadığını, eczacının vatandaşın bütçesine daha uygun muadilleri önerdiklerini belirtti. 

“Eş değer ilaçlar cebinize dosttur” 
Muadil yani diğer bir adıyla eş değer ilaçların vatandaşların cebine kâr ettiren bir uygulama olduğunu, eş değer ilaç alındığında ücret ödenmediğini ya da çok düşük bir miktar ödendiğini söyleyen Yenilmez, “Biz sağlık meslek mensubuyuz. Bizim önceliğimiz hastanın sağlığının düzene girmesi ve kavuşması. Onun için biz hem hastamızın sağlığını hem de cebini düşündüğümüz için eş değer ilaç veriyoruz. Eş değer ilaçlar hem ülkenin yerlileşme politikasına hem de Sağlık Bakanlığı’nın ilaç kullanma politikasına destek olan bir şey. Bu konu bundan sonra da gündemde olacaktır, artarak da kullanılmaya devam edecektir” şeklinde konuştu. 

"Hekim eş değer ilaca karşı çıkmaz" 
Sağlık Bakanlığı’nın genelgesinde 'Eşdeğer ilaca aykırı davranışta bulunan hekim ya bilgisizlikten ya da art niyetten bunu yapıyordur' diye bir cümle olduğunu, normal bir hekimin kesinlikle eş değer ilacın kullanılmasına karşı çıkmayacağını söyleyen Eskişehir Eczacı Odası Başkanı Yüksel Yenilmez, “Eczacının görev tanımı içerisinde yapacağı bir uygulama bu. Hiçbir vatandaşın, eczacının da bir sağlık meslek mensubu olduğunu unutmaması gerekir” şeklindeki açıklamalarıyla vatandaşın kafalarındaki soru işaretlerini gidermeleri gerektiğini ve eczacılara güvenmeleri gerektiğini belirtti. 

“Eş değer ilaçlar bilgisizlik yüzünden yanlış anlaşılıyor” 
Eşdeğer ilaçların halkın bilinçsizliğinden dolayı yanlış anlaşıldığını belirten Yenilmez, “Türkiye’de hasta okur-yazarlığı çok düşük. Halk bilmediği için eş değer ilaçları yanlış anlıyor bu yüzden de ne yazık ki bu tür sorunlar yaşanıyor. Eczacılar hastalara bunu anlatabilirler ama eczanelerinde çok fazla iş yüküne, bürokrasiye boğulmuş durumdalar. Hastaya ayıracak vakitleri kısıtlı olabiliyor. Eczacılar eş değer ilaçları hastaya anlattığında hasta da gönül rahatlığıyla kullanabilir duruma gelecektir. Eşdeğer ilacın doğru olmadığıyla ilgili söylemler duyuyoruz maalesef. Dış etkenler ne yazık ki vatandaşları etkiliyor” dedi. 

Yorumlar (9) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Aras

29 Temmuz 2018 15:27
hadi ya o zaman doktor niye reçete yazıyor

Hasan GÜL

31 Temmuz 2018 15:27
Vatandaş olarak doktorun YAZMIŞ OLDUĞU ilacı almakta bizim hakkımızdır, değil mi? Eczacılık ticaret işi artık sonuçta. Serbest piyasa da mevcut. Biri olmazsa diğer eczaneden alınır. Çokta kasıntıya vurmayın kendinizi derim

Vatandaş

29 Temmuz 2018 14:15
Göz göre göre yanlış bilgi verip halkı kandırmak nasıl bir iştir. Etken madde ismi aynı olabilir ama kalitesi farklı. Nasıl Kastamonu sarımsağı ile Çin sarımsağı aynı kalitede değilse diğer etken madde bitkileri içinde bu durum söz konusu.

Eczacı kalfası

30 Temmuz 2018 15:29
Doktor muadil olanı yazabilir, neden reçetede yazan verilmez ki? Eczacıların muadil ilaç verme dertleri stoklarını eritmek sadece. Piyasaya sürülen ilaçların kimi, doktorlar tarafından tercih edilmeyince eczacılar da (kendilerince) tercih edilmeyip de ellerine kalan ilaçları hastalara veriyorlar. Bu davranış, eczanelere olan güveni zedeliyor.

man

30 Temmuz 2018 10:56
sade vatandaş orijinal hangisi muadil hangisi bilicek mi?? eczacıya güvenmektan başka çare yok!doktorun muadil yazmadığını nereden bileceksin ki...öyle bilmiş cahil var ki...

SefaUluturk

02 Ağustos 2018 14:07
Eczaci devlet memuru yada doktor olmayip sonucta ticarethanedir hangi ilac cok kar birakirsa muadil olarak onu verir sonucta is yukunun cok yogun olmasi hastaya aciklama icin zaman ayirmamasi onun kotu ticarethane oldugunu gosterir o zaman baska bir eczaneyede gitmekte hasta icin fayda vardir

hayda

09 Ağustos 2018 12:36
sefa ulutürk muadil yazan doktordur gelmiş eczanelere laf söylüyor

cemali

06 Ağustos 2018 10:14
Doktorlar 2-3 değişik marka yazsa bizde her girdiğimiz eczaneden boş çíkmasak daha iyi değil mi? Tekrardan doktora ulaşıp doğru mu diye õğrenmeye çalışıyoruz.boşuna zaman kaybı

Osman Nuri Türkmen

05 Ağustos 2018 10:51
Eczacı pahalı olan ilacı satar daha fazla kazanç elde etmek için vatandaşı düşünmez
ESKİŞEHİR'DE TRAFİK KAZASI:1ÖLÜ
ESKİŞEHİR'DE TRAFİK KAZASI:1ÖLÜ
 Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında 1 kişi öldü.
VEKİLLERDEN DESTEK İSTEDİLER
VEKİLLERDEN DESTEK İSTEDİLER
Eskişehir Kırım Türkleri Derneği yöneticileri, Ankara’da Eskişehir milletvekillerini ziyaret ederek her birine Kırım Tatarlarının milli bayrağı, ''Taraklı Tamga'' hediye edip sesleri olması temennisinde bulundular. 
JANDARMADAN KAÇAMADILAR
JANDARMADAN KAÇAMADILAR
Eskişehir'de, jandarma ekiplerinin durdurduğu araçlarda yaklaşık 3 kilo esrar, af tüfeği ve sahte banknot ele geçirilirken, olaylarla ilgili 2 kişi gözaltına alındı. 
ERENKÖY'DE KORKUTAN YANGIN
ERENKÖY'DE KORKUTAN YANGIN
Eskişehir’de bir evin kömürlük bölümünde çıkan yangında eşyalar kullanılmaz hale geldi. 
ESKİŞEHİR'DE FIRINDA PATLAMA
ESKİŞEHİR'DE FIRINDA PATLAMA
Eskişehir'de bir ekmek fırınında tüpten sızan gaz sonucu meydana gelen patlamada 1 kişi yaralandı. 
 SÜPER KAHRAMANLAR ESKİŞEHİR'DE
SÜPER KAHRAMANLAR ESKİŞEHİR'DE
Eskişehir Bisiklet Derneği (Vel ESBİD) tarafından bu yıl 3'üncüsü düzenlenen Eskişehir Bisiklet Buluşmaları, "Süper kahramanlar haydi pedallamaya" adlı etkinlikle başladı.
ARA GÜLER'İ KAYBETTİK
ARA GÜLER'İ KAYBETTİK
Usta fotoğraf sanatçısı Ara Güler, tedavi gördüğü hastanede 90 yaşında hayatını kaybetti. Güler, cumartesi günü son yolculuğuna uğurlanacak.
SİVRİHİSAR DOĞALGAZA KAVUŞTU
SİVRİHİSAR DOĞALGAZA KAVUŞTU
Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü Esgaz Sivrihisar bürosunda 1.Etap abonelik kayıtlarında konuştu.
AYDINLIK TÜRKİYE İÇİN ÇALIŞACAĞIZ
AYDINLIK TÜRKİYE İÇİN ÇALIŞACAĞIZ
CHP Mihalgazi İlçe Örgütü Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’u ziyaret etti. Kurt “Aydınlık ve hukuk üstünlüğünün olduğu bir Türkiye için çalışacağız” dedi.