ERENKÖY KABUĞUNDAN ÇIKMAK İSTİYOR

15 Mayıs 2016 23:53
ERENKÖY KABUĞUNDAN ÇIKMAK İSTİYOR

Odunpazarı Belediyesi merkez mahalleleri arasında yer alan Erenköy Mahallesi'nde vatandaşlar mahallenin gelişmesi adına kat arttırımı isterken, Mahalle Muhtarı Abdil Bulur, "Artık kabuğumuzdan çıkmak istiyoruz" dedi.

SÖYLEŞİ: DENİZ SEVİM

Sakarya Mahallenizde projemiz kapsamında bu haftaki durağımız Erenköy Mahallesi oldu. Eskişehir'in en eski mahalleleri arasında yer alan Erenköy, yaklaşık 30 bin nüfusa sahip. Mahallenin çoğunluğu emekli kesimden oluşurken, kadınlar evlerde erkekler de kahvehanelerde vakit geçiriyor.

KAT ATTIRIMI İSTİYORUZ 

Yaklaşık 2 dönemdir mahallenin muhtarlığını yapan Abdil Bulur, Erenköy'ün mazisinin 60 yıla dayandığını söyledi. Bulur, "Erenköy varken, Emek, Şahintepe mahalleleri yoktu. En eski mahallelerden ama Eskişehir'in de en geri kalmış mahalleleri arasında yer alıyor. Erenköy mahallesi Eskişehir'in yerleşim yeri ve zemin olarak en iyi yerlerinden biri. Ama bizim mahallemizde kat mülkiyeti yok, bizler mahallenin gelişmesi adına kat arttırımı istiyoruz. Kat arttırımı olmadığı için mahallemiz gelişemedi, ne alışveriş merkezlerimiz ne spor tesislerimizi hiçbiri yok" dedi.

MAHALLELİ İHTİYAÇLARINI GİDEREMİYOR

Erenköy'ün karma bir mahalle olduğunu söyleyen Bulur, "Mahallemiz karma bir mahalle, Kütahya, Seyitgazi, Sivrihisar, Emirdağ yöresinden kişlerle harmanlanmış bir mahalle. Her yeörenin insanı var, genel anlamda gelir seviyesi orta ya da asgari ücretli olan kişiler yaşıyor. En büyük özelliğimizden bir tanesi mahallede herkes birbirini tanıyor. Dostluklar çok iyi, komşuluklar çok iyi" dedi. Mahallenin ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını dile getiren Muhtar Bulur, "Bizim mahallemizde su dolduracak bir yer yok, ATM yok, fatura yatırabileceğimiz bir yer yok, marketimiz yok. Mahallenin çoğu emekli kesim ve yaşlılar. İhtiyaçlarını gideremiyorlar" diye konuştu.

ÇALIŞMALAR YARIM BIRAKILDI

Yaklaşık 10 yıl önce mahalleden geçecek çevre yolu için yapılan çalışmaların yarım bırakıldığını da hatırlatan muhtar, "Bizim Büyükşehir'e bağlı ÇİT yolumuz vardı. 10 yıl önce yol yapılacak diye evler yıkıldı, evlerin olduğu yerler boş alan hala duruyor. Buralardan yol yapılacak diye bekliyoruz ama hala gelmedi. Burası yapılırsa mahallemiz daha derli toplu olacak" dedi.

BOŞ EVLER YIKILSIN 

Mahallede bulunan boş evlerin de yıkılmasını isteyen Bulur, "Mahallemizde kapısı bacası olmayan evlerin belediye tarafından yıkılmasını istiyoruz. Çünkü evler metruk halde, kendiliğine bırakılmış, ne yapılacak durumda ne de kiraya verilecek durumda. Mahalleye dışarıdan gelenler gidip o evlerde kalıyor, huzursuzluk çıkarıyor, mahallelide tedirgin oluyor. Bizler bu evlerin yıkılmasını istiyoruz. Bizler belediyelere isteklerimizi ilettik, yetkililer çalışmaların devam ettiğini söylüyor" diye konuştu.

BAŞKAN'A TEŞEKKÜR EDERİZ

Mahalleye yapılan Halk Merekzi ve Muhtarlık Binası için Odunpazarı Belediyesi'ne teşekkürlerini de ileten Muhtar Bulur, "Buraya çok güzel bir hizmet binası yapılıyor, muhtarlık da içerisinde olacak. Başta Başkanımız Kazım Kurt olmak üzere, belediye çalışanlarına teşekkür ederiz" dedi.

KIŞIN YOLLAR KAPANIYOR

Diğer mahallelerle kıyaslandığında Erenköy'ün gelişmediğini dile getieren mahalle sakinleri ise kışın ara sokaklara girilmediğini, zor anlar yaşadıklarını dile getirdi. Mahalleli, "Bizim Erenköy'ümüz iyi hoş ama bir diğer mahallere göre gelişmemiş. Bir Emek'e bakabilirsiniz, onlarla karşılaştırdığınızda burası gerçekten geri kalmış. Biz kışın çok büyük sorunlar yaşıyoruz. Ana caddelere giriliyor, kum dökülüyor, tamam ama bu ara sokaklara kesinlikle girilmiyor. Bizim okula giden çocuklarımız var, işe gidiyoruz, servisler buralara çıkamıyor. Kışın rezalet ve burası hiç gelişmedi, çok geri" diye konuştu.

HİZMET İSTİYORUZ 

Mahalle kahvehanesinde oturan vatandaşlar adına konuşan Seyit Ahmet Ceylan, " Su yükleme merkezimiz, alışveriş merkezimiz, para çekecek bir ATM'miz yok. Mahallemiz en eski mahallelerden biri ama ne gelen var ne giden, bizler halk için hizmet istiyoruz" dedi.

ERENKÖY BUNU YİYEMEZ

Mahahalle sakinlerinden İbrahim Birel, mahalleye kurulan sebze pazarına gelen esnafın pazara en kötü malları getirdiğini dile getirdi. Pazarcı esnafı ile arasında geçen diyalogu anlatan Birel, " Amca çileğin kilosu 6 lira Erenköy bunu yiyemez" dedi.

HERKES BİRBİRİNE BAĞLI 

50 yıldır Erenköy Mahallesi'nde yaşadıklarını dile getiren Hava Kalkan ve Hatice Öncü, "Mahallede komşuluk ilişkileri çok iyi herkes birbirine bağlı" dedi. Tek sıkıntılarının pazar olduğunu dile getiren Kalkan, "Gittiler askeriyenin oraya pazar yeri yaptılar, oraya kim gidecek. Buradaki meydana neden kurmadılar" dedi.

FATURALARIMIZI ÖDEYEMİYORUZ 

Mahalleye fatura yatırma merkezi isteyen Rabia Uyanık ve Kezban Can ise yaşlı oldukları için merkeze inemediklerini, faturalarını başkalarını verip ödediklerini söyledi. Mahallenin eski hallerini özlediklerini dile getiren Uyanık ve Can, "Eskiden buralara at arabalarıyla gelir satış yaparlardı. Artık onları da yasakladılar. Bizler evimizden dışarı çıkmıyoruz, alışveriş yapamıyoruz, mahallemizde market bile yok" dedi. Pazarın mahalleye uzak olduğunu, pazara da gidemediklerini söyleyen Uyanık, "Ya Erenköy'ü yıkacak kat yapacaksınız ya da pazar getireceksiniz" diye konuştu.

KÖYDEN FARKIMIZ KALMADI 

Mahallenin köyden bir farkı kalmadığını söyleyen mahalle esnaflarından Yılmaz Çelik ise "Mahallemiz içine kapalı bir mahalle oldu, ilgilenen yok. Yollarımız perişan durumda, hizmet gelmiyor" dedi. Mahallede çok fazla Suriyeli olduğunu dile getiren Çelik, "Çocuklarımız artık dışarı çıkamıyorlar, korkuyorlar" dedi.

PAZARDAN MEMNUN DEĞİLİZ 

Mahalleye kurulan pazardan memnun olmadıklarını dile getiren mahalle kadınları, " Pazarcılar en kötü malları bizim mahallemize getiriyor, sadece temel ürünler geliyor, çok fazla çeşit getirmiyorlar" şeklinde sitemde bulundu.

Yorumlar (5) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

yasin üreyen

16 Mayıs 2016 13:37
Ben erenköyde oturan biriyim sizlere soruyorum kat artırımı istemek suçmu doğru düzgün hiç bir şey yok ne bir pastane ne bir market ne atm ne bir mağza yollar köy yolundan farksız sanki erenköy mahalle değil köy otobüs bile belli saatten sonra yok buzamana kadar gelen belediye başkanları erenköy mah. Ü vey evlat gibi baktılar ya sadece 2 tane okul var o okullardan birisinde öğretmen durmuyor bir tane muhtarla olmaz erenköy sakinlerinin birlikte hareket etmeleri lazım pazar kuruluyor düzgünce pazarcılar bile gelmiyor adamlar haklı veleybol sahası kadar yer adam nereye açacak tezgahını ben şahsım adına belediyeye aramama rağmen şantiye sokağın yolunu yaptıramadık erenköy tüm herşeyden yoksun nedenmı çünkü erenköy mahalleside oturan hiç bir kimseye değer verilmedi sadece seçimlerde akıllarına gelir kısacası kat artırım talebi olmayacak erenköy mah. çok kısa zaman da terk edilmiş evler suriyelilerle dolar erenköy mahalesi diye birsey kalmaz boşa çırpınmayalım erenköy mah ne kat artırılır ne çalışma olur böyle gider hiç kendimizi yormayalımm eskişehir batıket tarafına büyür burnun dibindeki yere yatırım yapılmaz çünkü oralarda rant var erenköyde yokk..

Mehmet

16 Mayıs 2016 13:50
Eskişehirin yüzde 90 ı hala köy. Şehre şehir görünümü veya hizmeti verdiğinizde bir anlamı olur. 2 park bir tranvayla şehircilik olmaz. Yıllardır Yılmaz Büyükerşeni övmekle günümüz geçiyor. Hizmet istiyoruz,hizmetin şehrin her yerine yapılmasını bekliyoruz. Hizipciliğin ve demogojinin son bulmasını bekliyoruz.Bırakın övgüleri hizmet görmek istiyoruz.

Hasan Arat

16 Mayıs 2016 11:12
Dertleri kabuktan çıkmak değil, kat arttırmak. Müstakil evleri yıkıp, beton evleri yarı bitişik nizam, mantar gibi dikecekler. Yeşillige hasret kalacaklar. Beton betona bakıp iç çekecekler. Gelişmiş bir ülke olsaydık, orada şöyle bir yapılanma olurdu: Mahalleyi komple dönüşüme sokarsın, 4 kat yerine 6 katlı bahçeli ferah siteler yaparsın. Böylece hem herkes daire hakkını alır, hem yeşil bahçeli siteler olur, hem de düzgün yapılı bir iş ortaya çıkar. Biz ne yapıyoruz, herkesin kafasına göre tasarladığı estetik yoksunu evler tasarlıyoruz. Yenikent, Yunuskent 1988'de yapıldı. Hala taş gibi ayaktalar. 28 yıl önce kaloriferli pimapenli evler yapıldı. Geleceğe yatırım yapmak lazım. Birlikten kuvvet doğar. Erenköye öyle bir yaklaşım şart, yoksa Emek mahallesindeki dönüşümün kalitesizliğini görüyorsunuz.

Erenköy'lü

16 Mayıs 2016 08:26
Bir Erenköylü olarak kat artırımına sıcak bakmıyorum. Müstakil bir evde oturmanın verdiği huzuru çok katlı binalardan dairelerde nasıl alacağız. Yapılan binaları görüyoruz yıldırım caddesine çıkan bazı sokaklarda yükselen binalar hem komşuluğu bitirdi hemde sokak otoparka döndü.

EsPaNa

27 Haziran 2018 14:43
Yasin Üreyen Erenköy De Herşey Var Sen Yaşadığın Mahalleyi Sevmiyosan Sorun Sende Bence Sen Çarşı Taraflarında Oturmalısın Orası Senin İçin Daha Uygun