ERBİL'E UÇUŞLAR İÇİN HAVA SAHAMIZI AÇIYORUZ

23 Mart 2018 16:11
ERBİL'E UÇUŞLAR İÇİN HAVA SAHAMIZI AÇIYORUZ

Başbakan Yıldırım, "Kuzey Irak referandumu sonrası hava sahasını kapatmıştık. Bugün itibarıyla hava sahamızı açıyoruz. Erbil'e sivil amaçlı ticari uçuşlar gerçekleştirilebilecek." dedi.

Erbil'e yönelik uçuşlar

Irak'ın kuzeyine yönelik uçuşlarda hava sahasının açılması yönünde bir adım olup olmadığının sorulması üzerine Yıldırım, hiçbir şekilde tasvip etmedikleri referandum sonrası hava sahasını kapattıklarını hatırlattı. 

Irak merkezi hükümetinin hava sahasını açtığını belirten Yıldırım, "Biz de aynı doğrultuda hava sahamızı bugün itibarıyla açıyoruz. Bundan böyle Türkiye'den veya Avrupa'dan Erbil'e sivil amaçlı ticari uçuşlar gerçekleştirilebilecek. Ancak bu sadece Erbil'le ilgili, Süleymaniye'ye herhangi bir uçuş gerçekleşmeyecek. Süleymaniye bu uygulamanın dışında olacak. Çünkü maalesef Süleymaniye'de terör örgütüne yönelik, ülkemiz aleyhine faaliyetler yoğun bir şekilde devam ediyor. Güvenlik gerekçesiyle bölgeyi, Süleymaniye hariç Erbil'e uçuşlar bugün itibarıyla hava sahası açılmış oluyor." dedi. 

Yıldırım, hava sahasının bugün akşam saatlerinde açılacağını, uçuş planlamalarının ise havayolu şirketlerine ait olduğunu bildirdi. 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle