ENGELLİ HASTA VE YAŞLILARA ONLAR YETİŞİYOR

27 Şubat 2017 11:39
ENGELLİ HASTA VE YAŞLILARA ONLAR YETİŞİYOR

Eskişehir’de kaloriferli ev hayali kuran yaşlı çiftin isteği, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğünün yürüttüğü Aile Sosyal Destek (ASDEP) programı kapsamında gerçekleşiyor.


Sosyal desteğe ihtiyacı olan kişilere hızlı bir şekilde ulaşarak yardım sağlamak amacıyla kurulan Aile Sosyal Destek (ASDEP) programı meyvelerini vermeye başladı. İhtiyaç sahipleri her mahallede ASDEP görevlileri tarafından ayrı ayrı belirleniyor. Yürütülen proje doğrultusunda ihtiyaç sahiplerinin devlete başvurması beklenmeksizin, görevliler tarafından belirlenen ailelerin kapıları çalınıyor. Daha sonra Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından ailenin belirlenen eksikleri gideriliyor. Yetkililer, oluşabilecek ihtiyaçlar için aileyi belli aralıklarla takip etmeyi sürdürüyor.
Proje kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü, 71 Evler Mahallesinde yaşayan, maddi durumları iyi olmayan, Alzheimer hastası ve yatalak olan 84 yaşındaki Mehmet Yörük ve 82 yaşındaki Kamile Yörük’e ASDEP programı kapsamında destek oldu. Ailenin yardıma ihtiyacı olmasına rağmen, herhangi bir yardım için başvuru yapmadıkları öğrenildi. ASDEP yetkilerin yaptıkları çalışma sonrasında belirlenen aile, yapılan yardımlarla daha ferah bir yaşam sürecek. Yatalak olan eşine bakmak zorunda kalan 82 yaşındaki Kamile teyzenin en büyük hayali olan kaloriferli ev, bağlanacak olan maaş ile gerçekleşmiş olacak.
Proje hakkında konuşan Eskişehir Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürü Sultan Murat Aydın, Aile Sosyal Destek programı kapsamının arz odaklı bir proje olduğunu söyledi. Evinden çıkamayan, gelemeyen, yakını olmayan, kurumlara ulaşamayan vatandaşlarımıza bizzat mahallesinde, evinde inceleme ve görüşme yaptıklarını belirten Aydın, Eskişehir’de Aile Sosyal Destek programı kapsamında 6’sı kadın 6’sı erkek olmak üzere 12 personelimiz var. Personelimiz 6 grup halinde bütün mahalleri geziyor. Evleri ziyaret ediyor. Engelli, yaşlı, kadın, çocuk mağdur olan vatandaşları tespit edip, hizmet modellerimizden birini onlar için planlıyoruz” dedi.
Ailenin ASDEP görevlilerine diyanet çalışanından gelen form üzerinden tespit ettiklerini dile getiren İl Müdürü Aydın, konuşmasının devamında şunları söyledi:
“ASDEP'te görevli arkadaşlar hemen geldi ve aileyi ve durumlarını yerinde incelediler. Ailenin ilgili evraklarına yardımcı oldular. Alzheimer hastası 85 yaşında yaşlımızın evde bakım planlamasını yaptı., Mart ayından itibaren kendisine yaklaşık bin lira civarında destek vereceğiz. Ayrıca psikososyal destek, görüşme, rehberlik, danışmanlık gibi konularda da yardımcı olacağız. Aileye, bir de istedikleri kaloriferli ev isteklerini de yerine getirmek için gerekli desteği sağlamaya çalışacağız”


“Kaloriferli bir eve çıkmak istiyorum”
Soba yakmak ve kömür taşımasının yaşı itibariyle zor olduğunu ifade eden Kamile Yörük, eşinin alzheimer hastası ve yatalak olduğunu, kendinin de eşine bakmakta zorlandığını ifade etti. Kaloriferli bir eve çıkmak istediğini ve devletten bu konuda destek beklediğini vurgulayan Yörük, “Eve taşındığımda biraz daha rahatlayacağım. Bu zaman kadar hiç bir şey istemedim ama bu yıl yürümekten zorlanmaya başladım. Onlarda bizi bulup geldiler. Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.
Erdoğan'a teşekkür
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı çok sevdiğini anlatan 82 yaşındaki Kamile Yörük, “Allah bize yoktan var etti. Erdoğanımızı, 15 Temmuz gecesi, kimselere buldurmadı onu, bizlere nasip etti. O kadar insan kırıldı da o kurtuldu. Recep Tayyip Erdoğan’a, Allah’ım uzun uzun ömür versin” diye konuştu.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

ESKİŞEHİR'DE TRAFİK KAZASI
ESKİŞEHİR'DE TRAFİK KAZASI
Eskişehir'de, direksiyon başında uyuyan sürücü refüjdeki aydınlatma direği ve trafik ışıklarına çarptı. 
TRAMVAYDA GASP İDDİASI
TRAMVAYDA GASP İDDİASI
Eskişehir'de, tramvayda Türkmenistan uyruklu bir kişinin saatini gasbettiği öne sürülen şüpheli gözaltına alındı.
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
 Şeker Mahallesi TOKİ Sıraevler sakinleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Opera-Otogar tramvay hattından bölgeye bir bağlantı hattı çekilmesini istedi. 
 YOLLAR YENİLENİYOR
YOLLAR YENİLENİYOR
Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım Onarım Dairesi’ne bağlı ekipler iş programları kapsamında üstyapı çalışmalarını sürdürüyor.
NESİLLER ARASI  KÖPRÜ KURUYORLAR
NESİLLER ARASI KÖPRÜ KURUYORLAR
Üç yıl önce kurulan Eskişehir Kayı Boyu Derneği; kültürel, sanatsal ve tarihi organizasyonları ile geçmiş ve gelecek nesiller arasında köprü oluyor.
METALE HAYAT KATANLAR
METALE HAYAT KATANLAR
Eskişehir Sanayi Odası'nın (ESO) sanayicilerin birbirleri daha çok tanımasına ve birlikte iş yapma kültürünün gelişmesine yönelik gerçekleştirilen fuarların ikincisi gerçekleştirildi.
İYİ PARTİ'DEN  ETB'YE ZİYARET
İYİ PARTİ'DEN ETB'YE ZİYARET
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Berna Sukas, Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu ve İl Başkanı Ramis Tunca Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan ve Yönetim Kuruluna ziyarette bulundular.
SORUNLARI ELE ALDIK
SORUNLARI ELE ALDIK
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ndeki görevi için yurtdışına çıkmadan önce önemli temaslarda bulundu.
ESKİŞEHİR'E AYRI  ÖNEM VERİYORUZ
ESKİŞEHİR'E AYRI ÖNEM VERİYORUZ
AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, Eskişehir'de parti teşkilatını ziyaret ederek, tanışma ve istişare toplantılarına katıldı.