ENGELLİ HASTA VE YAŞLILARA ONLAR YETİŞİYOR

27 Şubat 2017 11:39
ENGELLİ HASTA VE YAŞLILARA ONLAR YETİŞİYOR

Eskişehir’de kaloriferli ev hayali kuran yaşlı çiftin isteği, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğünün yürüttüğü Aile Sosyal Destek (ASDEP) programı kapsamında gerçekleşiyor.


Sosyal desteğe ihtiyacı olan kişilere hızlı bir şekilde ulaşarak yardım sağlamak amacıyla kurulan Aile Sosyal Destek (ASDEP) programı meyvelerini vermeye başladı. İhtiyaç sahipleri her mahallede ASDEP görevlileri tarafından ayrı ayrı belirleniyor. Yürütülen proje doğrultusunda ihtiyaç sahiplerinin devlete başvurması beklenmeksizin, görevliler tarafından belirlenen ailelerin kapıları çalınıyor. Daha sonra Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından ailenin belirlenen eksikleri gideriliyor. Yetkililer, oluşabilecek ihtiyaçlar için aileyi belli aralıklarla takip etmeyi sürdürüyor.
Proje kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü, 71 Evler Mahallesinde yaşayan, maddi durumları iyi olmayan, Alzheimer hastası ve yatalak olan 84 yaşındaki Mehmet Yörük ve 82 yaşındaki Kamile Yörük’e ASDEP programı kapsamında destek oldu. Ailenin yardıma ihtiyacı olmasına rağmen, herhangi bir yardım için başvuru yapmadıkları öğrenildi. ASDEP yetkilerin yaptıkları çalışma sonrasında belirlenen aile, yapılan yardımlarla daha ferah bir yaşam sürecek. Yatalak olan eşine bakmak zorunda kalan 82 yaşındaki Kamile teyzenin en büyük hayali olan kaloriferli ev, bağlanacak olan maaş ile gerçekleşmiş olacak.
Proje hakkında konuşan Eskişehir Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürü Sultan Murat Aydın, Aile Sosyal Destek programı kapsamının arz odaklı bir proje olduğunu söyledi. Evinden çıkamayan, gelemeyen, yakını olmayan, kurumlara ulaşamayan vatandaşlarımıza bizzat mahallesinde, evinde inceleme ve görüşme yaptıklarını belirten Aydın, Eskişehir’de Aile Sosyal Destek programı kapsamında 6’sı kadın 6’sı erkek olmak üzere 12 personelimiz var. Personelimiz 6 grup halinde bütün mahalleri geziyor. Evleri ziyaret ediyor. Engelli, yaşlı, kadın, çocuk mağdur olan vatandaşları tespit edip, hizmet modellerimizden birini onlar için planlıyoruz” dedi.
Ailenin ASDEP görevlilerine diyanet çalışanından gelen form üzerinden tespit ettiklerini dile getiren İl Müdürü Aydın, konuşmasının devamında şunları söyledi:
“ASDEP'te görevli arkadaşlar hemen geldi ve aileyi ve durumlarını yerinde incelediler. Ailenin ilgili evraklarına yardımcı oldular. Alzheimer hastası 85 yaşında yaşlımızın evde bakım planlamasını yaptı., Mart ayından itibaren kendisine yaklaşık bin lira civarında destek vereceğiz. Ayrıca psikososyal destek, görüşme, rehberlik, danışmanlık gibi konularda da yardımcı olacağız. Aileye, bir de istedikleri kaloriferli ev isteklerini de yerine getirmek için gerekli desteği sağlamaya çalışacağız”


“Kaloriferli bir eve çıkmak istiyorum”
Soba yakmak ve kömür taşımasının yaşı itibariyle zor olduğunu ifade eden Kamile Yörük, eşinin alzheimer hastası ve yatalak olduğunu, kendinin de eşine bakmakta zorlandığını ifade etti. Kaloriferli bir eve çıkmak istediğini ve devletten bu konuda destek beklediğini vurgulayan Yörük, “Eve taşındığımda biraz daha rahatlayacağım. Bu zaman kadar hiç bir şey istemedim ama bu yıl yürümekten zorlanmaya başladım. Onlarda bizi bulup geldiler. Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.
Erdoğan'a teşekkür
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı çok sevdiğini anlatan 82 yaşındaki Kamile Yörük, “Allah bize yoktan var etti. Erdoğanımızı, 15 Temmuz gecesi, kimselere buldurmadı onu, bizlere nasip etti. O kadar insan kırıldı da o kurtuldu. Recep Tayyip Erdoğan’a, Allah’ım uzun uzun ömür versin” diye konuştu.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

AKIL ALMAZ SAVUNMA
AKIL ALMAZ SAVUNMA
Eskişehir'de, SIM kartın çalışmaması nedeniyle çıkan kavgada bir kişiyi bıçakla öldürdükleri iddia edilen sanıkların davasında yapılan savunma adeta ‘pes’ dedirtti.
PARLAYAN YILDIZIMIZSINIZ
PARLAYAN YILDIZIMIZSINIZ
Birtakım ziyaretlerde bulunmak üzere Eskişehir’e gelen CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, İl Başkanı Abdülkadir Adar ve parti yöneticileri ile birlikte Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret etti.
ESKİŞEHİR HUZUR KENTİ
ESKİŞEHİR HUZUR KENTİ
Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü 2018 Yılı Değerlendirme Toplantısı yaptı. Toplantıda konuşan Vali Özdemir Çakacak, Eskişehir'in huzur kenti olduğunu söyledi.
DOĞAN: ORTAK ADAYIM
DOĞAN: ORTAK ADAYIM
AK Parti Odunpazarı Belediye Başkan Adayı Volkan Doğan, MHP’nin Odunpazarı’ndaki temsilcileri ile bir araya geldi. Doğan “Cumhur İttifakı’nın ortak adayıyım” dedi.
HAYVANCILIĞI VE TARIMI YOK ETTİLER
HAYVANCILIĞI VE TARIMI YOK ETTİLER
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, TMMOB Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu’nu ziyaret etti.
UÇUCU MADDE UYARISI
UÇUCU MADDE UYARISI
Kimya Mühendisleri Odası Eskişehir Bölge Temsilciliği Başkanı Kenan Çalışır, piyasada rahatlıkla temin edilebilen uçucu maddelerin satışlarına sıkı denetimlerin getirilmesi ve madde bağımlılığıyla ilgili rehabilitasyon merkezlerinin artması gerektiğini belirtti.
TEKNİSYENLER ÖLÜMDEN DÖNDÜ
TEKNİSYENLER ÖLÜMDEN DÖNDÜ
Kütahya'da ormanlık alanda yollarını kaybeden 4 elektrik dağıtım şirketi görevlisi teknisyen, mahsur kaldıkları bölgeden Eskişehir 1. Ana Jet Üstü Kotutanlığı'ndan bölgeye gönderilen helikopterle kurtarıldı. 
KAPANAN YOLLAR ULAŞIMA AÇILDI
KAPANAN YOLLAR ULAŞIMA AÇILDI
Eskişehir'de etkili olan yoğun kar yağışı sonucu kapanan yollar arasında bulunan Eskişehir-Sarıcakaya karayolu, Karayolları ve Sarıcakaya Belediyesi ekiplerinin yoğun çalışmasıyla tekrar ulaşıma açıldı. 
ÇAKIRÖZER DESTEK İSTEDİ
ÇAKIRÖZER DESTEK İSTEDİ
CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Çağlan Kayapınar Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği’ni ziyaret etti. Çakırözer, hem partisinin belediye başkan adayları için destek istedi.