En sadık dost 'Max'

23 Aralık 2014 02:03
En sadık dost 'Max'

Çağlar Özyazıcı/Can DostumCan Dostum'da bu haftaki konuklarımız Özlem Toy ve Max. Özlem 26 yaşında Gazi Üniversitesi Tarih Bölümü mezunu. Şu anda ise Muğla Üniversitesi'nde yüksek lisans yapıyor. Kendi eğitim kariyerine devam eden Özlem Toy bir yandan dacan dostu olan Golden Retriever cinsi köpeği Max'la ilgilenmeyi ihmal etmiyor. Max 2 yaşında bir köpek. Genel olarak sakin ve uysal gözükse de biraz yaramaz. Özlem ve Max'in arasında karşılıksız bir sevgi var. Bunu dışarıdan baktığınızda rahatça görebiliyorsunuz. Onların hayatları ne zaman nerede birleşti bunu da Özlem Toy'dan öğrenelim....

Max'le hayatını nasıl birleşti?

Evimiz bahçeli olduğu için kardeşlerim bir köpek istedi. Barınaklara baktık. Bu süre zarfında kardeşlerim parkta gezdikleri sırada köpeği olan biriyle karşılaşmış. Onunla konuşmuşlar. Biz de bir köpek istiyoruz demişler. O kişi de evinde Golden cinsi bir köpeğinin olduğunu ve sahiplendirmek istediğini söylemiş. Beni aradılar, sonrasında almaya karar verdik ve Max'i aldık. Max aldığımızda 6 aylıktı. Daha önce üç kez sahiplendirilmiş. Psikolojisi biraz bozuktu. İlk aldığımız günlerde sürekli kaçmak istedi. 3 ay içinde bana alıştı. Bir yıldır bizde. Diğer köpeklerle sosyalleşti. Çocuklarla arası çok iyi.

Bir gününüz nasıl geçiyor?

Sabah 7:30'da kalkıyoruz. Evimizin yakınındaki parka çıkıyoruz. Yan komşumuzun köpeğini de alıyoruz. Birlikte parkta yarım saat kadar oynuyorlar. Daha sonra ben kahvaltımı yapıyorum ve yaklaşık iki saat sonra yeniden çıkıyoruz. Bahçede oynuyoruz. Akşam saatlerinde yeniden çıkıyorum. Benim bütün günüm Max'le geçiyor.

Hayatınıza neler kattı?

Artık daha az arkadaşım var. Max olduğu için hayatım biraz sadeleşti. İnsan aramıyorum diyebilirim. Sürekli Max'leyim. Dışarıya bile çıkmıyorum. Tüm hayatım 'O' oldu. Ben zaten sürekli hayvanlarla iç içeyim. Burada pek çok sokak hayvanına da bakıyorum.

Max nasıl bir köpek?

Max'in en sevdiği şey koşmak. Çılgınlar gibi koşabilir. Yıkanmayı pek sevmez. Bunun yanında uçak sesinden korkuyor. Bizim evimiz askeriyeye yakın olduğu için uçak sesleri yoğun oluyor. Max'de bundan etkileniyor. Çok sevdiği oyuncakları var. Onları kimseye vermez. Genelde uysal bir köpek. Her hayvanla dost. Diğer köpeklerle hiçbir kavgası olmadı şimdiye kadar. Saldırganlığı yok. Biraz kedilere karşı agresifti ama o huyu da geçti. Biraz obur. Ben sadece kuru mama vermek istiyorum. Ama pek kuru mamayı sevmiyor. İlk sahibi ben olmadığım için sanırım normal yemeğe alıştırmışlar. O yüzden ara sıra normal yemek de veriyorum.

Yaşadığınız ilginç bir olay var mı?

Bir gün bahçede sandalyede oturuyordum. Max de bir anda üzerime atladı ve bana sarılmak istedi. Bu sırada sandalye ile birlikte düştük. Bu olayı hiç unutmuyorum. Çünkü Max insanlara sarılmayı çok sever. Bunu sürekli yapar.ÖZLEM TOY'UN MESAJI : Herkes evinde bir hayvan bakamayabilir. Çeşitli nedenleri olabilir. Ama herkes sokağındaki bir hayvana bakabilir. En azından bir kap yemek bir kap su verebilir.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

SERVİS VE KANTİNLERE DENETİM
SERVİS VE KANTİNLERE DENETİM
Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri, öğrencilerin sağlıklı beslenme ve güvenli ulaşım ihtiyaçlarını karşılayan kantin ve servis araçlarını denetledi.
HIRSIZLIK ŞÜPHELİLERİ ADLİYE'DE
HIRSIZLIK ŞÜPHELİLERİ ADLİYE'DE
Eskişehir'de 'Kablo hırsızlığı' yaptıkları iddiası ile yakalanarak gözaltına alınan 5 şahıs adliyeye sevk edildi. 
BAKANLIKTAN CEVAP GELDİ
BAKANLIKTAN CEVAP GELDİ
Eskişehir merkez ve ilçelerinde sıklıkla meydana gelen ve mağduriyet yaratan elektrik kesintilerine ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan açıklama geldi.
ESKİŞEHİR MERKEZLİ FETÖ OPERASYONU
ESKİŞEHİR MERKEZLİ FETÖ OPERASYONU
Eskişehir merkezli 3 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda 6'sı muvazzaf 7 asker gözaltına alındı.
CUMHURBAŞKANINA HAKARETE TUTUKLAMA
CUMHURBAŞKANINA HAKARETE TUTUKLAMA
 Eskişehir'de, sosyal medya hesaplarından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği öne sürülen 2 kişi tutuklandı.
Göçmenler kurtarıldı
Göçmenler kurtarıldı
Ege Denizi'ndeki Yumurta Ada'da mahsur kalan 44 düzensiz göçmenin tamamı Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurlarınca kurtarıldı.
GECE YARISI DEPREM TATBİKATI
GECE YARISI DEPREM TATBİKATI
Eskişehir Dorlion Arama ve Kurtarma (DAK) ekibi, olası bir deprem felaketine hazırlıklı olmak amacıyla nefes kesen tatbikata imza attı. 
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında biri çocuk 2 kişi hayatını kaybederken, 2'si ağır 5 kişi de yaralandı. 
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay ilçe gezilerine Beylikova ile devam etti. Günay’ın ilk durağı Batman’da şehit düşen Jand. Uzm. Çvş. Neşet Gök’ün baba ocağı oldu.