Elinizde uyuşma varsa dikkat

28 Şubat 2017 12:11
Elinizde uyuşma varsa dikkat

Özel Ümit Tıp Merkezi Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Sibel Özdinç Varol, karpal tünel sendromu hakkında bilgi verdi

.
Bu sendromun tanımını yapan Varol, “Birçok insandan geceleri elimde uyuşma oluyor, uyuşma ile uyanıyorum, elime aldığım eşyaları düşürüyorum gibi şikayetler duymuşsunuzdur. Bunlara karpal tünel sendromu sebep oluyor” dedi.
Hastalığın oluşumu ilgili bilgi veren Varol, “El bileğimizde ufak kemikler var. Kemikler ile oradaki yumuşak dokular arasında ufak boşluklar var. Bunlara tünel diyoruz. Bu boşlukların birinden bir sinir geçiyor. Bu sinir kolumuzdan geliyor, el bileğimizden, parmaklarımıza doğru yayılıyor. Bu sinirin görevi hareketle ve duyuyla ilgili. Sinirin bu tünel içinde sıkıştığı durumlarda bir ödem oluyor. Sinirde sıkışma olunca ele ve parmaklara yayılan uyuşma, karıncalanma hatta ilerleyen dönemlerde ağrı şikayetlerine sebep oluyor. Gece genelde dinlenme esnasında uykudan uyandıran şiddetli bir uyuşma, yanma, karıncalanma olabiliyor. İlerleyen dönemlerde el kaslarında özellikle baş parmakta zayıflama görüyoruz. Hastalar bu durumda eline aldıklarını tutmakta bile güçlük yaşayabiliyor” diye konuştu.
Kimlerde daha sık görülüyor?
Bu hastalığın genellikle elini zorlayıcı hareketlerle kullanan, tekrarlayıcı hareket yapan kişilerde daha sık görüldüğünü söyleyen Varol, bu hastalığın kasaplarda, müzisyenlerde veya bilgisayarda yazı yazanlarda sık görüldüğünü kaydetti. Varol, vücutta su tutulumuna sebep olan durumlarda da bu kanalda sıkışma olabildiğini ifade ederek, “Örneğin gebelik döneminde, menopoz dönemimde, romatizmal hastalıklarda, tiroit bozukluklarında, şeker hastalarında bunu görebiliyoruz. El bileğinde kırık veya zorlama olduğunda yine sinirde baskıya sebep olabiliyor. Kadınlar elleriyle daha çok iş yaptıkları için, örgü, dikiş işlerini daha fazla yaptıkları için genelde kadınlarda daha fazla görülüyor” dedi.
Hastayla birlikte tüm belirtileri sorguladıklarını ifade eden Varol, hastalığın tanısını nasıl koyduklarını anlattı. Hastalığın tanısı ve tedavisi hakkında konuşan Varol, hastalığın tanısında hastanın şikayetlerinin büyük önem taşıdığını söyledi. “Bizim için en büyük yol gösterici hastanın anlattıkları oluyor” diyen Varol, kendilerine gelen hastaların muayenelerinde çeşitli testler uyguladıklarını, sinirin iletim hızını ölçen testler yaptıklarını kaydetti. Varol, şeker, tiroit, böbrek hastalıkları gibi sebeplerden şüphelendiklerinde bu hastalıklarla ilgili de testler yapıldığını da sözlerine ekledi.
Son çare ameliyat
Hastalığın tanısı konduktan sonra tedavi yöntemleri hakkında bilgi veren Varol, hastalığın tedavisi hakkında konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Hastalık hafif ve orta derecede ise öncelikle eli istirahate alıyoruz. Özel bileklikleri gece takmalarını istiyoruz. İnfilamasyon olduğu için ilaç veriyoruz. Tuzu kısıtlıyoruz. Eğer mesleği değilse bileğini zorlayan hareketlerden kaçınmasını istiyoruz. Mesleği ile ilgili bu hareketleri yapmak zorunda olanlara ise çalışırken mümkün olduğunca sık mola vermelerini söylüyoruz. Onlara birtakım egzersizler öneriyoruz. Ve tabi ki hastaları fizik tedaviye alıyoruz. Fizik tedavi ile sinirdeki ödemi azaltmaya, ağrıyı gidermeye çalışıyoruz. Hastada bası çok fazla, yakınmalar bir türlü azalmıyorsa cerrah arkadaşlarımıza yönlendiriyoruz. Sinirdeki sıkışmayı onlar cerrahi olarak rahatlatıyorlar.”

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Berrak ARSLAN

02 Mart 2017 13:06
Benim de sağ elimin orta parmağında takılma oluyor bir süre tık diye atana kadar kasılıp takılıyor bu da sinir sıkışmasınamı bağlıdır acaba hangi bölüme gitsem bilemedim Sibel Hocamıza gelsem bana yardımcı olabilirmi ben ESOGÜ'de çalışıyorum. Saygılarımla
ELEKTRİK ZAMMI GERİ ALINSIN
ELEKTRİK ZAMMI GERİ ALINSIN
Konutlarda 80- 100 lira gelen elektrik faturları 140-150 liraya çıktı. Bu duruma tepki gösteren vatandaşlar elektrik kurumu önünde eylem yaptı.
KİREÇ KÖYÜ'NDE SU SEVİNCİ
KİREÇ KÖYÜ'NDE SU SEVİNCİ
Hayvancılık yaparak geçinen Kireç Mahallesi sakinleri yıllardır çektikleri su sıkıntısının ESKİ’nin yaptığı çalışmayla giderilmesinin mutluluğunu yaşıyor.
TÜRKİYE ASLA IRKÇILIK YAPMAMIŞTIR
TÜRKİYE ASLA IRKÇILIK YAPMAMIŞTIR
Eskişehir’e gelen 26 Afrika ülkesinin büyükelçileri ve ticaret ataşeleri onuruna Eskişehir Valiliği tarafından yemek verildi.
EMNİYET'TEN ASAYİŞ UYGULAMASI
EMNİYET'TEN ASAYİŞ UYGULAMASI
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü ekipleri kent genelinde Genel Asayiş Uygulaması gerçekleştirildi.
KARDEŞ CEMİYET OLABİLİRİZ
KARDEŞ CEMİYET OLABİLİRİZ
Hamburg Türk Basın Birliği mensubu 15 gazeteci, Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. Başkan Yılmaz Karaca "Kardeş cemiyet olabiliriz" dedi.
CİĞERİMİZİ ALDILAR ONLAR DA YANSIN
CİĞERİMİZİ ALDILAR ONLAR DA YANSIN
Eskişehir’de, üstüne tiner dökülüp yakılan Ahmet Çelik’in (40) öldürülmesiyle ilgili davanın ilk duruşması görülürken, ablası yürekleri dağladı. Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan abla Nilüfer Çakmak, “Ciğerimizi aldılar, onlar da yansın” dedi. 
ESKİŞEHİR'DE 5 FETÖ ŞÜPHELİSİ YAKALANDI
ESKİŞEHİR'DE 5 FETÖ ŞÜPHELİSİ YAKALANDI
 Eskişehir'de, FETÖ/PDY'ye yönelik gerçekleştirilen operasyonda, "ByLock" kullandığı iddia edilen 2'si kadın toplam 5 şüpheli yakalandı. 
O KURYENİN CEZASI BELLİ OLDU
O KURYENİN CEZASI BELLİ OLDU
 Eskişehir’de, bir kuryenin müşteriye götürmüş olduğu pizzaya tükürmesi sonucu açılan tazminat davası sonuçlandı. 
'ŞAHANESİNİZ YILMAZ BÜYÜKERŞEN'
'ŞAHANESİNİZ YILMAZ BÜYÜKERŞEN'
Ünlü oyuncu Begüm Kütük, bir etkinlik kapsamında geldiği Eskişehir'e hayran kaldı.