Elinizde uyuşma varsa dikkat

28 Şubat 2017 12:11
Elinizde uyuşma varsa dikkat

Özel Ümit Tıp Merkezi Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Sibel Özdinç Varol, karpal tünel sendromu hakkında bilgi verdi

.
Bu sendromun tanımını yapan Varol, “Birçok insandan geceleri elimde uyuşma oluyor, uyuşma ile uyanıyorum, elime aldığım eşyaları düşürüyorum gibi şikayetler duymuşsunuzdur. Bunlara karpal tünel sendromu sebep oluyor” dedi.
Hastalığın oluşumu ilgili bilgi veren Varol, “El bileğimizde ufak kemikler var. Kemikler ile oradaki yumuşak dokular arasında ufak boşluklar var. Bunlara tünel diyoruz. Bu boşlukların birinden bir sinir geçiyor. Bu sinir kolumuzdan geliyor, el bileğimizden, parmaklarımıza doğru yayılıyor. Bu sinirin görevi hareketle ve duyuyla ilgili. Sinirin bu tünel içinde sıkıştığı durumlarda bir ödem oluyor. Sinirde sıkışma olunca ele ve parmaklara yayılan uyuşma, karıncalanma hatta ilerleyen dönemlerde ağrı şikayetlerine sebep oluyor. Gece genelde dinlenme esnasında uykudan uyandıran şiddetli bir uyuşma, yanma, karıncalanma olabiliyor. İlerleyen dönemlerde el kaslarında özellikle baş parmakta zayıflama görüyoruz. Hastalar bu durumda eline aldıklarını tutmakta bile güçlük yaşayabiliyor” diye konuştu.
Kimlerde daha sık görülüyor?
Bu hastalığın genellikle elini zorlayıcı hareketlerle kullanan, tekrarlayıcı hareket yapan kişilerde daha sık görüldüğünü söyleyen Varol, bu hastalığın kasaplarda, müzisyenlerde veya bilgisayarda yazı yazanlarda sık görüldüğünü kaydetti. Varol, vücutta su tutulumuna sebep olan durumlarda da bu kanalda sıkışma olabildiğini ifade ederek, “Örneğin gebelik döneminde, menopoz dönemimde, romatizmal hastalıklarda, tiroit bozukluklarında, şeker hastalarında bunu görebiliyoruz. El bileğinde kırık veya zorlama olduğunda yine sinirde baskıya sebep olabiliyor. Kadınlar elleriyle daha çok iş yaptıkları için, örgü, dikiş işlerini daha fazla yaptıkları için genelde kadınlarda daha fazla görülüyor” dedi.
Hastayla birlikte tüm belirtileri sorguladıklarını ifade eden Varol, hastalığın tanısını nasıl koyduklarını anlattı. Hastalığın tanısı ve tedavisi hakkında konuşan Varol, hastalığın tanısında hastanın şikayetlerinin büyük önem taşıdığını söyledi. “Bizim için en büyük yol gösterici hastanın anlattıkları oluyor” diyen Varol, kendilerine gelen hastaların muayenelerinde çeşitli testler uyguladıklarını, sinirin iletim hızını ölçen testler yaptıklarını kaydetti. Varol, şeker, tiroit, böbrek hastalıkları gibi sebeplerden şüphelendiklerinde bu hastalıklarla ilgili de testler yapıldığını da sözlerine ekledi.
Son çare ameliyat
Hastalığın tanısı konduktan sonra tedavi yöntemleri hakkında bilgi veren Varol, hastalığın tedavisi hakkında konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Hastalık hafif ve orta derecede ise öncelikle eli istirahate alıyoruz. Özel bileklikleri gece takmalarını istiyoruz. İnfilamasyon olduğu için ilaç veriyoruz. Tuzu kısıtlıyoruz. Eğer mesleği değilse bileğini zorlayan hareketlerden kaçınmasını istiyoruz. Mesleği ile ilgili bu hareketleri yapmak zorunda olanlara ise çalışırken mümkün olduğunca sık mola vermelerini söylüyoruz. Onlara birtakım egzersizler öneriyoruz. Ve tabi ki hastaları fizik tedaviye alıyoruz. Fizik tedavi ile sinirdeki ödemi azaltmaya, ağrıyı gidermeye çalışıyoruz. Hastada bası çok fazla, yakınmalar bir türlü azalmıyorsa cerrah arkadaşlarımıza yönlendiriyoruz. Sinirdeki sıkışmayı onlar cerrahi olarak rahatlatıyorlar.”

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Berrak ARSLAN

02 Mart 2017 13:06
Benim de sağ elimin orta parmağında takılma oluyor bir süre tık diye atana kadar kasılıp takılıyor bu da sinir sıkışmasınamı bağlıdır acaba hangi bölüme gitsem bilemedim Sibel Hocamıza gelsem bana yardımcı olabilirmi ben ESOGÜ'de çalışıyorum. Saygılarımla
VATANDAŞ DÜŞÜK  MODELLİ ARAÇ ALIYOR
VATANDAŞ DÜŞÜK MODELLİ ARAÇ ALIYOR
Son aylarda yaşanan kur artışlarının ekonomik dalgalanmalara neden olmasından dolayı vatandaşlar sıfır kilometre araç almak yerine düşük modelli araçlara göz dikti.
ODUNPAZARI  AŞURE DAĞITTI
ODUNPAZARI AŞURE DAĞITTI
Odunpazarı Belediyesi, Muharrem Ayı nedeniyle Reşadiye Cami, Çarşı Cami ve Tarihi Bölge’de yer alan Kurşunlu Külliyesi önünde Cuma Namazı Çıkışı’nda aşure dağıttı.
KRİZ YOKSULA YÜKLENDİ
KRİZ YOKSULA YÜKLENDİ
CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Beylikovalılar Derneği’ni ziyaret etti. Çakırözer hükümetin önceki gün açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’nı eleştirerek, “Krizin yükünü yoksulun sırtına yüklediler. Bu programda daha fazla işsizlik, daha fazla yoksulluk, daha fazla zam var” dedi.
KAÇAK SİGARA  OPERASYONU
KAÇAK SİGARA OPERASYONU
Eskişehir'de pilos ekipleri tarafından bir iş yerine düzenlenen operasyonda 233 paket kaçak sigara ve 1 adet kuru sıkı tabanca ele geçirdi.
GENÇLER İŞ DÜNYASINA HAZIRLANACAK
GENÇLER İŞ DÜNYASINA HAZIRLANACAK
TOBB Eskişehir İl Kadın Girişimciler Kurulu ve Genç Başarı Eğitim Vakfı, geleceğin girişimcilerini yetiştirmek için protokol imzaladı.
DOĞANÇAYIR YOLU  ASFALTLANDI
DOĞANÇAYIR YOLU ASFALTLANDI
Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı’na bağlı ekipler sorumluluklarında bulunan mahalle yollarında asfalt kaplama çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.
ALZHEİMER HASTALARI UNUTULMADI
ALZHEİMER HASTALARI UNUTULMADI
Tepebaşı Belediyesi tarafından 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla alzheimer hastaları için eğlence programı düzenlendi.
İNCE'DEN BÜYÜKERŞEN'E MESAJ
İNCE'DEN BÜYÜKERŞEN'E MESAJ
24 Haziran seçimlerinde CHP'nin cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce, Başkan Büyükerşen'e yerel seçimler konusunda iddia edildiği gibi bir rapor hazırlatmadığını söyledi.
 ESKİŞEHİR'İ  ALACAĞIZ
ESKİŞEHİR'İ ALACAĞIZ
Yerel seçimlerde yeni belediyeler kazanmak isteyen CHP'de hareketlilik başladı. Eskişehir'in kaybedileceği iddiası hakkında konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun "Eskişehir'i kesin alacağız" dedi.