EĞİTİM EŞİTSİZLİĞİ ARTACAK

06 Kasım 2017 17:00
EĞİTİM EŞİTSİZLİĞİ ARTACAK

Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, liselere girişte uygulanacak olan yeni sistemin, eğitimde var olan eşitsizliği kalıcı hale getireceğini savundu.

Alkan konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın açıkladığı TEOG’ un yerine getirilen sistem birçok sorunsalı içerisinde barındırmaktadır. Aylardır Türkiye kamuoyunun, öğrencilerin, velilerin ve biz eğitimcilerin beklediği sistem beklentilere cevap üretememiştir. Açıklanan sistemin bütününe baktığımızda doğuracağı sonuçları şimdiden görmek mümkündür.

Eşit ve adil

Özel okullara yönelme artacak böylece eğitimin özelleşmesi yönünde büyük bir adım atılacaktır. Öte yandan da kamu okullarının kesin hatlarla nitelikli ve niteliksiz olarak ayrılması söz konusu olacaktır. Milli Eğitim Bakanı tarafından açıklanan eğitim bölgesi ve sınavsız mahalli yerleştirme sistemi, eğitim sistemimizde var olan eşitsizliği yoksul mahallelerde oturan emekçi çocukları için daha da derinleştirecektir. MEB, okullarımızı nitelikli/niteliksiz şekilde ayırarak açıkça eğitimin eşit ve adil şekilde sunulmadığını, kabul etmiştir.

Tercih hakkı

Eskişehir’deki liselerin mahalle okulu olma niteliği tartışmaya açıktır. Pek çok eğitim bölgemizi düşündüğümüzde öğrencinin kendi ilgi, yetenek ve isteklerine göre okul bulması zordur. Emek, 71 Evler, Gökmeydan taraflarında öğrencinin tercih edebileceği 5 tane Anadolu Lisesi var mı ? Bu durum Eskişehir için pratikte tercih hakkının kalkması anlamına gelmektedir. TEOG'un kaldırıldığı günden itibaren oluşturulan algı sınavda başarılı olanların fen liselerine, sosyal bilimler ve proje okullarına yerleşeceği yönündeydi. Oysa ki ülkemizde proje okulu olarak adlandırılan okulların büyük bölümü Anadolu İmam Hatip Liseleridir."

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

kenan

07 Kasım 2017 01:04
valla siz öğretmen olarak her yerde eşit hizmet üretirseniz eşitsizliğin önüne de geçersiniz. Ama hep gözde okullarda kalmaya çalış, kenar semtlere gitmeyi sürgün kabul et.. Önce ayrımcılık sizin kafada bitecek hoca..

BJK'li

07 Kasım 2017 09:45
Olsun MARMARAY var,yollar yapılıyor...........
TRAMVAYDA GASP İDDİASI
TRAMVAYDA GASP İDDİASI
Eskişehir'de, tramvayda Türkmenistan uyruklu bir kişinin saatini gasbettiği öne sürülen şüpheli gözaltına alındı.
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
 Şeker Mahallesi TOKİ Sıraevler sakinleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Opera-Otogar tramvay hattından bölgeye bir bağlantı hattı çekilmesini istedi. 
 YOLLAR YENİLENİYOR
YOLLAR YENİLENİYOR
Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım Onarım Dairesi’ne bağlı ekipler iş programları kapsamında üstyapı çalışmalarını sürdürüyor.
NESİLLER ARASI  KÖPRÜ KURUYORLAR
NESİLLER ARASI KÖPRÜ KURUYORLAR
Üç yıl önce kurulan Eskişehir Kayı Boyu Derneği; kültürel, sanatsal ve tarihi organizasyonları ile geçmiş ve gelecek nesiller arasında köprü oluyor.
METALE HAYAT KATANLAR
METALE HAYAT KATANLAR
Eskişehir Sanayi Odası'nın (ESO) sanayicilerin birbirleri daha çok tanımasına ve birlikte iş yapma kültürünün gelişmesine yönelik gerçekleştirilen fuarların ikincisi gerçekleştirildi.
İYİ PARTİ'DEN  ETB'YE ZİYARET
İYİ PARTİ'DEN ETB'YE ZİYARET
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Berna Sukas, Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu ve İl Başkanı Ramis Tunca Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan ve Yönetim Kuruluna ziyarette bulundular.
SORUNLARI ELE ALDIK
SORUNLARI ELE ALDIK
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ndeki görevi için yurtdışına çıkmadan önce önemli temaslarda bulundu.
ESKİŞEHİR'E AYRI  ÖNEM VERİYORUZ
ESKİŞEHİR'E AYRI ÖNEM VERİYORUZ
AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, Eskişehir'de parti teşkilatını ziyaret ederek, tanışma ve istişare toplantılarına katıldı.
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
Eskişehir’de 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen etkinlik ile kutlandı.