EĞİTİM EŞİTSİZLİĞİ ARTACAK

06 Kasım 2017 17:00
EĞİTİM EŞİTSİZLİĞİ ARTACAK

Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, liselere girişte uygulanacak olan yeni sistemin, eğitimde var olan eşitsizliği kalıcı hale getireceğini savundu.

Alkan konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın açıkladığı TEOG’ un yerine getirilen sistem birçok sorunsalı içerisinde barındırmaktadır. Aylardır Türkiye kamuoyunun, öğrencilerin, velilerin ve biz eğitimcilerin beklediği sistem beklentilere cevap üretememiştir. Açıklanan sistemin bütününe baktığımızda doğuracağı sonuçları şimdiden görmek mümkündür.

Eşit ve adil

Özel okullara yönelme artacak böylece eğitimin özelleşmesi yönünde büyük bir adım atılacaktır. Öte yandan da kamu okullarının kesin hatlarla nitelikli ve niteliksiz olarak ayrılması söz konusu olacaktır. Milli Eğitim Bakanı tarafından açıklanan eğitim bölgesi ve sınavsız mahalli yerleştirme sistemi, eğitim sistemimizde var olan eşitsizliği yoksul mahallelerde oturan emekçi çocukları için daha da derinleştirecektir. MEB, okullarımızı nitelikli/niteliksiz şekilde ayırarak açıkça eğitimin eşit ve adil şekilde sunulmadığını, kabul etmiştir.

Tercih hakkı

Eskişehir’deki liselerin mahalle okulu olma niteliği tartışmaya açıktır. Pek çok eğitim bölgemizi düşündüğümüzde öğrencinin kendi ilgi, yetenek ve isteklerine göre okul bulması zordur. Emek, 71 Evler, Gökmeydan taraflarında öğrencinin tercih edebileceği 5 tane Anadolu Lisesi var mı ? Bu durum Eskişehir için pratikte tercih hakkının kalkması anlamına gelmektedir. TEOG'un kaldırıldığı günden itibaren oluşturulan algı sınavda başarılı olanların fen liselerine, sosyal bilimler ve proje okullarına yerleşeceği yönündeydi. Oysa ki ülkemizde proje okulu olarak adlandırılan okulların büyük bölümü Anadolu İmam Hatip Liseleridir."

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

kenan

07 Kasım 2017 01:04
valla siz öğretmen olarak her yerde eşit hizmet üretirseniz eşitsizliğin önüne de geçersiniz. Ama hep gözde okullarda kalmaya çalış, kenar semtlere gitmeyi sürgün kabul et.. Önce ayrımcılık sizin kafada bitecek hoca..

BJK'li

07 Kasım 2017 09:45
Olsun MARMARAY var,yollar yapılıyor...........