EĞİTİM EŞİTSİZLİĞİ ARTACAK

06 Kasım 2017 17:00
EĞİTİM EŞİTSİZLİĞİ ARTACAK

Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, liselere girişte uygulanacak olan yeni sistemin, eğitimde var olan eşitsizliği kalıcı hale getireceğini savundu.

Alkan konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın açıkladığı TEOG’ un yerine getirilen sistem birçok sorunsalı içerisinde barındırmaktadır. Aylardır Türkiye kamuoyunun, öğrencilerin, velilerin ve biz eğitimcilerin beklediği sistem beklentilere cevap üretememiştir. Açıklanan sistemin bütününe baktığımızda doğuracağı sonuçları şimdiden görmek mümkündür.

Eşit ve adil

Özel okullara yönelme artacak böylece eğitimin özelleşmesi yönünde büyük bir adım atılacaktır. Öte yandan da kamu okullarının kesin hatlarla nitelikli ve niteliksiz olarak ayrılması söz konusu olacaktır. Milli Eğitim Bakanı tarafından açıklanan eğitim bölgesi ve sınavsız mahalli yerleştirme sistemi, eğitim sistemimizde var olan eşitsizliği yoksul mahallelerde oturan emekçi çocukları için daha da derinleştirecektir. MEB, okullarımızı nitelikli/niteliksiz şekilde ayırarak açıkça eğitimin eşit ve adil şekilde sunulmadığını, kabul etmiştir.

Tercih hakkı

Eskişehir’deki liselerin mahalle okulu olma niteliği tartışmaya açıktır. Pek çok eğitim bölgemizi düşündüğümüzde öğrencinin kendi ilgi, yetenek ve isteklerine göre okul bulması zordur. Emek, 71 Evler, Gökmeydan taraflarında öğrencinin tercih edebileceği 5 tane Anadolu Lisesi var mı ? Bu durum Eskişehir için pratikte tercih hakkının kalkması anlamına gelmektedir. TEOG'un kaldırıldığı günden itibaren oluşturulan algı sınavda başarılı olanların fen liselerine, sosyal bilimler ve proje okullarına yerleşeceği yönündeydi. Oysa ki ülkemizde proje okulu olarak adlandırılan okulların büyük bölümü Anadolu İmam Hatip Liseleridir."

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

kenan

07 Kasım 2017 01:04
valla siz öğretmen olarak her yerde eşit hizmet üretirseniz eşitsizliğin önüne de geçersiniz. Ama hep gözde okullarda kalmaya çalış, kenar semtlere gitmeyi sürgün kabul et.. Önce ayrımcılık sizin kafada bitecek hoca..

BJK'li

07 Kasım 2017 09:45
Olsun MARMARAY var,yollar yapılıyor...........
AKIL ALMAZ SAVUNMA
AKIL ALMAZ SAVUNMA
Eskişehir'de, SIM kartın çalışmaması nedeniyle çıkan kavgada bir kişiyi bıçakla öldürdükleri iddia edilen sanıkların davasında yapılan savunma adeta ‘pes’ dedirtti.
PARLAYAN YILDIZIMIZSINIZ
PARLAYAN YILDIZIMIZSINIZ
Birtakım ziyaretlerde bulunmak üzere Eskişehir’e gelen CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, İl Başkanı Abdülkadir Adar ve parti yöneticileri ile birlikte Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret etti.
ESKİŞEHİR HUZUR KENTİ
ESKİŞEHİR HUZUR KENTİ
Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü 2018 Yılı Değerlendirme Toplantısı yaptı. Toplantıda konuşan Vali Özdemir Çakacak, Eskişehir'in huzur kenti olduğunu söyledi.
DOĞAN: ORTAK ADAYIM
DOĞAN: ORTAK ADAYIM
AK Parti Odunpazarı Belediye Başkan Adayı Volkan Doğan, MHP’nin Odunpazarı’ndaki temsilcileri ile bir araya geldi. Doğan “Cumhur İttifakı’nın ortak adayıyım” dedi.
HAYVANCILIĞI VE TARIMI YOK ETTİLER
HAYVANCILIĞI VE TARIMI YOK ETTİLER
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, TMMOB Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu’nu ziyaret etti.
UÇUCU MADDE UYARISI
UÇUCU MADDE UYARISI
Kimya Mühendisleri Odası Eskişehir Bölge Temsilciliği Başkanı Kenan Çalışır, piyasada rahatlıkla temin edilebilen uçucu maddelerin satışlarına sıkı denetimlerin getirilmesi ve madde bağımlılığıyla ilgili rehabilitasyon merkezlerinin artması gerektiğini belirtti.
TEKNİSYENLER ÖLÜMDEN DÖNDÜ
TEKNİSYENLER ÖLÜMDEN DÖNDÜ
Kütahya'da ormanlık alanda yollarını kaybeden 4 elektrik dağıtım şirketi görevlisi teknisyen, mahsur kaldıkları bölgeden Eskişehir 1. Ana Jet Üstü Kotutanlığı'ndan bölgeye gönderilen helikopterle kurtarıldı. 
KAPANAN YOLLAR ULAŞIMA AÇILDI
KAPANAN YOLLAR ULAŞIMA AÇILDI
Eskişehir'de etkili olan yoğun kar yağışı sonucu kapanan yollar arasında bulunan Eskişehir-Sarıcakaya karayolu, Karayolları ve Sarıcakaya Belediyesi ekiplerinin yoğun çalışmasıyla tekrar ulaşıma açıldı. 
ÇAKIRÖZER DESTEK İSTEDİ
ÇAKIRÖZER DESTEK İSTEDİ
CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Çağlan Kayapınar Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği’ni ziyaret etti. Çakırözer, hem partisinin belediye başkan adayları için destek istedi.