EFSANELER ASLA ÖLMEZ

27 Kasım 2017 10:40
EFSANELER ASLA ÖLMEZ

Eskişehirspor'un eski başkanlarından Nebi Hatipoğlu genel kurula günler kala önemli mesajlar verdi. Hatipoğlu, " Bu kulüp sahipsiz kalmaz. Mesut Hoşcan'a karşı taraftarlar liste hazırlamış ve seçime girmişti. Yine en zor şartta böyle bir liste çıkar. Kimse kusura bakmasın bu takım asla kayyuma kalmaz." dedi.

Nebi Hatipoğlu 2006-2008 yılları arasında Eskişehirspor'da başkanlık yapmış bir iş adamı. Aslında kulübün 52 yıllık geçmişinde en genç başkanı konumunda. Eskişehirspor'da yöneticilikle tanışması 2000'li yıllara dayanıyor.

Bugünden kötü zor durumda olan ve 2B'lerde ilçe ve belde takımlarıyla oynayan siyah kırmızılı kulüp günlerce genel kurul yapamazken Ticaret Odası salonundaki genel kurula gelen 50'a yakın üyenin hemen hemen tümü yönetimlere girmek zorunda kalmıştı. Bu isimler arasında Nebi Hatipoğlu'da vardı. Zeki Ünal başkanlığında yönetiminde yer alan Hatipoğlu, Halil Ünal ve Ali Çelikoğlu gibi isimler yönetimlerde yer alıp daha sonra çeşitli dönemlerde başkanlık yaptılar.

Nebi Hatipooğlu özellikle göreve geldiği 2006-2007 sezonun ardından hedef büyülterek bugünün TFF 1. liginde takımı süper lige taşımıştı. Unutulmaz İstanbul seferinde önce Diyarbakırspor ardından Boluspor maçlarında alınan galibiyetler sonunda takım 13 yıl sonra süper lige merhaba diyordu. Işte o dönemde disiplinli, olaylara hakim, gelir ve gideri iyi yöneten, tesisleşmeye önem veren Hatipoğlu İstanbul İnönü stadındaki başarı öyküsünün ardından süper lig koltuğunu Halil Ünal'a bırakmıştı. " Efsane Başkan." yakıştırması yaptıklarımız oluyor. 52 yılda elbet kulübe hizmet eden başkanlar oldu. Tarihe geçenlerde. Bu isimlerden birisi de Nebi Hatipoğlu. Genç yaşına karşın takımı süper lige taşımak kolay değildi. Oda bu ünvanı hak edenlerden olmalı bence. Işte geçen sürede Hatipoğlu zaman zaman yaptığı çıkışlar ve verdiği demeçlerle gündeme oturmuştu. Hatta son genel kurulda yaptığı konuşmayla büyük alkış almıştı.

Bugünde gözler yine kendisinde. Kulislerde zaman zaman başkanlık için ismi geçiyor. Birinci ağızdan Eskişehirspor ile ilgili fikirlerini soralım dedik. Keyifli fakat zaman zaman lafını esirgemeyen yerinde tespitler yaptığını gözlemlediğim Hatipoğlu'nun Es Es'in dünü, bugünü ve yarınıyla ilgili fikirleri şöyle:

SAKARYA: Eskişehirspor'un şu anki durumu iyi değil. Siz ne düşünüyorsunuz?

HATİPOĞLU: Önce hemen belirteyim. Geçen sezondan ne farkımız var. Bir kaç futbolcu gitti. Kadro hemen hemen korundu. Şahsen bir kadro sorunu görmüyorum. Geçen sezonda kulübe abartılı destek yoktu. Hatta yok dönecek kadar azdı. Bugünde öyle. Borç geçen yılda vardı bu yılda var. Ancak 4 ay önce göreve hevesle gelen Sinan Özeçoğlu başkanlığındaki yönetimin Es Es'i, yok olmuş, tükenmiş, bitmiş gibi göstermesine bir anlam veremiyorum. Kusura bakmasınlar ama basiretsiz bir şekilde bu kulübü yönetiyorlar. Eskişehirspor'a bugüne kadar gelmiş en basiretsiz yönetime sahibiz. Trajikomik bir başkan ve yönetim rüştünü ıspatlamadan gitmeye karar aldı. Elimizde ilk 6'a girecek bir kadro var. Takımın başında bu ligi tanıyan bir teknik adam bulunuyor. Ancak yönetim yakınmalarla gündemi değiştirmeyi tercih ediyor.

SAKARYA: Sizce neden başaramadılar?

HATİPOĞLU: Sinan Özeçoğlu iş yaşamında başarılı bir isim. Dürüst ve çalışkan bir yapıya sahip. Ancak futbol kulüplerinde yöneticilik yapmak, başkan olmak ayrı bir tecrübe ister. Tecrübe gibi iyi bir ekip şarttır. Bu işin okulu yok. Sinan Başkan bu işe hevesli girdi. Kimse ona zorla " Gel Başkan ol." demedi. Para koyacağını söyleyen, hatta 30 Milyon gibi bir nakitle geleceği ifade edilen Sinan Başkanın bu göreve sıcak bakmasından sonra daha önce bu kulübe hizmet edenler önünü açtı. Geçen sezon süper lig kapısından dönen Halil Ünal ile başkanlığı düşünenler geriye çekildi ve genel kurulda oylarıyla bu ekibi göreve getirdi. Yani bir kez daha yineliyorum. Zorla gelmediler. Hevesle geldiler. Isteyerek görevi kabul ettiler.


SAKARYA: Nerede hata yaptılar?

HATİPOĞLU: Gerek sayın Bakanımız Nabi Avcı bey, gerekse Ak Parti yöneticileri benimde yaptığım görüşmede, " Gelince sizlere şunu veririz, bunu veririz." demedi. Bakın hemen belirteyim ve bu fikrimi kimse başka yönlere çekmesin. Bu kulüpte yıllarca yöneticilik ve başkanlık yaptım. Önce kendine sonra ekibine güveneceksin. Sonrasında destek gelirse büyük moral bulacaksın. Benimde geldiğim ilk sezon destek olan yoktu. Sonrasında dönemin Maliye Bakanı merhum Kemal Unakıtan'ın desteği unutulmaz. Bakın ilk yıl yani 2006-2007 sezonunda göreve gelince önce yeni tesislerin temelini attık ve kaba inşaatını bitirdik. Tamamen kendi imkanlarımızla bunu yaptık. Sonrasında destek geldi ve yeni tesis bitti. Aynı şekilde 2000 yılında Zeki Ünal başkanlığında kurulan yönetimde ilk olarak eski tesislerin bakımını ve onarımını kendi imkanlarıyla yaptı.

SAKARYA: O zaman niye bırakıyorlar?

HATİPOĞLU: Bakın cefakar ve vefakar taraftar hiç bir başkana vermediği desteği Sinan Özeçoğlu'na verdi. Tüm bu desteklere karşın Sinan Başkan 4 ay gibi kısa sürede pes edip olağan üstü genel kurul kararı aldı. Takımı yüzüstü bırakıp gitmemeliler. Ancak kendi içlerinde de çabuk ayrıldılar. Örneğin İsmail Ilgaz gibi deneyimli bir isim çabuk ayrıldı. Nedeni açıklanmadı. Yine listede olan iki isim son dönemde açıklanan görevlendirmede yoklar.

SAKARYA: Başkan Özeçoğlu 'Sözler yerine getirilmedi' diyor.

HATİPOĞLU: Mevcut yönetim, " verilen sözler tutulmadı." diyor. Kim ne söz verdi. Ak Parti, Bakan Avcı, Büyükşehir, alt belediyeler nasıl söz verdiler. Ne dediler. Ne yaptılar. Bunu bilen yok. Yani bunları bilen Başkan Sinan Özeçoğlu. Çıkıp açıklamalı kimden ne destek sözü aldıysa.

SAKARYA: Borç sorunu var

HATİPOĞLU: Yürüyen borçlar vardır. Elbet Eskişehirspor zaman zaman kötü yönetilmiştir. Ancak bu kulübe hizmet edenleri, " Hırsız onlar. Çaldılar. Götürdüler." gibi söylemlerle camianın önüne atmak kimseye bir fayda getirmez. Gerek Mesut Hoşcan gerekse Halil Ünal'a karşı özellikle sosyal medyada linç kampanyası var. Bu kulübün borcu hep oldu. Ancak bu borcun kapanması zor. Ancak acil çözülmesi gerekenleri bu şehir çözer. Bunu sağlamak içinde birliğe ihtiyaç var. Kimse kusura bakmasın. 4 ay önce yapılan genel kurulda bende konuştum. "Gelin oturalım konuşalım." dedim. 4 ay içinde bir kez Sinan Başkan ve ekibinden birisi kapımı çalmadı. Telefon etmedi. Yönetimler ağlamaz. Kaynak bulur. Geçen sezon son maça kadar süper ligi kovaladık. O zamanda borç, hacizler vardı ama dönemin başkanı Halil Ünal sonuna kadar sabırla bu işi götürmeye kalktı. Olmadı. Son maç şehrin kaderini çizdi.

SAKARYA: Ne yapılmalı?

HATİPOĞLU: Algıyla bu kulüp yönetilmez. Borçlarla gündemi tutmak, puan silme gibi konuları ısıtıp ısıtıp gündeme getirmek bir fayda sağlamaz. Başkan Özezoğlu, 17 Milyon TL verdiklerini söylüyor. Allah aşkına kime ne vermişler, açıklasınlar. 17 Milyon veriyorsun. 3 Milyon gibi rakamı bulamayıp 3 puanı sildiriyorsun. Kolay mı 3 puan almak. Bakın geçen sezon 3 puan Göztepe maçında gittiği için lige çıkamadık. Ufak bir araştırma yaptım. Yabancı isimlerden dolayı sıkıntı olduğu gerçek. Ancak uzlaşma olmalı. Yaklaşık 500 Bin euro bu işi çözer. Sissoko, Kulach, Toko ve Bienvenü ile görüşmeler doğrudan olsa sorun çözülür. 24 puan silme meselesi hep gündemde. Diyaloğlar kurulsa böylesi olumsuzluklar ortadan kalkar veya azalır. Bu takım böylesi kaoslarla iç içe olmamalı. Herkesin, her kulübün borcu var. Bu yönetimde bu borcu bilerek geldi. Tamamdır, doğrudur. Borç yüksek çıkmıştır. Zorla gelmediniz. Yakınmayın ve verdiğiniz karardan dönün ve takımı lig sonuna kadar ayakta tutun.

SAKARYA: Suçlamalar var

HATİPOĞLU:Önce birbirimizi seveceğiz ve sayacağız. Kurucu başkana dahi dil uzatıldı. Sayın Aydın Begiter bu kulübün kurucu üyesi ve yıllarca yöneticilik ve başkanlık yapmış tarihe geçmiş bir kişiliktir. Ona yapılanı kınıyorum. Ayrıca varsa elinizde bilgi, belge ve yolsuzluk dosyası gidin verin savcılığa. Geçmiş başkanları karalamakla yol alınmaz.

SAKARYA: Yönetim de yeni isimlerden oluştu

HATİPOĞLU: Sinan başkan kusura bakmasın. Profesyonel bir kulüpte ilk kez ağır bir sorumluluk altına girdi. Tecrübesi yok. Kadrosunda bu ligleri bilen, lobisi olan isimlerde yok. Gazetelerde okudum. Takip ettim. Yorumcularda yazdı. Bir ay içinde Eskişehir'e Başbakan, Bakan ve TFF yetkilileri defalarca geliyor am Es Es sorunlarını yeteri kadar çözemiyor. Bu takım buralara kolay gelmedi. Benim dönemimde, Mardin, Siirt ve K. Maraş deplasmanlarına gittik. Düştüğün ligden yukarıya çıkmak kolay değil.

SAKARYA: Kayyum gelir mi?

HATİPOĞLU: Birde Kayyum gündeme oturdu. Bu kulüp asla kayyuma kalmaz. Allah korusun kalsa dahi yılları alır. Bu nedenle mutlaka bir yönetim çıkar ortaya. Benim isteğim ve beklentim Sinan Başkan devam etmeli. Elbet Siyasiler, Belediyeler, atanmışlar ve seçilmişler kulübe destek olmalı ama bu işler o kadar kolay değil. Örneğin İktidar buraya doğrudan kaynak bulsa diğer kentler ayağa kalkar. Önce sen vereceksin. Takımı taşıyacaksın zirveye. Sonra destek isteyeceksin. Bu yönetim kulübün marka değerini düşürmüştür. Böylesi fikirleri taşıyan yönetimler olduğu sürece Es Es üst lige çıkamaz ve alt liglere yolculuk devam eder.

SAKARYA: Siz başkanlığı düşünüyor musunuz?

HATİPOĞLU: Biliyorsunuz. Zaman zaman bu kulübe emeğim geçtiği için fikirlerimi paylaşıyorum. Şu anda öyle bir fikrim yok. Yani kısa vadede böyle bir düşüncem yok. Işlerim var. Yatırımlarım bulunuyor. Yüzlerce işçi çalışıyor şirketlerimizde. Göreve gelecek olan yönetimlere destek oluruz. Kapımız çalınırsa, fikrimiz sorulursa seve seve koşarız. " Yok. Sizlerden akıl alacak değiliz." derlerse kendileri bilir. Olan ise Es Es'e olur.

Yorumlar (7) / Onay bekleyen (2)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Eses

27 Kasım 2017 12:11
Anlaşıldı sayın Hatipoğlu da H.Ü. ve M.H. kafasıyla yaşıyor. Biz onu farklı bilirdik. demek ki dürüst olmak yetmiyormuş. Başka meziyetler de lazımmış. Siz dürüst olana destek verin ki hem başarılı hem de tertemiz yönetilen bir kulüp olsun. Ama nerdee...

eskişehirsporyokolmasın

27 Kasım 2017 13:35
Şuan acil konu puan silme.Sn Hatipoğlu 24 puan silmenin 500 bin Euro ya çözüleceğini söylemiş. 15 milyona da çözüleceğini söyleyenlere Sinan başkan ben cebimden vereyim çözsünler demişti. Ses çıkmadı. Sinan başkan 500 bin Euro yu Sn. Hatipoğlu na versin çözülsün madem. Sinan başkan vermesede bu camia 500 bin Euro yu bir şekilde bulur yada toplar.

erhan

27 Kasım 2017 15:57
Sn. Nebi Hatipoğlu'na yönetimin tekrar göreve devam etme kararı alması hariç tamamen katılıyorum. Geldiği gün çatırdayan, bir sezon değil bir devre bile duramayan, geldiğinden bu yana devamlı ağlayan, şehrin bütün değerlerini kötüleyen, 17 milyon harcadık demesine rağmen 3 puan silme cezası alan, tüm medyada taraftarın yüzünü kızartacak açıklamalar yapan bir yönetimin kalmaması lazım. Sn. Özeçoğlu gelirken güllük gülistanlık bir bir ortam olmadığını biliyordun. Makamlar ağlanıp sızlanma yeri değildir. İş yapma, çözüm üretme camiayı motive etme yeridir. Tüm takımların büyük borçları var fakat çözüm arıyorlar. Parasal çözüm bulamıyormuyuz, küçülürüz, altyapıya döneriz, onurumuzla küme düşeriz, alt liglerden tekrar çıkma mücadelesi veririz. Lütfen bizi ulusal medyada bu tür haberlere konu edip yüzümüzü kızartmayın.

öğrenci

05 Aralık 2017 16:04
Eskişehirspor'u her gün yakından takip etmeye çalışıyorum eskişehirli değilim bu şehirde okuyan Tuncelili bir öğrenci olarak çok üzülüyorum destek olun bu takıma lütfen umarım 70 lerdeki es es fırtınası tekrar geri gelir çünkü anadolunun eses'e esesin anadolu'ya ihtiyacı var

Tayfun

24 Şubat 2018 21:59
Taraftar yirtindi ugur incemani gonderin diye bakin takim 1kat guclendi simdide soyanlara dava acin bir daha bu tipler kulube yaklasamazlar play ofdan hala umitliyim mezanga yerine 1 santrofor koyun yutarsa cikariz

Esesli Sinan

27 Kasım 2017 12:54
Başkan nebi hatipoğlu'na sonuna kadar katılıyorum. Sürekli ağlıyorlar, şikayet ediyorlar. Para harcadık diyorlar nereye harcadıkları belli değil... Şeffafız diyorlar, harcanan parayı nerelere verdiklerini açıklamıyorlar. O kadar para harcadıysanız 3 puanı neden sildirdiniz...

eses

27 Kasım 2017 11:28
Aynen katılıyorum.Koyu bir Eses taraftarı olarak Sinan başkanın işinin zor olduğunu biliyorum fakat bukadar ağlayan bir başkan hayatımda görmedim.Bırakın milyonu 100binin bile açıklamasını yapan başkan 17 milyon verdik diyor ama nereye verdi belli değil.Nereye verildi açıklansın ayrıca kim ne söz verdi açıklansın herkeste neyin ne olduğunu öğrensin.