DÜNYAYI VE GELECEĞİ DOĞRU OKUMAK ZORUNDAYIZ

15 Aralık 2017 13:38
DÜNYAYI VE GELECEĞİ DOĞRU OKUMAK ZORUNDAYIZ

EOSB Vizyon Toplantısı gerçekleştirildi

Eskişehir Sanayi Odası Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) tarafından hayata geçirilen Vizyon Toplantıları'nın ilki gerçekleştirildi. Bir otelde yapılan ve çok sayıda sanayicinin katıldı toplantının ilkine Yazar, Akdemiysen ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Deniz Ülkü Arıboğan katıldı. 
Toplantının açılışında konuşan ESO Başkanı Savaş M. Özaydemir, Oda Başkanlığına geldiği günlerden bu güne kadar Organize Sanayinin hızla gelişimini ifade etti. 
1,7 MİLYAR DOLAR İHRACAT
Açılışta konuşan EOSB Başkanı Nadir Küpeli, Eskişehir sanayisinin geleceği ve gücü olan tüm sanayiciler için vizyoner bir bakış açısı üretmeyi ve yaptıkları tüm projelerde bunu amaçladıklarının altını çizdi. 
Vizyon Toplantılarını planladıklarında hedeflerde belirlediklerini söyleyen Küpeli, "Sanayicilerimizin kendi öngörülerini geliştirirken ihtiyaç duydukları ana konularda, onları ufuk açacak konuşmacılarla bir araya getirmek sanayimizin vizyonunu geliştirmeye odaklanan bizler için çok önemli. Eskişehir sanayisinin geleceğini planlarken de, bizi etkileyecek birçok parametreyi hassasiyetle dikkate alıyoruz. 2018 yılında 1,7 milyar dolar ihracatı yapan ve 43 bin çalışana erişmesi beklenen bölgemizin gelecek hedeflerine ulaşması için hem altyapı yatırımları, hem de vizyon üretme konusunda yoğun çaba sarf etmemizin sebebi de budur" dedi. 
Yerli otomobil ve Milli Yüksek Hızlı Tren üretimi konusunda, bölgeleri ve sanayiciler adına bir inisiyatif kullandıklarına değinen Küpeli, "Sanayicimizin ve sanayimizin vizyonunu, altyapısını ve kabiliyetlerini ülkenin gündemine taşıyoruz" dedi. 
DUVARLI DÜNYA
Vizyon Toplantılarının ilkine konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan ise "Dünyayı ve Geleceği Doğru Okumak" başlıklı bir değerlendirme konuşması gerçekleştirdi. 
Vizyon Toplantılarının ilkine konuşmacı olarak davet edilmekten mutlu olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan Arıboğan, Eskişehir'i yakından izlediğini belirtti.
Özellikle dünya genelinde bir duvar teorisi olduğuna değinen Arıboğan, Berlin Duvarı'nın yıkılışıyla 20. yüzyılın son çeyreğinde ön plana çıkan "duvar" sembolü yeniden dünyanın gündeminde olduğuna dikkat çekti.
Küreselleşme, göç, siber dünyaya, Çin'in ekonomik yayılmacılığına, Rus askeri yayılmasına ve demokrasiye karşı inşa edilen anlayışları "Duvarlı Dünya" olarak tanımlayan Arıboğan, "Yeni bir döneme başlıyoruz. Güçlü, seçilmiş liderlerin öncülüğünde siyaset yeniden şekilleniyor" dedi.
Yeniden şekillenen dünyada ekonomi ve siyasetin artık birbirinden ayrılmaz bir bütün haline geldiğini savunan Arıboğan, siyasetin ekonominin çarkını döndüren ana temel olduğuna vurgu yaptı.

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Doğa Sever

15 Aralık 2017 20:46
Öncelikle ; Eskişehir Sanayisi Yazılım ve Bilişim Kümelenmeleri oluşturulmalıdır!

Doğa Sever

15 Aralık 2017 20:43
Öncelikle ; Eskişehir Sanayisi Yazılım ve Bilişim Kümelenmeleri oluşturulmalıdır!