DÜNYAYI VE GELECEĞİ DOĞRU OKUMAK ZORUNDAYIZ

15 Aralık 2017 13:38
DÜNYAYI VE GELECEĞİ DOĞRU OKUMAK ZORUNDAYIZ

EOSB Vizyon Toplantısı gerçekleştirildi

Eskişehir Sanayi Odası Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) tarafından hayata geçirilen Vizyon Toplantıları'nın ilki gerçekleştirildi. Bir otelde yapılan ve çok sayıda sanayicinin katıldı toplantının ilkine Yazar, Akdemiysen ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Deniz Ülkü Arıboğan katıldı. 
Toplantının açılışında konuşan ESO Başkanı Savaş M. Özaydemir, Oda Başkanlığına geldiği günlerden bu güne kadar Organize Sanayinin hızla gelişimini ifade etti. 
1,7 MİLYAR DOLAR İHRACAT
Açılışta konuşan EOSB Başkanı Nadir Küpeli, Eskişehir sanayisinin geleceği ve gücü olan tüm sanayiciler için vizyoner bir bakış açısı üretmeyi ve yaptıkları tüm projelerde bunu amaçladıklarının altını çizdi. 
Vizyon Toplantılarını planladıklarında hedeflerde belirlediklerini söyleyen Küpeli, "Sanayicilerimizin kendi öngörülerini geliştirirken ihtiyaç duydukları ana konularda, onları ufuk açacak konuşmacılarla bir araya getirmek sanayimizin vizyonunu geliştirmeye odaklanan bizler için çok önemli. Eskişehir sanayisinin geleceğini planlarken de, bizi etkileyecek birçok parametreyi hassasiyetle dikkate alıyoruz. 2018 yılında 1,7 milyar dolar ihracatı yapan ve 43 bin çalışana erişmesi beklenen bölgemizin gelecek hedeflerine ulaşması için hem altyapı yatırımları, hem de vizyon üretme konusunda yoğun çaba sarf etmemizin sebebi de budur" dedi. 
Yerli otomobil ve Milli Yüksek Hızlı Tren üretimi konusunda, bölgeleri ve sanayiciler adına bir inisiyatif kullandıklarına değinen Küpeli, "Sanayicimizin ve sanayimizin vizyonunu, altyapısını ve kabiliyetlerini ülkenin gündemine taşıyoruz" dedi. 
DUVARLI DÜNYA
Vizyon Toplantılarının ilkine konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan ise "Dünyayı ve Geleceği Doğru Okumak" başlıklı bir değerlendirme konuşması gerçekleştirdi. 
Vizyon Toplantılarının ilkine konuşmacı olarak davet edilmekten mutlu olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan Arıboğan, Eskişehir'i yakından izlediğini belirtti.
Özellikle dünya genelinde bir duvar teorisi olduğuna değinen Arıboğan, Berlin Duvarı'nın yıkılışıyla 20. yüzyılın son çeyreğinde ön plana çıkan "duvar" sembolü yeniden dünyanın gündeminde olduğuna dikkat çekti.
Küreselleşme, göç, siber dünyaya, Çin'in ekonomik yayılmacılığına, Rus askeri yayılmasına ve demokrasiye karşı inşa edilen anlayışları "Duvarlı Dünya" olarak tanımlayan Arıboğan, "Yeni bir döneme başlıyoruz. Güçlü, seçilmiş liderlerin öncülüğünde siyaset yeniden şekilleniyor" dedi.
Yeniden şekillenen dünyada ekonomi ve siyasetin artık birbirinden ayrılmaz bir bütün haline geldiğini savunan Arıboğan, siyasetin ekonominin çarkını döndüren ana temel olduğuna vurgu yaptı.

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Doğa Sever

15 Aralık 2017 20:46
Öncelikle ; Eskişehir Sanayisi Yazılım ve Bilişim Kümelenmeleri oluşturulmalıdır!

Doğa Sever

15 Aralık 2017 20:43
Öncelikle ; Eskişehir Sanayisi Yazılım ve Bilişim Kümelenmeleri oluşturulmalıdır!
ESKİŞEHİR'DE KREŞTE YANGIN
ESKİŞEHİR'DE KREŞTE YANGIN
Eskişehir’de bir çocuk kreşinde meydana gelen yangın korku ve paniğe neden oldu.
TEHLİKELİ EĞLENCE
TEHLİKELİ EĞLENCE
Eskişehir'deki kar yağışının ardından adeta buz pistine dönen bazı sokaklarda ulaşım zaman zaman güçlükle yaşanırken, araca bağlanan iple kar üstünde kayan genç yürekleri ağza getirdi. 
İNÖNÜ'DE KIZAK KEYFİ
İNÖNÜ'DE KIZAK KEYFİ
Eskişehir'in İnönü Belediyesi tarafından bugün üçüncüsü düzenlenen Geleneksel Kızak Festivalinde, çocuklar ve vatandaşların yoğun katılımıyla renkli görüntüler ortaya çıktı. 
DEMOKRAT ANLAYIŞLA YÖNETİYORUZ
DEMOKRAT ANLAYIŞLA YÖNETİYORUZ
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt vatandaşlarla bir araya gelmeye devam ediyor. Kurt, Göztepe Mahallesi’nde bulunan mahalle sakinlerini ziyaret etti.
KAYMAKAMDAN  ÖRNEK DAVRANIŞ
KAYMAKAMDAN ÖRNEK DAVRANIŞ
Odunpazarı Kaymakamı Hakan Bilgin, sağlık sorunlarından dolayı evde eğitim gören Umut Kaan Balbay'a karne ziyaretinde bulundu.
ESKİŞEHİR'E YAKIŞAN HİZMET YAPILACAK
ESKİŞEHİR'E YAKIŞAN HİZMET YAPILACAK
Belediye İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Ahmet Moripek ve yönetim kurulu üyeleri Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret etti.
FİZYOMER'DEN İNDİRİM ANLAŞMASI
FİZYOMER'DEN İNDİRİM ANLAŞMASI
Eskişehir Bakkal ve Bayiler Esnaf Odası ile Fizyomer Terapia Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi arasında indirim anlaşması yapıldı.
HAYVAN DOSTU ŞEHİR OLACAĞIZ
HAYVAN DOSTU ŞEHİR OLACAĞIZ
Eskişehirli hayvanseverlerle bir araya gelen Burhan Sakallı, Eskişehir’in ‘hayvan bir dostu bir şehir’ olacağını söyledi.
ESKİŞEHİR'DE BIÇAKLI KAVGA
ESKİŞEHİR'DE BIÇAKLI KAVGA
 Eskişehir'de bir genç uğradığı bıçaklı saldırı sonucu yaralandı.