DÜNYAYI VE GELECEĞİ DOĞRU OKUMAK ZORUNDAYIZ

15 Aralık 2017 13:38
DÜNYAYI VE GELECEĞİ DOĞRU OKUMAK ZORUNDAYIZ

EOSB Vizyon Toplantısı gerçekleştirildi

Eskişehir Sanayi Odası Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) tarafından hayata geçirilen Vizyon Toplantıları'nın ilki gerçekleştirildi. Bir otelde yapılan ve çok sayıda sanayicinin katıldı toplantının ilkine Yazar, Akdemiysen ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Deniz Ülkü Arıboğan katıldı. 
Toplantının açılışında konuşan ESO Başkanı Savaş M. Özaydemir, Oda Başkanlığına geldiği günlerden bu güne kadar Organize Sanayinin hızla gelişimini ifade etti. 
1,7 MİLYAR DOLAR İHRACAT
Açılışta konuşan EOSB Başkanı Nadir Küpeli, Eskişehir sanayisinin geleceği ve gücü olan tüm sanayiciler için vizyoner bir bakış açısı üretmeyi ve yaptıkları tüm projelerde bunu amaçladıklarının altını çizdi. 
Vizyon Toplantılarını planladıklarında hedeflerde belirlediklerini söyleyen Küpeli, "Sanayicilerimizin kendi öngörülerini geliştirirken ihtiyaç duydukları ana konularda, onları ufuk açacak konuşmacılarla bir araya getirmek sanayimizin vizyonunu geliştirmeye odaklanan bizler için çok önemli. Eskişehir sanayisinin geleceğini planlarken de, bizi etkileyecek birçok parametreyi hassasiyetle dikkate alıyoruz. 2018 yılında 1,7 milyar dolar ihracatı yapan ve 43 bin çalışana erişmesi beklenen bölgemizin gelecek hedeflerine ulaşması için hem altyapı yatırımları, hem de vizyon üretme konusunda yoğun çaba sarf etmemizin sebebi de budur" dedi. 
Yerli otomobil ve Milli Yüksek Hızlı Tren üretimi konusunda, bölgeleri ve sanayiciler adına bir inisiyatif kullandıklarına değinen Küpeli, "Sanayicimizin ve sanayimizin vizyonunu, altyapısını ve kabiliyetlerini ülkenin gündemine taşıyoruz" dedi. 
DUVARLI DÜNYA
Vizyon Toplantılarının ilkine konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan ise "Dünyayı ve Geleceği Doğru Okumak" başlıklı bir değerlendirme konuşması gerçekleştirdi. 
Vizyon Toplantılarının ilkine konuşmacı olarak davet edilmekten mutlu olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan Arıboğan, Eskişehir'i yakından izlediğini belirtti.
Özellikle dünya genelinde bir duvar teorisi olduğuna değinen Arıboğan, Berlin Duvarı'nın yıkılışıyla 20. yüzyılın son çeyreğinde ön plana çıkan "duvar" sembolü yeniden dünyanın gündeminde olduğuna dikkat çekti.
Küreselleşme, göç, siber dünyaya, Çin'in ekonomik yayılmacılığına, Rus askeri yayılmasına ve demokrasiye karşı inşa edilen anlayışları "Duvarlı Dünya" olarak tanımlayan Arıboğan, "Yeni bir döneme başlıyoruz. Güçlü, seçilmiş liderlerin öncülüğünde siyaset yeniden şekilleniyor" dedi.
Yeniden şekillenen dünyada ekonomi ve siyasetin artık birbirinden ayrılmaz bir bütün haline geldiğini savunan Arıboğan, siyasetin ekonominin çarkını döndüren ana temel olduğuna vurgu yaptı.

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Doğa Sever

15 Aralık 2017 20:46
Öncelikle ; Eskişehir Sanayisi Yazılım ve Bilişim Kümelenmeleri oluşturulmalıdır!

Doğa Sever

15 Aralık 2017 20:43
Öncelikle ; Eskişehir Sanayisi Yazılım ve Bilişim Kümelenmeleri oluşturulmalıdır!
BÜYÜKERŞEN'E SALDIRI DAVASINDA KARAR VERİLDİ
BÜYÜKERŞEN'E SALDIRI DAVASINDA KARAR VERİLDİ
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'e yumruklu saldırıda bulunulduğu ve silah çekildiği iddiasıyla açılan davada karar açıklandı. 
ÖZÜR DİLEMELİ İSTİFA ETMELİ
ÖZÜR DİLEMELİ İSTİFA ETMELİ
ADD Başkanı Azmi Kerman, Diyanet İşleri Başkanının 9 Kasım'da Kadir Mısıroğlu'nu ziyaret etmesine sert tepki gösterdi. "Başkan derhal özür dilemeli ve istifa etmeli" dedi.
TERMİK SANTRALDE FLAŞ GELİŞME
TERMİK SANTRALDE FLAŞ GELİŞME
Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen alpu'ya yapıulması planlanan termik santral ile ilgili önemli bir iddiada bulundu. Santralin ihaleye çıkılmadan Çinlilere yaptırılacağı yönünde haberler olduğunu belirtti.
KAN DONDURAN İTİRAFLAR
KAN DONDURAN İTİRAFLAR
Eskişehir'de, bir kadına tecavüz edildiği gerekçesiyle işlenen cinayet davasında 4 sanığın yargılanmasına başlandı. 
 CUMHURBAŞKANINA  HAKARETE TUTUKLAMA
CUMHURBAŞKANINA HAKARETE TUTUKLAMA
Eskişehir'de, sosyal paylaşım hesaplarından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği öne sürülen kişi tutuklandı.
KAÇAK İÇKİ BASKINI
KAÇAK İÇKİ BASKINI
Eskişehir'de, 122 litre kaçak içki ele geçirildi.  
PALMİYELER KALDIRILIYOR
PALMİYELER KALDIRILIYOR
Eskişehir'de, yaz mevsiminde kentin caddelerini ve parklarını süsleyen palmiye ağaçları ile zakkumlar, havaların soğumasıyla toplanarak bakım için seralara götürüldü.
ESKİŞEHİR'DE FETÖ OPERASYONU
ESKİŞEHİR'DE FETÖ OPERASYONU
Eskişehir'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik düzenlenen operasyonda 1 şüpheli gözaltına alındı.
DRİFT YAPTI CEZAYI YEDİ
DRİFT YAPTI CEZAYI YEDİ
Eskişehir'de, alkollü kullandığı aracıyla drift yaptığı belirlenen sürücüye toplam 9 bin 521 lira ceza uygulandı.