Dolandırıcı servisi

17 Temmuz 2018 09:49
Dolandırıcı servisi

Vatandaşı mağdur etmede sınır tanımayan dolandırıcılar, şimdi de beyaz eşya firmalarının internet sitelerini kopyalayıp yetkili servis gibi davranıyor. Bozulan aleti tamir için eve geliyorlar ve...

Hayatımızdaki hemen hemen her şey internete taşınmış durumda. Bankalardan, servise, hastanelerden randevuya kadar... Ancak bu kolaylıklar karşısında dolandırıcılar da boş durmuyor. Çeşitli yollarla vatandaşı kandıran sahtekarlar, cep telefonu mesajları, sahte e-mailler, koplayanmış internet siteleri gibi binbir türlü yolla tüketicileri tuzağına düşürüyor.

TELEFONU KOPYALIYORLAR

Düzenbazların son icadı ise ‘beyaz eşya servisi’ gibi davranmak. Peki nasıl yapıyorlar? Beyaz eşya firmalarının internet sitelerini kopyalıyorlar. Birebir kopyalanan sitelerde gerçek arıza servisinin yerine dolandırıcıların telefon numarası yazıyor. Cihazı arızalanıp arayanlar tuzağa düşüyor. Tamir için eve gelen dolandırıcı hem ‘Cihazı tamir ettik’ deyip para alıyor, hem de motor gibi orijinal parçayı söküp gidiyor.

PARÇALAR ÇALINIYOR

Son zamanlarda teknik servis dolandırıcılığıyla ilgili kendilerine çok fazla şikayet geldiğini belirten Tüketiciler Derneği Başkanı Levent Küçük, “Vatandaş bu tür bir sahtekarlık karşısında bilinçli olmadığı için şüphe dahi etmiyor. İşin ehli olmayan sahte elemanlar vatandaşın evine giderek orijinal ürünün parçalarını çalıp satıyor” dedi.

TESPİTİ İMKANSIZ

Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Rahmi Aktepe de dolandırıcılık yöntemlerinin arttığını belirterek, “Özellikle sahte mail, sahte internet sitesi gibi yöntemlerde tüketicinin bunu tespit etmesi kolay değil. Ancak uzmanlar tarafından belirlenebilir. Bu nedenle vatandaş herhangi bir işlem yapmadan önce farklı kanallardan teyit etmeli. Şüpheyle yaklaşmalı” diye konuştu.

BANKA MAIL'LERİNE DİKKAT

HEMEN TIKLAMAYIN

Dolandırıcıların vatandaşı en çok kandırdığı yöntemlerden bir diğeri de bankalardan gelen sahte mailler. Bankaların resmi sitelerini birebir kopyalayan sahtekarlar, şimdi de resmi mail adreslerinden müşterilere mail atmaya başladı. Uzmanlar ise tüketicinin işlem yapmadan önce doğru sitede olup olmadığını kontrol etmesi gerektiğini belirtiyor.

KAYNAĞI BELLİ DEĞİL

May Siber Teknoloji’nin Genel Müdürü İlkem Özar, dolandırıcıların daha çok yemleme yöntemini kullandıklarını belirterek, “Yani kaynağı belli olmayan ‘Ödenmemiş faturanız var’, ‘Hesabınıza para geldi’ şeklinde mailler başta olmak üzere SMS ve WhatsApp mesajı da dahil birçok yöntemle kullanıcıları tuzağa düşürmeye çalışıyorlar” diye konuştu.

İŞTE ALINACAK BASİT ÖNLEMLER

■ Her telefondan, kapıya gelenden ve her e-mail’den şüphelenin.

■ Tanımadıklarınızın mesajını açmadan silin.

■ Kendini polis, asker diye tanıtanlara inanmayın.

■ Hiçbir devlet görevlisi suçluları yakalamak için vatandaştan para, kontör veya ziynet eşyası istemez!

■ Kimlik bilgilerinizi, yakınlarınızın isimlerini ve adresinizi söyleyerek sizi ikna etmeye çalışanlara aldanmayın.

■ Banka görevlisi dahi olsa şifrenizi paylaşmayın.

■ Adresinize gelen ve nereden gönderildiği belli olmayan kargoyu almayın.

■ Sosyal medyada şifre, telefonunuza gelen onay kodu ve kart bilgilerini almayı deneyenlere karşı dikkat edin.

■ İnternetten alışverişte mutlaka ‘sanal kart’ tercih edin.

■ Şifrenizi kartın üzerinde, cüzdanda ya da çantada yazılı saklamayın, ezberleyin.

■ Şüphelendiğiniz durumlarda hemen ‘155 Polis İmdat’ı arayın.

■ Dolandırılırsanız hemen Cumhuriyet Başsavcılığı’na müracaat edin.

SAHTE E-MAIL NASIL FARK EDİLİR?

● Dolandırıcıların attığı mail çok fazla insana gittiği için mailde kişi yerine ‘Sayın müşteri’ diye hitap edilir.

● Bazı e-maillerde ise ‘Maildeki linke giderek kredi kartı numaranızı ve şifrenizi doğrulayın’ gibi cümleler bulunur.

● Tıkladığınız bağlantının başında ‘https’nin yer alıp almadığına bakın. ‘s’ harfi güvenlik protokolünün olduğu anlamına gelir.

● Özel veya devlet bankalarının internet adresi ‘com.tr’ uzantısıyla bitmeli.

● Eğer tereddüte düştüyseniz bankanızın internet sitesini ‘arama motoru’ndan yani örneğin ‘google’ üzerinden aratın.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

SİVRİHİSAR DOĞALGAZA KAVUŞTU
SİVRİHİSAR DOĞALGAZA KAVUŞTU
Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü Esgaz Sivrihisar bürosunda 1.Etap abonelik kayıtlarında konuştu.
AYDINLIK TÜRKİYE İÇİN ÇALIŞACAĞIZ
AYDINLIK TÜRKİYE İÇİN ÇALIŞACAĞIZ
CHP Mihalgazi İlçe Örgütü Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’u ziyaret etti. Kurt “Aydınlık ve hukuk üstünlüğünün olduğu bir Türkiye için çalışacağız” dedi.
KAMPANYA YÜZLERİ GÜLDÜRÜYOR
KAMPANYA YÜZLERİ GÜLDÜRÜYOR
 Türkiye Sakatlar Derneği Eskişehir Şubesi, topladıkları mavi kapaklardan tekerlekli sandalye almaya devam ediyor. Son olarak yeni bir akülü sandalye alan dernek, böylece 130 manuel, 6 akülü sandalye almış oldu. 
ŞEHİR HASTANESİ AÇILIYOR
ŞEHİR HASTANESİ AÇILIYOR
Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç.Dr.Uğur Bilge Eskişehir Şehir Hastanesi’nin 30 Ekim 2018 tarihinde açılıp hizmete gireceğini belirtti.
PROJE İPTAL EDİLMELİ
PROJE İPTAL EDİLMELİ
CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Alpu Kömürlü Termik Santrali ile ilgili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda gündem dışı konuştu.
AKŞENER'DEN ESKİŞEHİR'E ONAY
AKŞENER'DEN ESKİŞEHİR'E ONAY
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İYİ Parti Eskişehir İl Yönetim Kurulu listesini onayladı .
ESKİŞEHİR'DE FETÖ OPERASYONU
ESKİŞEHİR'DE FETÖ OPERASYONU
 Eskişehir'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan eski öğretmen tutuklandı.
EKONOMİDE SIKINTI BÜYÜK
EKONOMİDE SIKINTI BÜYÜK
Kristal İş Şube Başkanı Erdal Akyazı, sahte enflasyon rakamlarına karşı gerçek enflasyonu göstermek istediğini belirterek alışverişe çıktı. Alışverişi 102 lira tutan Akyazı “Aldığım ürünler 2 kişiye 2 gün zor yeter” dedi.
ESKİŞEHİR ANİMASYON MERKEZİ OLACAK
ESKİŞEHİR ANİMASYON MERKEZİ OLACAK
Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) Genel Sekreteri İsmail Gerim, öncelikli amaçlarının Eskişehir'i animasyon merkezi yapmak olduğunu belirtti.