DOKTORLARDAN KADINLARA EĞİTİM

09 Mart 2017 16:43
DOKTORLARDAN KADINLARA EĞİTİM

Özel Ümit Hastanesi tarafından, Eskişehir Vergi Dairesi Başkanlığında çalışan kadınlara yönelik rahim ağzı ve meme kanseri ile beslenme eğitimi verildi. 

8 Mart Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla verilen eğitimlerde; Op. Dr. Seda Deniz Işıklar, rahim ağzı ve meme kanserini anlatırken, Diyetisyen Ayda Erken ise, doğru beslenmeye ilişkin önemli bilgiler paylaştı. HPV-Virüs enfeksiyonlarının rahim ağzı kanserlerinin oluşumunda önemli rolü olduğunu belirten Op. Dr. Işıklar, bu kanser türünden korunmak için cinsel ilişkiye girmemiş kadın ve erkekler için 9 ile 25 yaş arasında aşı olunmasını önerdi. Kadınların yılda 1 kere yapılan kontrol ile rahim ağzı kanseri oluşmadan önlem alma şansları olduğuna vurgu yapan Seda Deniz Işıklar, “Rutin kadın doğum muayeneleri ve smear testleri aksatılmamalı. Özellikle cinsel ilişki sonrasında kanama ve akıntı sorunu yaşayanlar muhakkak en yakın zamanda uzman doktora başvurmalı” şeklinde konuştu.

HIZLI METABOLİZMA İÇİN

Doğru beslenme hakkında bilgi veren Diyetisyen Ayda Erken, gün içinde 3 ana ve 3 ara öğün yapılması gerektiğini belirtti. Az porsiyonlar şeklinde sık yemenin metabolizmayı hızlandırdığına dikkat çeken Erken, özellikle kahvaltı öğünün atlanmaması gerektiğini kaydetti. Sabah ve öğle yemeği arasında ara öğünün 5,6 fındık, badem olabileceğini, öğle ve akşam arasındaki süre uzun olduğundan, bu ara öğünde; meyve, yoğurt gibi daha tok tutacak yiyeceklerin tercih edilebileceğini anlatan Diyetisyen Erken, doğru beslenme ile birlikte haftada 2, 3 gün spor yapmanın da sağlık için gerekli olduğunu söyledi.

Eğitim sonunda Op. Dr. Seda Deniz Işıklar, katılımcı kadınlarla selfie yaparak etkinliğe renk kattı. Özel Ümit Hastanesi Halkla İlişkiler Müdürü Gülay Özler de, kadınlara karanfil verdi ve Kadınlar Gününü kutladı.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

BORSA ÜYELERİNE KREDİ FIRSATI
BORSA ÜYELERİNE KREDİ FIRSATI
Eskişehir Ticaret Borsası (ETB) Başkanı Ömer Zeydan'ın girişimi sonucu üyelere düşük faizli yeni bir kredi kullanma fırsatı kazandırıldı.
HAMAMYOLU'NDA AŞURE DAĞITILDI
HAMAMYOLU'NDA AŞURE DAĞITILDI
Odunpazarı Belediyesi, Muharrem Ayı nedeniyle Hamamyolu Caddesi’nde aşure dağıttı.
İHALE AK PARTİLİLERE Mİ VERİLDİ?
İHALE AK PARTİLİLERE Mİ VERİLDİ?
CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Akın Sallarel, Şehir Hastanesinin kantin ihalesinin AK Partili bir yöneticiye verildiği iddialarının doğru olup olmadığını sordu.
BU ÇOCUKLARI GÖREN YOK MU?
BU ÇOCUKLARI GÖREN YOK MU?
Yeni eğitim öğretim yılının başlamasının üzerinden bir hafta geçmesine rağmen Eskişehir’de onlarca öğrenci hala okullarına başlayamadı.
15 YAŞINDA SUÇ MAKİNESİ
15 YAŞINDA SUÇ MAKİNESİ
Eskişehir'de, hırsızlık sonucu elde ettikleri ziynet eşyası ve paraların listesini yaptıkları tespit edilen ve yaklaşık 700 suç kaydı bulunan çocuk eğitimevi firarisi iki kardeş ile çalıntı malları satın aldığı iddia edilen zanlı yakalandı.
BÜTÜN ZALİMLERİ LANETLİYORUZ
BÜTÜN ZALİMLERİ LANETLİYORUZ
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Hacı Bektaş Veli derneğini belediyelerin de katkılarıyla 19. Geleneksel Aşura ve Yemek Günü etkinliği düzenlendi.
EL ELE GÜVENLİ GELECEĞE
EL ELE GÜVENLİ GELECEĞE
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 'El ele güvenli geleceğe' projesi kapsamında 10 bin kişiye uyarıcı el broşürü dağıttı.
FETÖ ABLASI TUTUKLANDI
FETÖ ABLASI TUTUKLANDI
 Eskişehir'de Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)'ye yönelik düzenlenen operasyonda bir kadın tutuklandı. 
DEPREM UZMANINDAN KORKUTAN UYARI
DEPREM UZMANINDAN KORKUTAN UYARI
Deprem uzmanı Kadir Sütçü, 2019 yılı için Türkiye’de 7 büyüklüğünde depremler olabileceğini söyledi.