DOKTORLARDAN KADINLARA EĞİTİM

09 Mart 2017 16:43
DOKTORLARDAN KADINLARA EĞİTİM

Özel Ümit Hastanesi tarafından, Eskişehir Vergi Dairesi Başkanlığında çalışan kadınlara yönelik rahim ağzı ve meme kanseri ile beslenme eğitimi verildi. 

8 Mart Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla verilen eğitimlerde; Op. Dr. Seda Deniz Işıklar, rahim ağzı ve meme kanserini anlatırken, Diyetisyen Ayda Erken ise, doğru beslenmeye ilişkin önemli bilgiler paylaştı. HPV-Virüs enfeksiyonlarının rahim ağzı kanserlerinin oluşumunda önemli rolü olduğunu belirten Op. Dr. Işıklar, bu kanser türünden korunmak için cinsel ilişkiye girmemiş kadın ve erkekler için 9 ile 25 yaş arasında aşı olunmasını önerdi. Kadınların yılda 1 kere yapılan kontrol ile rahim ağzı kanseri oluşmadan önlem alma şansları olduğuna vurgu yapan Seda Deniz Işıklar, “Rutin kadın doğum muayeneleri ve smear testleri aksatılmamalı. Özellikle cinsel ilişki sonrasında kanama ve akıntı sorunu yaşayanlar muhakkak en yakın zamanda uzman doktora başvurmalı” şeklinde konuştu.

HIZLI METABOLİZMA İÇİN

Doğru beslenme hakkında bilgi veren Diyetisyen Ayda Erken, gün içinde 3 ana ve 3 ara öğün yapılması gerektiğini belirtti. Az porsiyonlar şeklinde sık yemenin metabolizmayı hızlandırdığına dikkat çeken Erken, özellikle kahvaltı öğünün atlanmaması gerektiğini kaydetti. Sabah ve öğle yemeği arasında ara öğünün 5,6 fındık, badem olabileceğini, öğle ve akşam arasındaki süre uzun olduğundan, bu ara öğünde; meyve, yoğurt gibi daha tok tutacak yiyeceklerin tercih edilebileceğini anlatan Diyetisyen Erken, doğru beslenme ile birlikte haftada 2, 3 gün spor yapmanın da sağlık için gerekli olduğunu söyledi.

Eğitim sonunda Op. Dr. Seda Deniz Işıklar, katılımcı kadınlarla selfie yaparak etkinliğe renk kattı. Özel Ümit Hastanesi Halkla İlişkiler Müdürü Gülay Özler de, kadınlara karanfil verdi ve Kadınlar Gününü kutladı.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

KAPIMIZ HERKESE AÇIK OLACAK
KAPIMIZ HERKESE AÇIK OLACAK
Hasan Tuç Tepebaşı Belediye Başkanlığı için AK Parti'den aday adaylığını açıkladı. Tuç "Seçimlerden sonra Tepebaşı'nı herkese kapısı ve gönlü açık yönetim anlayışına kavuşturacağız" dedi.
ESKİŞEHİR'E HAYRAN KALDILAR
ESKİŞEHİR'E HAYRAN KALDILAR
Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Almanya’nın çeşitli kentlerinden Türkiye’ye gelen gazeteciler, Eskişehir’e hayran kaldı. Kent gezisi sonrası Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret eden gazeteciler, hayata geçirdiği başarılı projelerden dolayı Başkan Büyükerşen’i tebrik ettiler.
VALİ ÇAKACAK ŞEHİR HASTANESİ'NDE
VALİ ÇAKACAK ŞEHİR HASTANESİ'NDE
Vali Özdemir Çakacak, tüm poliklinikleriyle hasta kabulüne başlayan Eskişehir Şehir Hastanesini gezerek, yapılan çalışmalar hakkında İl Sağlık Müdürü Uğur Bilge’den bilgi aldı.
VEZNELER HAFTA SONLARI AÇIK
VEZNELER HAFTA SONLARI AÇIK
Odunpazarı Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü, hafta sonunda da mesai yapacak. Hizmet almak isteyen vatandaşlar, 09.00-16.00 saatleri arasında vezneleri kullanabilecek.
ZEHİR TACİRİ YARGI ÖNÜNDE
ZEHİR TACİRİ YARGI ÖNÜNDE
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından uyuşturucuyla mücadele kapsamında yürütülen çalışmalarda yakalanan İran uyruklu uyuşturucu satıcısı adliyeye sevk edildi.
HAMİLE KADIN HIRSIZLIK YAPARKEN...
HAMİLE KADIN HIRSIZLIK YAPARKEN...
Eskişehir'de, bir kadının çantasından yankesicilik yöntemiyle bin 40 lira çaldığı öne sürülen, kadın hükümlü, polis ekipleri tarafından suçüstü yakalandı. 
ARTIK İLACA ULAŞABİLECEKLER
ARTIK İLACA ULAŞABİLECEKLER
Eskişehir'de yaşayan Spinal Muskuler Atrofi (SMA) tip-1 hastası 2,5 yaşındaki Çağan Meriç Demir'in ailesi, Sağlık Bakanlığı tarafından tüm SMA hastalarına ilaç temini için süreç başlatılmasını mutlulukla karşıladı.
ÖRNEK UYGULAMA
ÖRNEK UYGULAMA
Eskişehir'de bir işletme sahibi, sokak hayvanları için mama getiren müşterilerine yüzde 50 indirim yapmasının yanı sıra kafedeki oyun konsollarında biriken paralarla aldığı mamaları, sokak hayvanlarını besleyenlere ücretsiz temin ediyor.
UYUŞTURUCU OPERASYONU
UYUŞTURUCU OPERASYONU
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği uyuşturucu operasyonunda yakalanan 3 şüpheliden biri 'Uyuşturucu madde ticareti yapmak' suçundan adliyeye sevk edildi.