DOĞRU TERCİH İÇİN BUNLARA DİKKAT!

Son Güncelleme : 28 Haziran 2018 12:06
DOĞRU TERCİH İÇİN BUNLARA DİKKAT!

Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sonuçlarının açıklanması ve Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nun yayımlanmasının ardından öğrenci ve velileri, kılavuz yardımı ile doğru tercih yapma heyecanı kapladı.

LGS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte birçok öğrencinin merakla araştırdığı hangi puanla hangi liseye gidilebilecek sorusu, tercih kılavuzunun yayımlanmasıyla netleşti. Eskişehir’de özel bir okulda öğretmen olarak görev yapan Ayşe Alp, öğrencilerin 3 grupta tercih yapabileceklerini söyledi. Alp, sınav sisteminin değişmesinin ardından merak edilenin, yerleştirmelerin nasıl olacağı konusu olduğunu anlatarak, "Kılavuzumuz açıklandı. Öğrencilerimizin sonuçları açıklandı. Şimdi tercih işlemleriyle ilgili şöyle söylüyor kılavuzumuz bizlere; sınava giren öğrencilerimiz 3 grup türünde tercihte bulunabilecekler. Bunlardan 1’incisi yerel yerleştirme, 2’ncisi sınav puanına bağlı olarak yerleştirme, 3’üncüsü de pansiyonlu okulları tercih edebilme olmak üzere her birisinde beşer adet tercih hakkı bulunmakta ama tabi her birisinin de kendi içerisinde belli başlı yerine getirilmesi gereken kriterleri oluyor. Bütün öğrenciler sınava giren öğrenciler de dahil olmak üzere yerel yerleştirmeyi yapmak zorunda. Yerel yerleştirme yapılmadan sınav puanına bağlı yerleştirme ekranı ya da pansiyonlu okullar ekranının açılmayacağını söylüyor kılavuzumuz bizlere. Yine aynı şekilde öğrencilerimiz nakiller döneminde de 4 tane nakil gerçekleştirebilecek ama tabi ki nakilleri yapabilmek için önce öğrencilerimizin ilk tercihlerini yapması gerekecek. İlk tercihlerde yerleştirilemeyen öğrenciler, nakiller döneminde tercihlerde bulunabilecek. Özel okula kayıt hakkı kesin olarak yapılmış ise bir öğrencinin yeterlilik sınavıyla kayıt hakkı gerçekleştirilmiş ise kesin kayıt yapılmışsa bu okullara, öğrencilerin tercihlerde bulunamayacaklarını söylüyorlar yine kılavuzumuz onu belirtiyor” dedi. 

“Yerel yerleştirmeyi ilk kez yaşıyoruz” 
Yerel yerleştirmenin ilk defa yaşandığını ve merak konusu olduğunu belirten Alp, “Yerel yerleştirme yine en çok merak edilen konularımızdan bir tanesi. Velilerimiz tarafından da, öğrencilerimiz tarafından da yıllardır hep bir sınav puanıyla ilgili yerleştirme alışa geldi. Yerel yerleştirmeyi ilk kez yaşıyoruz. Yerel yerleştirmede de 3 tane rengimiz olacak yeşil, mavi ve kırmızı olmak üzere. Yeşil rengimiz, kayıt alanını, öğrencimizin kayıt yapabileceği ikamet adresini, okulun bulunduğu adresini belirtiyor. Mavi, komşu kayıt alanını belirtiyor. Kırmızı rengimiz ise diğer olarak nitelendiriliyor. Yani diğer dediğimiz kayıt alanı ve komşu kayıt alanı dışındaki il genelinde bulunan okullar ile il dışındaki okulları kapsayacak” diye konuştu. 

“Tercihlerin ilgili ortaokul tarafından onaylanmadığı taktirde geçerli sayılmıyor” 
Son olarak tercih tarihlerini ve tercihlerin ilgili ortaokul tarafından onaylanmadığı taktirde geçerli sayılmayacağına dikkat çeken Alp, şunları söyledi; 
“En az 2 farklı okul türü olmak zorunda yerel yerleştirmede. Sınavla yerleştirme de böyle bir şey söz konusu değil. Yüzdelik dilimine göre zaten tercihini yapacak. 2 Temmuz’da başlayıp 13 Temmuz’da sona erecek. 30 Temmuz itibariyle sonuçlarımız açıklanacak. Öğrencilerimiz, bu süreçte tercihlerini velisiyle beraber kendileri yapabildikleri gibi yine ortaokul müdürlüklerinden gerçekleştirebilirler. İster velisiyle yapılmış olsun tercih, ister bir ortaokul müdürlüğü tarafından yapılmış olsun ilgili ortaokul müdürlüğü tarafından onaylanması gerekiyor. Onaylanmadığı sürece geçerli sayılmıyor. Buna dikkat edilmesi gerekiyor.” 

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

salih baba

29 Haziran 2018 00:27
milli eğitim nitelikli , örneğin Kılıçoglu Anadolu lisesisni NEDEN NİTELİKSİZ YAPTI, KENAN YALCIN ANADOLU LİSESİ NORMAL BİR LİSE İDİ, nasıl oldu da nitelikli oldu. adlarını NİTELİKLİ NİTELİKSİZ OLARAK DEGİŞTİRMENİZ OKULUN EGİTİM ÖGRETİM KADRO VE KALİTESİNİ DEGİŞTİRMEZ. BEN YAPTIM OLDUYLA OLMUYORRRRRRR.
ALMANYA ÇIKARMASI
ALMANYA ÇIKARMASI
Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve ekibi ile geçtiğmiz hafta Almanya'nın Berlin kentine çıkarma yaptık. Zira 60 ülkeden 3 bin firmanın katıldığı Raylı Sistemler Fuarı vardı. Ayrıca Berlin gezisi yapıldı. Peki neler yaşandı?
ESKİŞEHİR'DE FECİ OLAY
ESKİŞEHİR'DE FECİ OLAY
Eskişehir’de, bir şahıs üzerine dökülen tinerin alev alması sonucu feci şekilde can verdi. 
ESKİŞEHİR'DE TRAFİK KAZASI
ESKİŞEHİR'DE TRAFİK KAZASI
 Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında 4 kişi yaralandı. 
PORSUK BARAJI'NDA KORKUTAN GÖRÜNTÜ
PORSUK BARAJI'NDA KORKUTAN GÖRÜNTÜ
Kütahya ve Eskişehir sınırları içinde yer alan Porsuk Barajı'nda binlerce ölü balık ve kerevitin kıyıya vurması vatandaşları endişelendirdi. 
BOKSÖR DOKTORLAR
BOKSÖR DOKTORLAR
Eskişehir'de çeşitli hastanelerde görevli profesörden pratisyene birçok doktor, günün stresini ve yorgunluğunu boksla atıyor.
ES-ES AŞKI
ES-ES AŞKI
Eskişehirspor’un Gazişehir Gaziantep FK’yı konuk ettiği TFF 1. Lig 6. hafta maçında tribünde gelinlik ve damatlıkla maç izlemeye gelen çift ilgi odağı oldu. 
OKUL ÖNLERİ DAHA GÜVENLİ
OKUL ÖNLERİ DAHA GÜVENLİ
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından gerçekleşen ‘Okul Geçit Görevlileri’ projesi ile okul önlerinde öğrencilerin karşıya daha güvenli geçmeleri sağlanıyor. 
TAVŞAN HIRSIZLARI KAMERAYA YAKALANDI
TAVŞAN HIRSIZLARI KAMERAYA YAKALANDI
Eskişehir'de bir evcil hayvan dükkanının önünde bulunan tavşanı çalan hırsızlar, saniye saniye güvenlik kamerası tarafından kaydedildi. 
80'LİK NİNELERİN OKUMA AZMİ
80'LİK NİNELERİN OKUMA AZMİ
 Eskişehir'in Sarıcakaya ilçesinde bir araya gelen 4 nine, ilerleyen yaşlarına rağmen balkonu sınıfa çevirerek okuma öğreniyor.