DİKKAT! ESKİŞEHİR'DE DE GÖRÜLDÜ

Son Güncelleme : 09 Temmuz 2018 12:07
DİKKAT! ESKİŞEHİR'DE DE GÖRÜLDÜ

Bilimsel adı 'Solifugae' olan ve et yiyen örümcek türü olan 'sarı kız', çevre illerden Bilecik'ten sonra Eskişehir’de de görüldü.

Dünyada 'camel spider' olarak bilinen örümcek, Eskişehir’deki bir kırsal alanda görüldü. Genellikle Doğu ve Güneydoğu Bölgesinde yaşayan ve boyları 6-10 santimetre civarında olan ve et ile beslendiği bilinen sarı kız, kurak yerleri seviyor. Avları arasında böcekler, kemirgenler, kertenkeleler, akrepler, yılanlar ve hatta küçük olan kuşlar da yer alıyor. Genelde uzmanlar tarafından zehirli olmadığı söylense de, çok güçlü bir çene yapısına sahip olduğu için ısırdığında fazla can yaktığı belirtiliyor. Dişleri ile deriyi uyuşturup deldikten sonra içeriye eti sıvı bir hale getiren madde enjekte ederek avını tüketen örümcek, insanları tehdit olarak algılamadığında ise saldırmıyor. Vatandaşlar tarafından yol kenarında görülen ve yaklaşık 7 santimetre boyutunda olan örümcek, hızlı hareketleri ile dikkat çekiyor. 

Yorumlar (5) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Vatandaş

09 Temmuz 2018 12:26
1- Örümceklerin otçul olanı varmı? 2- Örümceklerin geneli avına parçalayıp hazmedilmesini kolaylaştıracak enzim zerk eder ve sonrasında sıvımsı hale gelmiş avını içer gibi tüketir. 3- Bu tür Türkiye ye yeni gelmiş değil. Biz doğayı tahrip edip, onların hayat alanlarına ev yaptıkça ister istemez daha çok karşımıza çıkıyorlar.

mehmet

10 Temmuz 2018 13:07
5 yıl önce osmangazi üniversitesinde görmüştüm hatta resimlerini çekmiştim zehirli olarak biliyordum.

İhsan köseoğlu

10 Temmuz 2018 00:32
Ya siz nasıl bir bilimle, kültürle haber yapıyorsunuz.Eskişehirde özellikle sivrihisar da 50 yıldır et yiyen örümcekten geçilmiyor.ben şahsen hiç görmediysem 500 defagörmüşümdür,haberi biraz araştırın kültürünüz artsın.

111

09 Temmuz 2018 22:05
İnsanlar dikkat etmeli yani hangi kırsal soylesenizya

cemal

09 Temmuz 2018 21:35
Çocukluğumda Şahin Tepesi tamamen kırsal alandı. Ayı inleri bulunurdu. Bu tepeden Karabayır tarafına giderken vadi içinde bir ayı görmüştüm. Yanımda arkadaşım da vardı. Korkmuştuk ve koşarak geldiğimiz yoldan geriye kaçtık. Şimdi oraları binalarla dolduruldu. Belki ayılar hala inlerinde saklanıyor olabilir..!
ESKİŞEHİR'DE FETÖ OPERASYONU
ESKİŞEHİR'DE FETÖ OPERASYONU
Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında aranan 2 şüpheli Eskişehir'de yakalandı.
KORKUNÇ CİNAYETE 2 TUTUKLAMA
KORKUNÇ CİNAYETE 2 TUTUKLAMA
Eskişehir'de tartıştıkları kişiyi tiner döküp yakarak ölümüne neden oldukları ileri sürülen 4 kişiden 2'si tutuklandı.
ÇEVRE YOLU'NDA KAZA
ÇEVRE YOLU'NDA KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında 4 kişi yaralandı. 
CİNAYETE 18 YIL HAPİS
CİNAYETE 18 YIL HAPİS
Eskişehir'de, daha önceden aralarında husumet bulunan şahsı 5 yerinden bıçaklayarak öldüren sanığa 18 yıl hapis cezası verildi. 
KADIN SÜRÜCÜLER TRAFİKTE KAPIŞTI
KADIN SÜRÜCÜLER TRAFİKTE KAPIŞTI
 Eskişehir'de kadın sürücüler arasında çıkan yol verme kavgası karakolda bitti. 
ESKİŞEHİR İÇİN FIRTINA UYARISI
ESKİŞEHİR İÇİN FIRTINA UYARISI
Aralarında Eskişehir'in de olduğu 4 il için saatteki hızı 80 kilometreye ulaşacak fırtına beklendiği bildirildi.
CİNAYET ZANLILARI ADLİYE'DE
CİNAYET ZANLILARI ADLİYE'DE
Eskişehir'de tartıştıkları madde bağımlısı kişiyi tiner döküp yakarak ölümüne neden oldukları ileri sürülen 4 kişi Adliye'ye sevk edildi.
KÖPEĞE VELAYET DAVASINDA YENİ GELİŞME
KÖPEĞE VELAYET DAVASINDA YENİ GELİŞME
 Eskişehir’de, ayrıldıktan sonra sahip oldukları köpeği paylaşamayan eski sevgililerin davasında, davacı taraf davalı tarafın belgede sahtecilik yaptığını iddia etti. 
AVUKAT BÜROSUNA SİLAHLI SALDIRI
AVUKAT BÜROSUNA SİLAHLI SALDIRI
Avukat Heval Yıldız Karasu'nun bürosuna dün sabah silahlı saldırı gerçekleştirildi. Baro, yazaılı bir açıklama yaparak konunun takipçisi olacaklarını söyledi.