DERSİMİZ ATÇILIK

08 Kasım 2017 10:54
DERSİMİZ ATÇILIK

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Mahmudiye Atçılık Meslek Yüksekokulundaki öğrenciler, haralarda ve okulun Uygulamalı Eğitim ve Atlı Terapi Merkezinde ders işliyor.

Mahmudiye ilçesindeki ESOGÜ Atçılık Meslek Yüksekokulunu tercih eden 21'i kız 67 öğrenci, her sabah erkenden kalkıp, haralara geliyor. Atların bakım ve temizliğini yapan kız ve erkek öğrenciler, öğretim elemanlarının verdiği disiplinli eğitim doğrultusunda geleceğin atçılık ve binicilik sektörünün üniversiteli antrenörü olmak için çabalıyor. Atçılık Meslek Yüksekokulu öğrencileri, diğerleri gibi amfiler yerine haralarda ve at üstünde eğitim görüyor. 

600 kilo ağırlığındaki canlılarla zaman geçiriyorlar

Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hakan Çalışkan, bugüne kadar 167 mezun verdiklerini belirterek, bu öğrencilerin 23'ünün veteriner fakültelerine geçtiğini, 118'inin ise sektördeki atçılık ve antrenörlük alanlarında faaliyet gösterdiğini söyledi. Okullarının başarı ve istihdam oranının çok yüksek olduğunu ifade eden Çalışkan, "Buraya gelen öğrencilerin çoğu daha önce köpek bile okşamamış oluyor. Okulda 600 kilo ağırlığındaki canlılarla zaman geçiriyorlar. Öğrencilerimiz iki yılı çok verimli geçiriyor. Mesleğe iyi bir başlangıç yapıyorlar." diye konuştu.

Kız öğrencilerimiz sektörde başarılı oluyor

Çalışkan, dünyadaki atçılık sektöründeki kadın oranının yüzde 70'leri bulduğunu ve iş gücü olarak kadınların bu sektörün hakimi olduğunu kaydetti. Türkiye'deki sektörde kadın istihdam oranının az olduğuna dikkati çeken Çalışkan, şöyle konuştu: "Kadınların bu sektörde bulunması atların performansına olumlu yansıyor. Atlar çok naif hayvanlar. Yüksekokulumuzdaki kız öğrenci sayımız her geçen yıl artıyor. Sektörde iş bulan kız öğrencilerimiz sayısı da çok fazla. İlk yıllarda 6-7 kız öğrencimiz varken bu yıl 67 öğrencinin 21'i kız. Kadınların var olan naif yapıları, atların hazırlanışında ve eğitimlerinde önemli rol oynuyor. Kız öğrencilerimizin yarış ve binicilik sektöründe başarılı olduklarını gördükçe mutluluk duyuyoruz."

Okul saatleri dışında bile buradayız

İstanbul'dan gelen birinci sınıf öğrencisi Rümeysa Yaka, çocukluğundan beri atçılıkla uğraşmayı istediğini ve ESOGÜ sayesinde bu fırsatı yakaladığını anlattı. Geleli bir ay olmasına rağmen atlarla yakınlık kurduğuna değinen Yaka, "Daha önce hiç temas bile kurmadığım atlarla bu kadar yakınlaşmak beni mutlu ediyor. Disiplin isteyen bir eğitimimiz var. Okul saatleri dışında bile buradayız. Ancak bu işe adeta aşığım. İş garantili bir okul. Yaşıtlarımız amfilerde sıkılarak ders işlerken biz atların dünyasındayız. Arkadaşlarım bize imreniyor." ifadelerini kullandı. İstanbul'dan öğrenim için gelen Nuray Alageyik de hayvan sevgisi dolayısıyla arkadaşlarının önerisi üzerine bu bölümü seçtiğini ifade ederek, "Atçılıkla ilgili en iyi okulun ESOGÜ'de olduğunu öğrendim. İyi ki buradayım. Ailem bu okulu seçtiğime çok şaşırdı ancak ön yargıları yıktım. Kadınlar bu alanda asla zorlanmaz." diye konuştu. 

Okçuluk da yapıyor

Ankara'dan gelen Ezgi Kartal ise farklı mesleklerin ilgisini çektiğini belirterek, atlı terapi konusunda kendini geliştirmek istediğini söyledi. Eskişehirli Eda Yavuz da daha önce dedesinin atına binmesiyle içinde hayvan sevgisinin oluştuğunu belirterek, "Dedem vefat edince atını vermek zorunda kaldık. Bu da içimde bir burukluğa neden oldu. Üniversitede atçılıkla ilgili bir bölüm olup olmadığını araştırdım ve ESOGÜ'yü tercih ettim. Atçılığa faydalı insanlar içinde bulunmak istiyorum. Türk atçılığına hizmet etmeyi planlıyorum." dedi.  Malatya'dan gelen Merve Bitkin de 4 yıldır yaya okçuluğun yanında bu sene atlı okçulukla uğraşmaya başladığını anlattı. Bitkin, geleneksel sporlarda profesyonel yaklaşımın yeterli olmadığını fark etmesi nedeniyle atlı okçuluk üzerine bilimsel çalışma yapmak için ESOGÜ'yü tercih ettiğini söyledi.

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Doğa Sever

09 Kasım 2017 10:54
Bir de ; Mahmudiye Yarış Tayı İdman Merkezi Projesi gerçekleştirilirse!
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında biri çocuk 2 kişi hayatını kaybederken, 2'si ağır 5 kişi de yaralandı. 
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay ilçe gezilerine Beylikova ile devam etti. Günay’ın ilk durağı Batman’da şehit düşen Jand. Uzm. Çvş. Neşet Gök’ün baba ocağı oldu.
KRİZ VATANDAŞIN MİDESİNDE
KRİZ VATANDAŞIN MİDESİNDE
Demokrat Parti (DP) haftalık toplantısı dün DP İl Başkanı Nazım Dölekçekiç başkanlığında gerçekleştirildi. Ekonomi hakkında konuşan Dölekçekiç, “Ekonomik kriz vatandaşın midesinde” dedi.
TERÖR EN BÜYÜK SORUN
TERÖR EN BÜYÜK SORUN
Saadet Parti(SP) haftalık toplantısı dün SP Mali İşler Başkanı Hikmet Çakır başkanlığında gerçekleştirildi.
ESKİŞEHİR'DEN ZAFERLE ÇIKACAĞIZ
ESKİŞEHİR'DEN ZAFERLE ÇIKACAĞIZ
Büyük Birlik Partisi Eskişehir 8. Olağan Kongresi,dün BBP Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici'nin katılımıyla gerçekleşti. Yerel seçimlerde kendi partilerinden aday çıkaracaklarını söyleyen Destici, “ Eskişehir'de zaferle çıkacağız” dedi.
TÜRK MİLLETİYLE DALGA GEÇİLİYOR
TÜRK MİLLETİYLE DALGA GEÇİLİYOR
İYİ Parti İl Başkanı Ramis Tunca “Et fiyatlarındaki artış zenginlikten çok et yememizden kaynaklanıyor olarak açıklanıp Türk Milleti ile dalga geçilmiştir” dedi.
ESERLERİNİ TANITIYOR
ESERLERİNİ TANITIYOR
İstanbul’da atölyesi bulunan ve 18 yıldır ürettiği el sanatları eserleri ile 11 sergi açan Gelengül Filiz, şehir şehir gezerek el emeği ürünlerini vatandaşlara tanıtıyor.
SOSYAL PROJELERE DESTEK VERECEĞİZ
SOSYAL PROJELERE DESTEK VERECEĞİZ
Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi “Alzheimer’in Hastalık ve Sosyal Boyutu” konulu etkinliğe ev sahipliği yaptı.
YABANCI ÖĞRENCİLERE İKAMET SEMİNERİ
YABANCI ÖĞRENCİLERE İKAMET SEMİNERİ
Yunus Emre Uluslararası Öğrenci Derneği (YUDER) tarafından düzenlenen kardeşlik sohbetinde yabancı öğrencilere bazı bilgiler verildi.