DERSİMİZ ATÇILIK

08 Kasım 2017 10:54
DERSİMİZ ATÇILIK

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Mahmudiye Atçılık Meslek Yüksekokulundaki öğrenciler, haralarda ve okulun Uygulamalı Eğitim ve Atlı Terapi Merkezinde ders işliyor.

Mahmudiye ilçesindeki ESOGÜ Atçılık Meslek Yüksekokulunu tercih eden 21'i kız 67 öğrenci, her sabah erkenden kalkıp, haralara geliyor. Atların bakım ve temizliğini yapan kız ve erkek öğrenciler, öğretim elemanlarının verdiği disiplinli eğitim doğrultusunda geleceğin atçılık ve binicilik sektörünün üniversiteli antrenörü olmak için çabalıyor. Atçılık Meslek Yüksekokulu öğrencileri, diğerleri gibi amfiler yerine haralarda ve at üstünde eğitim görüyor. 

600 kilo ağırlığındaki canlılarla zaman geçiriyorlar

Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hakan Çalışkan, bugüne kadar 167 mezun verdiklerini belirterek, bu öğrencilerin 23'ünün veteriner fakültelerine geçtiğini, 118'inin ise sektördeki atçılık ve antrenörlük alanlarında faaliyet gösterdiğini söyledi. Okullarının başarı ve istihdam oranının çok yüksek olduğunu ifade eden Çalışkan, "Buraya gelen öğrencilerin çoğu daha önce köpek bile okşamamış oluyor. Okulda 600 kilo ağırlığındaki canlılarla zaman geçiriyorlar. Öğrencilerimiz iki yılı çok verimli geçiriyor. Mesleğe iyi bir başlangıç yapıyorlar." diye konuştu.

Kız öğrencilerimiz sektörde başarılı oluyor

Çalışkan, dünyadaki atçılık sektöründeki kadın oranının yüzde 70'leri bulduğunu ve iş gücü olarak kadınların bu sektörün hakimi olduğunu kaydetti. Türkiye'deki sektörde kadın istihdam oranının az olduğuna dikkati çeken Çalışkan, şöyle konuştu: "Kadınların bu sektörde bulunması atların performansına olumlu yansıyor. Atlar çok naif hayvanlar. Yüksekokulumuzdaki kız öğrenci sayımız her geçen yıl artıyor. Sektörde iş bulan kız öğrencilerimiz sayısı da çok fazla. İlk yıllarda 6-7 kız öğrencimiz varken bu yıl 67 öğrencinin 21'i kız. Kadınların var olan naif yapıları, atların hazırlanışında ve eğitimlerinde önemli rol oynuyor. Kız öğrencilerimizin yarış ve binicilik sektöründe başarılı olduklarını gördükçe mutluluk duyuyoruz."

Okul saatleri dışında bile buradayız

İstanbul'dan gelen birinci sınıf öğrencisi Rümeysa Yaka, çocukluğundan beri atçılıkla uğraşmayı istediğini ve ESOGÜ sayesinde bu fırsatı yakaladığını anlattı. Geleli bir ay olmasına rağmen atlarla yakınlık kurduğuna değinen Yaka, "Daha önce hiç temas bile kurmadığım atlarla bu kadar yakınlaşmak beni mutlu ediyor. Disiplin isteyen bir eğitimimiz var. Okul saatleri dışında bile buradayız. Ancak bu işe adeta aşığım. İş garantili bir okul. Yaşıtlarımız amfilerde sıkılarak ders işlerken biz atların dünyasındayız. Arkadaşlarım bize imreniyor." ifadelerini kullandı. İstanbul'dan öğrenim için gelen Nuray Alageyik de hayvan sevgisi dolayısıyla arkadaşlarının önerisi üzerine bu bölümü seçtiğini ifade ederek, "Atçılıkla ilgili en iyi okulun ESOGÜ'de olduğunu öğrendim. İyi ki buradayım. Ailem bu okulu seçtiğime çok şaşırdı ancak ön yargıları yıktım. Kadınlar bu alanda asla zorlanmaz." diye konuştu. 

Okçuluk da yapıyor

Ankara'dan gelen Ezgi Kartal ise farklı mesleklerin ilgisini çektiğini belirterek, atlı terapi konusunda kendini geliştirmek istediğini söyledi. Eskişehirli Eda Yavuz da daha önce dedesinin atına binmesiyle içinde hayvan sevgisinin oluştuğunu belirterek, "Dedem vefat edince atını vermek zorunda kaldık. Bu da içimde bir burukluğa neden oldu. Üniversitede atçılıkla ilgili bir bölüm olup olmadığını araştırdım ve ESOGÜ'yü tercih ettim. Atçılığa faydalı insanlar içinde bulunmak istiyorum. Türk atçılığına hizmet etmeyi planlıyorum." dedi.  Malatya'dan gelen Merve Bitkin de 4 yıldır yaya okçuluğun yanında bu sene atlı okçulukla uğraşmaya başladığını anlattı. Bitkin, geleneksel sporlarda profesyonel yaklaşımın yeterli olmadığını fark etmesi nedeniyle atlı okçuluk üzerine bilimsel çalışma yapmak için ESOGÜ'yü tercih ettiğini söyledi.

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Doğa Sever

09 Kasım 2017 10:54
Bir de ; Mahmudiye Yarış Tayı İdman Merkezi Projesi gerçekleştirilirse!
ESKİŞEHİR'DE TRAFİK KAZASI
ESKİŞEHİR'DE TRAFİK KAZASI
 Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında 4 kişi yaralandı. 
PORSUK BARAJI'NDA KORKUTAN GÖRÜNTÜ
PORSUK BARAJI'NDA KORKUTAN GÖRÜNTÜ
Kütahya ve Eskişehir sınırları içinde yer alan Porsuk Barajı'nda binlerce ölü balık ve kerevitin kıyıya vurması vatandaşları endişelendirdi. 
BOKSÖR DOKTORLAR
BOKSÖR DOKTORLAR
Eskişehir'de çeşitli hastanelerde görevli profesörden pratisyene birçok doktor, günün stresini ve yorgunluğunu boksla atıyor.
ES-ES AŞKI
ES-ES AŞKI
Eskişehirspor’un Gazişehir Gaziantep FK’yı konuk ettiği TFF 1. Lig 6. hafta maçında tribünde gelinlik ve damatlıkla maç izlemeye gelen çift ilgi odağı oldu. 
OKUL ÖNLERİ DAHA GÜVENLİ
OKUL ÖNLERİ DAHA GÜVENLİ
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından gerçekleşen ‘Okul Geçit Görevlileri’ projesi ile okul önlerinde öğrencilerin karşıya daha güvenli geçmeleri sağlanıyor. 
TAVŞAN HIRSIZLARI KAMERAYA YAKALANDI
TAVŞAN HIRSIZLARI KAMERAYA YAKALANDI
Eskişehir'de bir evcil hayvan dükkanının önünde bulunan tavşanı çalan hırsızlar, saniye saniye güvenlik kamerası tarafından kaydedildi. 
80'LİK NİNELERİN OKUMA AZMİ
80'LİK NİNELERİN OKUMA AZMİ
 Eskişehir'in Sarıcakaya ilçesinde bir araya gelen 4 nine, ilerleyen yaşlarına rağmen balkonu sınıfa çevirerek okuma öğreniyor. 
'SÜSLÜ KADINLAR'DAN BİSİKLET TURU
'SÜSLÜ KADINLAR'DAN BİSİKLET TURU
Ülke genelinde 65 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen "Süslü Kadınlar Bisiklet Turu" Eskişehir’de de renkli görüntülere sahne oldu. 
BORSA ÜYELERİNE KREDİ FIRSATI
BORSA ÜYELERİNE KREDİ FIRSATI
Eskişehir Ticaret Borsası (ETB) Başkanı Ömer Zeydan'ın girişimi sonucu üyelere düşük faizli yeni bir kredi kullanma fırsatı kazandırıldı.