DAĞ BAŞINDA KALMIŞ KÖY GİBİYİZ

25 Mayıs 2016 17:44
DAĞ BAŞINDA KALMIŞ KÖY GİBİYİZ

Tepebaşı Belediyesi mevcut mahalleleri arasında yer alan Zincirlikuyu Mahallesi'nde kat arttırımı olmayışından yakınan mahalle sakinleri, "Dağ başında kalmış köy gibiyiz" derken, Mahalle Muhtarı Erdal Karakaya, daha fazla imara açılmak istemediklerini dile getirdi.

Sakarya Mahallenizde projemiz kapsamında bu haftaki durağımız Zincirlikuyu Mahallesi oldu. Zincirlikuyu, Tepebaşı Belediyesi bünyesinde yer alıyor.

KAT ARTTIRIMI İSTİYORUZ

1 Kasım Genel Seçimleriyle birlikte seçime gidilmesi sonucu mahalle muhtarı olan Erdal Karakaya, mahallede kayıtlı 3 bin nufüs olduğunu söyledi. Kayıtsızlarla birlikte mahalle nüfusunun 5 bine yaklaştığını söyleyen Karakaya, en büyük sorunlarının kat arttırımı olduğunu dile getirdi. Nüfus Müdürlüğü'yle koordinatlı bir şekilde çalışamadıkların için bazı sıkıntılar yaşadıklarını belirten Karakaya, "Koordinatlı çalışabilsek bizim için daha iyi olacak. Muhtarlığa gelip giden evraklar konusunda vatandaşa daha iyi hizmet verebileceğiz" dedi.

BAZI SAATLERDE PARKA GİREMİYORUZ

Mahallenin genel olarak çok güzel bir mahalle olduğunu söyleyen Muhtar Karakaya, "Halkımız iyi, temiz. Bazı sıkıntılarımız var tabii, en kanar mahalle olduğumuz için Eskişehir'in bütün sarhoşları burada. Saat 00:00'dan sonra parklara giremiyoruz. Sağ olsun başkanlarımız 2, 3 tane park kazandırdı mahallemize ama alkol alanlar yüzünden belirli saatlerden sonra parkı kullanamıyoruz" diye konuştu. Mahallenin temizliği konusunda da herhangi bir sıkıntılarının olmadığını dile getiren Karakaya, "Belediye geliyor temizliyor, çöplerimizi topluyor. Sadece bazı vatandaşlarımız çöp konteynırları istiyor. Konteynırlar kaldırıldı, Ahmet başkanımız çöpü taze kokmadan alıyor ama bazı vatandaşlarımız da konteynır istiyor" şeklinde konuştu.

YETKİLİLERE SESİMİZİ DUYURAMADIK

Mahallede bulunan pekçok sokağın karanlık olduğunu dile getiren Muhtar Karakaya, "Kemal Aydinç parkının olduğu yerde 9 katlı binamız var. Bu binaların olduğu yerler karanlık dilekçe verdik. Sokak lambası getirilsin diye ama hala bir şey yok. Vatandaş bunun bedelini hırsızlıkla, tacizle, başka şeylerle ödüyor" dedi. Karakaya, "Bizim mahallemiz kenar mahalle, evlerin hepsi eskiden kalma. Mahallemize ATM istedik. Bununla ilgili gerekli yerlere yazı yazdık. Hiçkimse bizimle ilgilenmedi. Amaç para kazanmaksa bilmiyorum, ama amaç hizmetse yetkililere sesimizi duyuramadık" dedi.

OTOBÜS SEFERLERİ SKLAŞTIRILSIN

Otobüsle ilgili sorunlarının da olduğunu söyleyen Muhtar Karakaya, "Eskişehir soğuk bir şehir yarım saatte bir otobüs geliyor. Bununla ilgili de Büyükşehir'e dilekçe verdik. Bunun öğrencisi var, işçisi var, geleni var, gideni var... Otobüs seferlerinin daha seri, en azından 15 dakikada bir yapılmasını istiyoruz. Yazın önemli değil bekleniyor ama kışın sıkıntılı bir şekilde bekleniyor" dedi. Kenar mahalle oldukları için köpeklerin Zincirlikuyu'ya geldiğini hatırlatan Karakaya, "Bizler hayvanları seviyoruz, onlara zarar gelmesini istemiyoruz. Onları korumaktan yanayız ama bunun bir yolu vardır. Çocuklarımızı ısırınca canımız yanıyor. Bunların bakımı daha derli toplu yapılabilir. Onlara da yaşam hakkı sağlansın ama bu şekilde olmaması gerekiyor" dedi.

SIKI DENETİMLE ÜSTESİNDEN GELİNEBİLİR 

Mahallede bulunan arsaların alfabenin bütün harflerini aldığını söyleyen Karakaya, "Arsalarla ilgili büyük bir düzensizlik var, bunun giderilmesi istiyoruz. Daha önce burada 8, 9 kat vardı herhangi bir şey olmadı. Depremin öldürebilirliğini, insanların ihmarkarlığını, takipsizliğini ve müteahitlerin aç gözlülüğünün üstesinden sıkı bir dentimle gelinebilir. Tarıma açık olan arizlerin bu kadar mahvetmemeliyiz. Geleceğimize, çocuklarımıza yeşil alan bırakmamız lazım ama sürekli iki kat üç kat deyip tarım arazilerini açıyoruz. Bakıldığında Vişnelik Mahallesi çok güzel bir yerdi, Vişnelik'i bugün betonla doldurduk, yeşil alan bırakmadık" diye konuştu.

İMARA AÇILMAK İSTEMİYORUZ

Mevcut alanların imara açılmamasını istediklerini dile getiren Karakaya, "Mevcut yerlerde kat arttırımına gidilirse hem araziyi korumuş hem vatandaşın mağduriyetini gidermiş hem de geleceğimiz için yeşil alan bırakmış oluruz. Toplu bina olursa, altyapısını kolay yapabilirsin, temizliğini kolay yapabilirsin, her şey senin için daha kolay olur. Alfabenin son sırasında olduğumuz için bize sıra gelmiyor" dedi.

DEĞİŞEN TEK ŞEY VERGİLER OLDU

Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yaptığını dile getiren Mesut Aydemir doğma büyüme Zincirlikuyu mahallesinde yaşadığını söyledi. Mahalledeki sokakların karanlık olduğunu söyleyen Aydemir, "Sokakta bir sürü kameram var ama karanlık olduğu için kameralarım göstermiyor, gece avlunun lambalarını yakıyorum. Zincirlikuyu hiç gelişmeyen bir mahalle, doğduğumuzda nasılsa şimdi de aynı. Köyden mahalle statüsünde geçti değişen bir şey olmadı sadece ödediğimiz vergiler arttı. Ben bu yıl Tepebaşı Belediyesi'ne 18 bin 500 lira vergi verdim. Yerlerimiz çok büyük ama kat arttırımı olmadığı içim müteahit girmiyor. Bizler kat arttırımı istiyoruz. Mahalle ya ayrık nizamdan bitişik nizama dönsün ya da kat arttırımı olsun" dedi.

SEÇİMDEN SEÇİME UĞRANIYOR 

Tarlararın satışlarıyla ilgili rant olayları yaşandığını dile getiren Açıl Gözüm," İvedi olarak bunların durdurulmasını istiyoruz. Belediyenin üç noktasındayız en yakınız ama bizimle ilgilenilmiyor" dedi. Hem siyasi parti temsilcilerinin hem de belediyelerin seçimden seçime mahalleye uğradığını dile getiren Gözüm, belediyelerin genel anlamda muhtarlara arasının iyi olmadığını söyledi. Gözüm, muhtarların belediye meclis üyeleri gibi olmasını istedi.

ZİNCİRLİKUYU ADIM ATAMADI

Belediye Başkanı Ahmet Ataç'tan memnun olduklarını dile getiren Zeynel Topuz ise mahalleye yapılan hizmetlerin yeterli olmadığını dile getirdi. 3 kattan fazla verilmediği için müteahitlerin mahalleye girmediğini söyleyen Topuz mağduriyetlerinin giderilmesini istedi. Topuz, "60 yıldır Zincirlikuyu'da yaşıyorum. Batıkent'e bakın neredeydi, nereye gitti? Zincirlikuyu hep aynı yerinde, hiç adım atmadı" dedi.

HİZMETLERDEN MEMNUNUZ

37 yıldır Zincirlikuyu'da yaşayadığınıd ile getiren Naciye Mancar, "Zincirlikuyu yerinde kalsa bile gelen hizmetlerden memnunuz. Parklarımız yapıldı, Beldeevimiz var, oraya gidip etkinliklere katılabiliyoruz" dedi.

EVLERİNİ VERMEK İSTEMİYORLAR 

Zincirlikuyu mahallesinin sessiz sakin bir mahalle olduğunu söyleynen Nevra Karakaya, mahallenin yaşlı kesimden oluştuğunu söyledi. Mahalle kadınlarının yazın tarlaya gittiğini kışın da gezdiğini söyleyen Karakaya, " Mahallemizin gelişimi çok yavaş, kat attırmı olmadığı için kimse evlerini müteahite vermek istemiyor.Genç nüfus fazla olmadığı için çocuklarımız yalnız kalıyor" diye konuştu.

BİR ŞEYLER YAPILSIN 

12 yıldır Zincirlikuyu'da yaşadınığı söyleyen Sultan Günel, "12 yıldır hiç kalkınamadık" dedi. Mahallenin köyden bir farklım olmadığını dile getiren Günel, "Marketimiz yok, ATM'miz yok, ulaşım sorunumuz var. Otobüs bekliyoruz, yarım saat 45'dakika sonra anca geliyor. Biz artık bir şeyler yapılsın istiyoruz. Dağ başında bir köy gibi kaldık" dedi.

Haberin fotogalerisi için tıklayın.

DAĞ BAŞINDA KALMIŞ KÖY GİBİYİZ

Yorumlar (4) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

vatandaş

26 Mayıs 2016 10:31
Merak etmeyin, yenibaglar mahallesindeki parklarda berdus yuvası. Kenardayiz diye uzulmeyin. Hem baglarda 00:00 da beklenmiyor.

vatan

05 Haziran 2016 18:39
belediye saga sola gidip gezmeyi bıraksa belki sizi duyarlar bunlar sadece şehir merkezine bakarlar kenar semte secim zamanı gelirler sizin işiniz secim zamanı olur boiuna beklemeyin

genç

30 Mayıs 2016 19:20
şehir aynı durumda

es26

27 Mayıs 2016 10:58
Bu geri kalmışlığın sebebi Mahalleninin zenginleri (bu mahallede yetişenler kimler olduğunu bilir) Erdal Karakayadan önce muhtarlar.Lafa gelince Yılmaz Hocayla çok iyiyiz ,Ahmet Hocayla çok iyiyiz bizi kırmazlar,her istediğimizi yaptırırız ,nameleri ama icraat yok.Geçmişte çevre köyler, hazine arazilerini parselleyip köylüyü sattı.Bizim muhtarlarda hazine arazilerini belediyeye bıraktı NEDENSE?