Çürükleri engelleyelim

07 Nisan 2017 11:12
Çürükleri engelleyelim

Yurt genelinde yapılan ve Sağlık Bakanının da Erzurum’da katıldığı “Sağlıklı Dişler, Sağlıklı Nesiller” etkinliği ile eş zamanlı olarak Eskişehir Ertuğrul Gazi İlkokulunda diş seti ve Sağlıklı Yaşam Dergisi dağıtımı gerçekleştirildi.


Etkinliğe katılan Eskişehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kadir Demirel, dünyada olduğu gibi ülkemizde de en sık rastlanan sağlık sorunu olan diş ve diş eti hastalıklarını, yaygınlığı ve tekrarlama oranları nedeni ile en büyük sağlık sorunlarından biri olarak tanımladı. Demirel, açıklamasında, diş hekimi kontrollerinin aksatılmaması gerektiğini belirterek; “Diş çürüğü ve diş eti hastalıklarının temel nedeni kötü ağız hijyenidir. Bu hastalıklar, diş ve çevre dokuların doğru bir yöntemle ve düzenli olarak fırçalanması, doğru diş ipi kullanımı, sağlıklı beslenme, düzenli diş hekimi kontrollerinin aksatılmaması ile önlenebilir. Halk Sağlığı olarak özellikle küçük yaşlarda edinilen fırçalama alışkanlığının sağlanabilmesi amacıyla ilimizdeki tüm ilkokul öğrencilerimize diş fırçası ve macunu dağıtılmış, doğru fırçalama ve beslenme eğitimleri de verilmiştir" ifadelerini kullandı.
Diş seti ve Sağlıklı Yaşam Dergisi dağıtımının ardından çocuklara nasıl diş fırçalamaları gerektiği uzmanlar tarafından maketler üzerinde anlatılarak bilgilendirme yapıldı.
Gelecek nesillerin sağlıklı ağızlara kavuşmaları amacıyla koruyucu uygulamalardan biri olan flor vernik uygulamasının ilkokul öğrencilerine yılda iki defa yapıldığı belirtildi. Konuyla ilgili yapılan açıklamada "Flor vernik uygulamalarının çürük oluşumunu engellemede etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır" denildi.

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

mustafa şimşek

07 Nisan 2017 11:18
Çok güzel bir etkinlik emeği geçenlerin eline sağlık. Ancak, keşke sadece il merkezinde sınırlı kalmasada ilçelerdeki okullarada gidilse. Orda okuyanlarda bu milletin evlatları.
KORKUNÇ CİNAYETE 2 TUTUKLAMA
KORKUNÇ CİNAYETE 2 TUTUKLAMA
Eskişehir'de tartıştıkları kişiyi tiner döküp yakarak ölümüne neden oldukları ileri sürülen 4 kişiden 2'si tutuklandı.
ÇEVRE YOLU'NDA KAZA
ÇEVRE YOLU'NDA KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında 4 kişi yaralandı. 
CİNAYETE 18 YIL HAPİS
CİNAYETE 18 YIL HAPİS
Eskişehir'de, daha önceden aralarında husumet bulunan şahsı 5 yerinden bıçaklayarak öldüren sanığa 18 yıl hapis cezası verildi. 
KADIN SÜRÜCÜLER TRAFİKTE KAPIŞTI
KADIN SÜRÜCÜLER TRAFİKTE KAPIŞTI
 Eskişehir'de kadın sürücüler arasında çıkan yol verme kavgası karakolda bitti. 
ESKİŞEHİRLİLER YARINA DİKKAT
ESKİŞEHİRLİLER YARINA DİKKAT
Aralarında Eskişehir'in de olduğu 4 il için saatteki hızı 80 kilometreye ulaşacak fırtına beklendiği bildirildi.
CİNAYET ZANLILARI ADLİYE'DE
CİNAYET ZANLILARI ADLİYE'DE
Eskişehir'de tartıştıkları madde bağımlısı kişiyi tiner döküp yakarak ölümüne neden oldukları ileri sürülen 4 kişi Adliye'ye sevk edildi.
KÖPEĞE VELAYET DAVASINDA YENİ GELİŞME
KÖPEĞE VELAYET DAVASINDA YENİ GELİŞME
 Eskişehir’de, ayrıldıktan sonra sahip oldukları köpeği paylaşamayan eski sevgililerin davasında, davacı taraf davalı tarafın belgede sahtecilik yaptığını iddia etti. 
AVUKAT BÜROSUNA SİLAHLI SALDIRI
AVUKAT BÜROSUNA SİLAHLI SALDIRI
Avukat Heval Yıldız Karasu'nun bürosuna dün sabah silahlı saldırı gerçekleştirildi. Baro, yazaılı bir açıklama yaparak konunun takipçisi olacaklarını söyledi.
DUYGU SÖMÜRÜSÜ YAPMA
DUYGU SÖMÜRÜSÜ YAPMA
 Eskişehir'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi olduğu iddia edilen tutuklu sanığın yargılanmasına devam edildi.