Çürükleri engelleyelim

07 Nisan 2017 11:12
Çürükleri engelleyelim

Yurt genelinde yapılan ve Sağlık Bakanının da Erzurum’da katıldığı “Sağlıklı Dişler, Sağlıklı Nesiller” etkinliği ile eş zamanlı olarak Eskişehir Ertuğrul Gazi İlkokulunda diş seti ve Sağlıklı Yaşam Dergisi dağıtımı gerçekleştirildi.


Etkinliğe katılan Eskişehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kadir Demirel, dünyada olduğu gibi ülkemizde de en sık rastlanan sağlık sorunu olan diş ve diş eti hastalıklarını, yaygınlığı ve tekrarlama oranları nedeni ile en büyük sağlık sorunlarından biri olarak tanımladı. Demirel, açıklamasında, diş hekimi kontrollerinin aksatılmaması gerektiğini belirterek; “Diş çürüğü ve diş eti hastalıklarının temel nedeni kötü ağız hijyenidir. Bu hastalıklar, diş ve çevre dokuların doğru bir yöntemle ve düzenli olarak fırçalanması, doğru diş ipi kullanımı, sağlıklı beslenme, düzenli diş hekimi kontrollerinin aksatılmaması ile önlenebilir. Halk Sağlığı olarak özellikle küçük yaşlarda edinilen fırçalama alışkanlığının sağlanabilmesi amacıyla ilimizdeki tüm ilkokul öğrencilerimize diş fırçası ve macunu dağıtılmış, doğru fırçalama ve beslenme eğitimleri de verilmiştir" ifadelerini kullandı.
Diş seti ve Sağlıklı Yaşam Dergisi dağıtımının ardından çocuklara nasıl diş fırçalamaları gerektiği uzmanlar tarafından maketler üzerinde anlatılarak bilgilendirme yapıldı.
Gelecek nesillerin sağlıklı ağızlara kavuşmaları amacıyla koruyucu uygulamalardan biri olan flor vernik uygulamasının ilkokul öğrencilerine yılda iki defa yapıldığı belirtildi. Konuyla ilgili yapılan açıklamada "Flor vernik uygulamalarının çürük oluşumunu engellemede etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır" denildi.

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

mustafa şimşek

07 Nisan 2017 11:18
Çok güzel bir etkinlik emeği geçenlerin eline sağlık. Ancak, keşke sadece il merkezinde sınırlı kalmasada ilçelerdeki okullarada gidilse. Orda okuyanlarda bu milletin evlatları.
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında biri çocuk 2 kişi hayatını kaybederken, 2'si ağır 5 kişi de yaralandı. 
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay ilçe gezilerine Beylikova ile devam etti. Günay’ın ilk durağı Batman’da şehit düşen Jand. Uzm. Çvş. Neşet Gök’ün baba ocağı oldu.
KRİZ VATANDAŞIN MİDESİNDE
KRİZ VATANDAŞIN MİDESİNDE
Demokrat Parti (DP) haftalık toplantısı dün DP İl Başkanı Nazım Dölekçekiç başkanlığında gerçekleştirildi. Ekonomi hakkında konuşan Dölekçekiç, “Ekonomik kriz vatandaşın midesinde” dedi.
TERÖR EN BÜYÜK SORUN
TERÖR EN BÜYÜK SORUN
Saadet Parti(SP) haftalık toplantısı dün SP Mali İşler Başkanı Hikmet Çakır başkanlığında gerçekleştirildi.
ESKİŞEHİR'DEN ZAFERLE ÇIKACAĞIZ
ESKİŞEHİR'DEN ZAFERLE ÇIKACAĞIZ
Büyük Birlik Partisi Eskişehir 8. Olağan Kongresi,dün BBP Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici'nin katılımıyla gerçekleşti. Yerel seçimlerde kendi partilerinden aday çıkaracaklarını söyleyen Destici, “ Eskişehir'de zaferle çıkacağız” dedi.
TÜRK MİLLETİYLE DALGA GEÇİLİYOR
TÜRK MİLLETİYLE DALGA GEÇİLİYOR
İYİ Parti İl Başkanı Ramis Tunca “Et fiyatlarındaki artış zenginlikten çok et yememizden kaynaklanıyor olarak açıklanıp Türk Milleti ile dalga geçilmiştir” dedi.
ESERLERİNİ TANITIYOR
ESERLERİNİ TANITIYOR
İstanbul’da atölyesi bulunan ve 18 yıldır ürettiği el sanatları eserleri ile 11 sergi açan Gelengül Filiz, şehir şehir gezerek el emeği ürünlerini vatandaşlara tanıtıyor.
SOSYAL PROJELERE DESTEK VERECEĞİZ
SOSYAL PROJELERE DESTEK VERECEĞİZ
Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi “Alzheimer’in Hastalık ve Sosyal Boyutu” konulu etkinliğe ev sahipliği yaptı.
YABANCI ÖĞRENCİLERE İKAMET SEMİNERİ
YABANCI ÖĞRENCİLERE İKAMET SEMİNERİ
Yunus Emre Uluslararası Öğrenci Derneği (YUDER) tarafından düzenlenen kardeşlik sohbetinde yabancı öğrencilere bazı bilgiler verildi.