Cumhurbaşkanı Erdoğan TBMM'de

Son Güncelleme : 07 Temmuz 2018 13:07
Cumhurbaşkanı Erdoğan TBMM'de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti grup toplantısında konuştu. Erdoğan yeni kabinenin Pazartesi günü saat 21.00'de açıklanacağını söyledi. İlk kabine toplantısının da Cuma günü gerçekleştirileceğini belirten Erdoğan, konuşmasında CHP'ye de sert çıktı, "CHP'yi bölücü terör örgütünün güdümündeki siyasi partiyle ilişkisini gözden geçirmeye davet ediyorum" dedi. Cumhurbaşkanı FETÖ ile mücadele nedeniyle pasaportlarına el konulanlara da müjde verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti grup toplantısında konuştu.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları..

Milletvekillerimize çalışmalarında başarılar diliyorum. İçinizde daha önce bu sıralarda oturmuş olan var ilk defa bu görevi üstlenenler var. Yapacak çok işimiz bulunuyor. Her birinizin enerjisine üretkenliğine ve sadakatine ihtiyacımız var. Hep birlikte çok çalışacak milletimizin teveccühüne layık olmaya gayret edeceğiz.

Milletvekili seçimlerinde aldığımız 21. 338.693 geçerli oy ile yüzde 42,56'lık bir oran elde ettik. Her bir vatandaşımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sayısı 600'e çıkan vekil koltuklarının yüzde 49'unu elde ederek çoğunluğu sağlayamadık. MHP ile birlikte yüzde 57'lik çoğunluğa sahibiz.

"EN YAKIN RAKİBİMİZLE 11 MİLYON FARK VAR"

Önümüzdeki tablo şudur; Milletimiz Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 53,56 oy oranıyla en yakın rakibimizin 11 milyon oy üzerinde farkla bize teveccüh göstermiştir. Buna karşılık milletimiz Meclis'te AK Parti'yi yine 1. parti yapmış ama hedefinin de gerisinde bırakmıştır. Tüm badirelerin üstesinden milletimizin desteğiyle geldik. 15 Temmuz darbe girişimi gibi dünyanın en alçak ihanetlerinden birini milletimizle başarısızlığa uğrattık. Şimdi yapmamız gerek iş milletimize bakmak onun gösterdiği istikamette yürümektir. Kendisini AK Parti'nin üzerinde görenlerin bu mesajı alması mümkün değildir. Çünkü onların kalpleri hakikate yönelemez olmuştur. Biz milletimizin beklentilerini paylaşanlarla yol yürümeyi sürdüreceğiz. Buradaki kadronun bu vasıflardan oluşan insanlardan oluştuğuna inanıyorum

"MUHTEŞEM BİR GÖREVE BAŞLAMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ"

Pazartesi günü yapılacak yemin töreniyle Türkiye yeni döneme adım atıyor. Beştepe'de muhteşem bir göreve başlama töreni gerçekleştireceğiz. Aynı gün ilk Cumhurbaşkanlığı kararnamesini de yayınlayacağız. Saat 21.00'de kabinemizi açıklayacak ve hemen çalışmaya başlayacağız. Böylece ülkemize yıllardır patinaj yaptıran kaoslara yol açan eski sistemi geride bırakarak yepyeni bir dönemin kapılarını aralamış olacağız. On yıllardır siyasilerimiz bu işi başaramadılar bu işi başarmak AK Parti'ye nasip oldu. Şimdi aslolan bunun meyvelerini milletimize tattırmaktır. İnşallah hedefe kilitlenecek neticeleri alacağız. Bütün mesele biz tevazuyu kendisine ilke edinmiş insanlar topluluğuyuz. Bundan taviz veremeyiz. Kimseye tepeden bakamayız.

"YERLE YEKSAN OLURUZ"

Bu hareketin içerisinde ben olamaz. Biz var. Aksi taktirde bizden öncekiler nasıl yerle yeksan olduysa biz de oluruz. Kimse ben bakiyim demesin. Hepimiz faniyiz. Aksi taktirde bedelini ağır öderiz. Az önce rakamları verdim. 26 milyon insan bize güven bağışladı. Bu önemli bir imtihandır başarıyla vermemiz lazım.

Salı günü ilk yurt dışı ziyaretlerimizi Azerbaycan ile KKTC'ye gerçekleştireceğim. Çarşamba günü de Brüksel'e giderek NATO zirvesinde ülkemizi temsil edeceğim.

Seçimlerde bize yorgun diyenlerin hali ortada.

"MİLLETİMİZ GÖVDESİNİ BİZE SİPER ETTİ"

2002'de tek başına işbaşına demiştik. 2007'de durmak yok yola devam dedik yine mahcup olmadık. 2015 Kasım'ında ilk günkü aşkla sözüyle milletimizin desteğini kazandık. Biz sözümüzü tuttukça milletimiz de bizi el üstünde tuttu. Hatta yeri geldi gövdesini bize siper etti.

"CUMA GÜNÜ İLK KABİNE TOPLANTIMIZI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ"

Bu Meclis dualı bir Meclis'tir. İstiklal harbine başlarken Kuran-ı Kerim'le açılan bu Meclis o dönemde faaliyetlerini sürdürmüştür. 15 Temmuz'da bu Meclis cesaretiyle adeta tarih yazmıştır. Savaş uçakları tarafından bombalanır tanklar tarafından taciz edilirken dahi meydan okuyan bu Gazi Meclis'i ne kadar güçlü tutarsak geleceğimize o denli güçlü bakarız. Cuma günü ilk toplantımızı yapmadan Hacı Bayram'a Cuma için gideceğiz dualarımızı yapacağız ondan sonra da ilk kabine toplantımızı gerçekleştireceğiz. Yeni yönetim sisteminin en getirdiğini anlamayanlar aslında demokrasiye inançsızlığını ortaya koyuyorlar.

Yeni yönetim sistemimizde kanun çıkarma yetkisi milletvekillerine ait bir yetkidir. AK Parti'nin kurulduğu günden beri en önemli alameti farikası yaptığı reformlar olmuştur. Yeni dönemde her alanda reformlarımızı kesintisi sürdüreceğiz.

Ben hepinize güveniyorum. Güçlü Meclis taahhüdümüzü yerine getireceğimize inanıyorum.

"KANDİL VE SİNCAR'I TEMİZLEYENE KADAR DEVAM EDECEK"

AK Parti olarak biz hiç bir zaman vesayeti sevmedik. Hele darbe ve darbecileri hiç sevmedik. Önümüzdeki dönemde darbe ve vesayete karşı dikkatli olacağız. İster içeriden ister dışarıdan hiç bir dayatmaya rıza göstermeyeceğiz.Gerekirse kendimizi ortaya koyacağız. Terör örgütleriyle mücadelemizi sürdüreceğiz. Bölücü örgütün belini kırdık. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla terör zincirini pek çok yerinden kırdık. Münbiç'te planı adım adım hayata geçiriyoruz. Biz süredir Kandil'la ülkemiz arasındaki toprakları da temizliyoruz. Çok önemli mesafe katettik. Kandil'i ve gerekirse Sincar'ı terör örgütünden temizleyen kadar operasyonumuz devam edecektir.

"CHP TAŞIMA OYLARLA MECLİS'E SOKTU"

Bölücü terör örgütü köşeye sıkıştıkça siyasi alandaki manevralarla kendine alan açmaya çalışıyor. Anamuhalefet partisinin bölücü terör örgütünün siyasi manevrasına destek niteliğinde bir siyasi partiyi taşıma oylarla meclise sokarak destek vermiştir.Buradan bir kez daha CHP'yi bölücü terör örgütünün güdümündeki siyasi partiyle ilişkisini gözden geçirmeye davet ediyorum.

"PASAPORT TAHDİDİ KALDIRILACAK"

FETÖ ile mücadeleyi de kesintisiz sürdürüyoruz. Bu yapı çok sayıda insanı kalkan olarak kullanmaktan çekinmemiştir. Yargıda suçlu bulunanlar ceza alırken suçsuz olanlar beraat ediyor. FETÖ ile mücadele kapsamında tutuklanan ve mahkum olanlar ile ihraç edilenlerin bir kısmının anne ve babalarının pasaportlarına engel konmuştu. Artık soruşturmalar belli bir aşamaya geldiği için 181 bin 500 kişiyle ilgili pasaport tahdidi bir kaç gün içinde kaldırılacaktır. Mahkeme kararıyla konulan tahditler bunun dışında.

Hala kendini gizlediği sanarak sinsice bekleyen FETÖ'cüler olduğunu biliyoruz. Bunların hepsini tespit edecek ve gereğini yapacağız.

"ÜLKEMİZİ DÜNYANIN EN BÜYÜK 10 EKONOMİSİNDEN BİRİ HALİNE GETİRECEĞİZ"

Ekonomi terörle mücadeleyle birlikte ilk sırada yer alıyor. Ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirmekte kararlıyız. Siyasi bağımsızlığın ekonomik bağımsızlıktan geçtiğini biliyoruz. Dün IMF ile yolları ayırarak bu konuda önemli bir adım attık.

BAŞBAKAN YILDIRIM: HAKKINIZI HELAL EDİN

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önce konuşma yapan son Başbakan Binali Yıldırım da helallik istedi.

Başbakan Yıldırım şunları söyledi:

Hukuk devleti ilkelerinden taviz vermeyeceğiz.

Zatalinizden hakkınızı helal etmenizi istiyorum. Bilerek bilmeyerek gönlünü kırdığımız arkadaşlarımız varsa haklarını helal etmesini istiyorum. Benim hakkım da varsa helal olsun. Son Başbakan olarak görevimizi tamamlama arefesinde bulunduğumuz şu anlarda ülkemiz için alın teri dökecek bütün vekil arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Cumhurbaşkanı hükümet sisteminin ülkemize hayırlı olmasını niyaz ediyorum.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında biri çocuk 2 kişi hayatını kaybederken, 2'si ağır 5 kişi de yaralandı. 
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay ilçe gezilerine Beylikova ile devam etti. Günay’ın ilk durağı Batman’da şehit düşen Jand. Uzm. Çvş. Neşet Gök’ün baba ocağı oldu.
KRİZ VATANDAŞIN MİDESİNDE
KRİZ VATANDAŞIN MİDESİNDE
Demokrat Parti (DP) haftalık toplantısı dün DP İl Başkanı Nazım Dölekçekiç başkanlığında gerçekleştirildi. Ekonomi hakkında konuşan Dölekçekiç, “Ekonomik kriz vatandaşın midesinde” dedi.
TERÖR EN BÜYÜK SORUN
TERÖR EN BÜYÜK SORUN
Saadet Parti(SP) haftalık toplantısı dün SP Mali İşler Başkanı Hikmet Çakır başkanlığında gerçekleştirildi.
ESKİŞEHİR'DEN ZAFERLE ÇIKACAĞIZ
ESKİŞEHİR'DEN ZAFERLE ÇIKACAĞIZ
Büyük Birlik Partisi Eskişehir 8. Olağan Kongresi,dün BBP Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici'nin katılımıyla gerçekleşti. Yerel seçimlerde kendi partilerinden aday çıkaracaklarını söyleyen Destici, “ Eskişehir'de zaferle çıkacağız” dedi.
TÜRK MİLLETİYLE DALGA GEÇİLİYOR
TÜRK MİLLETİYLE DALGA GEÇİLİYOR
İYİ Parti İl Başkanı Ramis Tunca “Et fiyatlarındaki artış zenginlikten çok et yememizden kaynaklanıyor olarak açıklanıp Türk Milleti ile dalga geçilmiştir” dedi.
ESERLERİNİ TANITIYOR
ESERLERİNİ TANITIYOR
İstanbul’da atölyesi bulunan ve 18 yıldır ürettiği el sanatları eserleri ile 11 sergi açan Gelengül Filiz, şehir şehir gezerek el emeği ürünlerini vatandaşlara tanıtıyor.
SOSYAL PROJELERE DESTEK VERECEĞİZ
SOSYAL PROJELERE DESTEK VERECEĞİZ
Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi “Alzheimer’in Hastalık ve Sosyal Boyutu” konulu etkinliğe ev sahipliği yaptı.
YABANCI ÖĞRENCİLERE İKAMET SEMİNERİ
YABANCI ÖĞRENCİLERE İKAMET SEMİNERİ
Yunus Emre Uluslararası Öğrenci Derneği (YUDER) tarafından düzenlenen kardeşlik sohbetinde yabancı öğrencilere bazı bilgiler verildi.