COŞKULU KUTLAMA

02 Eylül 2018 17:53
COŞKULU KUTLAMA

Eskişehir'in Kurtuluşunun 96. yıl dönümü nedeniyle çeşitli kutlamalar yapıldı. Özel kutlamalar da gurur ve coşku hakimdi.

Kendi küllerinden doğmuştur

Kutlamada konuşan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, “Üzerinde yaşadığımız bu topraklar tarih boyunca bir çok savaşta olduğu gibi en büyük ve en değerli zaferimiz olan Kurtuluş Savaşınında merkezinde yer almıştır. 2 Eylül 1922'de Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının komutasındaki kahraman Türk Ordusu Eskişehir'i düşman işgalinden kurtararak geri aldığında şehir harap ve bitap durumdaydı. İşte o gün taş taş üstünde kalmamış bu şehir bugün tüm ülkenin ve dünyanın gıpteyle baktığı bir hale gelmiştir. Adeta kendi küllerinden yeniden doğmuştur.” diye konuştu.

Vatan sevgisiyle dolu yürek

Kurtuluş Savaşı sırasında 2 Eylül 1922 tarihinde Eskişehir'in şanlı bir destan yazdığını ifade eden Hava Piyade Oğuz Sayılı, “1. Dünya Savaşı sonunda Mondros Mütakeresi ile Anadolu'nun dört bir köşesini işgal eden devletler tarihin hiç bir döneminde esaret altına girmemiş yüce Türk ulusunun hür yaşama hakkını elinden almaya çalışmışlardır. Ancak işgal kuvvetleri 96 yıl önce bugün Anadolu halkının yurdundan bir karış toprağı canı pahasına dahi olsa asla vermeyeceğini, diğer kentlerde olduğu gibi Eskişehir'de de anlamışlardır. İşgalci güçler yüreği vatan sevgisiyle dolu Türk halkının direnci karşısında geri çekilmiş, Eskişehir halkı bağımsızlığını kazanmıştır. ” dedi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

SERVİS VE KANTİNLERE DENETİM
SERVİS VE KANTİNLERE DENETİM
Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri, öğrencilerin sağlıklı beslenme ve güvenli ulaşım ihtiyaçlarını karşılayan kantin ve servis araçlarını denetledi.
HIRSIZLIK ŞÜPHELİLERİ ADLİYE'DE
HIRSIZLIK ŞÜPHELİLERİ ADLİYE'DE
Eskişehir'de 'Kablo hırsızlığı' yaptıkları iddiası ile yakalanarak gözaltına alınan 5 şahıs adliyeye sevk edildi. 
BAKANLIKTAN CEVAP GELDİ
BAKANLIKTAN CEVAP GELDİ
Eskişehir merkez ve ilçelerinde sıklıkla meydana gelen ve mağduriyet yaratan elektrik kesintilerine ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan açıklama geldi.
ESKİŞEHİR MERKEZLİ FETÖ OPERASYONU
ESKİŞEHİR MERKEZLİ FETÖ OPERASYONU
Eskişehir merkezli 3 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda 6'sı muvazzaf 7 asker gözaltına alındı.
CUMHURBAŞKANINA HAKARETE TUTUKLAMA
CUMHURBAŞKANINA HAKARETE TUTUKLAMA
 Eskişehir'de, sosyal medya hesaplarından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği öne sürülen 2 kişi tutuklandı.
Göçmenler kurtarıldı
Göçmenler kurtarıldı
Ege Denizi'ndeki Yumurta Ada'da mahsur kalan 44 düzensiz göçmenin tamamı Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurlarınca kurtarıldı.
GECE YARISI DEPREM TATBİKATI
GECE YARISI DEPREM TATBİKATI
Eskişehir Dorlion Arama ve Kurtarma (DAK) ekibi, olası bir deprem felaketine hazırlıklı olmak amacıyla nefes kesen tatbikata imza attı. 
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında biri çocuk 2 kişi hayatını kaybederken, 2'si ağır 5 kişi de yaralandı. 
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay ilçe gezilerine Beylikova ile devam etti. Günay’ın ilk durağı Batman’da şehit düşen Jand. Uzm. Çvş. Neşet Gök’ün baba ocağı oldu.