COŞKULU KUTLAMA

02 Eylül 2018 17:53
COŞKULU KUTLAMA

Eskişehir'in Kurtuluşunun 96. yıl dönümü nedeniyle çeşitli kutlamalar yapıldı. Özel kutlamalar da gurur ve coşku hakimdi.

Kendi küllerinden doğmuştur

Kutlamada konuşan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, “Üzerinde yaşadığımız bu topraklar tarih boyunca bir çok savaşta olduğu gibi en büyük ve en değerli zaferimiz olan Kurtuluş Savaşınında merkezinde yer almıştır. 2 Eylül 1922'de Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının komutasındaki kahraman Türk Ordusu Eskişehir'i düşman işgalinden kurtararak geri aldığında şehir harap ve bitap durumdaydı. İşte o gün taş taş üstünde kalmamış bu şehir bugün tüm ülkenin ve dünyanın gıpteyle baktığı bir hale gelmiştir. Adeta kendi küllerinden yeniden doğmuştur.” diye konuştu.

Vatan sevgisiyle dolu yürek

Kurtuluş Savaşı sırasında 2 Eylül 1922 tarihinde Eskişehir'in şanlı bir destan yazdığını ifade eden Hava Piyade Oğuz Sayılı, “1. Dünya Savaşı sonunda Mondros Mütakeresi ile Anadolu'nun dört bir köşesini işgal eden devletler tarihin hiç bir döneminde esaret altına girmemiş yüce Türk ulusunun hür yaşama hakkını elinden almaya çalışmışlardır. Ancak işgal kuvvetleri 96 yıl önce bugün Anadolu halkının yurdundan bir karış toprağı canı pahasına dahi olsa asla vermeyeceğini, diğer kentlerde olduğu gibi Eskişehir'de de anlamışlardır. İşgalci güçler yüreği vatan sevgisiyle dolu Türk halkının direnci karşısında geri çekilmiş, Eskişehir halkı bağımsızlığını kazanmıştır. ” dedi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

TRAMVAYDA GASP İDDİASI
TRAMVAYDA GASP İDDİASI
Eskişehir'de, tramvayda Türkmenistan uyruklu bir kişinin saatini gasbettiği öne sürülen şüpheli gözaltına alındı.
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
 Şeker Mahallesi TOKİ Sıraevler sakinleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Opera-Otogar tramvay hattından bölgeye bir bağlantı hattı çekilmesini istedi. 
 YOLLAR YENİLENİYOR
YOLLAR YENİLENİYOR
Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım Onarım Dairesi’ne bağlı ekipler iş programları kapsamında üstyapı çalışmalarını sürdürüyor.
NESİLLER ARASI  KÖPRÜ KURUYORLAR
NESİLLER ARASI KÖPRÜ KURUYORLAR
Üç yıl önce kurulan Eskişehir Kayı Boyu Derneği; kültürel, sanatsal ve tarihi organizasyonları ile geçmiş ve gelecek nesiller arasında köprü oluyor.
METALE HAYAT KATANLAR
METALE HAYAT KATANLAR
Eskişehir Sanayi Odası'nın (ESO) sanayicilerin birbirleri daha çok tanımasına ve birlikte iş yapma kültürünün gelişmesine yönelik gerçekleştirilen fuarların ikincisi gerçekleştirildi.
İYİ PARTİ'DEN  ETB'YE ZİYARET
İYİ PARTİ'DEN ETB'YE ZİYARET
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Berna Sukas, Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu ve İl Başkanı Ramis Tunca Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan ve Yönetim Kuruluna ziyarette bulundular.
SORUNLARI ELE ALDIK
SORUNLARI ELE ALDIK
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ndeki görevi için yurtdışına çıkmadan önce önemli temaslarda bulundu.
ESKİŞEHİR'E AYRI  ÖNEM VERİYORUZ
ESKİŞEHİR'E AYRI ÖNEM VERİYORUZ
AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, Eskişehir'de parti teşkilatını ziyaret ederek, tanışma ve istişare toplantılarına katıldı.
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
Eskişehir’de 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen etkinlik ile kutlandı.