ÇORBALARI İLE ÜNLÜ YILDIZ LOKANTASI

20 Mart 2016 13:47
ÇORBALARI İLE ÜNLÜ YILDIZ LOKANTASI

Lezzet turumuzun bu sefer ki adresi yine mütevazi bir esnaf lokantası olan Yıldız Lokantası..

SÖYLEŞİ: FERİT OKTAŞ

Eskişehir’de çeşitli lezzetler sunan esnaf lokantalarını özellikle listemize aldık. Genellikle dışarıda yemek alışkanlığımız öğlen vakitlerine denk geliyor. Çoğumuz iş veya çalışma zorunluluğundan öğlen yemek saatinde evde bulunamıyoruz. Açlığımızı gidermek için en yakın esnaf lokantalarına gitmek ilk tercihimiz oluyor doğal olarak. Eskişehir’de çok lezzetli yemek yapan esnaf lokantaları da var üstelik. Geleneksel sulu yemek kültürümüzü en iyi yansıtan ve mütevazi fiyatları ile damak zevkimize hitap eden samimi mekanlardır esnaf lokantalarımız.

Lezzet turumuzun bu sefer ki adresi ise yine mütevazi bir esnaf lokantası Yıldız Lokantası idi. Bayat pazarında Yıldız dolmuş durağının sokağında yer alan bu lokanta ilk zamanlar çevredeki esnafın ve dolmuş esnafının takıldığı salaş bir mekan iken öğrencilerin keşfetmesiyle çehresi değişmiş. Artan talep üzerine tadilatla, yenilikle, daha bakımlı ve hijyenik bir hale dönen Yıldız Lokantası, yanındaki dükkanı da bünyesine katarak işini büyüttüğünü iyi biliyorum.

Yıldız Lokantası, yıllardır müdavim olduğum esnaf lokantalarından biridir. İşletmecisi Salim Önem’le çok eskilere dayanan ahbaplığımız da var zaten. Bu lokanta, birbirinden lezzetli yemeleri tatmanın yanında samimi atmosferi de beni kendine çekerdi her seferinde. Bu lokantanın önünden geçerken her daim kapıda hazır bekleyen garsonların davetkar tavırlarıyla bir anda kendinizi içerde yemek yiyorken bulabilirsiniz. Çünkü bu sıcak samimi ortam da kendinizi hiç yabancı hissetmezsiniz. Çalışanlar yıllardır aynı kişiler olduğu için müşterilerini iyi tanırlar ve hatta ismiyle hitap ederek hangi yemeği sipariş vereceğini de iyi bilirler. Yıldız Lokantası’nın güler yüzlü çalışanlarının hoş karşılamaları eşliğin de ziyaretimizi yaptık. Lokantanın 31 yıllık işletmecisi Salim Usta ile görüşüp, yıllarını verdiği mesleğindeki başarı hikayesini dinledik

BULAŞIKÇILIKTAN LOKANTA İŞLETMECİLİĞİNE “ÇORBACI SALİM USTA”

Salim Usta’nın Lokantacılık meslek serüveni tam bir başarı hikayesi... Salim Usta, 1972 yılında; Adalar'ın girişinde olan o dönemin meşhur Bulvar Çorbacı’sında 12 yaşındayken mesleğe bulaşıkçılıkla başlar. 1985 yılına kadar da lokanta sektörü içinde şehrin ünlü aşçı ustaları ile çalışarak mesleğin inceliklerini öğrenir. Hep kendi işyerini açma özlemi vardır içinde. Ancak maddi durumu yeterli değildir. Salim Usta çevresinde dürüstlüğü ve çalışkanlığı ile iyi tanınan mesleğin erbabı bir aşçıdır artık.. Çevresinde kendini seven esnaf dostlarının desteği ile borçlanarak 4 masalı küçük bir çorbacı olarak kendi iş yerini açar. Menüsünde ilk zamanlar da çorba olarak işkembe, tuzlama, arnavut ciğeri, saç kavurma ve pilav ile işe başlar. Çevredeki esnaf ve özellikle öğrenciler tarafından yemeklerinin hem lezzetli hem de ucuz olması nedeni ile rağbet görür bu çorbacı dükkanı. Bu küçük mekana müşterileri sığmaz olur ve hemen yanındaki dükkanıda bütünleştiren Salim usta, o günden bu güne 40 masalık lokantası ile müşterilerini her gün 15 çeşit yemek çeşidiyle ağırlayarak memnun ediyor..

---------------

NASIL GİDİLİR: İhsaniye Mahallesi. Alanur Sok. 5/A ESKİŞEHİR

(Mutalip Cad. Yıldız Dolmuş Durağı yanında)

FİYATLARI NEDİR: Çorbalar:2,5 TL – Arnavut Ciğeri:7 TL – Pilav:2,5 TL

Saç Kavurma:12 TL – Kuru Fasülye:2,5 TL – Köfteler:6 TL – Sebzeler:3,5 TL

Tavuk Yemekleri: 5 TL

-----------------

GEZGİNİN YORUMU

Özellikle kemik suyu ile yapılan çorbaları çok nefis. Çorba sever olarak benden tam not aldı. Müdavimi olacağınız bu lokantanın diğer sulu yemekleri de hem lezzetli hem de midenizi rahatsız etmiyor. Ciğer tava sevenlere tavsiyem bu lezzetten mahrum kalmayın. Damak zevkinizi şölene çevirecek arnavut ciğerini mutlaka tatmalısınız. Çalışanların samimi hizmetinden ve hızlı servisinden de benim gibi memnun kalırsınız. Lezzetli yemeklerini ucuza sunan, halkın her kesimine hitap eden mütevazi bir esnaf lokantası olarak izlenim bıraktı ben de… Annesinin yemeklerini özleyenlere de Yıldız Lokantasına bir uğrayın derim…

Yorumlar (4) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

ziya

20 Mart 2016 22:21
daha ne olsun! tebrik ederiz! Allah tan her daim kazancınız bereketli olmasını dileirz.

Gariban

24 Mart 2016 00:26
Garibanlar için ucuz ve doyurucu yemekler. Az kuru az pilav söyle yanında 1 kutu ekmeği götür. Afiyet olsun. Herkes zengin değil Hüsnüniyet'e gitsin.

neKati

20 Mart 2016 19:44
yemek resimlerini koymuşsun ama yerken fotoğraf yok; NEDEN? ben de yanlışlıkla gitmiştim, çorba geldi, ekmek kutusunu açınca masada yemeğe ortaklar doldu...

İsmail İncebel

21 Mart 2016 17:25
Ferit bey nerede hijyenden nasibini almamış yerler var oraya gidiyorsunuz.Size tavsiye m sıcaksularda Bolu lokantası var bir de oraya gidin kaliteyse kalite.hijyense hijyen.lezzetse lezzet.hem tencere yemekleri yapılıyor .hem lahmacun pide.Dönerini ve iskenderini tatmanızı öneririm.Esnaf lokantası denince Sıcaksular Bolu Lokantasından şaşmam.Afiyet olsun.
İŞTE ALDIĞI CEZA
İŞTE ALDIĞI CEZA
Eskişehir’de 2013 yılında 17 yaşındaki bir kızın yanağını ısıran ve darp eden şahsa 3 yıl hapis cezası verildi. 
AKIL ALMAZ BİR AÇIKLAMA
AKIL ALMAZ BİR AÇIKLAMA
CHP İl Başkanı Rabia Akman, AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan'ın tramvaylara zam konusunda yaptığı açıklamayı eleştirdi. Akman “Açıklamayı anlamak mümkün değil” dedi.
BÜYÜKERŞEN İLK 10'DA
BÜYÜKERŞEN İLK 10'DA
Bilgi Toplama Merkezi, Yerel Gündem Araştırması yaparak vatandaşa “Yaşadığınız ilçe ve büyükşehir belediye başkanlarını başarılı buluyor musunuz?” diye sordu. Listede Büyükerşen de yer aldı.
SONU SEKA'YA BENZEMESİN
SONU SEKA'YA BENZEMESİN
Eskişehir Kazım Taşkent Şeker Fabrikası 2018-2019 üretim dönemi kampanya açılış törenine katılan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, özelleştirilen 15 şeker fabrikasının akıbetinin SEKA’ya benzememesi çağrısında bulundu.
KÖYLÜLER İSYAN ETTİ
KÖYLÜLER İSYAN ETTİ
Mahmudiye'nin Doğanca Köyü'nde vakıf arazisi olan meranın bir şirkete kiralanmasına köylüler tepki gösterdi. Mera alanında kazı yapmaya gelen ekipler çalışmalarını jandarma eşliğinde yaptı.
ŞEKER FABRİKALARI ÇOK ÖNEMLİ
ŞEKER FABRİKALARI ÇOK ÖNEMLİ
Kazım Taşkent Eskişehir Şeker Fabrikası’nın 2018-2019 Yılı Pancar Alım ve Şeker Üretim İşleme döneminin açılışı düzenlenen törenle yapıldı.
OKULDA SİYASET OLMAZ
OKULDA SİYASET OLMAZ
Eğitim İş Şube Başakanı Abdülkadir Önder AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan'ın okulları ziyaret etmesine tepki gösterdi. Önder “Okullar siyaset dışında tutulmalı” dedi.
ESKİŞEHİR'DE USTURA DEHŞETİ
ESKİŞEHİR'DE USTURA DEHŞETİ
Eskişehir'de, usturayla kendisini yaralayan şahıs, polis ekiplerinin müdahalesiyle etkisiz hale getirilip hastaneye kaldırıldı. 
TRAMVAY ALTINDA CAN PAZARI
TRAMVAY ALTINDA CAN PAZARI
Eskişehir'de yolun karşısına geçerken tramvayın çarpması sonucu 1 kişi yaralandı. Tramvayın altına kalan genç, çevredeki vatandaşların yardımıyla kurtarıldı.