ÇÖLYAK ÇALIŞTAYI

03 Mart 2017 15:21
ÇÖLYAK ÇALIŞTAYI

“Çölyaklıların Hayatını Kolaylaştırmak” adlı çalışmaların 2ncisi Antalya'da Batı Akdeniz Çölyak Derneği'nin 3 günlük organizasyonuyla gerçekleştirildi.

Toplantıya Antalya, Adana, Bursa, Denizli, Çorum, Elazığ, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Malatya, Manisa, Osmaniye, Şanlıurfa ve Van illerindeki Çölyak Derneklerinin Başkanları ile, ülkemizde glutensiz üretim yapan ve ithal eden firmaların yetkilileri katılarak ( Ege Glutensiz, Glutensiz A'da, Glutensiz Mina, Nustil FSM Form Sağlık, Sinangil ve Söke un) önemli bir çalışmaya imza attılar. . Çölyaklılar Eskişehir Derneği başkanı Hicran Niron yapılan çalıştayın sonunda alınan kararları şöyle açıkladı: "

Çölyaklılara yapılan Devlet desteğinin arttırılmasına, Çölyaklıların hayatlarını kolaylaştırmak adına yapılması gereken kanun değişikliği için detaylı lobi çalışmalarının yapılması, Çölyak farkındalığının artması için kamu spotu hazırlanması, Glutensiz ürünlerle ilgili gıda kodeksi ve gıda güvenliği maddelerinin güncellenmesi, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile çölyak hakkında gerekli tüm çalışmaların yapılması, Türkiye'deki çölyaklı sayısı ve görülme sıklığının istatiki bilgisinin çıkartılması, Glutensiz ürünlere çölyaklıların daha kolay ulaşabilmesi ve uygun satış fiatlarına haiz olması için çalışmalar yapılması kararları alınmıştır"

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

ÇEVRE YOLU'NDA KAZA
ÇEVRE YOLU'NDA KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında 4 kişi yaralandı. 
CİNAYETE 18 YIL HAPİS
CİNAYETE 18 YIL HAPİS
Eskişehir'de, daha önceden aralarında husumet bulunan şahsı 5 yerinden bıçaklayarak öldüren sanığa 18 yıl hapis cezası verildi. 
KADIN SÜRÜCÜLER TRAFİKTE KAPIŞTI
KADIN SÜRÜCÜLER TRAFİKTE KAPIŞTI
 Eskişehir'de kadın sürücüler arasında çıkan yol verme kavgası karakolda bitti. 
ESKİŞEHİRLİLER YARINA DİKKAT
ESKİŞEHİRLİLER YARINA DİKKAT
Aralarında Eskişehir'in de olduğu 4 il için saatteki hızı 80 kilometreye ulaşacak fırtına beklendiği bildirildi.
CİNAYET ZANLILARI ADLİYE'DE
CİNAYET ZANLILARI ADLİYE'DE
Eskişehir'de tartıştıkları madde bağımlısı kişiyi tiner döküp yakarak ölümüne neden oldukları ileri sürülen 4 kişi Adliye'ye sevk edildi.
KÖPEĞE VELAYET DAVASINDA YENİ GELİŞME
KÖPEĞE VELAYET DAVASINDA YENİ GELİŞME
 Eskişehir’de, ayrıldıktan sonra sahip oldukları köpeği paylaşamayan eski sevgililerin davasında, davacı taraf davalı tarafın belgede sahtecilik yaptığını iddia etti. 
AVUKAT BÜROSUNA SİLAHLI SALDIRI
AVUKAT BÜROSUNA SİLAHLI SALDIRI
Avukat Heval Yıldız Karasu'nun bürosuna dün sabah silahlı saldırı gerçekleştirildi. Baro, yazaılı bir açıklama yaparak konunun takipçisi olacaklarını söyledi.
DUYGU SÖMÜRÜSÜ YAPMA
DUYGU SÖMÜRÜSÜ YAPMA
 Eskişehir'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi olduğu iddia edilen tutuklu sanığın yargılanmasına devam edildi.
ESKİŞEHİR'DE VAHŞET
ESKİŞEHİR'DE VAHŞET
Eskişehir'de yanarak feci şekilde can veren şahsın olayının arkasında cinayet çıktı.