ÇÖLYAK ÇALIŞTAYI

03 Mart 2017 15:21
ÇÖLYAK ÇALIŞTAYI

“Çölyaklıların Hayatını Kolaylaştırmak” adlı çalışmaların 2ncisi Antalya'da Batı Akdeniz Çölyak Derneği'nin 3 günlük organizasyonuyla gerçekleştirildi.

Toplantıya Antalya, Adana, Bursa, Denizli, Çorum, Elazığ, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Malatya, Manisa, Osmaniye, Şanlıurfa ve Van illerindeki Çölyak Derneklerinin Başkanları ile, ülkemizde glutensiz üretim yapan ve ithal eden firmaların yetkilileri katılarak ( Ege Glutensiz, Glutensiz A'da, Glutensiz Mina, Nustil FSM Form Sağlık, Sinangil ve Söke un) önemli bir çalışmaya imza attılar. . Çölyaklılar Eskişehir Derneği başkanı Hicran Niron yapılan çalıştayın sonunda alınan kararları şöyle açıkladı: "

Çölyaklılara yapılan Devlet desteğinin arttırılmasına, Çölyaklıların hayatlarını kolaylaştırmak adına yapılması gereken kanun değişikliği için detaylı lobi çalışmalarının yapılması, Çölyak farkındalığının artması için kamu spotu hazırlanması, Glutensiz ürünlerle ilgili gıda kodeksi ve gıda güvenliği maddelerinin güncellenmesi, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile çölyak hakkında gerekli tüm çalışmaların yapılması, Türkiye'deki çölyaklı sayısı ve görülme sıklığının istatiki bilgisinin çıkartılması, Glutensiz ürünlere çölyaklıların daha kolay ulaşabilmesi ve uygun satış fiatlarına haiz olması için çalışmalar yapılması kararları alınmıştır"

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

ÇEVRE YOLUNDA BİR ANDA....
ÇEVRE YOLUNDA BİR ANDA....
Eskişehir'de çevre yolunda ters yönde süratli bir şekilde ilerleyen sürücü, hem kendisini hem de diğer sürücüleri ölümle burun buruna getirdi.
KAPIMIZ HERKESE AÇIK OLACAK
KAPIMIZ HERKESE AÇIK OLACAK
Hasan Tuç Tepebaşı Belediye Başkanlığı için AK Parti'den aday adaylığını açıkladı. Tuç "Seçimlerden sonra Tepebaşı'nı herkese kapısı ve gönlü açık yönetim anlayışına kavuşturacağız" dedi.
ESKİŞEHİR'E HAYRAN KALDILAR
ESKİŞEHİR'E HAYRAN KALDILAR
Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Almanya’nın çeşitli kentlerinden Türkiye’ye gelen gazeteciler, Eskişehir’e hayran kaldı. Kent gezisi sonrası Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret eden gazeteciler, hayata geçirdiği başarılı projelerden dolayı Başkan Büyükerşen’i tebrik ettiler.
VALİ ÇAKACAK ŞEHİR HASTANESİ'NDE
VALİ ÇAKACAK ŞEHİR HASTANESİ'NDE
Vali Özdemir Çakacak, tüm poliklinikleriyle hasta kabulüne başlayan Eskişehir Şehir Hastanesini gezerek, yapılan çalışmalar hakkında İl Sağlık Müdürü Uğur Bilge’den bilgi aldı.
VEZNELER HAFTA SONLARI AÇIK
VEZNELER HAFTA SONLARI AÇIK
Odunpazarı Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü, hafta sonunda da mesai yapacak. Hizmet almak isteyen vatandaşlar, 09.00-16.00 saatleri arasında vezneleri kullanabilecek.
ZEHİR TACİRİ YARGI ÖNÜNDE
ZEHİR TACİRİ YARGI ÖNÜNDE
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından uyuşturucuyla mücadele kapsamında yürütülen çalışmalarda yakalanan İran uyruklu uyuşturucu satıcısı adliyeye sevk edildi.
HAMİLE KADIN HIRSIZLIK YAPARKEN...
HAMİLE KADIN HIRSIZLIK YAPARKEN...
Eskişehir'de, bir kadının çantasından yankesicilik yöntemiyle bin 40 lira çaldığı öne sürülen, kadın hükümlü, polis ekipleri tarafından suçüstü yakalandı. 
ARTIK İLACA ULAŞABİLECEKLER
ARTIK İLACA ULAŞABİLECEKLER
Eskişehir'de yaşayan Spinal Muskuler Atrofi (SMA) tip-1 hastası 2,5 yaşındaki Çağan Meriç Demir'in ailesi, Sağlık Bakanlığı tarafından tüm SMA hastalarına ilaç temini için süreç başlatılmasını mutlulukla karşıladı.
ÖRNEK UYGULAMA
ÖRNEK UYGULAMA
Eskişehir'de bir işletme sahibi, sokak hayvanları için mama getiren müşterilerine yüzde 50 indirim yapmasının yanı sıra kafedeki oyun konsollarında biriken paralarla aldığı mamaları, sokak hayvanlarını besleyenlere ücretsiz temin ediyor.