Çocuklar için kitap mezatı

11 Aralık 2017 10:16
Çocuklar için kitap mezatı

Eskişehir’de Devran Bildik isimli bir sahaf, çocukların küçük yaşta kitaplara ilgi duymaları için bir kitap mezatı düzenledi.


2 Eylül Ortaokulu’nda eğitim gören öğrenciler, velileri ile birlikte Eskişehir’de bir sahafta çocuklar için düzenlenen kitap mezatına katıldı. 27 ortaokul öğrencisinin katıldığı mezatta çocuklar her bir kitap için birbirleriyle yarıştılar. Mezat esnasında çocuklar büyük heyecan yaşarken velileri ise ilgili gözlerle çocuklarını izlediler. 
Mezatı düzenleyen sahaf Devran Bildik, amacının çocukların kitap satan yerlerle bağ kurmalarını sağlamak olduğunu söyledi. Bildik, “Çocuklar için kitap mezatı aslında bilgilendirme amaçlı yaptığımız bir etkinlik. Normal şartlar altında yetişkinler için kitap mezatları yapıyoruz. Buradaki temel amaç çocuklara sahaf kültürünü, geleneğini anlatmak. Aynı zamanda mezat kültürünü anlatmak” dedi.
“Çocuklar yetişkinlerden daha iyi ve bonkördüler”
Sahaf Devran Bildik, velilerin mezatı ilgi ile takip ettiğini belirterek, “2 Eylül Ortaokulu’ndan bir öğretmenin aracılığıyla veliler ile birlikte öğrenciler hep birlikte bunu katılıp deneyimlemek istemişler. Biz de onlara seve seve kapımızı açtık. Onlar için küçük çaplı da olsa bir mezat gerçekleştirdik. Veliler çok sevinçliydiler. Çocuklar kitaplara teklif verirken çekiniyorlardı, veliler çocuklarını destekleyip kitaplarını belirlediğimiz rakamların bile üzerine çıkarttılar. Çocuklar yetişkinlerden daha iyi ve bonkördüler” diye konuştu.
“Her hafta 150 tane kitabı 1 liradan mezata çıkartıyoruz”
Son olarak her hafta 150 tane kitabı 1 liradan mezata çıkarttıklarını aktaran Bildik, “Eskişehir’de 6 aydır biz kitap mezatı yapıyoruz. Sahhaf olarak bunu Eskişehir’de geleneksel olarak ilk kez biz yapıyoruz. Bunun yaygınlaşmasını istiyoruz. Bunun için her hafta 150 tane kitabı 1 liradan mezata çıkartıyoruz. Arzumuz insanların bizi destekleyerek bu emeğimizin boşa gitmemesi” şeklinde konuştu.
“Veliler mezat hakkında olumlu görüş bildirdi”
Mezatı takip eden velilerden Yaprak Tuna ise, mezatın devamını getirmek istediklerini dile getirerek şöyle konuştu;
”Öğretmenimiz söylediğinde ilginç geldi. Çocuklarla konuştuk anlaştık ve memnun kaldık. Çocuklar çok sevindiler, böyle bir etkinlik gerçekleştiği için memnun oldular. Farklı içeriklere sahip kitaplar aldık. Devamını getirmek isteriz. Her 15 günde bir çocuklarımızla farklı faaliyetler yapmaya çalışıyoruz.” 
Veli Seçil Yaprak ise, çocukların çok mutlu olduğunu belirterek, “ Kitap okumanın çocuklara yapacağı katkıdan dolayı bu etkinliği yapmak istedik. Her hafta geleceğiz. Sahhaf’ın önünden geçerken numarasını aldık daha sonra birkaç veli böyle bir etkinlik yapmak için karar verip öğretmenimiz ile konuştuk. Her türlü kitabı okumalarını istedik” diye konuştu.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

AKIL ALMAZ SAVUNMA
AKIL ALMAZ SAVUNMA
Eskişehir'de, SIM kartın çalışmaması nedeniyle çıkan kavgada bir kişiyi bıçakla öldürdükleri iddia edilen sanıkların davasında yapılan savunma adeta ‘pes’ dedirtti.
PARLAYAN YILDIZIMIZSINIZ
PARLAYAN YILDIZIMIZSINIZ
Birtakım ziyaretlerde bulunmak üzere Eskişehir’e gelen CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, İl Başkanı Abdülkadir Adar ve parti yöneticileri ile birlikte Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret etti.
ESKİŞEHİR HUZUR KENTİ
ESKİŞEHİR HUZUR KENTİ
Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü 2018 Yılı Değerlendirme Toplantısı yaptı. Toplantıda konuşan Vali Özdemir Çakacak, Eskişehir'in huzur kenti olduğunu söyledi.
DOĞAN: ORTAK ADAYIM
DOĞAN: ORTAK ADAYIM
AK Parti Odunpazarı Belediye Başkan Adayı Volkan Doğan, MHP’nin Odunpazarı’ndaki temsilcileri ile bir araya geldi. Doğan “Cumhur İttifakı’nın ortak adayıyım” dedi.
HAYVANCILIĞI VE TARIMI YOK ETTİLER
HAYVANCILIĞI VE TARIMI YOK ETTİLER
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, TMMOB Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu’nu ziyaret etti.
UÇUCU MADDE UYARISI
UÇUCU MADDE UYARISI
Kimya Mühendisleri Odası Eskişehir Bölge Temsilciliği Başkanı Kenan Çalışır, piyasada rahatlıkla temin edilebilen uçucu maddelerin satışlarına sıkı denetimlerin getirilmesi ve madde bağımlılığıyla ilgili rehabilitasyon merkezlerinin artması gerektiğini belirtti.
TEKNİSYENLER ÖLÜMDEN DÖNDÜ
TEKNİSYENLER ÖLÜMDEN DÖNDÜ
Kütahya'da ormanlık alanda yollarını kaybeden 4 elektrik dağıtım şirketi görevlisi teknisyen, mahsur kaldıkları bölgeden Eskişehir 1. Ana Jet Üstü Kotutanlığı'ndan bölgeye gönderilen helikopterle kurtarıldı. 
KAPANAN YOLLAR ULAŞIMA AÇILDI
KAPANAN YOLLAR ULAŞIMA AÇILDI
Eskişehir'de etkili olan yoğun kar yağışı sonucu kapanan yollar arasında bulunan Eskişehir-Sarıcakaya karayolu, Karayolları ve Sarıcakaya Belediyesi ekiplerinin yoğun çalışmasıyla tekrar ulaşıma açıldı. 
ÇAKIRÖZER DESTEK İSTEDİ
ÇAKIRÖZER DESTEK İSTEDİ
CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Çağlan Kayapınar Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği’ni ziyaret etti. Çakırözer, hem partisinin belediye başkan adayları için destek istedi.