Çocuklar için kitap mezatı

11 Aralık 2017 10:16
Çocuklar için kitap mezatı

Eskişehir’de Devran Bildik isimli bir sahaf, çocukların küçük yaşta kitaplara ilgi duymaları için bir kitap mezatı düzenledi.


2 Eylül Ortaokulu’nda eğitim gören öğrenciler, velileri ile birlikte Eskişehir’de bir sahafta çocuklar için düzenlenen kitap mezatına katıldı. 27 ortaokul öğrencisinin katıldığı mezatta çocuklar her bir kitap için birbirleriyle yarıştılar. Mezat esnasında çocuklar büyük heyecan yaşarken velileri ise ilgili gözlerle çocuklarını izlediler. 
Mezatı düzenleyen sahaf Devran Bildik, amacının çocukların kitap satan yerlerle bağ kurmalarını sağlamak olduğunu söyledi. Bildik, “Çocuklar için kitap mezatı aslında bilgilendirme amaçlı yaptığımız bir etkinlik. Normal şartlar altında yetişkinler için kitap mezatları yapıyoruz. Buradaki temel amaç çocuklara sahaf kültürünü, geleneğini anlatmak. Aynı zamanda mezat kültürünü anlatmak” dedi.
“Çocuklar yetişkinlerden daha iyi ve bonkördüler”
Sahaf Devran Bildik, velilerin mezatı ilgi ile takip ettiğini belirterek, “2 Eylül Ortaokulu’ndan bir öğretmenin aracılığıyla veliler ile birlikte öğrenciler hep birlikte bunu katılıp deneyimlemek istemişler. Biz de onlara seve seve kapımızı açtık. Onlar için küçük çaplı da olsa bir mezat gerçekleştirdik. Veliler çok sevinçliydiler. Çocuklar kitaplara teklif verirken çekiniyorlardı, veliler çocuklarını destekleyip kitaplarını belirlediğimiz rakamların bile üzerine çıkarttılar. Çocuklar yetişkinlerden daha iyi ve bonkördüler” diye konuştu.
“Her hafta 150 tane kitabı 1 liradan mezata çıkartıyoruz”
Son olarak her hafta 150 tane kitabı 1 liradan mezata çıkarttıklarını aktaran Bildik, “Eskişehir’de 6 aydır biz kitap mezatı yapıyoruz. Sahhaf olarak bunu Eskişehir’de geleneksel olarak ilk kez biz yapıyoruz. Bunun yaygınlaşmasını istiyoruz. Bunun için her hafta 150 tane kitabı 1 liradan mezata çıkartıyoruz. Arzumuz insanların bizi destekleyerek bu emeğimizin boşa gitmemesi” şeklinde konuştu.
“Veliler mezat hakkında olumlu görüş bildirdi”
Mezatı takip eden velilerden Yaprak Tuna ise, mezatın devamını getirmek istediklerini dile getirerek şöyle konuştu;
”Öğretmenimiz söylediğinde ilginç geldi. Çocuklarla konuştuk anlaştık ve memnun kaldık. Çocuklar çok sevindiler, böyle bir etkinlik gerçekleştiği için memnun oldular. Farklı içeriklere sahip kitaplar aldık. Devamını getirmek isteriz. Her 15 günde bir çocuklarımızla farklı faaliyetler yapmaya çalışıyoruz.” 
Veli Seçil Yaprak ise, çocukların çok mutlu olduğunu belirterek, “ Kitap okumanın çocuklara yapacağı katkıdan dolayı bu etkinliği yapmak istedik. Her hafta geleceğiz. Sahhaf’ın önünden geçerken numarasını aldık daha sonra birkaç veli böyle bir etkinlik yapmak için karar verip öğretmenimiz ile konuştuk. Her türlü kitabı okumalarını istedik” diye konuştu.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

BÜYÜKERŞEN'E SALDIRI DAVASINDA KARAR VERİLDİ
BÜYÜKERŞEN'E SALDIRI DAVASINDA KARAR VERİLDİ
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'e yumruklu saldırıda bulunulduğu ve silah çekildiği iddiasıyla açılan davada karar açıklandı. 
ÖZÜR DİLEMELİ İSTİFA ETMELİ
ÖZÜR DİLEMELİ İSTİFA ETMELİ
ADD Başkanı Azmi Kerman, Diyanet İşleri Başkanının 9 Kasım'da Kadir Mısıroğlu'nu ziyaret etmesine sert tepki gösterdi. "Başkan derhal özür dilemeli ve istifa etmeli" dedi.
TERMİK SANTRALDE FLAŞ GELİŞME
TERMİK SANTRALDE FLAŞ GELİŞME
Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen alpu'ya yapıulması planlanan termik santral ile ilgili önemli bir iddiada bulundu. Santralin ihaleye çıkılmadan Çinlilere yaptırılacağı yönünde haberler olduğunu belirtti.
KAN DONDURAN İTİRAFLAR
KAN DONDURAN İTİRAFLAR
Eskişehir'de, bir kadına tecavüz edildiği gerekçesiyle işlenen cinayet davasında 4 sanığın yargılanmasına başlandı. 
 CUMHURBAŞKANINA  HAKARETE TUTUKLAMA
CUMHURBAŞKANINA HAKARETE TUTUKLAMA
Eskişehir'de, sosyal paylaşım hesaplarından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği öne sürülen kişi tutuklandı.
KAÇAK İÇKİ BASKINI
KAÇAK İÇKİ BASKINI
Eskişehir'de, 122 litre kaçak içki ele geçirildi.  
PALMİYELER KALDIRILIYOR
PALMİYELER KALDIRILIYOR
Eskişehir'de, yaz mevsiminde kentin caddelerini ve parklarını süsleyen palmiye ağaçları ile zakkumlar, havaların soğumasıyla toplanarak bakım için seralara götürüldü.
ESKİŞEHİR'DE FETÖ OPERASYONU
ESKİŞEHİR'DE FETÖ OPERASYONU
Eskişehir'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik düzenlenen operasyonda 1 şüpheli gözaltına alındı.
DRİFT YAPTI CEZAYI YEDİ
DRİFT YAPTI CEZAYI YEDİ
Eskişehir'de, alkollü kullandığı aracıyla drift yaptığı belirlenen sürücüye toplam 9 bin 521 lira ceza uygulandı.