ÇİNİ SANATI İLE TANIŞTILAR

22 Aralık 2017 14:25
ÇİNİ SANATI İLE TANIŞTILAR

Yaptığı çalışmalar ile unutulmaz çini ustası Sıtkı Olçar’ın izinden giderek şimdiden birçok başarılı çalışma ve sergilere imza atan sanatçı Nida Olçar, sanatına Tepebaşı'nda özel gereksinimli bireyler eşliğinde devam ediyor.

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç'ın sanatçı ile yaptığı görüşmelerin ardından ikili, birlikte çalışma kararına varmalarının ardından, Olçar için Tepebaşı Belediyesi Özdilek Sanat Merkezi'nde atölye alanı tahsis edildi. Burada belirlenen projeler çerçevesinde düzenli olarak çini sanatına yer verilmesi kararlaştırılırken Olçar, çini sanatının çocuklar ve özel gereksinimli bireyler tarafından yapılabileceği programlar üzerinde çalışmaya başladı.

Proje kapsamında Nida Olçar ve Tepebaşı Belediyesi Gökkuşağı Kafe çalışanı 10 özel gereksinimli birey, çini çalışmalarına başlayarak 500 adet kitap ayracı üretti. Tepebaşı Belediyesi Özdilek Sanat Merkezi’ndeki çalışmaların son aşamasına katılarak seramiklerin metal parçalara montaj işlemlerini inceleyen Başkan Ataç, bireylere yardım etmeyi de ihmal etmedi. Burada bir değerlendirmede bulunan Başkan Ataç, Sıtkı Usta’nın çok önemli bir insan ve sanatçı olduğunu ifade ederek, “Türkiye için çok büyük bir sanatçıydı ve Nida Olçar da kendisinin bize mirası. Başladığımız projenin ilk ürünleri, özel çocuklarımız ve Sevgili Nida’nın çabaları ile ortaya çıkıyor. Bugün hep birlikte bu önemli projeyle çok sayıda kitap ayraçlarının montajını yaptık. Bizler Nida Olçar ile birlikte olmaktan çok mutluyuz. Burada yeni bir hareket başladı, tahmin ediyorum bu hareketten yakın zamanda tüm Türkiye’nin haberi olacak. Nida Olçar’a, sevgili çocuklarımıza, eğitmenlerimize ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Her projede olduğu gibi inşallah bu projemizde de yine başarılı olacaklar” ifadelerini kullandı.

Çalışmalar hakkında konuşan Nida Olçar ise “Tepebaşı Belediyesi’nin özel çocukları ile birlikte 4 haftalık bir çalışma yürüttük. Çiniden bisküviler ürettik, sonra boyadık ve ardından da fırınlamasını gerçekleştirdik. Bir spor kulübü için yaptığımız kitap ayraçlarının bugün son aşamasındaydık. Tepebaşı Belediye Başkanımız Ahmet Ataç’a verdiği imkanlar ve bizleri bu özel çocuklarımız ile buluşturduğu için çok teşekkür ediyorum. İnşallah yılbaşı sonrasında farklı projeler ile çalışmalarımız devam edecek” şeklinde konuştu.

ÇOK MUTLU OLDULAR

Seramik hamurunun yoğurulması, şekil verilmesi, boyanması, fırınlanması ve montajı gibi aşamaları başarıyla tamamlayan özel gereksinimli 10 birey de çalışmalara katılmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Çalışmalara katılan Tugay Çankaya, “Seramik yapmaya başladık, sonra boyadık. Şimdide kitap ayracı olmaları için yapıştırıyoruz. Çok mutlu olduk” şeklinde konuştu.

Aylin Demir de seramik ile uğraşmaktan mutlu olduğunu belirterek, “Ben de çok mutluyum, bugün kitap ayraçlarımız bitti. Seramiklerimizi de yapıştırdık ve çok sevinçliyiz” dedi.

Bir diğer özel gereksinimli birey Ender Şentürk ise “Özenle boyadığımız bu seramikleri yerleştirdik, kitap ayracı yaptık. Böyle bir çalışma yaptığımız için çok mutluyum, devamının gelmesini istiyorum” diye konuştu.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

ÜSTÜNDEN 620 LİRA ÇIKTI
ÜSTÜNDEN 620 LİRA ÇIKTI
Vatandaşların duygularını sömüren dilencinin üzerinden tam 620 lira çıktı.
SARICAKAYA'DA  PALMİYE GÜZELLİĞİ
SARICAKAYA'DA PALMİYE GÜZELLİĞİ
Eskişehir'in Sarıcakaya ilçesine giren vatandaşları palmiye ağaçları karşılıyor.
SAĞLIK SOKAĞI İLGİ GÖRDÜ
SAĞLIK SOKAĞI İLGİ GÖRDÜ
Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğünce 3-7 Eylül 2018 tarihleri arasında Porsuk Bulvarı Adalar mevkiinde düzenlenen, bazı genel sağlık hizmetlerinin ücretsiz olarak verildiği Halk Sağlığı Sokağı etkinliğine vatandaşların ilgisi büyük oldu.
LAİK EĞİTİM SİSTEMİ  SAVUNULMALI
LAİK EĞİTİM SİSTEMİ SAVUNULMALI
Eğit – Der Eskişehir Şubesi eğitim öğretim yılının başlamasının ardından basın açıklaması gerçekleştirdi. Şube Başkanı Emin Dağlı, Laik eğitim sisteminin savunulması gerektiğini söyledi.
KÖY ENSTİTÜLERİNDEN YARARLANILMALI
KÖY ENSTİTÜLERİNDEN YARARLANILMALI
Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği (YKKED Eskişehir Şube Başkanı İlyas Küçükcan yeni eğitim öğretim yılı ile ilgili basın açıklaması yaptı. Küçükcan "Nitelikli-işlevsel bir eğitim sistemi için, Köy Enstitüleri deneyiminden yararlanılmalı" dedi.
KERBELA ANILDI
KERBELA ANILDI
Odunpazarı Belediyesi, Aleviler için kutsal olan Muharrem Ayı nedeniyle Sahra-i Kerbela Yas-ı Matem etkinliği düzenledi.
GÖÇMEN AİLEYE YARDIM ELİ
GÖÇMEN AİLEYE YARDIM ELİ
Geçen sene zihinsel engelli çocuğu ile birlikte savaştan kaçarak Irak’tan gelen Türkmen annenin yokluk içinde yaşadığını tespit eden Eskişehir Havacılar Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği, ailenin evine yaklaşık 15 bin liralık eşya bağışladı.
DESTİCİ'DEN DESTEK SÖZÜ
DESTİCİ'DEN DESTEK SÖZÜ
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli ve Yönetim Kurulu üyelerini ziyaret etti.
DAHA TEMİZ ÇEVRE İÇİN
DAHA TEMİZ ÇEVRE İÇİN
15 Eylül Dünya Temizlik Günü dolayısıyla Abacı Grup çalışanları şehir genelinde çevre temizliği yaptı.