ÇİNİ SANATI İLE TANIŞTILAR

22 Aralık 2017 14:25
ÇİNİ SANATI İLE TANIŞTILAR

Yaptığı çalışmalar ile unutulmaz çini ustası Sıtkı Olçar’ın izinden giderek şimdiden birçok başarılı çalışma ve sergilere imza atan sanatçı Nida Olçar, sanatına Tepebaşı'nda özel gereksinimli bireyler eşliğinde devam ediyor.

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç'ın sanatçı ile yaptığı görüşmelerin ardından ikili, birlikte çalışma kararına varmalarının ardından, Olçar için Tepebaşı Belediyesi Özdilek Sanat Merkezi'nde atölye alanı tahsis edildi. Burada belirlenen projeler çerçevesinde düzenli olarak çini sanatına yer verilmesi kararlaştırılırken Olçar, çini sanatının çocuklar ve özel gereksinimli bireyler tarafından yapılabileceği programlar üzerinde çalışmaya başladı.

Proje kapsamında Nida Olçar ve Tepebaşı Belediyesi Gökkuşağı Kafe çalışanı 10 özel gereksinimli birey, çini çalışmalarına başlayarak 500 adet kitap ayracı üretti. Tepebaşı Belediyesi Özdilek Sanat Merkezi’ndeki çalışmaların son aşamasına katılarak seramiklerin metal parçalara montaj işlemlerini inceleyen Başkan Ataç, bireylere yardım etmeyi de ihmal etmedi. Burada bir değerlendirmede bulunan Başkan Ataç, Sıtkı Usta’nın çok önemli bir insan ve sanatçı olduğunu ifade ederek, “Türkiye için çok büyük bir sanatçıydı ve Nida Olçar da kendisinin bize mirası. Başladığımız projenin ilk ürünleri, özel çocuklarımız ve Sevgili Nida’nın çabaları ile ortaya çıkıyor. Bugün hep birlikte bu önemli projeyle çok sayıda kitap ayraçlarının montajını yaptık. Bizler Nida Olçar ile birlikte olmaktan çok mutluyuz. Burada yeni bir hareket başladı, tahmin ediyorum bu hareketten yakın zamanda tüm Türkiye’nin haberi olacak. Nida Olçar’a, sevgili çocuklarımıza, eğitmenlerimize ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Her projede olduğu gibi inşallah bu projemizde de yine başarılı olacaklar” ifadelerini kullandı.

Çalışmalar hakkında konuşan Nida Olçar ise “Tepebaşı Belediyesi’nin özel çocukları ile birlikte 4 haftalık bir çalışma yürüttük. Çiniden bisküviler ürettik, sonra boyadık ve ardından da fırınlamasını gerçekleştirdik. Bir spor kulübü için yaptığımız kitap ayraçlarının bugün son aşamasındaydık. Tepebaşı Belediye Başkanımız Ahmet Ataç’a verdiği imkanlar ve bizleri bu özel çocuklarımız ile buluşturduğu için çok teşekkür ediyorum. İnşallah yılbaşı sonrasında farklı projeler ile çalışmalarımız devam edecek” şeklinde konuştu.

ÇOK MUTLU OLDULAR

Seramik hamurunun yoğurulması, şekil verilmesi, boyanması, fırınlanması ve montajı gibi aşamaları başarıyla tamamlayan özel gereksinimli 10 birey de çalışmalara katılmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Çalışmalara katılan Tugay Çankaya, “Seramik yapmaya başladık, sonra boyadık. Şimdide kitap ayracı olmaları için yapıştırıyoruz. Çok mutlu olduk” şeklinde konuştu.

Aylin Demir de seramik ile uğraşmaktan mutlu olduğunu belirterek, “Ben de çok mutluyum, bugün kitap ayraçlarımız bitti. Seramiklerimizi de yapıştırdık ve çok sevinçliyiz” dedi.

Bir diğer özel gereksinimli birey Ender Şentürk ise “Özenle boyadığımız bu seramikleri yerleştirdik, kitap ayracı yaptık. Böyle bir çalışma yaptığımız için çok mutluyum, devamının gelmesini istiyorum” diye konuştu.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

TUĞLA FABRİKASINA TOMBALA BASKINI
TUĞLA FABRİKASINA TOMBALA BASKINI
Eskişehir İl Jandarma Komutanlığınca, eski bir tuğla fabrikasına kumar operasyonu düzenlendi. Gerçekleşen operasyonda 3 kişi gözaltına alınırken, 74 kişiye 259'ar lira ceza kesildi. 
SAĞLIKSIZ EKMEKLER İMHA EDİLDİ
SAĞLIKSIZ EKMEKLER İMHA EDİLDİ
Eskişehir’de, açıkta uygunsuz bir şekilde satışı yapılan toplam 59 ekmeğe zabıta ekipleri el koyup imha etti. 
MİNİK AZRA YARDIM BEKLİYOR
MİNİK AZRA YARDIM BEKLİYOR
Eskişehir’de, doğuştan hidrosefali hastası olan 2 yaşındaki Azra bebek, ameliyat masraflarının karşılanması için yardım ellerinin uzanmasını bekliyor. 
ELEKTRİK ZAMMI GERİ ALINSIN
ELEKTRİK ZAMMI GERİ ALINSIN
Konutlarda 80- 100 lira gelen elektrik faturları 140-150 liraya çıktı. Bu duruma tepki gösteren vatandaşlar elektrik kurumu önünde eylem yaptı.
KİREÇ KÖYÜ'NDE SU SEVİNCİ
KİREÇ KÖYÜ'NDE SU SEVİNCİ
Hayvancılık yaparak geçinen Kireç Mahallesi sakinleri yıllardır çektikleri su sıkıntısının ESKİ’nin yaptığı çalışmayla giderilmesinin mutluluğunu yaşıyor.
TÜRKİYE ASLA IRKÇILIK YAPMAMIŞTIR
TÜRKİYE ASLA IRKÇILIK YAPMAMIŞTIR
Eskişehir’e gelen 26 Afrika ülkesinin büyükelçileri ve ticaret ataşeleri onuruna Eskişehir Valiliği tarafından yemek verildi.
EMNİYET'TEN ASAYİŞ UYGULAMASI
EMNİYET'TEN ASAYİŞ UYGULAMASI
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü ekipleri kent genelinde Genel Asayiş Uygulaması gerçekleştirildi.
KARDEŞ CEMİYET OLABİLİRİZ
KARDEŞ CEMİYET OLABİLİRİZ
Hamburg Türk Basın Birliği mensubu 15 gazeteci, Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. Başkan Yılmaz Karaca "Kardeş cemiyet olabiliriz" dedi.
CİĞERİMİZİ ALDILAR ONLAR DA YANSIN
CİĞERİMİZİ ALDILAR ONLAR DA YANSIN
Eskişehir’de, üstüne tiner dökülüp yakılan Ahmet Çelik’in (40) öldürülmesiyle ilgili davanın ilk duruşması görülürken, ablası yürekleri dağladı. Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan abla Nilüfer Çakmak, “Ciğerimizi aldılar, onlar da yansın” dedi.