ÇİNİ SANATI İLE TANIŞTILAR

22 Aralık 2017 14:25
ÇİNİ SANATI İLE TANIŞTILAR

Yaptığı çalışmalar ile unutulmaz çini ustası Sıtkı Olçar’ın izinden giderek şimdiden birçok başarılı çalışma ve sergilere imza atan sanatçı Nida Olçar, sanatına Tepebaşı'nda özel gereksinimli bireyler eşliğinde devam ediyor.

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç'ın sanatçı ile yaptığı görüşmelerin ardından ikili, birlikte çalışma kararına varmalarının ardından, Olçar için Tepebaşı Belediyesi Özdilek Sanat Merkezi'nde atölye alanı tahsis edildi. Burada belirlenen projeler çerçevesinde düzenli olarak çini sanatına yer verilmesi kararlaştırılırken Olçar, çini sanatının çocuklar ve özel gereksinimli bireyler tarafından yapılabileceği programlar üzerinde çalışmaya başladı.

Proje kapsamında Nida Olçar ve Tepebaşı Belediyesi Gökkuşağı Kafe çalışanı 10 özel gereksinimli birey, çini çalışmalarına başlayarak 500 adet kitap ayracı üretti. Tepebaşı Belediyesi Özdilek Sanat Merkezi’ndeki çalışmaların son aşamasına katılarak seramiklerin metal parçalara montaj işlemlerini inceleyen Başkan Ataç, bireylere yardım etmeyi de ihmal etmedi. Burada bir değerlendirmede bulunan Başkan Ataç, Sıtkı Usta’nın çok önemli bir insan ve sanatçı olduğunu ifade ederek, “Türkiye için çok büyük bir sanatçıydı ve Nida Olçar da kendisinin bize mirası. Başladığımız projenin ilk ürünleri, özel çocuklarımız ve Sevgili Nida’nın çabaları ile ortaya çıkıyor. Bugün hep birlikte bu önemli projeyle çok sayıda kitap ayraçlarının montajını yaptık. Bizler Nida Olçar ile birlikte olmaktan çok mutluyuz. Burada yeni bir hareket başladı, tahmin ediyorum bu hareketten yakın zamanda tüm Türkiye’nin haberi olacak. Nida Olçar’a, sevgili çocuklarımıza, eğitmenlerimize ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Her projede olduğu gibi inşallah bu projemizde de yine başarılı olacaklar” ifadelerini kullandı.

Çalışmalar hakkında konuşan Nida Olçar ise “Tepebaşı Belediyesi’nin özel çocukları ile birlikte 4 haftalık bir çalışma yürüttük. Çiniden bisküviler ürettik, sonra boyadık ve ardından da fırınlamasını gerçekleştirdik. Bir spor kulübü için yaptığımız kitap ayraçlarının bugün son aşamasındaydık. Tepebaşı Belediye Başkanımız Ahmet Ataç’a verdiği imkanlar ve bizleri bu özel çocuklarımız ile buluşturduğu için çok teşekkür ediyorum. İnşallah yılbaşı sonrasında farklı projeler ile çalışmalarımız devam edecek” şeklinde konuştu.

ÇOK MUTLU OLDULAR

Seramik hamurunun yoğurulması, şekil verilmesi, boyanması, fırınlanması ve montajı gibi aşamaları başarıyla tamamlayan özel gereksinimli 10 birey de çalışmalara katılmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Çalışmalara katılan Tugay Çankaya, “Seramik yapmaya başladık, sonra boyadık. Şimdide kitap ayracı olmaları için yapıştırıyoruz. Çok mutlu olduk” şeklinde konuştu.

Aylin Demir de seramik ile uğraşmaktan mutlu olduğunu belirterek, “Ben de çok mutluyum, bugün kitap ayraçlarımız bitti. Seramiklerimizi de yapıştırdık ve çok sevinçliyiz” dedi.

Bir diğer özel gereksinimli birey Ender Şentürk ise “Özenle boyadığımız bu seramikleri yerleştirdik, kitap ayracı yaptık. Böyle bir çalışma yaptığımız için çok mutluyum, devamının gelmesini istiyorum” diye konuştu.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle