'CİLTÇİLİK' CAN ÇEKİŞİYOR

23 Ekim 2017 12:31
'CİLTÇİLİK' CAN ÇEKİŞİYOR

Bir dönemin vazgeçilmez mesleklerinden olan 'ciltçilik'te, sektörde insan gücüne olan bağlılığın azalmasından dolayı yetiştirecek çırak dahi bulunamıyor.

1980 ve 1990’lı yıllarda, gazetelerin fasikül olarak Kur’an-ı Kerim, ansiklopedi ve dergi gibi ekleri, kupon ile vermesinden dolayı yoğun şekilde mesai yapan ciltçiler, teknolojinin gelişmesiyle beraber iş bulmakta zorlanıyor. İnsan gücüne olan ihtiyacın azalması ve fabrikasyon üretime geçilmesi mesleğin sonunu hazırlıyor.
1980’li yıllardan itibaren sektörün içinde olan ciltçi Salih Yuvakel, 20 sene sonra ciltçilik adına fazla sayıda usta bulunmasının zor olabileceğini belirtti. Çırak bulmakta zorlandıklarını aktaran Yuvakel, “15-20 sene sonra yetişmiş insanlar belki olmayacak. Olan ustalar daha kıymetli olacak. Fakat iş potansiyeli geçmiş zamanlara nazaran düşük olduğu için bir de fabrikasyona dönüldüğü için muhtemelen başka kişiler de yetişmeyecek diye düşünüyorum. Neticede toptan üretime geçildiği aşamada insanların pek önemi kalmıyor. Üniversitelerin aslında bunu yan dal olarak veya bir şekilde meslek olarak öğretmelerinde yarar var diye düşünüyorum. Kesinlikle çileli bir iş değil, zevkle yapıyorum. 10-12 saat çalışmama rağmen hiç yorgunluk hissetmiyorum. Her aşaması keyifli bir iş” ifadelerini kullandı.

“Eskiden bu işleri yaparken para kazanırdık”


Geçmiş dönemler ile günümüzü kıyaslayan Salih Yuvakel, sektörün eski hareketliliğini kaybettiğini vurguladı. Yuvakel, konuyla ilgili sözlerini şu cümlelerle noktaladı: “Geçmiş dönemde kıymeti iş yoğunluğundan dolayı olabilir. Eskiden gazeteler fasikül olarak ekler verirdi. Kuran-ı Kerim’ler verilirdi. Onun dışında fasikül olarak farklı ansiklopedi ciltleri vardı. Dolayısıyla insanlar bunları biriktirip hem okur hem de ciltçiler bu işleri yaparken para kazanırlardı. Söylediğimiz yıllar ile şimdiki dönem arasında artık bu işler ortadan kalkınca, talep de şu an pek yok diyebiliriz.”

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

KOMİK SAVUNMA
KOMİK SAVUNMA
Eskişehir'de uyuşturucu madde ticareti yapmak suçundan tutuklu olarak yargılanan sanık "Ben kalp ve şeker hastasıyım, tedavi olmak amacıyla kullanıyordum" şeklinde ilginç bir savunma yaptı.
POLİSTEN HUZUR DENETİMİ
POLİSTEN HUZUR DENETİMİ
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından çocuklar için umuma açık yerlerin denetlendiği uygulamada, bıçak, tabanca ve dal sigaralar ele geçirildi.
MALATYA'DAKİ ÇİRKİN EYLEMİ KINIYORUZ
MALATYA'DAKİ ÇİRKİN EYLEMİ KINIYORUZ
Eskişehir Hacı Bektaş Veli Derneği Başkanı Kamer Ali Durur, Malatya’da Alevi vatandaşların evlerine kırmızı boya ile çarpı işareti yapılması ile ilgili konuştu.
Öğretmenler Parkı açılıyor
Öğretmenler Parkı açılıyor
Odunpazarı Belediyesi’nin öğretmenlere 24 Kasım Öğretmenler Günü hediyesi olan ‘Öğretmenler Parkı açılıyor.
ESKİŞEHİR'E GÜNÜ BİRLİK TEDAVİYE GELİNİYOR
61 MİLYON HAYALİ
61 MİLYON HAYALİ
Milli Piyango İdaresi’nin 61 Milyon TL olarak belirlenen yılbaşı ikramiyesini açıklamasının ardından vatandaşları büyük ikramiye heyecanı sardı.
FETÖ'CÜ ÖĞRETMENLERE 65 YIL HAPİS
FETÖ'CÜ ÖĞRETMENLERE 65 YIL HAPİS
Eskişehir’de Fetullahçı terör örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında yargılanan sanıklara çeşitli hapis cezaları verildi.
BAŞKAN ÖLÜMDEN DÖNDÜ
BAŞKAN ÖLÜMDEN DÖNDÜ
Mahmudiye Belediye Başkanı İshak Gündoğan, Ankara'da trafik kazası geçirdi.
İLÇENİN YARISI KANSER SEBEBİ TERMİK SANTRAL
İLÇENİN YARISI KANSER SEBEBİ TERMİK SANTRAL
Eskişehir'de bir etkinliğe katılan CHP Parti Meclis Üyesi Ali Öztunç, termik santrallerin kansere neden olduğunu belirterek, "Bizim Elbistan'da ilçenin yarısı kanser hastası" dedi.