'CİLTÇİLİK' CAN ÇEKİŞİYOR

23 Ekim 2017 12:31
'CİLTÇİLİK' CAN ÇEKİŞİYOR

Bir dönemin vazgeçilmez mesleklerinden olan 'ciltçilik'te, sektörde insan gücüne olan bağlılığın azalmasından dolayı yetiştirecek çırak dahi bulunamıyor.

1980 ve 1990’lı yıllarda, gazetelerin fasikül olarak Kur’an-ı Kerim, ansiklopedi ve dergi gibi ekleri, kupon ile vermesinden dolayı yoğun şekilde mesai yapan ciltçiler, teknolojinin gelişmesiyle beraber iş bulmakta zorlanıyor. İnsan gücüne olan ihtiyacın azalması ve fabrikasyon üretime geçilmesi mesleğin sonunu hazırlıyor.
1980’li yıllardan itibaren sektörün içinde olan ciltçi Salih Yuvakel, 20 sene sonra ciltçilik adına fazla sayıda usta bulunmasının zor olabileceğini belirtti. Çırak bulmakta zorlandıklarını aktaran Yuvakel, “15-20 sene sonra yetişmiş insanlar belki olmayacak. Olan ustalar daha kıymetli olacak. Fakat iş potansiyeli geçmiş zamanlara nazaran düşük olduğu için bir de fabrikasyona dönüldüğü için muhtemelen başka kişiler de yetişmeyecek diye düşünüyorum. Neticede toptan üretime geçildiği aşamada insanların pek önemi kalmıyor. Üniversitelerin aslında bunu yan dal olarak veya bir şekilde meslek olarak öğretmelerinde yarar var diye düşünüyorum. Kesinlikle çileli bir iş değil, zevkle yapıyorum. 10-12 saat çalışmama rağmen hiç yorgunluk hissetmiyorum. Her aşaması keyifli bir iş” ifadelerini kullandı.

“Eskiden bu işleri yaparken para kazanırdık”


Geçmiş dönemler ile günümüzü kıyaslayan Salih Yuvakel, sektörün eski hareketliliğini kaybettiğini vurguladı. Yuvakel, konuyla ilgili sözlerini şu cümlelerle noktaladı: “Geçmiş dönemde kıymeti iş yoğunluğundan dolayı olabilir. Eskiden gazeteler fasikül olarak ekler verirdi. Kuran-ı Kerim’ler verilirdi. Onun dışında fasikül olarak farklı ansiklopedi ciltleri vardı. Dolayısıyla insanlar bunları biriktirip hem okur hem de ciltçiler bu işleri yaparken para kazanırlardı. Söylediğimiz yıllar ile şimdiki dönem arasında artık bu işler ortadan kalkınca, talep de şu an pek yok diyebiliriz.”

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

ESKİŞEHİR'DE FECİ OLAY
ESKİŞEHİR'DE FECİ OLAY
Eskişehir’de, bir şahıs üzerine dökülen tinerin alev alması sonucu feci şekilde can verdi. 
ESKİŞEHİR'DE TRAFİK KAZASI
ESKİŞEHİR'DE TRAFİK KAZASI
 Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında 4 kişi yaralandı. 
PORSUK BARAJI'NDA KORKUTAN GÖRÜNTÜ
PORSUK BARAJI'NDA KORKUTAN GÖRÜNTÜ
Kütahya ve Eskişehir sınırları içinde yer alan Porsuk Barajı'nda binlerce ölü balık ve kerevitin kıyıya vurması vatandaşları endişelendirdi. 
BOKSÖR DOKTORLAR
BOKSÖR DOKTORLAR
Eskişehir'de çeşitli hastanelerde görevli profesörden pratisyene birçok doktor, günün stresini ve yorgunluğunu boksla atıyor.
ES-ES AŞKI
ES-ES AŞKI
Eskişehirspor’un Gazişehir Gaziantep FK’yı konuk ettiği TFF 1. Lig 6. hafta maçında tribünde gelinlik ve damatlıkla maç izlemeye gelen çift ilgi odağı oldu. 
OKUL ÖNLERİ DAHA GÜVENLİ
OKUL ÖNLERİ DAHA GÜVENLİ
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından gerçekleşen ‘Okul Geçit Görevlileri’ projesi ile okul önlerinde öğrencilerin karşıya daha güvenli geçmeleri sağlanıyor. 
TAVŞAN HIRSIZLARI KAMERAYA YAKALANDI
TAVŞAN HIRSIZLARI KAMERAYA YAKALANDI
Eskişehir'de bir evcil hayvan dükkanının önünde bulunan tavşanı çalan hırsızlar, saniye saniye güvenlik kamerası tarafından kaydedildi. 
80'LİK NİNELERİN OKUMA AZMİ
80'LİK NİNELERİN OKUMA AZMİ
 Eskişehir'in Sarıcakaya ilçesinde bir araya gelen 4 nine, ilerleyen yaşlarına rağmen balkonu sınıfa çevirerek okuma öğreniyor. 
'SÜSLÜ KADINLAR'DAN BİSİKLET TURU
'SÜSLÜ KADINLAR'DAN BİSİKLET TURU
Ülke genelinde 65 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen "Süslü Kadınlar Bisiklet Turu" Eskişehir’de de renkli görüntülere sahne oldu.