'CİLTÇİLİK' CAN ÇEKİŞİYOR

23 Ekim 2017 12:31
'CİLTÇİLİK' CAN ÇEKİŞİYOR

Bir dönemin vazgeçilmez mesleklerinden olan 'ciltçilik'te, sektörde insan gücüne olan bağlılığın azalmasından dolayı yetiştirecek çırak dahi bulunamıyor.

1980 ve 1990’lı yıllarda, gazetelerin fasikül olarak Kur’an-ı Kerim, ansiklopedi ve dergi gibi ekleri, kupon ile vermesinden dolayı yoğun şekilde mesai yapan ciltçiler, teknolojinin gelişmesiyle beraber iş bulmakta zorlanıyor. İnsan gücüne olan ihtiyacın azalması ve fabrikasyon üretime geçilmesi mesleğin sonunu hazırlıyor.
1980’li yıllardan itibaren sektörün içinde olan ciltçi Salih Yuvakel, 20 sene sonra ciltçilik adına fazla sayıda usta bulunmasının zor olabileceğini belirtti. Çırak bulmakta zorlandıklarını aktaran Yuvakel, “15-20 sene sonra yetişmiş insanlar belki olmayacak. Olan ustalar daha kıymetli olacak. Fakat iş potansiyeli geçmiş zamanlara nazaran düşük olduğu için bir de fabrikasyona dönüldüğü için muhtemelen başka kişiler de yetişmeyecek diye düşünüyorum. Neticede toptan üretime geçildiği aşamada insanların pek önemi kalmıyor. Üniversitelerin aslında bunu yan dal olarak veya bir şekilde meslek olarak öğretmelerinde yarar var diye düşünüyorum. Kesinlikle çileli bir iş değil, zevkle yapıyorum. 10-12 saat çalışmama rağmen hiç yorgunluk hissetmiyorum. Her aşaması keyifli bir iş” ifadelerini kullandı.

“Eskiden bu işleri yaparken para kazanırdık”


Geçmiş dönemler ile günümüzü kıyaslayan Salih Yuvakel, sektörün eski hareketliliğini kaybettiğini vurguladı. Yuvakel, konuyla ilgili sözlerini şu cümlelerle noktaladı: “Geçmiş dönemde kıymeti iş yoğunluğundan dolayı olabilir. Eskiden gazeteler fasikül olarak ekler verirdi. Kuran-ı Kerim’ler verilirdi. Onun dışında fasikül olarak farklı ansiklopedi ciltleri vardı. Dolayısıyla insanlar bunları biriktirip hem okur hem de ciltçiler bu işleri yaparken para kazanırlardı. Söylediğimiz yıllar ile şimdiki dönem arasında artık bu işler ortadan kalkınca, talep de şu an pek yok diyebiliriz.”

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

BUZDOLABINDA ÖNCÜ ŞEHİRİZ
BUZDOLABINDA ÖNCÜ ŞEHİRİZ
İstanbul Fuar Merkezi'nde dün başlayan ve 4 gün sürecek HEFİ Beyaz Eşya Ana ve Yan Sanayi Fuarı'na, Eskişehir Sanayi Odası da katıldı. Celaleddin Kesikbaş "Ülkemizdeki buzdolabının yüzde 65'i şehrimizde üretiliyor" dedi.
VALİ MUHTARLARLA BULUŞTU
VALİ MUHTARLARLA BULUŞTU
Sivrihisar ilçesini ziyaret eden Vali Özdemir Çakacak, Sivrihisar Kaymakamlığı tarafından organize edilen ‘Vatandaşlarla Buluşma Muhtarlar Toplantısı’na başkanlık etti.
 MİNİK KEDİYİ  İTFAİYE KURTARDI
MİNİK KEDİYİ İTFAİYE KURTARDI
Eskişehir'de çalılıkların arasına girerek mahsur kalan yavru kedi, itfaiye ekipleri yaptıkları çalışma sonucu kurtardı.
DEVİR TARTIŞMASI KANLI BİTTİ
DEVİR TARTIŞMASI KANLI BİTTİ
Eskişehir'de bir iş yerinin devri mevzusu nedeniyle tartıştıkları şahıs darbettikten sonra hastane yakınında atıp kaçan iki kişi yakalandı. 
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında aynı aileden 5 kişi hayatını kaybederken, 2 kişi yaralandı. 
POLİSTEN  ZEHİR AVI
POLİSTEN ZEHİR AVI
Eskişehir’de, Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde şok uygulamalar gerçekleşti. Yapılan ‘Narko Park, Narko Metruk ve Narko İlçe’ uygulamaları ile şüpheli şahıs ve araçlar üzerinde çalışmalar yapan polis ekipleri, neredeyse iğne deliğine kadar kontrol etti.
BİSİKLETLİ  KADIN ÖLÜMDEN DÖNDÜ
BİSİKLETLİ KADIN ÖLÜMDEN DÖNDÜ
Eskişehir’de alkollü araç kullanan bir şahıs sokak üzerinde geri geri ilerlediği sırada yol üzerinde bisikletiyle bulunan kadına çarptı. Alkollü sürücünün, yol kenarında park halinde bulunan araçla kendi idaresindeki araç arasına şıkıştırdığı kadın adeta ölümden döndü.
METRUK YAPILAR ARANIYOR
METRUK YAPILAR ARANIYOR
Eskişehir'de uyuşturucuya karşı çalışmalarına devam eden polis ekipleri, kentte bulunan metruk yapıları adeta didik didik arıyor.
HAVAALANI YAKIŞMIYOR
HAVAALANI YAKIŞMIYOR
Belçika Milletvekili Veli Yüksel ve ETO Başkanı Metin Güler ile Eskişehir veBelçika arasındaki ticaret hacminin arttırılması için toplantı yaptı. Veli Yüksel "Bu havaalanı Eskişehir'e yakışmıyor" dedi.