'CİLTÇİLİK' CAN ÇEKİŞİYOR

23 Ekim 2017 12:31
'CİLTÇİLİK' CAN ÇEKİŞİYOR

Bir dönemin vazgeçilmez mesleklerinden olan 'ciltçilik'te, sektörde insan gücüne olan bağlılığın azalmasından dolayı yetiştirecek çırak dahi bulunamıyor.

1980 ve 1990’lı yıllarda, gazetelerin fasikül olarak Kur’an-ı Kerim, ansiklopedi ve dergi gibi ekleri, kupon ile vermesinden dolayı yoğun şekilde mesai yapan ciltçiler, teknolojinin gelişmesiyle beraber iş bulmakta zorlanıyor. İnsan gücüne olan ihtiyacın azalması ve fabrikasyon üretime geçilmesi mesleğin sonunu hazırlıyor.
1980’li yıllardan itibaren sektörün içinde olan ciltçi Salih Yuvakel, 20 sene sonra ciltçilik adına fazla sayıda usta bulunmasının zor olabileceğini belirtti. Çırak bulmakta zorlandıklarını aktaran Yuvakel, “15-20 sene sonra yetişmiş insanlar belki olmayacak. Olan ustalar daha kıymetli olacak. Fakat iş potansiyeli geçmiş zamanlara nazaran düşük olduğu için bir de fabrikasyona dönüldüğü için muhtemelen başka kişiler de yetişmeyecek diye düşünüyorum. Neticede toptan üretime geçildiği aşamada insanların pek önemi kalmıyor. Üniversitelerin aslında bunu yan dal olarak veya bir şekilde meslek olarak öğretmelerinde yarar var diye düşünüyorum. Kesinlikle çileli bir iş değil, zevkle yapıyorum. 10-12 saat çalışmama rağmen hiç yorgunluk hissetmiyorum. Her aşaması keyifli bir iş” ifadelerini kullandı.

“Eskiden bu işleri yaparken para kazanırdık”


Geçmiş dönemler ile günümüzü kıyaslayan Salih Yuvakel, sektörün eski hareketliliğini kaybettiğini vurguladı. Yuvakel, konuyla ilgili sözlerini şu cümlelerle noktaladı: “Geçmiş dönemde kıymeti iş yoğunluğundan dolayı olabilir. Eskiden gazeteler fasikül olarak ekler verirdi. Kuran-ı Kerim’ler verilirdi. Onun dışında fasikül olarak farklı ansiklopedi ciltleri vardı. Dolayısıyla insanlar bunları biriktirip hem okur hem de ciltçiler bu işleri yaparken para kazanırlardı. Söylediğimiz yıllar ile şimdiki dönem arasında artık bu işler ortadan kalkınca, talep de şu an pek yok diyebiliriz.”

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

HOBİ BAHÇELERİ İÇİN  KURA ÇEKİMİ YAPILACAK
HOBİ BAHÇELERİ İÇİN KURA ÇEKİMİ YAPILACAK
Odunpazarı Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün en çok rağbet gören çalışmalarından biri de hobi bahçeleri oldu.
ŞANTİYEYİ HIRSIZLARDAN KORUDU
ŞANTİYEYİ HIRSIZLARDAN KORUDU
Eskişehir'de şantiye içerisinde bağlı Kamber isimli Anadolu Çoban Köpeği'nin hırsızlara karşı verdiği mücadele güvenlik kamerasına yansıdı. 
LÖSEV KAMPÜSTE
LÖSEV KAMPÜSTE
Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi son sınıf öğrencileri, “LÖSEV Kampüste” projesi kapsamında, Eskişehir Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı’nı (LÖSEV) ağırladı. 
FİGEN KAHYA ANA KADEMEDE
FİGEN KAHYA ANA KADEMEDE
Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse’nin seçilmesinin ardından listesinde bulunan Figen Kahya, Merkez Yürütme Kurulunda (MYK) yer aldı. 
 BANKA NAKİL  ARACINI SOYDULAR
BANKA NAKİL ARACINI SOYDULAR
Kocaeli’nin İzmit ilçesinde bir bankanın para nakil aracını soydukları ileri sürülen 2 şüpheli Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde yakalandı.
 BÜYÜKERŞEN VE ATAÇ'A  'GÖNÜL' ÖDÜLÜ
BÜYÜKERŞEN VE ATAÇ'A 'GÖNÜL' ÖDÜLÜ
Türkiye Yardım Sevenler Derneği, Ankara’da düzenlediği törenle 90. Yıl Anısına Gönül Ödülleri’ni verdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ‘Gönül Ödülü’ne layık görüldü.
ESKİŞEHİR'DE KAZA:3 YARALI
ESKİŞEHİR'DE KAZA:3 YARALI
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında 3 kişi yaralandı. 
10 BİN LİRAYI GERİ GETİRDİ
10 BİN LİRAYI GERİ GETİRDİ
 Eskişehir'de döviz bürosu çalışanı tarafından fazla 10 bin lira ödeme yapılan vatandaş, kendisine yanlışlıkla verildiğini öğrenince parayı geri getirerek teslim etti.
BASIN MENSUPLARINA SALDIRDILAR
BASIN MENSUPLARINA SALDIRDILAR
Eskişehir'de uyuşturucu madde satıcısı 2 kişi adliyeye sevk edilirken, yakınları tehdit hakaret ve küfürlerle basın mensuplarının üzerine yürüdü. Bu sırada adliyeye giriş yapan uyuşturucu satıcısı önce küfür etti, ardından ise basın mensuplarına 'terbiyesiz' dedi.