ÇİLE ÇEKTİLER

23 Mayıs 2017 16:31
ÇİLE ÇEKTİLER

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) bünyesinde kurulan Geleneksel Okçuluk Kulübü, yay çekme antrenmanı anlamına gelen "çile çekme" ile başlayan okçuluğu bin 500 öğrenciye öğretti.

Kulübün üyesi ve ESOGÜ Mahmudiye Atçılık Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hakan Çalışkan,kulübün Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansının desteğiyle üç yıl önce kurulduğunu kaydetti. Kulübe yoğun ilginin bulunduğunu ifade eden Çalışkan, "Her yıl 500 kişiye geleneksel okçuluğu öğretiyoruz. Genç kemankeşler yetiştiriyoruz. Ok, kurduğumuz bütün medeniyetlerin en temel malzemesidir. Ok, Türk'ün vazgeçilmez eşyasıdır." dedi.

Çalışkan, Okçular Tekkesi'nin geleneksel okçuluğa önemli katkılar sağladığının altını çizerek, okçulukta ilerlemek için ustadan ders alınması gerektiğinin önemine değindi. Kemankeşliğin derinliğe sahip bir konu olduğunu aktaran Çalışkan, "İçi birçok kavramla dolu bir konu. 'Oku ben atmadım, Allah attı.' noktasında değerlendiriliyor. Kibre yer verilmiyor." ifadesini kullandı. Çalışkan, üç yılda kulübe gelen bin 500 öğrencinin acemi okçunun yay çekme antrenmanı anlamına "çile çekme" ile okçulukla tanıştığını söyledi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle