ÇİFTELER'İN MAGNEZYUMU DÜNYAYA İHRAÇ EDİLİYOR

15 Temmuz 2019 16:57
ÇİFTELER'İN MAGNEZYUMU  DÜNYAYA İHRAÇ EDİLİYOR

Çifteler ilçesinde mayıstan bu yana faaliyet gösteren ve 1,5 ayda ABD, Brezilya ve Japonya gibi birçok ülkeye ihracat yapan magnezyum metali üreten bir firma, yıl sonunda 20 milyon dolarlık dış satım hedefliyor.

500 ton ihraç edildi

Çifteler ile Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçeleri sınırında 80 milyon dolarlık yatırımla kurulan ve mayıs ayından itibaren özel bir şirket tarafından işletilen tesis, savunma sanayisinden otomotive, ilaç sanayisinden demir-çelik sektörüne kadar pek çok alanda kullanılan magnezyum metalini üretiyor. Yaklaşık 300 kişinin istihdam edildiği şirket, 1,5 ayda ABD, Brezilya ve Japonya ile birçok Avrupa ülkesine 2 milyon dolar değerinde 500 ton magnezyum metali ihraç etti.

Geleceğin metali

Şirketin teknik ve ticari koordinatörü Erhan Şeker, "geleceğin metali" olarak nitelendirilen magnezyumun ham maddesinin dolomit olduğunu söyledi. Tesisin kurulduğu bölgede dolomitin yoğun olarak bulunduğunu aktaran Şeker, "Magnezyum metali, alüminyum ve demir-çelikten daha hafif olması nedeniyle çok özellikli. Magnezyum, demir-çelik, alüminyum, havacılık, savunma ve ilaç sektörlerinde kullanılıyor. Üretim metodumuzla tesislerimizden çıkan magnezyum metali yüzde 99,98 saflığa kadar ulaşıyor. Bu saflık da tercih sebeplerinden biri" dedi.

Yorumlar (5) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

A

16 Temmuz 2019 12:33
Devletin peşkeş çektikleridir bunlar bütün madenleri bu hükümet sayesinde hep dışarıya gönderiyoruz işlerine geldimi atıp tutarlar.

Halil Toksöz

16 Temmuz 2019 01:31
Çıkar madeni ihraç et, işin kolay tarafı, ondan sonrada adam işleyip mamül hale getirip tekrar bize pahalı pahalı satsın. Biz ne zaman akıllanacağız bilmiyorum, sonrada ham maddeyi satıp övünüyoruz, çok yazık hala gelişemedik.

Dr.Abdul Vahap Korkmaz

16 Temmuz 2019 13:24
Maşallah ülkenin böyle yatırım ve yatırımcılara ihtiyacı var. İnşallah emeklerinin karşılığını bir an önce alırlar.Başarılarının devamını dilerim.

Can

16 Temmuz 2019 19:43
Bu hükümet olmasa chp olsa .bunlarida bulamazsın s 400 alıyoruz saldiranmi var diyor bu madeni çıkartsak ne gereği var.der

ömer

16 Temmuz 2019 14:23
çifteler ilçesinden maden çıkarılıyor daha sonra bu maden alınıp afyon il sınırlarında kurulan fabrikada işleniyor.Doğru mu anladım.Eğer böyleyse bu eskiehire haksızlık.Eskişehirin madeni eskişehirde işlenilmeli biz afyonun ilçesimiyiz..