CHP'DEN İSMET İNÖNÜ CEVABI

08 Ekim 2018 17:38
CHP'DEN İSMET İNÖNÜ CEVABI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'ye yönelttiği eleştirilere yanıt veren CHP Sözcüsü Öztrak, ''İsmet İnönü, İstiklal Savaşımızın kahramanı, Lozan Anlaşması'nın büyük diplomatıdır. İnönü'nün bir Amerika ziyaretinde elindeki iki bayraktan birini karartmak suretiyle bu durumu istismar ederek ucuz şark kurnazlığına başvurmak belki Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı'na yakışır ancak bu Cumhurbaşkanlığı makamına yakışmaz'' ifadelerini kullandı

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı.

Toplantı sürerken açıklamada bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, MYK'da Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın partilerine ve Genel Başkan Kılıçdaroğlu'na yönelik sözlerini değerlendirdiklerini söyledi.

McKinsey şirketiyle yapılan anlaşmanın iptal edildiğinin açıklandığını hatırlatan Öztrak, bunun gerçekten böyle olup olmadığını yakından izleyeceklerini dile getirdi.

Kılıçdaroğlu'nun ABD'den bir şirketin Hazine'ye kayyum tayin edilmesiyle ilgili yaptığı eleştiriler ve bu çerçevede sormuş olduğu 10 sorunun, aklın yolunun bulmasını sağladığını vurgulayan Öztrak, şöyle konuştu:

"Öyle görünüyor ki yerlilik ve millilik boyalarının bu kadar kısa sürede dökülmesi kendisini de öfkelendirmiş ve bu 180 derecelik dönüşe gerekçe arama, bunun üstünü örtme gayreti içine girmiş. Bu çerçevede de partimize akıl, izan ve tarihi gerçeklerin sınırlarını zorlayarak yüklenmiş. Ülkemizin İkinci Cumhurbaşkanı Sayın İsmet İnönü üzerinden Türkiye'nin gerçek gündemini karartmaya çaba göstermiş. İsmet İnönü, İstiklal Savaşımızın kahramanı, Lozan Anlaşması'nın büyük diplomatıdır, Türkiye'ye çok partili demokratik yaşamı getiren büyük bir devlet adamıdır, ülkemizi İkinci Dünya Savaşı yangınından uzak tutan büyük bir siyaset insanıdır.

Bu özellikleriyle de bu ülkenin tarihindeki yerini almıştır. 1973 yılında Hakk'ın rahmetine yürümüş, ölümünün üzerinden 45 yıl geçmiş, şimdi İnönü'nün bir Amerika ziyaretinde elindeki iki bayraktan birini karartmak suretiyle bu durumu istismar ederek ucuz şark kurnazlığına başvurmak belki Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı'na yakışır ancak bu Cumhurbaşkanlığı makamına yakışmaz."

"SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ"

"(Büyük Ortadoğu Projesi'nin eş başkanı olduğunu) söyleyeceksiniz, 'ABD Başkanı'nın sesisini özlediğini' kamuoyuyla paylaşabileceksiniz, Irak'ı işgal eden ABD askerleri için dua edeceksiniz, 'Halkım karşıydı ama ben, ABD uçaklarına Irak'a saldırmaları için Türk hava sahasını açtım' diyeceksiniz, danışmanların 'Aman onu deliğe süpürmeyin, kullanın' diye ABD'ye yalvaracak. İşte siz, bu özelliklerinizle tarihe geçeceksiniz" diyen Öztrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"AKP Genel Başkanı'nın, hayatı emperyalizme karşı savaşmakla geçmiş, yeri geldiğinde ABD'ye 'Yeni bir dünya kurulur, Türkiye'de o dünyada yerini alır.' diye mektupla rest çekebilmiş bir devlet adamı olan İnönü'yü anlamasını zaten beklemiyoruz. Çünkü ABD yönetimiyle, Trump'la bu kadar olay yaşanıyor daha böyle bir mektup ortada yok. CHP, bu ülkenin kurucusu ve kurtarıcısı olan Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu, ülkemizin en köklü partisidir. Bizim altı okumuzdan biri emperyalizme en büyük mağlubiyeti yaşatmış Atatürk'ün milliyetçiliğini ifade eder. Yurtseverlik, bizim genlerimizde mevcuttur. Yerli ve milli kisvesi altında yürütülen her türlü oyuna gereken tepkiyi göstereceğimizden milletimizin hiçbir endişesi olmamalıdır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "8 şehidin sorumlusu olarak da CHP'yi gösterdiğini" aktaran Öztrak, "Bizim bölücü terör örgütü PKK ile iş birliği içinde olduğumuzu, perdenin arkasında CHP olduğunu iddia etme cüretini göstermiştir. Bu vahimdir. Bu iddiayı yapan kişi bir dönem 'milliyetçiliği ayaklar altına aldık' diyen kişidir. Oslo'da teröristle masaya oturma talimatı veren kişidir. Habur'da terörist için çadır mahkemelerini kurduran kişidir. Şehirlere silahlar yığılırken, valilere 'operasyon yapmayın' talimatını veren kişidir. Teröristlerin başına 'sayın', şehitlerimize de 'kelle' diyen kişidir" değerlendirmesinde bulundu.

Faik Öztrak, Erdoğan'ın sözlerinin kabul edilemez olduğuna işaret ederek, "Bu iddialarını ispat edemezse müfteridir, alçaktık ve çok açık söyleyeyim şeref yoksunudur. Kendisi hakkında suç duyurusunda bulunacağız ve bu iddiaların biran önce ispat edilmesini isteyeceğiz" dedi.


Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle