paykasa astropay astropay astropay seo ankara travesti sakarya travesti istanbul evden eve nakliyat nakliyat fiyatları

CHP'DEN İSMET İNÖNÜ CEVABI

08 Ekim 2018 17:38
CHP'DEN İSMET İNÖNÜ CEVABI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'ye yönelttiği eleştirilere yanıt veren CHP Sözcüsü Öztrak, ''İsmet İnönü, İstiklal Savaşımızın kahramanı, Lozan Anlaşması'nın büyük diplomatıdır. İnönü'nün bir Amerika ziyaretinde elindeki iki bayraktan birini karartmak suretiyle bu durumu istismar ederek ucuz şark kurnazlığına başvurmak belki Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı'na yakışır ancak bu Cumhurbaşkanlığı makamına yakışmaz'' ifadelerini kullandı

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı.

Toplantı sürerken açıklamada bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, MYK'da Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın partilerine ve Genel Başkan Kılıçdaroğlu'na yönelik sözlerini değerlendirdiklerini söyledi.

McKinsey şirketiyle yapılan anlaşmanın iptal edildiğinin açıklandığını hatırlatan Öztrak, bunun gerçekten böyle olup olmadığını yakından izleyeceklerini dile getirdi.

Kılıçdaroğlu'nun ABD'den bir şirketin Hazine'ye kayyum tayin edilmesiyle ilgili yaptığı eleştiriler ve bu çerçevede sormuş olduğu 10 sorunun, aklın yolunun bulmasını sağladığını vurgulayan Öztrak, şöyle konuştu:

"Öyle görünüyor ki yerlilik ve millilik boyalarının bu kadar kısa sürede dökülmesi kendisini de öfkelendirmiş ve bu 180 derecelik dönüşe gerekçe arama, bunun üstünü örtme gayreti içine girmiş. Bu çerçevede de partimize akıl, izan ve tarihi gerçeklerin sınırlarını zorlayarak yüklenmiş. Ülkemizin İkinci Cumhurbaşkanı Sayın İsmet İnönü üzerinden Türkiye'nin gerçek gündemini karartmaya çaba göstermiş. İsmet İnönü, İstiklal Savaşımızın kahramanı, Lozan Anlaşması'nın büyük diplomatıdır, Türkiye'ye çok partili demokratik yaşamı getiren büyük bir devlet adamıdır, ülkemizi İkinci Dünya Savaşı yangınından uzak tutan büyük bir siyaset insanıdır.

Bu özellikleriyle de bu ülkenin tarihindeki yerini almıştır. 1973 yılında Hakk'ın rahmetine yürümüş, ölümünün üzerinden 45 yıl geçmiş, şimdi İnönü'nün bir Amerika ziyaretinde elindeki iki bayraktan birini karartmak suretiyle bu durumu istismar ederek ucuz şark kurnazlığına başvurmak belki Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı'na yakışır ancak bu Cumhurbaşkanlığı makamına yakışmaz."

"SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ"

"(Büyük Ortadoğu Projesi'nin eş başkanı olduğunu) söyleyeceksiniz, 'ABD Başkanı'nın sesisini özlediğini' kamuoyuyla paylaşabileceksiniz, Irak'ı işgal eden ABD askerleri için dua edeceksiniz, 'Halkım karşıydı ama ben, ABD uçaklarına Irak'a saldırmaları için Türk hava sahasını açtım' diyeceksiniz, danışmanların 'Aman onu deliğe süpürmeyin, kullanın' diye ABD'ye yalvaracak. İşte siz, bu özelliklerinizle tarihe geçeceksiniz" diyen Öztrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"AKP Genel Başkanı'nın, hayatı emperyalizme karşı savaşmakla geçmiş, yeri geldiğinde ABD'ye 'Yeni bir dünya kurulur, Türkiye'de o dünyada yerini alır.' diye mektupla rest çekebilmiş bir devlet adamı olan İnönü'yü anlamasını zaten beklemiyoruz. Çünkü ABD yönetimiyle, Trump'la bu kadar olay yaşanıyor daha böyle bir mektup ortada yok. CHP, bu ülkenin kurucusu ve kurtarıcısı olan Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu, ülkemizin en köklü partisidir. Bizim altı okumuzdan biri emperyalizme en büyük mağlubiyeti yaşatmış Atatürk'ün milliyetçiliğini ifade eder. Yurtseverlik, bizim genlerimizde mevcuttur. Yerli ve milli kisvesi altında yürütülen her türlü oyuna gereken tepkiyi göstereceğimizden milletimizin hiçbir endişesi olmamalıdır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "8 şehidin sorumlusu olarak da CHP'yi gösterdiğini" aktaran Öztrak, "Bizim bölücü terör örgütü PKK ile iş birliği içinde olduğumuzu, perdenin arkasında CHP olduğunu iddia etme cüretini göstermiştir. Bu vahimdir. Bu iddiayı yapan kişi bir dönem 'milliyetçiliği ayaklar altına aldık' diyen kişidir. Oslo'da teröristle masaya oturma talimatı veren kişidir. Habur'da terörist için çadır mahkemelerini kurduran kişidir. Şehirlere silahlar yığılırken, valilere 'operasyon yapmayın' talimatını veren kişidir. Teröristlerin başına 'sayın', şehitlerimize de 'kelle' diyen kişidir" değerlendirmesinde bulundu.

Faik Öztrak, Erdoğan'ın sözlerinin kabul edilemez olduğuna işaret ederek, "Bu iddialarını ispat edemezse müfteridir, alçaktık ve çok açık söyleyeyim şeref yoksunudur. Kendisi hakkında suç duyurusunda bulunacağız ve bu iddiaların biran önce ispat edilmesini isteyeceğiz" dedi.


Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

ESKİŞEHİR'İN FİNAL GURURU
ESKİŞEHİR'İN FİNAL GURURU
Eskişehir, Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen şehircilik projeleri ile Dünya’nın dört bir yanından 115 kentin yaklaşık 200 projeyle yarıştığı WRI Ross Ödülü’nde finale kaldı.
DEMOKRAT VE GÜVELİ ŞEHİR
DEMOKRAT VE GÜVELİ ŞEHİR
Erasmus Plus Öğrencileri, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’u ziyaret etti. Odunpazarı Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşen ziyarette 6 ülkeden 42 katılımcı yer aldı.
MUHTARLARDAN  BÜYÜKERŞEN’E TEŞEKKÜR
MUHTARLARDAN BÜYÜKERŞEN’E TEŞEKKÜR
Tepebaşı İlçesi Gazipaşa Mahalle Muhtarı Gülnazik Yüksel ve Mihalıççık İlçesi Kayı Mahalle Muhtarı Hüseyin Geren Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e, gerçekleştirilen altyapı çalışmalarından dolayı teşekkür ziyaretinde bulundu.
CAN DOSTLARINA GÜZEL DESTEK
CAN DOSTLARINA GÜZEL DESTEK
Edebali Anadolu Lisesi öğrencileri, soğuyan hava ile birlikte yemek bulmakta zorlanan sokak canlıları için gönüllü öğretmenlerinin de desteği ile bir farkındalık çalışması başlattı.
AHMET SİVRİ'NİN ACI GÜNÜ
AHMET SİVRİ'NİN ACI GÜNÜ
AK Parti Tepebaşı Belediye Başkan aday adayı Ahmet Sivri’nin annesi Hafize Sivri son yolculuğuna uğurlandı.
SIKINTILARI BİLİYORUZ
SIKINTILARI BİLİYORUZ
AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan esnaf ziyaretlerine devam ediyor. Geçtiğimiz gün Asarcıklı Caddesi’nde bulunan esnafları ziyaret eden Çalışkan, vatandaşlarla sohbet etti.
SARAR'I GEZDİLER
SARAR'I GEZDİLER
Ankara Merkezli İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik, Sosyal Araştırmalar ve Eğitim Merkezi Genel Müdürü Büyük Elçi Musa Kulaklıkaya, BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim ve Mehmet Fatih Serenli Sarar'ı ziyaret etti.
İÇİMDEKİ KADINLAR BEĞENİ TOPLADI
İÇİMDEKİ KADINLAR BEĞENİ TOPLADI
Ressam Eda Baran’ın İçimdeki Kadınlar Resim Sergisi, Büyükşehir Belediyesi Kent Müzeleri Kompleksi Sergi Salonu’nda açıldı.
DENEYİMLERİNİ PAYLAŞTI
DENEYİMLERİNİ PAYLAŞTI
2017 Yılın Dünya Basın Fotoğrafı Ödülü’nü kazanan usta gazeteci Burhan Özbilici, Anadolu Üniversitesi’nde genç gazeteci adayları ile buluştu.